Collapsus τραχείας


markos75

New Member
13 Νοεμβρίου 2010
1
0
Ειμαι νεο μελος οπως καταλαβατε απο ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΣΙΤΥ και θα ηθελα να γνωριστουμε γιατι και εγω εχω τεσσερα ομορφα τερατακια
που μας εχουν βγαλει (εμενα και της γυναικας μου) ολιγον τι το λαδι.
Πριν δυο δυομισυ μηνες ο ενας και μοναδικος αρσενικος που εχω ο Μικυ (ενα ημιαιμο πομερανιαν με ολιγον τι πεκινουα γυρω στα δεκα κιλα) εκανε θεραπεια για την κακοσμια που ειχε το στομα του(στοματιτιδα) λογω του προγναθισμου που ειχε εκ γεννετης(ειναι τωρα 10 ετων) με STOMORGYL 10. Στο τελειωμα της 8ημερης θεραπειας του μου παρουσιασε ενα βραχνιασμα στο λαιμο το οποιο φαινοταν απο το γαβγισμα του που ηταν στην αρχη λιγο βραχνο και μετα επιδεινωθηκε συν του οτι ειχε και λιγο βηχα με πνιξιμο πουκαι που. Επισης αν τον χαϊδευες στο λαιμο απο κατω αισθανοταν αβολα και ξεροκαταπινε λες και τον εμποδιζε κατι η ο λαιμος του ηταν στεγνος. Ρωτησα την κτηνιατρο μου μηπως το φαρμακο που πηρε τις 8 ημερες του παρουσιασε αυτο το προβλημα και μου απαντησε οτι δεν προκαλει τετοια συμπτωματα το STOMORRGYL απεναντιας βοηθαει στις παθησεις του φαρυγγα. Μου ειπε οτι αν αυτο συνεχιζοταν θα επρεπε να παει για περαιτερω εξετασεις σε καποιο διαγνωστικο κεντρο οπως και αυτο εγινε. Πηγαμε στο Αττικο Νοσοκομειο Ζωων στην Παιανια (εχουμε ξαναπαει εκει και παλιοτερα με καποιο προβλημα αρρυθμιας και λαχανιασμα που παρουσιαζε ο μικυ και μειναμε ικανοποιημενοι ειναι πολυ καλο και πληρες νοσοκομειο και σε σχετικα καλες τιμες απο καποια αλλα που εχω ρωτησει) και καναμε καποιες ακτινογραφιες (τις οποιες θα προσπαθησω να σας επισυναψω παρακατω μηπως καποιος παρατηρησει κατι) στην τραχεια. Οι γιατροι που τις ειδαν δεν παρατηρησανε κατι το ιδιαιτερο αλλα μας δωσανε θεραπεια με κορτιζονη (prezolone 5mg) και αντιβιωση (augmentine των 325) σε σιροπι για πιθανη καταρρευση φαρυγγα(collapsus) για τρεις εβδομαδες με σταδιακη μειωση της κορτιζονης μεχρι το τελος της. Στην περιπτωση που δεν θα ειχαμε καθολου βελτιωση θα επρεπε να γινει λαρυγγοσκοπιση με ολικη ναρκωση για να δουμε σε βαθος ολη την τραχεια. Ο σκυλος επρεπε να ειναι ηρεμος (λιγο δυσκολο γιατι ειναι νευρικος και γαβγιζει με το παραμικρο). Μετα το τελος της θεραπειας αν υπηρχε βελτιωση, γιατι αυτες οι παθησεις θελουν καιρο για να υποχωρησουν, θα καναμε απλα μια επανεξεταση για τα τυπικα. Κατα το τελος της θεραπειας υπηρξε μια ελαφρα βελτιωση στη φωνη η οποια αφου τελειωσαν τα φαρμακα βελτιωθηκε κι αλλο θα ελεγα ικανοποιητικα και σταθεροποιηθηκε εκει. Τωρα την τελευταια εβδομαδα τα συμπτωματα επανηλθαν παλι και κανει τα ιδια παλι.(Σημειωση- Οι γιατροι γενικως μου ειπαν οτι δεν εχει φοβο να πνιγει απο κατι και να τρωει κανονικα ξηρα τροφη για να γυμναζεται ο φαρυγγας του ας πουμε. Οντως ολο αυτο τον καιρο ετρωγε κανονικα και χωρις προβληματα). Απλα μας φοβιζει το γεγονος οτι μηπως εχει κατι αλλο στο φαρυγγα η εκει κοντα π.χ. κανα πολυποδα-ογκο και το οποιο δεν ειναι θεραπευσιμο. Θα ηθελα αν καποιος απο εσας εχει καποια σχετικη εμπειρια πανω στο θεμα η εχει ακουσει για τετοια περιστατικα ας μου απαντησει.
Οχι τιποτε αλλο αλλα του εχουμε υπερβολικη αδυναμια ολοι μας απο μικρο που ηταν και το πιο ζωηρο απ'ολα χωρια του οτι πασχει απο επιληπτικες κρισεις εδω και εννια χρονια και αν θα μας παθει κατι θα τρελλαθουμε οικογενεικως.
 

Attachments





cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
καλώς ήρθες!!!
το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με τον δικό μου,επίσης βραχυκέφαλι φυλή..
η collapsus τραχεία δεν είναι κάτι παθολογικό..το έχει ο σκύλος εκ γενετής και θα το έχει για όλη του τη ζωή!(εξαιρούνται φυσικά περιπτώσεις χειρουργείου που και πάλι δεν χρειάζεται να το κάνουν όλοι!)
απ'όσο μπορώ να διακρίνω στην ακτινογραφία σου και το δικό σου το ίδιο πρόβλημα πρέπει να 'χει..αν προσέξεις θα δεις οτι η τραχεία σε κάποιο σημείο στενεύει κάπως και μετά ανοίγει πάλι γι αυτό το λόγο και έχουν αυτόν τον περίεργο βήχα..αν ήταν κάποιος όγκος θα φαινόταν!

το σιρόπι δεν ξέρω γιατί στο έδωσε..βέβαια άλλα σκυλιά το έχουν πιο έντονο και άλλα πιο ήπιο,
εμένα μου είχε δώσει να του δίνω μόνο κορτιζόνη για 10 μέρες όταν τον είχε πιάσει πιο έντονα ο βήχας (συνήθως τον δικό μου τον έπιανε φθινόπωρο και άνοιξη που είχε περισσότερη σκόνη κλπ..) και γενικά όποτε τον πιάνει!απ' οτι μου έχει πει ο κτηνίατρος μου δεν μπορεί να πάθει κάτι απο αυτό!
απλά να μην κουράζεται πολύ και να μην εισπνέει καπνό,σκόνη κλπ! εννοείται πως δεν είναι κάτι κολλητικό για τα άλλα σκυλιά!
μπορεί να το κάνει διάφορες στιγμές ασχέτως αν έχει κουραστεί ή όχι..εμένα το έκανε για παράδειγμα και όταν απλά "κοιμόταν" ή όταν ενθουσιαζόταν πολύ κ.ο.κ υπήρχαν όμως (και υπάρχουν ακόμα) πολλές φορές που δεν βάζει κώλο κάτω(συγνώμη για την έκφραση..)τρέχει απο εδώ και απο 'κει με τα άλλα σκυλιά και δεν το πιάνει καθόλου ο βήχας!είναι ανάλογα με τις στιγμές τους!

όπως είπα και παραπάνω σε άλλα σκυλιά είναι πιο σοβαρό και σε άλλα πιο ήπιο!
στην πρώτη περίπτωση υπάρχουν περιστατικά που χρειάζονται χειρουργείο..εκεί όμως έχεις άλλο θέμα γιατι λόγω της προβληματικής τραχείας
πολλά σκυλιά έχουν πρόβλημα στην νάρκωση και ίσως να μην την αντέξουν..

αυτά όμως θα στα πει και ο κτηνίατρος σου ας μην πηγαίνουμε μακριά!
εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό και να μην ταλαιπωρηθεί πολύ ο μικρούλης!!
για οποιαδήποτε άλλη απορία που μπορώ να σου λύσω ευχαρίστως!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Καλώς ήρθες!!
Eμένα αυτό που με προβληματίζει είναι πως δεν το είχε δέκα χρόνια?
Η στένωση τραχείας η οποια είναι εκ γενετής, δεν θα έπρεπε να είχε δείξει κάποιο σύμπτωμα άλλο ..10 ολόκληρα χρόνια?
Επίσης πολλές φορες κατά την κουταβισια περίοδο και γενικά την νεαρή περίοδο τα συμπτώματα είναι πιο έντονα από όταν το ζώο ηρεμεί ως συμπεριφορά αργότερα.

Επίσης στην στένωση δεν ενοχλεί αν το χαϊδεύεις κάτω από τον λαιμό αλλά αντίθετα ηρεμεί..και "καταπραΰνει" την παροδική πιθανή ενόχληση.

Επίσης κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως ενώ είδαν την ακτινογραφία και δεν παρατήρησαν κάτι ..πρότειναν κορτιζόνη..!!!

Γνώμη μου είναι πριν κάνεις οτιδήποτε ξανά εκεί.. να πάρεις οπωσδήποτε και άλλη μία γνώμη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3