dogos argentinos


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Καλά έκανες και το διευκρίνησες γιατί οι 2-3 περιπτώσεις σε διάστημα 2 χρόνων είναι μάλλον τυχαία περιστατικά παρά πρόβλημα συμπεριφοράς.

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι εφόσον επιβλέπεις το σκύλο σου και προσπαθείς να αποφεύγεις τέτοια περιστατικά όλα θα πάνε καλά. :D
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
.

Έτσι πιστεύω και εγώ, ότι δηλαδή τα περιστατικά αυτά από μόνα τους..., δεν δείχνουν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην συμπεριφορά του, όμως καλό είναι, να προλαμβάνουμε..., παρά να προσπαθούμε εκ των υστέρων..., να διορθώσουμε..., γι΄ αυτό και προσπαθώ να μάθω, όσο περισσότερα... μπορεί να βοηθήσουν και στο μέλον, ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα, ούτε και τότε...

.
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Ενας φιλος μου αγορασε ενα ΝΤΟΓΚΟ ΑΡΤΖΕΝΤΙΝΟ προσφατα...
Τον αγορασε γιατι τον ειπανε οτι ειναι οικογενιακα σκυλια.. :^o
Ηθελα να δω μηπως καποιος εχει τιποτα προτυπο φυλης γιατι φυλη αυτη..στα ελληνικα..
Επισης ο κουταβος εχει μπλε ματια..επισης τον ειπανε οτι ειναι παρα πολυ σπανιο (δηλαδη καλο) να εχει η φυλη τετοια ματια...

Εγω πιστευω οτι εφαγε αρκετα ψεμματα...αλλα τελος παντων..
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μπλε μάτια σε Dogo Argentino? :shock:

Από το site της FCI:

"Eyes : Dark or hazel coloured, protected by lids preferably with black pigmentation though the lack of pigmentation is not considered a fault. Almond-shaped, set at medium height, the distance between them must be wide. As a whole, the expression should be alert and lively, but at the same time remarkably firm, particularly in males."

Dogo Argentino προτυπο της φυλής:
http://www.fci.be/uploaded_files/292gb99_en.doc
 




Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
και εγω οπου και να διαβαζω τωρα λεει οτι πρεπει να εχει σκουρα ματια..και τιποτα για την σπανιοτητα των μπλε ματιων.... :-#

Αλλα το κουφο..οικογενειακα σκυλια???
Λαμπραδορ ενα πραγμα???

Τα παιδια ειναι γειτονες μου..ειχαν ενα Dobermann πριν και τωρα ειχαν αποφασιση για ενα πιο ηρεμο σκυλι...
Κοντεψα να πεσω κατω..οταν μου ειπαν και ειδα το κουταβι...

Υ.Γ το Dobermann που ειχανε ηταν απο ενα καλο εκτροφειο στην Γερμανια οπου και ζουσαν μεχρι προσφατος και οι ιδιοι...και ηταν πολυ ησυχος...
Πιο ησυχος απο εκεινο το σκυλι θα ηταν ενα Παγκ! :twisted:

Τι να πω...Μα δεν ψαχνουν καθολου για την φυλη που αγορασουν?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Hazel σημαίνει «φουντουκιά» Το «hazel» είναι το φουντουκί. Εγώ το βρήκα και ως «reddish brown».
Χριστίνα το μπλε δεν «παίζει» πουθενά… :roll:

denis said:
Αλλά επειδή '' ο παλιός είναι αλλιώς '' ...
Σωστόςςςς!!!! :wink:

Αλλά και ο νέος είναι ωραίος! 8)

:lol: :lol: :lol:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
In North America, "hazel" is often used to describe eyes that appear to change color, ranging from light brown to green and even blue, depending on current lighting in the environment.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το πρότυπο δεν μπορεί να είναι τόσο ασαφές ... απλά για την παραφιλολογία :D
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Στην Βόρεια Αμερική το “Hazel” είναι το καστανοπρασινογάλανο? :shock:

:lol:

Edit: Η Αργεντινή είναι στη Νότια… 8)
 




Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Βασικα εγω ξερω οτι ειναι αυτο που ειπες στην αρχη..Φουντουκι χρωμα που μπορει να εχει ελαφρως λιγο πρασινο μεσα...

Αλλα να εχει ολα τα χρωματα μαζι??

Διαβασα οτι η φυλη ειναι απογορευμενη σε μερικες χωρες? :?
Και στην Κυπρο??
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eίναι φανερό ότι θέλουν να αποφύγουν Albinoκαταστάσεις ... μάλλον όμως επιτρέπονται γαλάζια μάτια, αν με ρωτήσεις σοβαρά αυτό θα έλεγα ... όχι πως ο δικός σου έχει πιάσει το υπερσπάνιο champion ... :D

σορρυ, μπλε, γαλάζια είναι light blue ... :lol:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε εδω.

spyros said:
καλησπερα,πριν καμια βδομαδα πηρα ενα dogo argentino οποιοσ εχει να μου πει κατι που θα με βοηθησει αμεσα οσο αναφορα τον εγκλιματισμο του
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ROTTIE said:
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε εδω.

spyros said:
καλησπερα,πριν καμια βδομαδα πηρα ενα dogo argentino οποιοσ εχει να μου πει κατι που θα με βοηθησει αμεσα οσο αναφορα τον εγκλιματισμο του
ο εκτροφεας του τι σου ειπε?

ποιοι λογοι σε οδηγησαν σε αυτην την επιλογη?

εκπαιδευτη εχεις βρεις?

τις απαιτησεις και τις ιδιαιτεροτητες της ρατσας της ξερεις?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3