Dolca


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Πριν από ένα χρόνο, περίπου τέτοιες μέρες, έφυγε η Dolca μας.

Προφανώς λόγω και της μικρής της ηλικίας, ήταν διαφορετική από ότι είχα συνηθίσει με την σοβαρή και καθώς πρέπει Λάουρα.
Εξωστρεφής και απερίσκεπτη. Για αυτήν σχεδόν όλα ήταν παιχνίδι.
Ήταν συνέχεια σε κίνηση και έδειχνε ενδιαφέρον για τα πάντα.
Απαιτητική και ναζιάρα.

Αν δεν της έδινες σημασία ανέβαινε στον καναπέ, στεκόταν στα δύο πίσω πόδια, ακουμπούσε την πλάτη της στο μαξιλάρι της πλάτης του καναπέ και κολλούσε δίπλα σου ώστε τριβόταν στο μπράτσο σου και με το κεφάλι της προσπαθούσε να πλησιάσει το πρόσωπο σου.
Σωστά ή λάθος μετά από αυτό ακολουθούσαν πάντα γέλια και σχεδόν ποτέ όχι.

Έπαιρνε συχνά ένα πολύ αστείο βλέμμα "απορίας".
Γενικά ήταν νομίζω πολύ εκφραστική.
Τα μάτια της έλαμπαν.












 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Το προηγούμενο ποστ αφορά το πως έζησε μαζί μας. Επειδή κάποιοι από όσους το διαβάσουν θα έχουν απορία, να πω και δυο λόγια για την αρχή και το τέλος.
Η Ντόλκα ήταν η κόρη της Λάουρα μου.
Σκοτώθηκε ξαφνικά σε ένα δυστύχημα.

Μια παρουσίαση της είπα και άλλες φορές να κάνω αλλά το αμελούσα. Με όσα διαβάζω τις τελευταίες μέρες δε νιώθω πολύ ευχάριστα με το να συμμετέχω στο φόρουμ.
Επειδή δε μου φαίνεται σωστό να είχα πει τόσα και να μην έχω πει λίγα πράγματα για τη μικρή μας, δύσκολα έπαιρνε άλλη αναβολή.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το προηγούμενο ποστ αφορά το πως έζησε μαζί μας. Επειδή κάποιοι από όσους το διαβάσουν θα έχουν απορία, να πω και δυο λόγια για την αρχή και το τέλος.
Η Ντόλκα ήταν η κόρη της Λάουρα μου.
Σκοτώθηκε ξαφνικά σε ένα δυστύχημα.

Μια παρουσίαση της είπα και άλλες φορές να κάνω αλλά το αμελούσα. Με όσα διαβάζω τις τελευταίες μέρες δε νιώθω πολύ ευχάριστα με το να συμμετέχω στο φόρουμ.
Επειδή δε μου φαίνεται σωστό να είχα πει τόσα και να μην έχω πει λίγα πράγματα για τη μικρή μας, δύσκολα έπαιρνε άλλη αναβολή.
Η Dolca είναι τώρα με τη Barbie μου και αυτή ως μεγαλύτερη την προσέχει.

Πολλά φιλιά στη Λάουρα Κατερίνα μου!
 
  • Like
Reactions: LaCat


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Συνήθος σε τετοια θέματα δεν προλαβένεις να μοιράζεις μαντίλια
...αλλα εδω;;; τιποτα... μερικα βιαστικά λαϊκ μονο....

Και να ηταν η LaCat κανενας παλιοISKENDER πιος να το λέγε...



LaCat γερή να ειςαι να την θυμάσε.
 
  • Like
Reactions: LaCat


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ισκ, η LaCat έχει γράψει στο παρελθόν για τον αποχωρισμό και την έχουμε συλλυπηθεί από καρδιάς κάμποσα μέλη του φόρουμ. Για άλλο λόγο το ανέβασε το συγκεκριμένο νήμα. Άλλη πίκρα εξέφρασε τώρα κι όχι τον πόνο του αποχωρισμού, που εύχομαι να έχει απαλύνει, έστω ελαφρά, από τις ευχάριστες αναμνήσεις...

Στα υπόλοιπα που γράφει, για να βγάλει την πικρία της, οι θέσεις του καθενός είναι λίγο - πολύ γνωστές. Δεν μιλάμε για άτομο με έλλειψη ενημέρωσης ούτε με άρνηση να ακούσει τη διαφορετική θέση ή ανικανότητα να αντιληφθεί κάτι πέρα από αυτό που αφήνουν να φανεί οι παρωπίδες που φοράνε τα νέα μέλη συνήθως. Δεν μιλάμε καν για άτομο που χρειάζεται να το ενημερώσει κάποιος. Οποιοδήποτε σχόλιο πέρα από τα συλλυπητήρια που έχουν ήδη εκφραστεί στο παρελθόν θα έφερνε, πιθανότατα, ένα θερμό επεισόδιο, που δεν θα άλλαζε την άποψη ή τη στάση της LaCat αλλά επιπλέον θα έκανε πιο έντονο το συναίσθημα που η ίδια περιγράφει ως
Με όσα διαβάζω τις τελευταίες μέρες δε νιώθω πολύ ευχάριστα με το να συμμετέχω στο φόρουμ
LaCat, δεν γράφονται μόνο τις τελευταίες μέρες... Ίσως η στενοχώρια των ημερών να σε κάνει να το παρατηρείς παραπάνω... Να θυμάστε τη Dolca με αγάπη και στοργή.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@ISKENDER Το καταλαβαινω να διαφωνεις αλλα νομιζω γινεσαι αδικος. Δε θα επεκταθω στο τι νομιζω οτι υπονοεις γιατι δε θελω να το κανω μεσημεριανη εκπομπη το θεμα.
Αλλα αφου σε νοιαζει τοσο να πω οτι εχω συλλυπηθει τη @LaCat δημοσίως και ιδιαιτέρως. Ομως, το να σχολίαζα μονο εν μερει τα μηνυματα της, θα το θεωρουσα υποκριτικο και απ την αλλη, το να σχολιασω, οπως πιστευω οτι θα επρεπε, θα ηταν ανουσιο. Οποτε διαλεξα να μην πω τιποτα. Με την αδεια σου.

Αλλα αφου μπηκα στο χωρο...
@LaCat καταλαβαινω οτι αισθανεσαι ασχημα με τη συμμετοχη σου στο φορουμ. Συγγνωμη δεν μπορω να σε 'παρηγορησω' γι αυτο παρα μονο λέγοντας σου οτι αν ολα αυτα που εχεις διαβασει δε σου εχουν αλλαξει τη γνωμη, αρα πιστευεις οτι εισαι σωστη, δεν καταλαβαινω γιατι να αισθανεσαι ασχημα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Το προηγούμενο ποστ αφορά το πως έζησε μαζί μας. Επειδή κάποιοι από όσους το διαβάσουν θα έχουν απορία, να πω και δυο λόγια για την αρχή και το τέλος.
Η Ντόλκα ήταν η κόρη της Λάουρα μου.
Σκοτώθηκε ξαφνικά σε ένα δυστύχημα.

Μια παρουσίαση της είπα και άλλες φορές να κάνω αλλά το αμελούσα. Με όσα διαβάζω τις τελευταίες μέρες δε νιώθω πολύ ευχάριστα με το να συμμετέχω στο φόρουμ.
Επειδή δε μου φαίνεται σωστό να είχα πει τόσα και να μην έχω πει λίγα πράγματα για τη μικρή μας, δύσκολα έπαιρνε άλλη αναβολή.
Δεν έχω καταλάβει τι συνέβη, και τι σε χάλασε στο φόρουμ ξαφνικά. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω είτε σε pm ή δημόσια λόγω της εκτίμησης που σου έχω θα στεναχωρηθώ αν αποχωρήσεις..
Λυπάμαι πολύ για το κοριτσάκι σας.
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Συνήθος σε τετοια θέματα δεν προλαβένεις να μοιράζεις μαντίλια
...αλλα εδω;;; τιποτα... μερικα βιαστικά λαϊκ μονο....

Και να ηταν η LaCat κανενας παλιοISKENDER πιος να το λέγε...


LaCat γερή να ειςαι να την θυμάσε.
Iskender ευχαριστώ!
Ειλικρινά πολύ εκτιμώ την "αλληλεγγύη"/στήριξη.

Κάποια πράγματα τα κάνουμε για εμάς και εγώ αυτό που ήθελα ήταν να πω δύο πράγματα για το "ταρζανάκι" μου.

Μία παρουσίαση της έλεγα ότι θα έκανα μόλις χρόνιζε αλλά δεν πρόλαβα.
Λίγες μέρες αφότου έφυγε είχα κάνει μία μικρή αναφορά στη μνήμη της, όμως εξακολουθούσα να θέλω να πω δύο πράγματα για εκείνη και για ότι ζήσαμε -κάποιος "πεθαίνει" όταν τον ξεχνάμε.

Αυτός ήταν ο μόνος λόγος του θέματος, δεν περίμενα/χρειαζόμουν κάποια συμπαράσταση.
Εννοείται βέβαια το ότι άνθρωποι που συμπαθώ είπαν έναν καλό λόγο με κάνει χαρούμενη! :):)
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Για άλλο λόγο το ανέβασε το συγκεκριμένο νήμα. Άλλη πίκρα εξέφρασε τώρα
Orilis λες ότι "χρησιμοποίησα" τη Ντόλκα μου για να πω κάτι άλλο;
Δηλαδή αν ήθελα να πω κάτι θα φοβόμουν να το πω ευθέως;

Ποτέ δε θα έκανα κάτι τόσο φθηνό με τη μνήμη κανενός, πόσο μάλλον με κάποιου που αγαπάω.
Λυπάμαι αν σκέφτεσαι έτσι.

Στα υπόλοιπα που γράφει, για να βγάλει την πικρία της, οι θέσεις του καθενός είναι λίγο - πολύ γνωστές. Δεν μιλάμε για άτομο με έλλειψη ενημέρωσης ούτε με άρνηση να ακούσει τη διαφορετική θέση ή ανικανότητα να αντιληφθεί κάτι πέρα από αυτό που αφήνουν να φανεί οι παρωπίδες που φοράνε τα νέα μέλη συνήθως. Δεν μιλάμε καν για άτομο που χρειάζεται να το ενημερώσει κάποιος.
Όντως ήταν συνειδητή επιλογή και την "επικρατούσα" στο φόρουμ γνώμη την ήξερα και την έλαβα σοβαρά υπόψιν πριν πάρω τις δικές μου αποφάσεις και προχωρήσω.

Πέρα από αυτό όμως υπάρχει και κάτι σπουδαιότερο για τον καθένα από εμάς: η κοινή μας ζωή.
Αυτό περιγράφω στο θέμα.

Το μήνυμα μου ήταν εστιασμένο στο παραπάνω, σχεδόν αποκλειστικά σε αυτό αναφέρεται. Και ήταν προσεκτικά γραμμένο για να πει τα ελάχιστα απαραίτητα από τα υπόλοιπα.

Να θυμάστε τη Dolca με αγάπη και στοργή.
Ευχαριστώ.

Οι επιμέρους διαφωνίες προφανώς και δεν επηρεάζουν τις ευχές μου για να συνεχίζει να πηγαίνει για πολύ καιρό ακόμα καλά ο Ρας.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@LaCat καταλαβαινω οτι αισθανεσαι ασχημα με τη συμμετοχη σου στο φορουμ. Συγγνωμη δεν μπορω να σε 'παρηγορησω' γι αυτο παρα μονο λέγοντας σου οτι αν ολα αυτα που εχεις διαβασει δε σου εχουν αλλαξει τη γνωμη, αρα πιστευεις οτι εισαι σωστη, δεν καταλαβαινω γιατι να αισθανεσαι ασχημα.
Betty coltrane σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά για τα συλλυπητήρια που τότε μου είχες εκφράσει και για τη συζήτηση που είχαμε αργότερα.

Μιας και γενικά είσαι προσεκτική με τις λέξεις, είπα ότι δεν αισθάνομαι ευχάριστα με αυτά που τις τελευταίες μέρες διαβάζω αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αισθάνομαι και άσχημα για την επιλογή μου.

Το ότι κάπου υπάρχει μία στοχοπροσήλωση (από σωστή κάποιες φορές μέχρι εντελώς στείρα κάποιες άλλες -γνώμη μου βέβαια αυτό), δε σημαίνει ότι και όλος ο υπόλοιπος κόσμος γυρίζει (ή αισθάνεται) γύρω από το ίδιο θέμα.
Δεν αισθάνομαι λοιπόν άσχημα ούτε βέβαια για τη γνώμη/επιλογή μου ούτε για το γεγονός ότι δε συμφωνούμε.
Το τελευταίο άλλωστε δεν είναι κάτι καινούργιο, και μια χαρά ζω και χωρίς αυτό.

Στην παρουσίαση αυτή εσύ με είχες προτρέψει, οπότε ελπίζω να καταλαβαίνεις τον λόγο που την έκανα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όχι, δεν θεωρώ ότι χρησιμοποιησες τη Dolca για να εκφράσεις τη διαφορετικότητα στις απόψεις ή τις επιλογές. Όντως θεωρώ ότι θελησες να μας παρουσιάσεις τη μικρή, στο είχαμε ζητήσει, τότε, αν θυμάμαι καλά, άλλωστε. Και την άποψή σου την έχεις γράψει κατά καιρούς στο παρελθόν. Νομίζω φαίνεται στις συμμετοχές σου στα διάφορα θέματα, δεν είχες ανάγκη τη μικρή, για όποιον σε διαβάζει, νομίζω. Με την φράση σου, δε, που παρέθεσα παραπάνω, θεώρησα ότι το παρόν θέμα είναι ένα είδος αποχαιρετηστήριου. Οπότε το πήρα σαν πικρία που έφυγε η μικρή (και που τέτοιες μέρες λογικά είναι πιο έντονη) και ταυτόχρονα σαν πικρία που ο παρόν χώρος δεν σε εκφράζει πια.
Οι επιμέρους διαφωνίες προφανώς και δεν επηρεάζουν τις ευχές μου για να συνεχίζει να πηγαίνει για πολύ καιρό ακόμα καλά ο Ρας.
Προφανώς. Όπως και τα δικά μου συλλυπητήρια είναι ειλικρινής. Οι ευχές και η συμπαράσταση είναι για το σκύλο και τον άνθρωπο σαν οντότητες, επί προσωπικό, οι διαφωνίες είναι επί απόψεων. Δεν μειώνουν το σεβασμό στο άτομο. Αντιλαμβάνομαι ότι με τα γραπτά μου, πολλές φορές φαινομαι "μικρή" μπροστά στις περιστάσεις. Δεν το έπαιξα ποτέ υπεράνω. ΑΛλά ελπίζω ότι δεν έχω φτηνίσει τόσο πολύ, πότε, τα αισθήματα του οποιουδήποτε.

Για εμένα, την δική μου οπτική γωνία και τις δικές μου απόψεις, στο παρόν τουλάχιστον (διότι το μέλλον αόρατον), η απόκτηση της Dolca έγινε με λάθος τρόπο. Αυτό δεν μειώνει ούτε τα αισθήματα που ξέρω ότι αναπτύξατε για αυτήν, ούτε την αγάπη που είμαι σίγουρη ότι της δώσατε, ούτε και την προσοχή και την ποιότητα ζωής που πιστεύω ότι της παρείχατε.

Κατά τα άλλα, η περιγραφή της συμπεριφοράς της, μου θυμίζει ένα μίνι πινσερ που είχα την τύχη να συναντήσω πριν τρία χρόνια. Αεικινητο, ζωηρό, ευστροφο και σπινθιροβόλο. Εκείνο γαυγιζε και αρκετά όμως. Δεν ξέρω από που προερχόταν, καθώς δεν υπήρχε το περιθώριο να ανοίξουμε διάλογο σε εκείνη τη συνάντηση.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Δεν έχω καταλάβει τι συνέβη, και τι σε χάλασε στο φόρουμ ξαφνικά. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω είτε σε pm ή δημόσια λόγω της εκτίμησης που σου έχω θα στεναχωρηθώ αν αποχωρήσεις..
Λυπάμαι πολύ για το κοριτσάκι σας.
Μυρτώ σε ευχαριστώ πολύ! :love:

Ο iskender πρόσφατα σχολίασε κάτι:
Αγαπητοί συχωριανοί για μένα μεγαλητερο σφίξιμο στο στομάχι ειναι η συμπεριφορά του ανθρώπου προς τον άνθρωπο, του συμφορουμίτη προς τον συμφορουμίτη.
Οπως το χυδαία υβριστικό Νο 10 του sea-mol το οποίο ο απο μηχανής θεός αφέρεσε μονο την βαριά ύβρη και άφησε το υπονοούμενο.
Βασιληκότερος του βασιλέως (μιας και ο βασιλιάς "έδειξε πόρτες") ειπε και αυτος να ρίξει κανένα κλοτσομπουνίδι να ξεμπερδεύουμεμια και καλη με τους γκιαούριδες.

Και ξανά μανά... με τις υγείες μας.
Μένω στο ο "βασιλιάς μας έδειξε πόρτες", και εγώ αυτό κατάλαβα.

Δεν έχω κανέναν λόγο να μπω στους υπερασπιστές των puppy mill, δεν πιστεύω ότι έχουν καμία δικαιολογία. Ποτέ δεν έχω σκεφτεί ή πει τίποτα υπέρ όσων αγοράζουν από εκεί. Όσο θυμάμαι, νομίζω δεν έχω κάνει καν like σε εισαγωγικό θέμα μέλους με κουτάβι τέτοιας προέλευσης.
Όμως για κάποιο λόγο όποιος δε συμφωνεί με την συνήθως επαναλαμβανόμενη θέση εδώ (εκτροφείς, pedigree, πέσιμο νεοεισερχόμενων) τσουβαλιάζεται στην κατηγορία των... "άλλων".

Και η γνώμη των "βασιλικότερων του βασιλέως" για εμάς τους (με οποιονδήποτε τρόπο) "άλλους" μου είναι αδιάφορη.
Αλλά του ("βασιλιά") canis όχι. Στη μακροσκελή του απάντηση το "ο βασιλιάς έδειξε πόρτες", το άφησε ασχολίαστο.

Και αυτό ακριβώς εξαιτίας της θέση που έχει στο φόρουμ δε μπορεί να μη με νοιάζει, να κάνω ότι δεν το πρόσεξα.
Γιατί ασφαλώς και είναι δικαίωμα του Διαχειριστή η σελίδα να έχει συγκεκριμένη ιδεολογική τοποθέτηση και να επιθυμεί μέλη με συγκεκριμένες θέσεις.

Μπορεί να μην έχω εμπειρία σε παρόμοιες σελίδες (δεν είμαι μέλος σε κανένα άλλο φόρουμ, δεν έχω facebook) και ίσως κάποια πράγματα να τα παίρνω πιο στα σοβαρά από ότι πρέπει.
Όμως σε όποιο "σπίτι" και αν είμαι, δεν αισθάνομαι ευχάριστα να παραμένω όταν από τον οικοδεσπότη οι "αντιφρονούντες" παρευρισκόμενοι/μέλη φαίνεται ότι δεν είναι καλοδεχούμενοι.
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν κρυβω οτι αρχικα αισθανθηκα τυψεις οτι δε σεβαστηκα τη μνημη της Ντολκας και οτι εκανα ενα απρεπες μηνυμα. Χαιρομαι ομως που αυτο δεν ισχυει γιατι βλεπω πως ειχα δικιο και οτι υπηρχαν δυο ξεκαθαροι στοχοι σε αυτό το θεμα, εστω κι αν εγινε ασυνειδητα :)

Νομιζω ότι κακως τα εβαλες μαζι αυτα τα δυο. Το χαμο της Ντολκας και την δυσαρεσκεια σου με το φορουμ. Ειναι δυο θεματα ασχετα μεταξυ τους.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Και οι "εμεις" και οι "αλλοι" λυπομαστε ειλικρινα οταν "φευγει" ενα τετραποδο:(
Και δεν πιστευω οτι υπαρχει εστω και ενας που μπορει να νιωθει διαφορετικα εξ'αιτιας της προελευσης του σκυλου...

Ευχομαι να εισαι καλα και να την θυμασαι παντα με χαμογελο!
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Δεν κρυβω οτι αρχικα αισθανθηκα τυψεις οτι δε σεβαστηκα τη μνημη της Ντολκας και οτι εκανα ενα απρεπες μηνυμα. Χαιρομαι ομως που αυτο δεν ισχυει γιατι βλεπω πως ειχα δικιο και οτι υπηρχαν δυο ξεκαθαροι στοχοι σε αυτό το θεμα, εστω κι αν εγινε ασυνειδητα :)
Κάνεις λάθος. Ο στόχος ήταν ένας και μοναδικός.
Στα υπόλοιπα στα πρώτα μου ποστ αναφέρθηκα όσο πιο στρογγυλεμένα γινόταν για να μην επικεντρωθεί εκεί η συζήτηση, ένα πολύ μικρό σχόλιο μόνο με τα άκρως απαραίτητα (αρχή, τέλος, "ανάγκη" παρουσίασης). Σε σχέση με το forum εσκεμμένα αναφέρθηκα μόνο σε ένα προσωπικό συναίσθημα, δεν έθιξα συμπεριφορές. Αν ήθελα να κάνω συζήτηση για το forum θα τα έλεγα αλλού.

Στην l.kyveli απάντησα γιατί είναι η μόνη που με ρώτησε χωρίς να βάζει κάτι από πριν στο μυαλό της, ενδιαφέρθηκε να με ακούσει και μου ζήτησε να της απαντήσω με προσωπικό μήνυμα στο εντελώς δευτερεύον (σε σχέση με το κύριο θέμα) σχόλιο.
Μετά από αυτά δεν θεώρησα σωστό να απαντάω σε όλους τους υπόλοιπους αλλά όχι σε αυτό το ευγενικό και προσεκτικό σχόλιο.

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αλλά δεν έχω σκοπό να απαντήσω σε κάτι άλλο.
 
Last edited: