Eίμαστε και εμείς εδώ.. Ηρα και Μίλκυ.


alex-kal

Member
28 Νοεμβρίου 2008
8
6
Πρώτα από όλα καλή σας μέρα..
Αν και έχω γραφτεί αρκετό καιρό , περιοριζόμουν στο να διαβάζω και δεν είχα αποφασίσει να γράψω κάτι..
Να συστηθώ λοιπόν: Είμαι ο Αλέξης και έχω δύο σκυλάκια.
Την Ηρα 11 χρονών μαλταζάκι (δυστυχώς από pet shop δεν ήξερα τότε) και
τη μεγάλη σταρ Μίλκυ 8 μηνών λαμπραντόρ που μου έχει κλέψει τη καρδιά..
Οταν (κατά τον Μάιο ) μου ζητήθηκε να υιοθετήσω το λαμπραντοράκι , ναι μεν το ήθελα αλλά έψαξα όσο μπορούσα τη φυλή αν κάνει στα δικά μου θέλω/μπορώ ..
Είδα ότι μπορούσα να αντεπεξέλθω και έτσι πήγα να γνωρίσω τους γονείς πρώτα.
Ο μπαμπάς δεν ήταν εκεί και έτσι γνωρίστηκα με τη μαμά. Παίξαμε τα είπαμε τα συμφωνήσαμε .
Μόλις πήγε 40 ημερών το παρέλαβα (το ήθελα τουλάχιστον 60 ημερών αλλά αρρωστήσανε τα αδερφάκια του και έπρεπε να τα χωρίσει επειγόντως .
Εχω αρκετές απορίες ακόμα αλλά να μη σας πολυζαλίζω από το πρώτο μήνυμα.
Ενα για το τέλος: μόλις τελειώσαμε την εκπαίδευση βασικής υπακοής από επαγγελματία εκπαιδευτή (σε κάθε μάθημα είμαστε συνέχεια μαζί)
 

Attachments



Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Πανέμορφα τα σκυλάκια σου!! Να τα χαίρεσαι κ καλα να περνατε!!! ❤
Νώντας
 


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Πολύ όμορφα και τα δύο σου σκυλάκια. Να τα χαίρεσαι. Τι γλυκό κουτάβι που ήταν ή Μιλκυ αλλά και η Ήρα κούκλα .
 


alex-kal

Member
28 Νοεμβρίου 2008
8
6
Όταν πήγαμε να γνωρίσουμε τα κουτάβια (και τους γονείς) παίξαμε με όλα τα κουτάβια αλλά το μοναδικό που χαλάρωσε και κοιμήθηκε στα πόδια της γυναίκας μου ήταν αυτό. Αυτό και πήραμε τελικά..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αλέξη καλώς...μίλησες στο φόρουμ :)

Να τα χαίρεσαι και τα δύο, αλλά δεν έχω καταλάβει από που υιοθέτησες το κουτάβι. Γονείς ακούω, αδέλφια ακούω, 40 ημερών και αρρώστεια ακούω, και...δεν καταλαβαίνω.
 
  • Like
Reactions: Orilis


alex-kal

Member
28 Νοεμβρίου 2008
8
6
Ενας γνωστός μου έχει ένα θηλυκό και το ζευγάρωσε γιατί ήθελε να έχει ένα (για ποιό λόγο δεν ξέρω).
Σε κάποια μας συνάντηση μου είπε ότι γέννησε και έψαχνε να δώσει τα κουτάβια .
Δεν έδωσα και πολύ σημασία τότε , απλά του είπα ότι ήξερα και ότι είχα διαβάσει σχετικά για τα κουτάβια . Σε 4-5 μέρες μου έκανε τη πρόταση να πάρω ένα και μετά από μια εβδομάδα ψαξίματος είπα να πάω να τα δω..
Είναι σε ένα χωριό, και το ένα κουτάβι αρρώστησε από τύφο (το οποίο τελικά το έχασε).
Ο κτηνίατρος του είπε να τα χωρίσει αμέσως ..
Φυσικά δεν υπάρχουν χαρτιά ράτσας αλλά δεν με απασχολεί αυτό..
Εγώ πάντως έχω σκοπό να τη στειρώσω μόλις γίνει ενός χρόνου ..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Είναι εντυπωσιακό [όχι με την καλή έννοια] ότι είσαι τόσα χρόνια στο φόρουμ, διαβάζεις με επιμέλεια όσα γράφονται, δηλώνεις ότι νοιώθεις άσχημα που το πρώτο σου σκυλάκι είναι από pet shop, αλλά όπως σωστά λες, ok...τότε δεν ήξερες και...τώρα που ξέρεις, πάλι λάθος κίνηση έκανες.

Χαρτιά ράτσας;;;!!!
Στείρωση μόλις γίνει ενός χρόνου; Που το διάβασες αυτό; Ελπίζω τουλάχιστον, να μην πιστεύεις, ότι πρέπει να γίνει πρώτα έστω και μία φορά, μανούλα ε;
Πέθανε κουτάβι της γέννας από τύφο, και δεν αρρώστησε κανένα άλλο από τα αδέλφια του; Σχεδόν πρωτοφανές!
 


alex-kal

Member
28 Νοεμβρίου 2008
8
6
Το έχω γραφτεί , δεν σημαίνει ότι το διάβαζα τόσα χρόνια (για 3-4 χρόνια δεν είχα υπολογιστή) . Διάβαζα παλιά για το μαλτεζάκι και κάποια στιγμή σταμάτησα να μπαίνω στο forum . Εδώ και λίγες μέρες άρχισα ξανά το διάβασμα.
Νοιώθω άσχημα γιατί το πλήρωσα ενώ θα μπορούσα να πάρω ένα αδεσποτάκι.
Λάθος δεν έκανα, απλά μου το πρότειναν και το πήρα (εφόσον μπορώ να του προσφέρω αυτά που ζητάει).
Χαρτιά, ναι δεν έχω χαρτιά, μόνο αυτό που πήρα από τον γιατρό.
Στείρωση: ο κτηνίατρος μου είπε αφού γίνει ο πρώτος κύκλος, τότε μπορεί να στειρωθεί.
Ισως να αρρώστησαν όλα, το ένα δεν τα κατάφερε.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Καλως ήρθες και να σου ζήσουν και τα δύο...

Από τη στιγμή που πλήρωσες, απλά πληροφοριακά στο λέω, οχι μόνο λάθος εκανες στον τρόπο αποκτησης, αλλά και παρανομία.
 


alex-kal

Member
28 Νοεμβρίου 2008
8
6
Καλως ήρθες και να σου ζήσουν και τα δύο...

Από τη στιγμή που πλήρωσες, απλά πληροφοριακά στο λέω, οχι μόνο λάθος εκανες στον τρόπο αποκτησης, αλλά και παρανομία.
Ναι αυτό έγινε το 2004 όταν πήρα το μαλτέζ.
Το λαμπραντόρ δεν το πλήρωσα ..
 


barkoutsos

Member
17 Νοεμβρίου 2015
9
41
37
Ελπίζω τουλάχιστον, να μην πιστεύεις, ότι πρέπει να γίνει πρώτα έστω και μία φορά, μανούλα ε;!
Συγνώμη αλλά εγώ το πιστεύω αυτό!! Ποιος είμαι εγώ να της το στερήσω αυτό;;; Αρκεί βέβαια να έχω φροντίσει για το τι θα γίνουν τα κουτάβια, ποιοι θα είναι οι ιδιοκτήτες οι οποίοι θα του προσφέρουν αγάπη και αξιοπρεπείς συνθήκες ζωής και όχι να τα πετάξω στο δρόμο. Όσοι σκέφτονται να τα παρατήσουν τότε όχι... να στειρωθεί το σκυλί.

Στείρωση μόλις γίνει ενός χρόνου;!
Από όσα γνωρίζω ιδανική ηλικία για τα θηλυκά είναι ανάμεσα από το 1ο και το 3ο οίστρο τους, αλλά μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε ηλικία.
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39

Off topic φαντάζομαι...αλλά κάτι τέτοιο μου έρχεται στο μυαλό διαβαζοντας....

Αν ενοχλησα παρακαλω τον moderator να σβήσει την απάντηση μου... :)
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Συγνώμη αλλά εγώ το πιστεύω αυτό!! Ποιος είμαι εγώ να της το στερήσω αυτό;;; Αρκεί βέβαια να έχω φροντίσει για το τι θα γίνουν τα κουτάβια, ποιοι θα είναι οι ιδιοκτήτες οι οποίοι θα του προσφέρουν αγάπη και αξιοπρεπείς συνθήκες ζωής και όχι να τα πετάξω στο δρόμο. Όσοι σκέφτονται να τα παρατήσουν τότε όχι... να στειρωθεί το σκυλί.
Διαβασε πολύ να αναθεωρήσεις... ( δεν αναλύω για να μην χαλάσω το θέμα...)
 
  • Like
Reactions: Orilis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ποιος είμαι εγώ να της το στερήσω αυτό;;;
Είσαι αυτός [σαν τον φίλο του θεματοθέτη επίσης], που θα προσθέσει μερικά ακόμη ημίαιμα εν δυνάμει αδέσποτα, στα εκατομμύρια που υπάρχουν ήδη. Αν μπορείς να εξασφαλίσεις εκ των προτέρων καλά σπίτια, να το κάνεις και σήμερα που μιλάμε, για τα μυριάδες κουτάβια, που πεθαίνουν ήδη στους δρόμους.

Σαν τέτοιος που θέλεις λοιπόν να είσαι, εμένα και των πολλών φίλων μου, που κάνουν το σκατό και το κουράγιο τους παξιμάδι, να αναστήσουν και να αποκαταστήσουν, τα παρατημένα στους κάδους, στα χωράφια και στις αυλές τους κουτάβια, που βρίσκουν κατά κύματα, μου είσαι μεγάλο και ανεπιθύμητο πρόβλημα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
H μητρότητα για τους σκύλους δεν έχει συναισθηματικές και κοινωνικές προεκτάσεις. Την επιθυμούν καθαρά για τη διαιώνιση τους είδους τους. Είναι ένστικτο. Το είδος τους όμως όσο διαιωνίζεται τόσο θα υποφέρει. Οπότε αν έχουμε τον ελάχιστο σεβασμό στους σκύλους που αγαπήσαμε και σε αυτούς που θα αγαπήσουμε θα πρέπει να μη ζευγαρώνουμε. Όταν θα έρθει η μέρα εκείνη που δεν θα υπάρχει ούτε ένα αδέσποτο σε δρόμους και καταφύγια μπορούμε να το ξανασκεφτούμε.
 


alex-kal

Member
28 Νοεμβρίου 2008
8
6
Ο λόγος που δεν θέλω να τη ζευγαρώσω είναι ότι (εκτός του ότι δεν ξέρω που να τα δώσω) δεν μου εξασφαλίζει κανείς ότι δεν θα τα βρω σε 3-4-5-6 μήνες στο δρόμο πεταμένα.
Δεν έχω το χρόνο να πηγαίνω να τα βλέπω .
Στειρώνω και ησυχάζω ..
 
  • Like
Reactions: LaCat


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
θα τα βρω σε 3-4-5-6 μήνες στο δρόμο πεταμένα.
Δεν έχω το χρόνο να πηγαίνω να τα βλέπω . ..
Σορυ που επεμβαίνω αλλά ελεος... φαντάζει τουλαχιστα απίστευτα ανώριμο,συγνώμη κιολας... Αυτό είναι το πρόβλημα σου δλδ? Ο χρονος...?
 


alex-kal

Member
28 Νοεμβρίου 2008
8
6
Σορυ που επεμβαίνω αλλά ελεος... φαντάζει απίστευτα παιδιάστικο κ συγνώμη κιολας... Αυτό είναι το πρόβλημα σου δλδ? Ο χρονος...?
Δηλαδή αν τα δώσεις σε μια άλλη πόλη , θα πηγαίνεις να τα βλέπεις ή θα παίρνεις τηλέφωνο και θα σου λένε όλα καλά (και θα τα έχουν πετάξει στους δρόμους)..
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Είμαι πολύ ασήμαντος για να "κρινω" καποιον.... αλλά δεν στέκουν αυτά που λες....!με όλο το θάρρος, πολύ ευγενικά παντα, σου προτείνω να ξανασκεφτεις-ξαναδιαβασεις λίγο αυτά που έχεις γράψει μέχρι τωρα....κάτι δεν στέκει ρε φιλαρακι...
 


alex-kal

Member
28 Νοεμβρίου 2008
8
6
Βλέπω ότι τελικά έχουμε βγει εκτός θέματος.
Εγώ βγήκα να κάνω μια παρουσίαση στα σκυλάκια μου, (και να ρωτήσω κάποια πράγματα που με ενοχλούν/προβληματίζουν ) αλλά πήγαμε αλλού..
Σήμερα δε δούλευα και είχα όρεξη για λίγο γράψιμο. Από αύριο που δουλεύω θα έψβλιγότερο χρόνο.

Υ.Γ. Μπορεί να μη πλήρωσα την αγορά του λαμπ αλλά πλήρωσα την εκπαίδευση και πραγματικά τώρα το χαίρομαι στις βόλτες.Δεν τραβάει καθόλου , παίζει όταν του πω.
 
  • Like
Reactions: barkoutsos


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3