Eurasier


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Έψαξα να βρώ μερικά λόγια για τον χαρακτήρα των Eurasiers αλλά πολλά απο όσα βρίσκω δεν είναι ακριβώς σωστά με όσα γνωρίζω εγώ για την ράτσα (πολλά επίσης είναι copy paste χαρακτήριστικά απο Chow Chow καταλάθος). Θα Μιλήσω και με την εκτροφέα μου ξανά να εξακριβώσω αυτά που ήδη ξέρω και θα γράψω μερικά λόγια απο μόνος μου.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Λοιπόν, έκατσα και έγραψα μερικά λόγια για τα Eurasiers παρακάτω απο δικές μου γνώσεις και συζητήσεις που είχα με την εκτροφέα μου

Χαρακτηριστικά & Προσωπικότητα των
Eurasiers



Τα Eurasiers είναι ήρεμα και με σταθερό χαρακτήρα σκυλιά. Είναι πάντα σε επαγρύπνηση σε δυνατούς θορύβους και κρατάνε πάντα μία επιφύλαξη προς τους ξένους (αλλά δεν είναι ποτέ επιθετικά) ενώ είναι πολύ φιλικά με τα παιδιά όλων των ηλικιών. Δένονται πολύ στενά με όλα τα μέλη της οικογένεια τους, όταν τα μέλη βρίσκονται κοντά τους στο παιχνίδι, στην εκπαίδευση και στο σπίτι. Είναι ευαίσθητα όταν ο τόνος φωνής είναι κάπως άγριος αλλά ακούνε πολύ καλά σε απαλούς τόνους φωνής.

Τα Eurasiers είναι σκυλιά για διαμέρισμα και για να βρίσκονται μέσα στο σπίτι. Αν θες ένα σκυλί που θα το έχεις μόνο λίγες ώρες στο σπίτι και ποιο πολύ έξω στο κήπο, σε κάποιο kennel, στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα τότε το Eurasier δεν είναι για εσένα. Δεν μπορούν να κάνουν δουλειές που αφορούν κουβάλημα, κυνήγι ή να σέρνουν κάτι ενώ είναι πολύ καλά σαν σκύλοι θεραπείας. Τους αρέσει να εμπλέκονται σε πολλές δραστηριότητες, ειδικά αν σε αυτές τις δραστηριότητες εμπλέκετε και η ανθρώπινη οικογένεια τους.

Τα Eurasiers είναι ήσυχα σκυλιά μέσα στο σπίτι ενώ έξω από το σπίτι είναι γεμάτα ζωντάνια και με μεγάλη όρεξη για τρέξιμο και παιχνίδι. Σπάνια θα ακούσετε ένα Eurasier να γαυγίσει και όταν το κάνουν πάντα θα έχουν ένα πολύ καλό λόγο.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Γενικά είναι μία φυλή υπερ-προστατευτική για την "αγέλη" της (όπως ένα chow), αλλά παράλληλα και πολύ συνδεδεμένη με αυτήν. Οπότε, το Ευρασίας έχει απόλυτη ανάγκη συντροφικότητας από την "οικογένεια" της και γι' αυτό δε νοήται η διαβίωση της φυλής αυτής έξω από το σπίτι. Γι αυτό και ο Γερμανικός Όμιλος Φυλής απαγορεύει δια ροπάλου την εκτός οικίας διαμονή των σκύλων αυτών. Και όταν λέμε διά ροπάλου, το εννοούμε.

Το Ευρασίας είναι ένα σκυλί που βιώνει πολύ έντονα την οποιαδήποτε απόρριψη από την "αγέλη" της και αυτό γιατί δημιουργήθηκε με έντονο ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα και προσανατολισμό.

Επίσης, διαθέτει πολύ βαθύ γαύγισμα, που δε ταιριάζει στο μέγεθός του, τόσο που κάποιος θα περίμενε να αντικρίσει ένα σκυλί τουλάχιστον κατά 50% μεγαλύτερο.

Επίσης, κάτι εξίσου σημαντικό για την προοπτική διαβίωσης εντός του σπιτιού, είναι και το γεγονός ότι η φυλή αυτή είναι πολύ προσεκτική με τις κινήσεις της και με τα πράγματα. Ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με τη Unique, να ρίξει κάτι ή να καταστρέψει κάποιο αντικείμενο. Ήταν ένα κουτάβι 2 μηνών, γεμάτο περιέργεια, αλλά μόνο με τα πράγματα που της επιτρέπαμε. Και αυτή η προσοχή της επεκτάθηκε σιγά σιγά σε όλα τα πράγματα με τα οποία ερχόταν σε επαφή, ακόμα και με τα έμβυα, σε βαθμό παρεξηγήσεως. Είναι τόσο προσεκτικά, που μπορούν να κάτσουν ώρα πάνω από κάτι που τους ενδιαφέρει, χωρίς όμως να αποτολμήσουν κάποιο βήμα από μόνα τους. Όταν τους δοθεί η άδεια, οι κινήσεις τους θα είναι τόσο προσεκτικές, που άνετα μπορούν να πιάσουν και να μεταφέρουν το πιό εύθραυστο πράγμα με το στόμα τους, χωρίς να το χαλάσουν.

Γενικά δείχνουν να τους λείπει το έντονο θηρευτικό κίνητρο που συναντά κανείς σε άλλες Αρκτικές φυλές (οι οποίες έπρεπε βέβαια να επιβιώσουν χάρη σε αυτές και άρα η ύπαρξή τους δεν ήταν απλώς διακοσμητική)...
 
  • Like
Reactions: Grifos and ioanna a


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Στον αντίποδα, ένα από τα σημαντικά αρνητικά τους χαρακτηριστικά (για την ψυχοσύνθεση των Νεοελλήνων) είναι ο τύπος της γούνας τους, ο οποίος πέφτει ανάμεσα σε αυτή του chow και του samoyed. Αυτό μεταφράζεται σε συστηματική περιποίηση, ειδικά σε συγκεκριμένες προβληματικές περιοχές (όπως στη βάση των αυτιών - στη πίσω πλευρά τους). Η αναβολή του εις βάθους χτενίσματος ανά μήνα το αργότερο (και πολύ πιό συχνά σε φάσεις που το τρίχωμα αναπτύσεται ενεργά), οδηγεί σε μπέρδεμα του υποστρώματος, καθώς αυτό είναι πιό λεπτεπίλεπτο από φυλές όπως τα Ακίτα (Αμερικάνικα & Ίνου) ή τα Σιβηρικά Χάσκυ. Οπότε, όποιος θα θέλει να αποκτήσει ένα μέλος της φυλής, θα πρέπει να έχει κατά νου το θέμα της φροντίδας του τριχώματος.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Όντος, το θέμα καταστροφής πραγμάτων δεν το είχα και εγώ ποτέ με την Ζήβα, απο μικρό κουτάβι μέχρι και σήμερα δεν ενδιαφέρετε να ασχοληθεί με αντικείμενα που δεν τις τα έχω δώσει εγω να παίξει. Μόνο μία φορά έτυχε (όπου είχα αφήσει μία κούτα με βιντεοκασσέτες στο πάτωμα στο δωμάτιο) ενώ έλειπα να γυρίσω και να βρώ την κούτα εντελός "ξεφλουδισμένι" δηλαδή είχε διαλύσει το περίγυρο της κούτας αλλά οι βιντεοκασσέτες ηταν άγγιχτες. Το είχα βρεί πολύ αστείο το θέαμα αυτό τότε.
 


john86

New Member
8 Ιουλίου 2010
4
0
Επειδεί ενδιαφέρομαι και γω για να πάρω Eurasier ξέρεται που μπορώ να βρώ? Σε Pet shop και αγγελίες δεν βρήκα κάτι ενώ σε ένα δύο εκτροφεία που πείρα δεν γνώριζαν καν αυτήν την ράτσα....
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Δεν υπάρχουν εκτροφείς Eurasier στην ελλάδα ακόμα. Μόνο Αγγλία, Γερμανία, Ολλανδία, Αμερική (μπωρεί και αλλού αλλά μόνο εκεί εγώ είχα βρεί).

Απο Pet Shop ούτε κατα διάνια μην σκευτείς να ρωτήσεις να πάρεις, όχι μόνο Eurasier δεν θα είναι το σκυλί αλλά και θα το ακριβωπληρώσεις και θα σου βγεί και προβληματικό.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Διονύση καλό θα ήταν να μην παραπληροφορείς... Το ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα κουτάβα

Δεν υπάρχουν εκτροφείς Eurasier στην ελλάδα ακόμα. Μόνο Αγγλία, Γερμανία, Ολλανδία, Αμερική (μπωρεί και αλλού αλλά μόνο εκεί εγώ είχα βρεί).

Απο Pet Shop ούτε κατα διάνια μην σκευτείς να ρωτήσεις να πάρεις, όχι μόνο Eurasier δεν θα είναι το σκυλί αλλά και θα το ακριβωπληρώσεις και θα σου βγεί και προβληματικό.
Διονύση καλό θα ήταν να μην παραπληροφορείς...

Το ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα κουτάβια, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και εκτροφείς...
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Διονύση καλό θα ήταν να μην παραπληροφορείς...

Το ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα κουτάβια, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και εκτροφείς...
Γιατί? Υπάρχει εκτροφέας Eurasier στην ελλάδα? Εσύ ήταν να γίνεις αλλά απο ότι μου είπατε (στο τηλέφωνο) δεν είσαστε ακόμα. Υπάρχει κάποιος άλλος που δεν γνωρίζω? Αν ναι, τότε ζητώ συγνώμη και παρακαλώ ενημέρωσε με και εμένα αν υπάρχει για να ξέρω.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Φυσικά και είμαστε, από το 2005... Πήρες τον ΚΟΕ τηλέφωνο και τους ρώτησες, και σου είπαν ότι δεν υπάρχουν δηλωμένα εκτροφεία Ευρασιάτκων στην Ελλάδα?

Όσο για τη μεταξύ μας συνομιλία, το θέμα ήταν αν θα ζευγαρώσουμε τη Unique επειδή ενδιαφερόσουν για κουτάβι, όχι αν είμαστε ή όχι εκτροφείς!!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Ναι, όταν έψαχνα για Eurasier εκτροφέα (όταν μου είπες ότι δεν μπορούσες να μου παρέχεις κουτάβι τελικά) είχα πάρει τον ΚΟΕ και δεν ξέρανε καν τι είναι το Eurasier.
 


john86

New Member
8 Ιουλίου 2010
4
0
Δηλαδή την δεδομένη χρονική στιγμή ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος για να αποκτήσω ένα Eurasier? Γνωρίζεται κάποιο τηλέφωνο εκτροφείου που θα μπορούσε να έχει? ή ο μόνος τρόπος είναι να παραγγείλω από το εξωτερικό?(αν και κάτι τέτοιο δεν το προτιμώ γτ θέλω πρώτα να το δώ το σκύλο από κοντά)
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Το να μιλήσεις και να κλίσεις κουτάβι απο εξωτερικό με εκτροφέα εξωτερικού δεν συμαίνει ότι δεν μπωρείς να δείς τους "γονείς" απο κοντά, απλά είναι μεγάλο το ταξίδι. Αλλά μιας και ο καλός μας GAIA LYKAIA είναι εκτροφέας Eurasier γιατί να μην μιλήσεις μαζί του καλύτερα?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Δηλαδή την δεδομένη χρονική στιγμή ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος για να αποκτήσω ένα Eurasier? Γνωρίζεται κάποιο τηλέφωνο εκτροφείου που θα μπορούσε να έχει? ή ο μόνος τρόπος είναι να παραγγείλω από το εξωτερικό?(αν και κάτι τέτοιο δεν το προτιμώ γτ θέλω πρώτα να το δώ το σκύλο από κοντά)
Γιατί? Γνωρίζεις τη Φυλή? Ξέρεις τίποτε γι' αυτήν? ή για να μη σε κοροιδέψουν και σου δώσουν κάτι το οποίο εσύ δεν εγκρίνεις??
 
  • Like
Reactions: Grifos


john86

New Member
8 Ιουλίου 2010
4
0
Όσον αφορά για τα Eurasier ότι γνωρίζω από πληροφορίες που έχω διαβάσει στο Internet...Γενικά έχω τον φόβο αυτό να μην μου δώσουν κάτι που τελικά δεν εγκρίνω αλλά και δεν θέλω το κόστος να πάει πολύ...
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Φίλε μου, δεν ξέρω τι εννοείς με το "δεν θέλω το κόστος να πάει πολύ..." αλλά μην περιμένεις να πάρεις Eurasier κάτω απο 1.000 Ευρώ (σωστά δεν τα λέω GAIA LYKAIA?) Διορθωσε με αν κάνω λάθος.
 
Last edited:




GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Οπότε το θέμα έκλεισε και εδώ.... οπότε κατάλαβες φίλε Darkpaladin το πόσο πολύ κάποιοι θέλουν μία Φυλή, όχι για αυτό που είναι, αλλά για το πόσο "εύκολα" μπορεί να την αποκτήσεις!!!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Ε, ναι. Μα δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που το βλέπω αυτό εδω μέσα. Και με πολλές άλλες φυλλές έχει συμβεί το ίδιο πράγμα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οπότε το θέμα έκλεισε και εδώ.... οπότε κατάλαβες φίλε Darkpaladin το πόσο πολύ κάποιοι θέλουν μία Φυλή, όχι για αυτό που είναι, αλλά για το πόσο "εύκολα" μπορεί να την αποκτήσεις!!!
Δυστυχώς...
Και δεν ξέρω πόσοι είναι οι πραγματικά "μερακλήδες" (ή fans, ή λάτρεις) για τις φυλές που τους αρέσουν.
Για παράδειγμα, μου αρέσουν ιδιαίτερα τα μαστίφ των Πυρηναίων, έστω και αν δεν μπορέσω κάποτε να διαμορφώσω τις συνθήκες ώστε να ζήσω μαζί με ένα από αυτά. Παρόλα αυτά, έχω προετοιμάσει τη γυναίκα μου για ένα ταξίδι στην Ισπανία, στο εκτροφείο του κορυφαίου της φυλής (αυτού που "ανέστησε" τη φυλή), για να του μιλήσω και να δω τα σκυλιά του, όσο ο ίδιος ζει... Καταλαβαίνουμε, λοιπόν, ότι αυτό συνεπάγεται έξοδα, έστω και εάν τα έξοδα αυτά "ντυθούν" με το μανδύα της εκδρομής.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3