Fila's και Φυλαξη


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Παρ" ολα αυτα ειναι μια παρεξηγημενη ρατσα,πολλες ρατσες παρεξηγηθηκαν κατα καιρους,ο δικος μου τροπος να παρουσιαζω μια ρατσα ειναι αυτος που ειναι και ειναι μια αλλη αποψη.
Οσο για το πουλημα να συμπληρωσω οτι οχι μονο 50.000 μου κοστισαν,αλλα και το σπιτι που χτιζω, εγινε εκει που εγινε με βαση τα σκυλια,το τζιπ αγοραστηκε στα μετρα των σκυλιων,η ζωη μου ολη ειναι γυρω απο τα σκυλια αυτα, ακομη και το κλουβι που φτιαχτηκε στο κτημα φτιαχτηκε για να ειναι ανετα τα σκυλια οταν εχουμε επισκεψεις,τα χαρτια που επρεπε να φτιαξω στην Γερμανια και τα χρηματα που ξοδεψα για να εχω αυτα τα σκυλια, και οι απειλες που δεχτηκα απο τα οργανα(καθοτι ξενος με τετοιους σκυλους)και δεν μιλαω για το 4 μερες ταξιδι με 3τονους διαξονικο τρειλερ απο πισω, απο Γερμανια για εδω.
Και οταν παρουσιαζω τα Φιλα ετσι οπως το κανω,ειναι γιατι μπορω οποιαδηποτε στιγμη να το αποδειξω,οταν τελειωσω με το σπιτι θα οργανωσω συναντησεις με σκυλοφιλους Σαβ.Κυρ. και θα μπορει ο καθενας να κρινει μονος του περι τινος προκειται.
Πριν 16 χρονια ακουσα για πρωτη φορα για τα Φιλα στο μαγαζι μου ειχε ερθει ενας Γερμανος ο οποιος εμενε εκτος πολεως και του λεω δεν φοβασαι τους κλεφτες?και μου λεει εχω ενα Φιλα στην αυλη και εναν Βοα μεσα:eek::eek::eek: καραφλιασα τι ειναι το φιλα του λεω?και μου εξηγησε,ο Βοας ειχε τα ιδια κιλα με το Φιλα.
Απο τοτε, εμενα και στο Ντορτμουντ οτι υπηρχε γυρω απο Φιλα το ξεσκονισα,στο Ντορτμουντ γινονται οι μεγαλυτερες εκθεσεις σκυλων ισως σε ολο τον κοσμο,τρεις φορες τον χρονο,εγω εμενα 50 μετρα πιο περα απο το πρωτο περιπτερο,ακομη και ο Γερμανικος ΚΟΕ ειναι εκει το VDH,απο παρουσιασεις SchH,Rettung,Agility,Dog dancing,κ.τ.λ ολες οι εταιριες τροφων και ειδων σκυλου αυτοπροσωπος,και ολοι μα ολοι οι συλλογοι σκυλων,μεχρι 320 ρατσες πηραν μερος σε εκθεσεις στο Ντορτμουντ,οταν εγινε το Παγκοσμιο το 2003 πιασαμε και τα παρκινγκ μιλαμε οτι τα περιπτερα μονο ειναι πανω απο 30.000τ.μ.
Εκει συζητουσα με ανθρωπους, εβλεπα, ακουγα,μαθαινα,ημουν παντα εκει ολη μερα ολο το 3ημερο,εχω θαυμασει σκυλους ονειρεμενους,αλλα περισσοτερο ετρεχα για τα Φιλα,γνωρισα πολλους,και καπως ετσι ξεκινησα με την ρατσα το 2002 πηρα το πρωτο μου Φιλα,και δεν ηθελα 2ο αλλα μετα ειπα να γυρισω για παντα και τα πλανα αλλαξαν ετσι κι αλλιως ειμαι σκυλος πηρα σιγα σιγα αλλα 3 και γιναμε κοπαδι,η σκεψη για ζευγαρωμα ηρθε
πολυ μετα,οταν η Ροξυ εγινε 2 και ξεκινησαμε,και δεν ηθελα να λεγομαι εκτροφεας στην Γερμανια οι καλυτεροι εκτροφεις ειναι απο χομπυ και μερακι τιποτε αλλο,οι αλλοι οι επαγγελματιες δεν εχουν και τοσο καλο ονομα, λογω πολλων που εχουν ακουστει και συμβει μερικοι εχουν γινει εργοστασια παραγωγης.
Στο τελος θα κανουμε και εναν συλλογο Φιλων Φιλα και ας μην αναγνωριστει απο τον ΚΟΕ και στην Γερμανια το ιδιο προβλημα ειχαν και θα ασχοληθουμε με την ρατσα,ορισμενοι λενε δεν ειναι καλο η διαδοση αυτης της ρατσας,εγω τους λεω οτι το να ζεις με Φιλας ειναι τροπος ζωης,και δεν βλαπτει τιποτε αλλο.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Οσο για το πουλημα να συμπληρωσω οτι οχι μονο 50.000 μου κοστισαν,αλλα και το σπιτι που χτιζω, εγινε εκει που εγινε με βαση τα σκυλια,το τζιπ αγοραστηκε στα μετρα των σκυλιων,η ζωη μου ολη ειναι γυρω απο τα σκυλια αυτα, ακομη και το κλουβι που φτιαχτηκε στο κτημα φτιαχτηκε για να ειναι ανετα τα σκυλια οταν εχουμε επισκεψεις,
Μια απο τα ιδια, μονο που το νουμερο εχει ξεφυγει κατα πολυ τις 50.000.

Δεν ειναι ασχημο λοιπον, να εχεις δωσει το αιμα σου και να το δινεις ακομη και με αυτα που γραφεις, εκτος του οτι παρεξηγουνται (Θελω να πιστευω) οι προθεσεις σου, να υπαρχουν ανεγκεφαλοι πιτσιρικαδες που να θελουν ενα τετοιο σκυλο, γιατι οπως εχουμε πει και στο παρελθον, ξερουμε για ποιους λογους επιδειξης τους θελουν μερικοι τους σκυλους(βλ.ροτβαιλερ, πιτμπουλ κλπ) και να καταληξει η φυλη σε χερια ακαταλληλα?

Θα σου αρεσε ο καθενας που διαβαζει ολα αυτα, να τρεχει στα πετσοπ ή σε οποιοδηποτε εκτροφειο του εξωτερικου ή ακομη και σε σενα και να παιρνει τον υποτιθεμενο νεο υπερσκυλο που ανακαλυψε για να δειχνει ποσο μεγαλο ειναι το πουλι του?

Και αντε μετα να βαλουμε και καμια γεννα να παρει και ο φιλος μας, κλπ κλπ.

Γι αυτο ας ειμαστε πιο συγκρατημενοι προτεινω εγω με τα σκυλια μας και δεν χρειαζονται θριαμβολογιες και θεοποιησεις των σκυλιων που εκτρεφουμε ή αγαπαμε.
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Διακρινω μια ζηλεια απο ορισμενους εδω μεσα,
μολις εμφανιστηκε ενα νεο μελος με μια αγνωστη
στην Ελλαδα φυλη;
Που εχει κανει το ολεθριο σφαλμα να την υποστηριζει με παθος;
Ελεος ρε παιδια δεν χανει ποντους απο αυτο ουτε η φυλη
που εκτρεφεται ουτε ο εγωισμος σας.
Που εγιναν ειδημονες ορισμενοι;
Απο το διαδυκτιο και απο το πολυ διαβασμα;
Η μηπως στα 25-30 εχουν ξεχιλισει απο εμπειρια;
Υ.Γ.1
Παντως omarock οφειλω να ομολογησω οτι εχεις γερο στομαχι
Εγω δεν ξερω αν θα ειχα κρατησει την ψυχραιμια μου:)*agapoylas*
Υ.Γ.2
Δεν χωριζουμαι αμπελια εδω ρε παιδια κουλαρεται.
Για την αγαπη μας για τα ζωα και ειδικα για τα σκυλια
νομιζω ειμασται εδω.*agapoylas*
Υ.Γ.3
Εδω ειμαι για να ενημερωθω για τις φυλες,
και να αποφασισω πια μου κανει.
Μη με μπερδευεται περισσοτερο
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω θα ειμαι μαλλον ο ενοχος που χαλασε την καλη νοοτροπια και παιδεια στην Ελλαδα.
Εδω πας στο πετ σοπ και παιρνεις τον καταλογο και διαλεγεις,οτι τραβαει η ψυχη σου,και απο οτι ακουω απο εξωτικα αλλο τιποτα με 300 κατοσταρικα παιρνεις Γκλαντιατορ.
Ενημερωση υπαρχει και μεσο βιβλιων,εγω προσωπικα σε κατω τον 24 χρονων σκυλο δεν δινω.
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Διακρινω μια ζηλεια απο ορισμενους εδω μεσα,
μολις εμφανιστηκε ενα νεο μελος με μια αγνωστη
στην Ελλαδα φυλη;
ο καθενας κρινει με αυτα που ξερει και οσο καταλαβαινει! εγω διεκρινα μια συνεχομενη ταση ατεκμηριωτης εξιψωσεις μιας σπανιας ρατσας!

καποιοι μπορει να πιστευουν οτι υπαρχουν σκυλια που ειναι γενετικα προδεδιαγραμενα να ειναι οι υπερτατοι συναργεμοι,φυλακες,man stopers, κυνηγοι και αυτοκαθαριζομενοι ζωντανοι οργανισμοι με τρομερες ανοσιες αλλοι πιστευουν οτι υπαρχουν ρατσες με φυσικες ποιοτητες στην φυλαξη, με ικανοτητα ιχνηλατισης και μια πολυ robust κατασκευη.

αλλα ειπαμε οσο φτανει ο καθενας!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Κοιτα αφου θες να μιλησουμε για ρατσες ας το κανουμε,πρεπει να βρεουμε μια λιστα πρωτα για το τι αρρωστιες σερνουν και ταλαιπωρουν πολλες απο τις ρατσες που εννοεις,ενα σκυλι που μπορουμε να πουμε οτι ειναι σχετικα καλο απο υγεια ειναι το Μαλινουα ολα τα αλλα ειναι το ενα στα δυο στο χειρουργειο,χιαστους δυσπλασιες,ματια,αυτια,στομαχια κ.τ.λ
Γνωριζεται ολοι σε ποιες ρατσες εγιναν τα περισσοτερα πειραματα απο εκτροφεις με αρνητικα αποτελεσματα.
Το Φιλα ειναι αυτο που ειναι ειτε αρεσει σε μερικους ειτε οχι,δεν θα καταργησουμε μια ρατσα τωρα επειδη μερικοι την ανακαλυψαν τωρα,και οι απαγορευσεις που υπαρχουν σε πολλα κρατη και περιλαμβανουν και το Φιλα βγηκαν προαιρετικα μην ξεκιναμε τωρα και εδω με τον πανικο,το Φιλα ειναι καλος φυλακας και δεν χρειαζεται πιστοποιητικα για αυτο απο κανεναν, τα εχει ηδη δεν ειναι καινουρια ρατσα,αλλα μαλλον τωρα ανακαλυφθηκε η Αμερικη απο μερικους.
Να αρχισω και εγω με τα Ροττι,και τους Γ.Π να δω πως δαγκωνουν μερικοι ηρεμοι.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Παρακαλώ ας μείνουμε στο "Fila's και Φύλαξη".

Προσπαθήστε να είναι όσο το δυνατόν πιο στοχευμένες οι δημοσιεύσεις σας.

Είναι και δύσκολο και δυσάρεστο να προσπαθούμε να κρατάμε ένα θέμα , εντός θέματος "με νύχια και με δόντια".

Ευχαριστώ πολύ!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Κοιτα αφου θες να μιλησουμε για ρατσες ας το κανουμε,πρεπει να βρεουμε μια λιστα πρωτα για το τι αρρωστιες σερνουν και ταλαιπωρουν πολλες απο τις ρατσες που εννοεις,ενα σκυλι που μπορουμε να πουμε οτι ειναι σχετικα καλο απο υγεια ειναι το Μαλινουα ολα τα αλλα ειναι το ενα στα δυο στο χειρουργειο,χιαστους δυσπλασιες,ματια,αυτια,στομαχια κ.τ.λ
σαρεσουν οι γενικευσεις ! δηλαδη απο τις 500+ ρατσες αν αφαιρεσεις τα μαλινουα και τα φιλα (φυσικα) ολα τα αλλα ειναι ρημαδια και κακοκατασκευες? δηλαδη τα paterdale terrier πασχουν και αυτα

Γνωριζεται ολοι σε ποιες ρατσες εγιναν τα περισσοτερα πειραματα απο εκτροφεις με αρνητικα αποτελεσματα.
ολο και καποιες μας ερχονται στο μυαλο! δηλαδη στα φιλα οι εκτροφεις ειναι αγιοι και τελιοι? γιατι ειμαι σιγουρος οτι ο φιλεϊρο δεν θα εχει την ιδια αποψη

το Φιλα ειναι καλος φυλακας και δεν χρειαζεται πιστοποιητικα για αυτο απο κανεναν, τα εχει ηδη δεν ειναι καινουρια ρατσα,αλλα μαλλον τωρα ανακαλυφθηκε η Αμερικη απο μερικους.
καλοι φυλακες ειναι και τα: μπαντογκ, μπουλμαστιφ, κανε κορσο, μαστινο, ντογκ ντε μπορντω (βλεπεις μαστιφοειδη εβαλα) δεν ειδα κανεναν εκτροφεα να μας τα παρουσιαζει ως το σκυλησιο αλτερ εγκο του σουπερ μαν.


Το Φιλα ειναι αυτο που ειναι ειτε αρεσει σε μερικους ειτε οχι,
το θεμα μας τι νομιζεις εσυ οτι ειναι? γιατι σκυλους με superpowers εγω δεν δεχομαι
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ρωτα τον αν στατιστικα το Φιλα παρουσιαζει αρρωστιες,π.χ.στα 100 Φιλα και 100 απο αλλες ρατσες,οσο για τα φιλα που λεει οτι δεν ειναι Φιλα εχει δικιο, το θεμα ειναι οτι και ενα ημιαιμο Ροττι δεν ειναι Ροττι και ενα ημιαιμο Φιλα δεν ειναι Φιλα αλλο τι λενε αυτοι που τα εχουν, μιλαμε για καθαροαιμα οχι για μπασταρδα.
Οσο για τα paterdale τερριε δεν την γνωριζω την ρατσα,τι ειναι φυλακας η συναγερμος?Προβαλε την ρατσα βαλτην στις παρουσιασεις.
Οποιος εχει Φιλα εχει φυλακα παντως, η καχυποψια που εχει(οχι μισος)προς ξενους τον κανει Untouchable Guard εδω μερικοι τον αμφισβητουν αλλα και τον Σωκρατη τα ιδια του εκαναν εδω, το Φιλα θα αφησουν?Και χωρις να το δουν δεν χρειαζεται, διαγνωση απο το διαδικτυο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Fila

Περισσότερη δυσπλασία ισχύου από το rottweiler και άλλες πολλές φυλές Mastiff:

http://www.offa.org/hipstatbreed.html

Δυσπλασία αγκώνα (μετά το rott αλλά πάλι στην κορυφή της λίστας πάνω από πολλές φυλές "σκουπίδια"):

http://www.offa.org/elbowstatbreed.html

Για καρδιά -θυροειδή δεν εξετάζει κανένας γιατί ?

http://www.offa.org/cardiacstatbreed.html
http://www.offa.org/thystatbreed.html

Κανένα ΣΟΒΑΡΟ επιχείρημα εκτός από τον Σωκράτη και τον Αριστοτέλη ή την ηλικία και εμπειρίες πολλών εδώ ?

Μπα ... το φαντάστηκα ευχαριστώ ... :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και κάτι άλλο ... ο καθένας είναι ελεύθερος να παρουσιάσει την φυλή που αγαπάει, κανείς δεν είπε ούτε στον omarock ούτε σε κανέναν να μην το κάνει και επειδή ακριβώς όλοι αγαπάμε όλους τους σκύλους, ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ που θα λένε το Χ σκυλί είναι untachable guard και όχι "υπαλληλάκος" σαν τα άλλα, από ΚΑΠΟΙΟΥΣ δεν γίνονται αποδεκτές.

Κανείς δεν είπε στον οmarock τίποτα με τις φωτογραφίες και την επαφή με την φυλή που έβγαλε στην αρχή αλλά από την στιγμή που θα αρχίσεις τα "κοίτα πώς το ΓΠ δάγκωσε στην μούρη" και "όλα full στην δυσπλασία είναι" πρέπει να μπορείς να δεχτείς τις συνέπειες των γραφόμενών σου.

Αν βολεύεται κάποιος με το να θεωρεί την αντίδραση στην προχειρότητα και την κακία "ζήλια για το Fila" με γειά του με χαρά του ;)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Denis ελπιζω να ξερεις γερμανικα αν οχι καντο μια αυτοματη μεταφραση,οταν μιλησα για λομπι δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου διαβασε τι λεει για τις δηλωσεις HD ED,ειναι πολυ εγκυρο απο εγκυρες πηγες η OFA ειναι η πιο αξιοπιστη τραπεζα πληροφοριων,αλλα οταν οι εκτροφεις ειναι φουστηδες κανουν οτι θελουν,πιστεψες πραγματικα οτι το Γ.Π ειναι τοσο χαμηλα στην λιστα?
Εγω απο την εμπειρια που εχω πανω στα Φιλα σου λεω οτι στα 300 σκυλια που γνωρισα 1 ειχε προβλημα,στην Βραζιλια ισως λιγο περισσοτερο αλλα προς θεου οχι στην ιδια μοιρα με τα Ροττι και τα Γ.Π. διαβασε το καλα.
Ειναι μια μεσα η οποια πηρε 3 Γ.Π και ηταν και η 3 αρρωστοι.


http://www.wuff.de/artikel.php?artikel_id=1037
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και γιατί δεν είναι πούστηδες οι εκτροφείς Fila ? Ξεκινάμε με βάση ότι πουστιά υπάρχει παντού και προσθέτουμε ένα 5% σε όλες τις στατιστικές ... αλλά όλες ;)

Οι εκτροφείς δεν κάνουν ότι θέλουν ... επηρεάζουν σε Χ ποσοστό την πραγματική αξιολόγηση και ναι, πιστεύω ότι το ΓΠ είναι τόσο χαμηλά στην λίστα γιατί δεν είδα κανένα "ανυποψίαστο για δυσπλασία" πιο ψηλά ...

Eίπα σοβαρό επιχείρημα ... :) το ότι είδες 300 φίλα και μόνο 1 είχε πρόβλημα δεν είναι κάν επιχείρημα μιάς και ούτε εξειδικευμένος κτηνίατρος δεν μπορεί να διαγνώσει δυσπλασία με επιτυχία και με το μάτι και λές και πρός Θεού ??

Πού γνωρίζεις την πραγματική κατάσταση των rottweiler και Γερμανικών ποιμενικών και αν θές μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί αν οι εκτροφείς rottweiler κάνουν ότι θέλουν, παρουσιάζουν στον κόσμο δυσπλασία αγκώνα σε ποσοστό 40% της φυλής ????

Και τελικά τί θα αξιολογήσει και θα φτιάξει στατιστική ? Ο Οmarock και ο Denis ????? ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ εγώ :maria:

Εσύ έχεις επίσημες εξετάσεις δυσπλασίας ισχύου τουλάχιστον ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΕΣ πάνω στα pedigree των σκύλων από τον ΚΟΕ ή άλλον αναγνωρισμένο από την FCI οποιασδήποτε χώρας κτηνίατρο? Γιατί μπορούμε να μείνουμε στα στατιστικά της OFA ή να το αναπτύξουμε και παραπάνω αν θές.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Στα πετιγκρι των σκυλων μου υπαρχει η αξιολογηση των γονεων η οποια λεει HD A και στους 4, εγω στελνω τα χαρτια στον ΚΟΕ απο βδομαδα να γινει η καταχωρηση της γεννας,και η δηλωση εκτροφειου, μαζι με ακτινογραφειες, ο Λιακος κανει καθαρες δουλειες για ενα ονομα ζουμε εδω στην Δραμα.
Οσο για την στατιστικη και την φουστια βουνο που φαινεται?
Το Φιλα δεν εχει τα λομπι του Ροττι και Γ.Π ουτε καν στην Βραζιλια η στατιστικη στα Φιλα ειναι αληθινη και ας φαινεται εγωιστικο.
Αυτο το καταλαβαινεις αν πας σε γερμανο κτηνιατρο θα σου πει ποσα Γ.Π εχει εγχειρηση η ευθανατωσει.
Το ποσοστο που λες για τα Ροττι ειναι για τα ματια αφου ακουγετε τοσο πολυ το προβλημα που δεν μπορουν να βαλουν μηδεν ποσοστο, και η κουτση μαρικα γνωριζει το προβλημα σε αυτες τις ρατσες,ακομα και ασχετοι που εχουν φιλους με τετοιες ρατσες γνωριζουν οτι εχουν προβληματα, η ερωτηση στο περιοδικο ηταν τι γινεται εδω και 30 χρονια με τους Γ.Π,το προβλημα το γνωριζουμε ολοι ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας,και υπαρχει μεγαλος φοβος οταν πανε να τα αγορασουν,φυσικα δεν φταιει ο σκυλος,ισα ισα σαν σκυλια ειναι απο χαρακτηρα κορυφαια ειναι στο τοπ 3 ας πουμε, αλλα εχουν στομαχια,χιαστους,δυσπλασιες,καποτε ειχε ο Γ.Π το πιο γερο στομαχι λεγαμε εμεις εδω στην Δραμα αλλα τωρα?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και εδω ριξε μια ματια για το τι γινοταν και γινεται με τους Γ.Π ,και τα Ροττι που ηδη καλυτερευουν απο το 1999,αλλα μεχρι τοτε μπαχαλο,το προβλημα υπηρχε Denis και υπαρχει,ακομα ειναι στην προσπαθεια.
Μεσα γραφει οτι ακομα και τις ακτινογραφειες τις φιλτραρανε για να μην φαινετε το προβλημα,και τωρα παλι τις φιλτραρουν αλλα οχι τοσο.


http://www.tg-tierzucht.de/hzucht/publikation/svzws3.pdf
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Καλά απαντήσεις δεν δίνεις, αλλά για τα μάτια του κόσμου...:D

Άντε και Γερμανικός Ποιμενικός και Ροτβάιλερ έχουν λόμπυ...Οι υπόλοιποι που "σου ρίχνουν στ'αυτια" και έχεις ranking 19, τι έχουν?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μάλιστα ...

έχεις κάνει ήδη την γέννα χωρίς να πάρεις επίσημη αξιολόγηση ...

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν γνωρίζεις ότι θα κάνεις τουλάχιστον πολλούς μήνες να πάρεις αξιολόγηση άρα η γέννα θα είναι με μή επίσημη ακτινογραφία γονέων.

... Σε ποιόν κτηνίατρο έχεις κάνει τις ακτινογραφίες ? Σε ποιά πόλη ?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Στην Δραμα ειναι ο γιατρος μου τον εχω αναφερει πολλες φορες.
Γιατι απαγορευεται?απο τον ΚΟΕ δεν μου ειπε κανενας τιποτα περιμενουν τα χαρτια,οι ακτινες υπαρχουν και ο γιατρος εδωσε το οκ απο πριν,αλλα και η ιστορια θα δειξη πως θα βγουν τα κουταβια.Στην Γερμανια περιμενεις για τα χαρτια 4-6 μηνες.