Fila's και Φυλαξη


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Συνεχίζω.....

αυτοαποκαλειται Fileiro

Ψυχραιμια..δεν αυτοαποκαλουμαι Ναπολεων Βοναπαρτης!!!


ελικά είναι ανεξέλεγκτα?
ξέρουν καλύτερα?
είναι εδώ βραζιλία?φαβέλες?

Τιποτα απο ολα αυτα. Η Βραζιλια ειναι μια επικινδυνη χωρα μονο στα μεγαλα αστικα κεντρα οπως το RJ (Rio de Janeiro - Χιου ντι Ζανειρου) η το SP (Sao Paulo
). Εξω απο αυτα τα πραγματα ειναι πιο ησυχα. Μαλιστα στις πολεις αυτες η φυλη ειναι σχεδον αγνωστη. Πυρηνες εκτροφης και "ξεχωριστες περιοχες¨ ειναι το Mato Groso, τα περιχωρα του Belo Horizonte που ειναι η πρωτευουσα της πολιτειας Minas Gerais και βεβαια η κωμοπολη Varginha η βαση του θρυλικου πια Jose Gomez de Oliveira.
Η Βραζιλια ειναι σε εκταση τεραστια, με πολλες αντιθεσεις και διαφορες σε ολους τους τομεις και κυκλοφορουν πολλα παραμυθια αλλα και αληθειες. Δεν θελω να σας κουρασω. Τα Filas ειναι αγνωστα στις favelas.

κατ εμέ το βασικό είναι ότι πέρασε η εποχή που ληστές έμπαιναν στο κτήμα και αν δεν τους σκότωνες πρώτος θα σε σκότωναν αυτοί
Πολυ σωστα. Στην Ευρωπη ετσι ειναι.. Σε καποιες περιοχες της Βραζιλιας ομως αυτο ισχυει ακομα. Παλι δε θελω να σας κουρασω με ιστοριες απο δευτερο χερι....

Για μένα λοιπόν το Φίλα είναι πολύ καλός φύλακας αγροκτήματος ή αγροικίας και πάντοτε από έμπειρο ή πολύ "ορεξάτο" για μάθηση, ιδιοκτήτη.
[FONT=&quot]
[/FONT]
Σωστο!

Δεν θα το πρότεινα για αστικό κέντρο και διαμερίσματα ακόμα και αν υπάρχουν εξαιρέσεις.Πιστεύω ότι κάτι θα χάσει και ο σκύλος και ο ιδιοκτήτης.
[FONT=&quot]

[/FONT]Δεν θα το προτεινες; Αν εχεις εμπειρια με τη φυλη πες μας τι εχεις διαπιστωσει και γιατι δεν θα το προτεινες.

Πριν την φύλαξη, νομίζω επιβάλλετε, πολλή καλή βασική υπακοή, ιδιαίτερα για το Φίλα (και άλλες παρόμοιες ράτσες).
Πολυ σωστα. Μονο αν εχεις πειρα ομως. Δεν μπορει οποιοσδηποτε να το μεγαλωσει σωστα. ΜΟNO ανθρωποι με καποια εμπειρια στην αγωγη σκυλων φυλαξης και προστασιας, που θα εχουν ομως υποψη τους τον ιδιαιτερο χαρακτηρα της φυλης (ειναι πολυ ευαισθητα οταν προκειται για τον ιδιοκτητη τους). Δεν ειναι σκυλος που απολαμβανει το σηκω-κατσε.

δηλαδη στα φιλα οι εκτροφεις ειναι αγιοι και τελιοι? γιατι ειμαι σιγουρος οτι ο φιλεϊρο δεν θα εχει την ιδια αποψη
Θεος φυλαξει!! Χαος.............. (Συμφωνω απολυτα εννοω)
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Καμια αντιρηση djdoctor. Δεν καταλαβαινω ομως γιατι προσπαθεις να συγκρινεις???
Εχεις bandog ? Ποιες ειναι οι φυλες σου;
Αν το "στριμωγμα" που αναφερεις νομιζεις οτι θα ανοιξει τα ματια ολων μας (αυτος ειναι ο στοχος) εγω ειμαι μεσα.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Δεν καταλαβαινω ομως γιατι προσπαθεις να συγκρινεις???
Για να αποδείξω(?) ή ξεκαθαρίσω πως δεν μπορεί καμία φυλή να παρουσιάζεται ως "κορυφαία", ειδικά αν στον τομέα της υπάρχει πολύ υψηλός συναγωνισμός, σε κάθε επίπεδο.

Οπότε και οι τεχνικές/μέθοδοι/νοοτροπίες "τάπερ" είναι από φαιδρές εως και επικίνδυνες.

Εχεις bandog ?
Είχα.

Ποιες ειναι οι φυλες σου;
Είμαι κάτοχος Border Collie cross, Ελληνικών Ποιμενικών, ημίαιμων.

Υπήρξα ιδιοκτήτης/κάτοχος Pit Bull, Boxer, German Shepherd, ημίαιμων, Bandog.

Έχω ζήσει από κοντά (μένοντας για πολύ καιρό στον ίδιο χώρο/σπίτι) Dogo Argentino, Bull Terrier, Borzoi, Caucasian Sheepdog, Rottweiler, British bulldog, Irish Setter, Cocker Spaniel, Whippet, Groenendael, American Staffordshire Terrier, ημίαιμα.

Έχω εκπαιδεύσει German Shepherds, Ελληνικά ποιμενικά, Boxer, Borzoi, Cocker Spaniel, Irish Setter, Am. Pit Bull Terrier, Colley, Siberian Huskies, Basset Hound, British Bulldog, Rottweiler, Bandog, Dogo Argentino, Malinois, Caucasian Sheepdog, ημίαιμα.

Ασχολούμαι και "ψάχνω" όλες τις φυλές.

Μπορεί να ξέχασα κάτι...Ελπίζω να εννούσες κάτι τέτοιο.

Αν το "στριμωγμα" που αναφερεις νομιζεις οτι θα ανοιξει τα ματια ολων μας (αυτος ειναι ο στοχος) εγω ειμαι μεσα.
Μπορεί ναί, μπορεί και όχι.
Αισθάνομαι ότι οι περισσότεροι δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη έχουν γραφτεί, οπότε θα αξιολογήσω την πρόταση και θα σου απαντήσω...ή θα το καταλάβεις.
 
Last edited:


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Δεν υπαρχει υπερφυλη.Αρα δεν απευθυνεσαι στα δικα μου λεγομενα.Σωστα!
Εγω δεν συγκρινω αλογιστα και αβασιμα.
Συνεχιζουμε για το Fila?
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Θα ήθελα να ρωτήσω , κυρίως το μέλος omarock που άνοιξε το θέμα , θέλετε να ξεχωρίσω τα θέματα που έχουν ανοιχτεί σε αυτό το thread ή να το αφήσω ως έχει;

Αυτό το κάνω κατ'εξαίρεση , γιατί έχουν ανοιχτεί πολλά θέματα σε ένα thread και πολλά παρόμοια σε όλο το φόρουμ.
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Νομιζω ενα thread με τιτλο Fila Brasileiro ειναι αρκετο. Αλλα φαινεται εδω οποτε δε μας αρεσει κατι φτιαχνουμε αλλο θεμα (δε μιλαω για σενα admin).
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ Fileiro

Εγώ πάλι πιστεύω πως ενδιαφέρον και ίσως ουσία, θα υπήρχε αν σχολίαζες και έπαιρνες θέση στα θέματα και τα post του omarock (μια που εκείνος έχει δημιουργήσει τα thread), αλλά κυρίως στον τρόπο (αν διάβασες post μου θα είδες πως σε αυτό μένω περισσότερο) που ωραιοποιεί την φυλή και την παρουσιάζει αψεγάδιστη και super.

Για το Fila...Ναί, να μιλήσουμε, αλλά για να μη πλατυάσουμε και επειδή δεν έχω το ίδιο γνωστικό επίπεδο στο Fila διεθνώς, θα ήθελα να μείνουμε στο Fila στην Ελλάδα και την πρόσφατη εκπροσώπηση του στο φόρουμ (που έχω πληρέστερη γνώση και άποψη).
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Oολα αυτα που εγραψα πιο πανω δεν δειχνουν καθαρα που συμφωνω και που διαφωνω με τον omarock?
ΚΑΙ ενδιαφερον ΚΑΙ ουσια ειχαν αυτα που περεθεσα πιο πανω σχετικα με τη φυλη....
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Αν ρωτάς αποκλειστικά εμένα, θα σου πω πως δεν χρειαζόταν καν να γράψεις σε αυτό το θέμα για να έχω "εικόνα" για την θέση σου και τις διαφορές σου με τον omarock.

Να πω καθαρά πως ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ "ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ" Ή ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ.

Δεν γνωρίζω αν είναι αρκετά ξεκάθαρο σε όλους (ακόμα και στον ίδιο).

Να μιλήσουμε λοιπόν για το Fila στην Ελλάδα?
Πιο το παρελθον, το παρόν και το μέλλον του?
Υπάρχουν εκτροφείς (εκτροφείς όμως με ότι αυτο συνεπάγετε)?
Πιο το επίπεδο?
Η Ελλάδα και κυρίως τα αστικά κέντρα της, είναι Fila friendly ή Fila tolerant?
O έλληνας?
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Σε καποιο απο τα προηγούμενα μηνυματα ειχα αναφερει τα πρωτα βηματα της φυλης στην Ελλαδα.
Πολυ ευχαριστως να τα ξαναγραψω.Εκτροφεις εχουν υπαρξει αν ονομαζουμε εκτροφεα τον ιδιοκτητη μιας γεννας ενω δεν εχουν υπαρξει αν εννοουμε καποιον εκτροφεα οταν πληροι καποιες προϋποθεσεις.
Υπαρχουν α Filas που γεννηθηκαν σε ελληνικο εδαφος και Filas που εισηχθησαν και που παρουσιάσθηκαν σε εκθεσεις μορφολογιας.
Η Ελλαδα και τα αστικα κεντρα ειναι Fila tolerant και σε ολα tolerant αρκει αυτα να μην ενοχλουν να μην βλαπτουν. Το Fila μπορει να ζησει ανετα σε ενα διαμερισμα (υπο προϋποθεσεις φυσικα). Ειναι αλλωστε τοσο προσκολλημενο στους ανθρωπους του που δεν ειναι ευτυχισμενο μακρια τους :)
ο ΈΛληνας...αχ ο Έλληνας... ο Έλληνας μαθαίνει. Μαθαινει αργα αλλα σταθερα. Ειμαστε μια υποαναπτυκτη χωρα οσον αφορα την παιδεια μας τη σχετικη με τα ζωα..σπευδω να διευκρινισω, αλλα μαθαινουμε.
ΑΝ δεν τριφτουμε δεν θα μαθουμε.Το να κρατησουμε μια φυλη μακρια απο την Ελλαδα δεν αποτελει λυση.
Ενημερωση..ενημερωση ενημερωση!!! Οχι διαφημηση, οχι εδω τα καλα σκυλια περαστε να παρετε τα καλυτερα.Ελεος...
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Συμφωνώ σε όλα και μόλις έγινε και δημοσίευση ενός άρθρου που είχα δώσει και που δίνει κάποιες "κατευθύνσεις" για το πως πρέπει να κατέχουμε ένα τέτοιο σκύλο, πως εμείς πρέπει να φερόμαστε.

Καλός ιδιοκτήτης "δυναμικού" σκύλου

Mόνο να συμπληρώσω πως, για εμένα χρειάζετε κάποτε να υπάρξει και ένα σοβαρό εκτροφείο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
επειδή βλέπω πολλούς κάφρους με καυκασια και άλλα μεγάααλα σκυλιά που έχουν τάσεις """ξενοφοβίας"""
το μόνο που δεν θέλω να δώ είναι και κάφρους με φίλα
και αν δώ....
ξέρω ποιός μπορεί να φταίει???;):)

και μιά ερώτηση επι του τόπικ

δηλαδή ένα φίλα όπως αυτό...Ειναι ακοιμητος φρουρος, αποτρεπτικος και αποτελεσματικος. Ταχυς και αμειλικτος με τους εισβολεις, ισχυρος και αποτελεσματικος.Για μένα λοιπόν το Φίλα είναι πολύ καλός φύλακας αγροκτήματος ή αγροικίας και πάντοτε από έμπειρο ή πολύ "ορεξάτο" για μάθηση, ιδιοκτήτη.

ξέρει ότι ο πιτσιρικάς μπήκε απο περιέργεια στο κτήμα ή απο χαζομάρα και όχι για να κλέψει ή να σκοτώσει?
και τελικά
ας πούμε ότι έχει μπεί να κλέψει ένα-δυό μήλα...
θα τον εξουδετερώσει?
εντελώς?

δεν θα ήταν καλύτερα να τον γάβγιζε στην μούρη/άντε και λίγο μαλακό δάγκωμα στο χέρι ίσα να μην δραπετέυσει?
:p΄όπως βλέπω και στα βίντεο των αγώνων σουτζουκόσκυλων?:p
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ξέρει ότι ο πιτσιρικάς μπήκε απο περιέργεια στο κτήμα ή απο χαζομάρα και όχι για να κλέψει ή να σκοτώσει?
και τελικά
ας πούμε ότι έχει μπεί να κλέψει ένα-δυό μήλα...
θα τον εξουδετερώσει?
εντελώς?
Απ' ό,τι έχω καταλάβει ο πιτσιρικάς δεν θα βγει από κει και πολύ ζωντανός.
(στο μεταξύ χθες είδα για τρίτη φορά fila στον ύπνο μου)
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
To ζήτημα είναι μάλλον πως έτσι όπως παρουσιάζεται το Φίλα να μην υπάρχουν πιτσιρικάδες που να αρχίσουν να κυκλοφορούν με Φίλα δίπλα τους.

Μήπως θα ήταν καλύτερο από όσους γνωρίζουν τη φυλή να γράψουν 10 π.χ. λόγους που δεν πρέπει κάποιος να πάρει Φίλα?
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Γιατι παμε σε παιδαριωδη σχολια;Ειπαμε ειναι πρωτογονη φυλη και δεν ανεχεται κανενα ξενο στο χωρο του. Αν και ισως..δε εχουν νοημα.
Θα μιλησουμε σοβαρα ή θα κανουμε πλακιτσα;

Τι θα ηταν καλυτερο η τι θα ηθελε ο καθενας μας αποτελει αλλου παπα ευαγγελιο.Τι Fila ειναι ετσι και αν μας αρεσει ασχολουμαστε, αν δεν μας αρεσει παρχουν αλλες 340 και παραπανω υπεροχες φυλες να διαλεξουμε.
Ναι πολυ καλο το post σχετικα με ιδιοκτητη δυναμικου σκυλου. Πολυ καλη ιδεα!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Λοιπον το επιπεδο συζητησεις ανεβηκε με τον Fileiro απο αποψης ποιοτητας,αλλα θα καταλαβε μαλλον και αυτος οτι ορισμενοι η δεν καταλαβαινουν οι δεν θελουν να καταλαβουν,πολλοι τον ανεφεραν αυτες τις μερες,και τωρα που ειναι εδω δεν πολυκαταλαβαινουν τι λεει, και με ερωτησεις που στοχο εχουν τον γραφοντα προσπαθουν να δυσφημησουν ενα καινουριο εκτροφειο στην πρωτη του γεννα,ξερετε τη σημαινει πρωτη γεννα και επιστροφη σε μια χωρα απο την οποια ελειπα 15 χρονια και τα τελευταια 5 δεν την ειχα επισκεφτει,εγω δεν θελω να λεγομαι εκτροφεας το εχω ξαναπει εκτρεφω απο χομπυ,αλλα τα κουταβια μου θα παρουν βαση λεγομενων του ΚΟΕ κανονικα τα χαρτια τους,οσο για τα γερμανικα χαρτια επαναλαβανω οτι δεν χρειαζεται να ειναι εξπορτ ειναι αυτοματως αναγνωρισιμα,τωρα το αν διαφημηζω η αν λεω πολλα και πως τα λεω,σημασια εχει αν ειναι σωστα και ειναι σωστα.
Το φορουμ ειναι μια βιβλιοθηκη για σκυλους συν τις αλλης,και οτι γραφω εγω ειναι προσωπικες εμπειριες ζω με την ρατσα και πολλη μελετη και συζητησεις,οταν ανοιγεις ενα βιβλιο που γραφει απο εξω καποιον τιτλο και μεσα γινεται μια περιγραφη βαση του τιτλου δεν μπορει να το παρει καποιος και να το μουτζουρωσει οταν δεν εχει ιδεα με το αντικειμενο, ειναι αμαρτια,αυριο θα ανοιξει καποιος αυτον τον τιτλο και δεν θα δη καποια περιγραφη η οποια ειναι εμπειριστατωμενη, αλλα εναν καποιον που δεν πιστευε διοτι δεν ηξερε την ρατσα και εγραφε μια αντιθετη αποψη χωρις βαση και χωρις μετρο.
Αυτη ειναι η ρατσα κυριοι,ουτε του Fileiro η περιγραφη δεν σας αρεσε?τοτε μην ασχολειστε,απλα και μονο για να αμφισβητησεται μια φυλη την οποια δεν γνωριζεται αλλα απο φαντασια και ενστικτο πρεπει να τις επιτεθητε?
Μεχρι εχθες ηταν το Φιλα,τωρα φταιει ο εκτροφεας,αυριο θα φταιει ο ΚΟΕ που εκανε τα χαρτια,και μεθαυριο ολοι οσοι πηραν Φιλα,και αμαν που θα κρυφτουμε?θα μας φανε τα τερατα, οταν ελεγα οτι ειναι ηρεμο αλλα πολυ καχυποπτο με ξενους εσεις μεταφραζατε μισος.
Οτι τον βολευει τον καθενα, Dj θα επρεπε να ντρεπεσαι.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
οσο για τα γερμανικα χαρτια επαναλαβανω οτι δεν χρειαζεται να ειναι εξπορτ ειναι αυτοματως αναγνωρισιμα,τωρα το αν διαφημηζω η αν λεω πολλα και πως τα λεω,σημασια εχει αν ειναι σωστα και ειναι σωστα.
Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ... κάτι σου ΛΕΝΕ ... ΜΑΘΕ ...

ΕΛΕΟΣ

ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@ Fileiro

Έχω την άποψη ότι το επόμενο σχόλιο πρέπει να είναι δικό σου...

@ omarock

Εσύ συμφωνείς με τον Fileiro.
Ο Fileiro συμφωνεί μαζί μου.
Εγώ συμφωνώ με τον Fileiro.
O Fileiro ανεβάζει το επίπεδο της συζήτησης.
Εγώ θα έπρεπε να ντρέπομαι.

Και εσύ φίλτατε συνομιλιτή εξακολουθείς, εκτός από διαφήμιση τύπου "τάπερ" να μη λες τίποτα...

Εγώ θα αποσυρθώ με ντροπή στο λαγούμι μου και θα αφήσω να εξελιχθεί ο διάλογος.

Ευχαριστώ άπαντες! :cool:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αυτη ειναι η ρατσα κυριοι,ουτε του Fileiro η περιγραφη δεν σας αρεσε?τοτε μην ασχολειστε,απλα και μονο για να αμφισβητησεται μια φυλη την οποια δεν γνωριζεται αλλα απο φαντασια και ενστικτο πρεπει να τις επιτεθητε?
ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΘΗΚΕΣ ΣΕ 5 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ TOPICS ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΥΛΕΣ ...

ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ FILA ... ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ?????