Flexi Vario


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Kαλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω για καινούριο flexi και έχω καταμπερδευτεί.
Μέχρι στιγμής, έχω στη μεγάλη το flexi classic compact 3 (5 μέτρα), αλλά έχει χαλάσει λίγο ο μηχανισμός και φοβάμαι μη μου μείνει στο χέρι από μέρα σε μέρα.
Στον Αζόρ είχα πάρει ένα της σειράς classic και είναι πολύ ελαφρύ και ο ιμάντας πιο ελαστικός από τη σειρά compact (που δε μου αρέσει, ειδικά για τη Νεφέλη που τραβάει σα μουλάρι και είναι κοντά 30 κιλά).

Στο πετ σοπ της γειτονιάς μου που ρώτησα, μου είπε οτι δε βγάζουν το συγκεκριμένο πλέον (δε το βρήκαμε στον καινούριο κατάλογο της flexi) και δε θέλω να κάνω ον λάιν παραγγελία,γιατί λείπουμε πολλές ώρες από το σπίτι και δεν θα είναι εύκολη η παραλαβή από την courier.

Αυτό που είδα και μου άρεσε στον κατάλογο είναι το flexi vario (8 μέτρα). Έχω ενδοιασμούς όμως, γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο στο κατάστημα για να το πιάσω και να δω πόσο γερό είναι και κατά πόσο με βολεύει στο χέρι.

Παραθέτω βίντεο και περιμένω γνώμες.
Αν το έχει κάποιος, θα το εκτιμούσα να μου πει αν είναι στιβαρό και αν αντέχει δυνατό τράβηγμα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εγώ έχω ένα απο την σειρά new classic και όταν είχα πάει στο πετσοπ είχε και το vario αλλά να σου πω δεν είδα κάποια διαφορά. Όπως τα είδα και τώρα λίγο στο google πάλι ίδια μου φαίνονται σαν κατασκευή. Εμένα το new classic με έχει βολέψει αρκετά και η ασφάλεια του και όλα. Απλά κάποια στιγμή, σχετικά νωρις άρχισε να τρίζει όταν το ζορίζα. Πάντως για το κουριερ ίσως να μπορείς να συνεννοηθείς να περάσεις να πάρεις εσυ το δέμα σου από κάποιο υποκατάστημα.
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
new classic είναι αυτό που έχω στον μικρό και δε με βολεύει καθόλου με τη Νεφέλη.
Για τα 12 κιλά του κοντού είναι τέλειο, αλλά για τα 30 κιλά της ψιλής, καθόλου.

Όσο και αν ακούγεται κουφό, θέλω το φλέξι να είναι βαρύ στο χέρι μου και να μην είναι ελαστικός ο ιμάντας.

Όσες φορές προσπάθησα με απλούς οδηγούς, απλά μου φεύγουν από το χέρι και καταλήγω σχεδόν καρδιακιά μέχρι να πιάσω πάλι τα σκυλιά.
Όταν τα βγάζω και τα 2 μαζί, χρησιμοποιώ απλούς οδηγούς του ενός μέτρου για να τα ελέγχω καλύτερα και να μη σαραβαλιάζω τα χέρια μου με δύο φλέξι (άσε που δεν έχω και μπερδέματα μεταξύ τους).
Όταν τα βγάζω με τον άντρα μου, θέλω τα φλέξι για να μπορούν να έχουν και κάποια μέτρα ελευθερίας σε κάποιες αλάνες που βρίσκουμε.


@george_gs το σκυλί μου τραβάει είτε με απλό οδηγό, είτε με φλέξι. Προτιμώ το δεύτερο γιατί έχει μάθει το χέρι μου στο βάρος.
Είτε θα δει γάτα, είτε θα τρομάξει από κάποιον ήχο, το τράβηγμα δε το γλιτώνω έτσι ή αλλιώς.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ρε συ Όλγα, κι εγώ θα σου έλεγα - γενικότερα - να δουλέψετε λίγο το θέμα τραβήγματος και να μην καταφεύγεις σε flexi, αλλά οκ :LOL:

Δεν έχω άποψη για αυτά τα μοντέλα, όμως έχε υπόψη σου ότι - γενικά - καλό είναι να παίρνεις με ένδειξη αρκετά μεγαλύτερη από τα κιλά του σκύλου, γιατί αυτό που ακριβώς παίζει ρόλο είναι η δύναμη με την οποία τραβάνε. Εν ολίγοις, size up!
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
@dnassib όσα φλέξι έχω είναι για σκυλιά 60 κιλά :D
Ποτέ δε παίρνω για το μέγεθός τους.

Το τράβηγμα της Νεφέλης αφορά γάτες και κροτοφοβία. Δε τραβάει πάντα και παντού.
Τώρα αν αρχίσουν οι καμπάνες να βαράνε δίπλα μας, προσπαθώ να την πάω με τον συνηθισμένο μας ρυθμό μέχρι το επόμενο τετράγωνο και κάπου εκεί ηρεμεί και η ίδια.

Όσοι έχουν κροτοφοβικά σκυλιά ξέρουν τις αντιδράσεις τους σε αντίστοιχες περιπτώσεις.
Δε μου φταίει το φλέξι σε αυτό, ούτε η ίδια..
 
  • Like
Reactions: dnassib


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
εγω το μονο flexi που εμπιστευομαι για σκυλι μεχρι 40-50 κιλα ειναι το 8μετρο giant για 75+ κιλα με ανελαστικο ιμαντα,το οποιο και εχω...

περι γκριπ δεν μπορω να σου πω γιατι σιγουρα εχεις την μιση παλαμη...στιβαρη κατασκευη μετα απο 3ετη χρηση δεν εχει καν φτερνιστει...εχει ελεγθει πολλακις με 40κιλο παρανοικο σκυλο με αμφεταμινες σε κλειδωματα φουλ επιταχυνσης...αντεχει σε πεσιματα...
 






Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
εγω το μονο flexi που εμπιστευομαι για σκυλι μεχρι 40-50 κιλα ειναι το 8μετρο giant για 75+ κιλα με ανελαστικο ιμαντα,το οποιο και εχω...

περι γκριπ δεν μπορω να σου πω γιατι σιγουρα εχεις την μιση παλαμη...στιβαρη κατασκευη μετα απο 3ετη χρηση δεν εχει καν φτερνιστει...εχει ελεγθει πολλακις με 40κιλο παρανοικο σκυλο με αμφεταμινες σε κλειδωματα φουλ επιταχυνσης...αντεχει σε πεσιματα...
Τα giant τα είδα, αλλά πραγματικά μου φαίνονται giant για τα χέρια μου. Εντάξει, είναι 27 κιλά η σκύλα μου, αλλά γατάκι μπροστά σε αυτά που περιγράφεις εσύ! :p Αφού με έβγαλε το compact 3 σχεδόν χρόνια, πιστεύω οτι το giant θα είναι υπερβολή στην περίπτωσή μας.

Εγώ δεν εμπιστέβομαι κανένα flexi προτειμώ τον απλό οδηγό
Εγώ πάλι καθόλου γιατί έχει μάθει το χέρι μου να κρατάει βάρος και ο απλός οδηγός μου φεύγει από το χέρι και κυνηγάω σα τη τρελή να πιάσω τα σκυλιά.

απλό οδηγό με αντιολισθητική υφή... δεν γλιστράει από τα χερια δεν σε κόβει στο τράβηγμα... εγώ αυτό χρησιμοποιώ... βγάζεις και τα 2 μαζί βόλτα η ένα ένα?
Και οι δύο απλοί οδηγοί που έχω είναι με αντιολισθητική λαβή. Μου έχουν φύγει από τα χέρια πάνω από 20 φορές.
Κυρίως και τα δύο μαζί τα βγάζω. (Σε αυτές τις βόλτες παίρνω τους απλούς οδηγούς).
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
δεν λέω για λαβή... ιμάντα λέω... όλο να είναι έτσι... εμενα "φτου" "φτου" και πάλι "φτου" με τον 5metro δεν έχει καταφέρει να φύγει ποτε...

όταν βγάζεις 2 είναι ένα θέμα... πάντα το είχα απορία!!! πως τα καταφέρνετε...

επίσης αυτή η λάβει των flexi ειλικρινά ρε παιδιά πως σας βολεύει??? αλλα θα μου πεις μάλλον συνήθεια είναι κι αυτό...
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
δεν λέω για λαβή... ιμάντα λέω... όλο να είναι έτσι... εμενα "φτου" "φτου" και πάλι "φτου" με τον 5metro δεν έχει καταφέρει να φύγει ποτε...

όταν βγάζεις 2 είναι ένα θέμα... πάντα το είχα απορία!!! πως τα καταφέρνετε...

επίσης αυτή η λάβει των flexi ειλικρινά ρε παιδιά πως σας βολεύει??? αλλα θα μου πεις μάλλον συνήθεια είναι κι αυτό...
Όταν βγάζω και τα δύο, είναι πιο ήρεμα από ότι όταν τα βγάζω ξεχωριστά. Απλά μου τη σπάει που πάει και χώνεται η Νεφέλη μπροστά από τον κοντό και αυτός την κατουράει πολλές φορές :mad:
Και με τα Χάσκι και με τη Νεφέλη και τον Αζόρ, πάντα χρησιμοποιούσα φλέξι. Έχω μάθει πλέον και είναι το μόνο που με βολεύει.

Με 5μετρο ιμάντα είχα πάει το σκυλί ενός φίλου βόλτα και δε με βόλεψε καθόλου... :/

Μήπως σου έφευγαν γιατί δεν κραταγες το λουρί σωστά;

Να πως πρέπει να το κρατας:View attachment 59350

Και άμα θες με το δεξί σου χέρι τύλιξε τον οδηγό στο χέρι σου
Όταν έχω δύο σκυλιά στη βόλτα, δε μπορώ να τα κρατάω όπως στη φωτό που μου πόσταρες.
Όταν τα έχω μόνα τους, θέλω φλέξι. Ο απλός οδηγός, τον κρατάω, δε τον κρατάω σωστά, δε με βολεύει. Τόσα χρόνια, απλά έχω συνηθίσει..:)
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Τα giant τα είδα, αλλά πραγματικά μου φαίνονται giant για τα χέρια μου. Εντάξει, είναι 27 κιλά η σκύλα μου, αλλά γατάκι μπροστά σε αυτά που περιγράφεις εσύ! :p Αφού με έβγαλε το compact 3 σχεδόν χρόνια, πιστεύω οτι το giant θα είναι υπερβολή στην περίπτωσή μας.
το giant ζυγιζει ακριβως 826 γραμμαρια,βαρος το οποιο κρεμασμενο σε ευθεια γωνια με το χερι σου,οταν ο ιμαντας του φλεξι ειναι χαλαρος, δεν ειναι υπερβολικο μια και ασκειται κατα κυριο λογο στον τραπεζοειδη και τους ραχιαιους σου που ειναι πανισχυροι συγκριτικα με αυτο...απο 30 μεχρι 50 μοιρες που ανοιγει η γωνια,οταν ο σκυλος τραβαει,τοτε το βαρος σχεδον εξ ολοκληρου αντιρροπειται απο την δυναμη αντιστασης που ασκεις...

πηγαινε στο πετ σοπ,κανε μια δοκιμη και θα με θυμηθεις...

υ.γ. ο λογος που σου φευγουν οι πρακτικα αβαρεις οδηγοι ειναι αυτη ακριβως η ελλειψη βαρους...

οσο βαρυτερη ειναι η λαβη,τοσο μεγαλυτερη αδρανεια εχει (αντισταση στην δυνατοτητα κινησης) η οποια σου δινει τον χρονο να προλαβεις να σφιξεις τα δακτυλα σου γυρω απ αυτην...επισης η υπαρξη βαρους σε κανει να ασκεις ηδη λιγη δυναμη στα δακτυλα σου για να συγκρατεις την λαβη ,οποτε η μεταβαση στο αποτομο σφιξιμο δεν γινεται απο πληρως χαλαρους μυες,παρα απο ηδη λιγο τεταμενους κατι που επισης μειωνει τον χρονο αντιδρασης σου...
 
Last edited:


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Το compact που χρησιμοποιώ ζυγίζει 430 γρ και το νιώθω καλό στο χέρι μου (σε σχέση με το classic του μικρού που είναι ακόμα πιο ελαφρύ και δε με βολεύει για τη Νεφέλη).
Το διπλάσιο (σχεδόν) βάρος του giant δε ξέρω αν θα με βολέψει, είναι η αλήθεια.
Το vario που έχω βάλει στο μάτι ζυγίζει 510 γρ όπως είδα στην ιστοσελίδα τους..

Το κακό με την Αλεξανδρούπολη είναι οτι δεν υπάρχουν σε στοκ στα πετ σοπ (στα 4 ολόκληρα που έχουμε) και θα πρέπει να κάνω παραγγελία χωρίς να τα έχω δει και πιάσει προηγουμένως. Γιαυτό άνοιξα θέμα και ζητάω γνώμες.

Σε ευχαριστώ για το υστερόγραφό σου. Μέχρι τώρα απλά με κορόιδευαν οτι έχω τρύπια χέρια και μου φεύγει ο οδηγός! :p :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
καλημερα, εγω παντως εχω το classic το large , με σταθερο ιμαντα, χωρις προεκτασεις χωρις εξτρα κουμπωματα και φωτακια, :p , κοντα 4 χρονια σε 30 κιλο σκυλο με πολυ νευρο στο δρομο και τιναγματα και .. και... δεν εχει παθει τι-πο-τα απολυτως!
ειχα παρει κι αλλες μαρκες και καλα αξιοπιστες αλλα τα φτυσαν σε χρονο 0..
δεν εχω αποψη για το vario .
Αλλα επειδη και εμενα η παλαμη μου ειναι μικρη, ειναι μεγεθος που μπορω να διαχειριστω και βαρος που δεν με ενοχλει .
Μηπως να παρεις το ιδιο παλι? .. φανταζομαι το vario θα ναι και πιο τσιμπημενο
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Το ίδιο δεν κυκλοφορεί πλέον.
Ούτε στον κατάλογο υπάρχει, ούτε στην ιστοσελίδα τους.
Το ίδιο με εσένα έχω και εμένα έχει βγάλει κοντά 3 χρόνια χρήσης, αλλά λίγο ο μηχανισμός μου τα μασάει το τελευταίο 10ημερο και φοβάμαι μη γίνει καμία στραβή.

(καλά, τα φωτάκια και τις επεκτάσεις ούτε που θα τα χρησιμοποιήσω ποτέ, το λιγότερο που με νοιάζει είναι :p )

To vario είναι περίπου 15 € πιο ακριβό από το compact που έχω, αλλά είναι και 8μετρος ο ιμάντας του. Παλιά έβγαινε 8μετρος ιμάντας και στα compact, αλλά έχει 2-3 χρόνια που δεν... Βγάζουν μόνο 5μετρο.
 
  • Like
Reactions: kasi


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Το compact που χρησιμοποιώ ζυγίζει 430 γρ και το νιώθω καλό στο χέρι μου (σε σχέση με το classic του μικρού που είναι ακόμα πιο ελαφρύ και δε με βολεύει για τη Νεφέλη).
Το διπλάσιο (σχεδόν) βάρος του giant δε ξέρω αν θα με βολέψει, είναι η αλήθεια.
Το vario που έχω βάλει στο μάτι ζυγίζει 510 γρ όπως είδα στην ιστοσελίδα τους..

Το κακό με την Αλεξανδρούπολη είναι οτι δεν υπάρχουν σε στοκ στα πετ σοπ (στα 4 ολόκληρα που έχουμε) και θα πρέπει να κάνω παραγγελία χωρίς να τα έχω δει και πιάσει προηγουμένως. Γιαυτό άνοιξα θέμα και ζητάω γνώμες.

Σε ευχαριστώ για το υστερόγραφό σου. Μέχρι τώρα απλά με κορόιδευαν οτι έχω τρύπια χέρια και μου φεύγει ο οδηγός! :p :rolleyes:
το οτι εξηγειται με την φυσικη η κουλαμαρα σου δεν μειωνει σε τιποτα το γεγονος οτι εισαι κουλη...προσωπικα θα σου ελεγα πολυ χειροτερα,οπως για παραδειγμα οτι εχεις περασει πολλα μικροεγκεφαλικα και ο χρονος αντιδρασης σου κανει τις χελωνες να φαινονται τσιταχ...:LOL::LOL::LOL:

edit...ριξε μια ματια κι εδω...

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=flexi+vario&_sacat=0
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
@reinmeister2 εντάξει, προτιμώ να μου λένε οτι έχω τρύπια χέρια!!!
χαχαχαχα μα πόσο γλυκομίλητος είσαι :p :eek: :ROFLMAO::LOL:

Τα είδα το πρωί, αλλά με τα έξοδα αποστολής βγαίνουν περίπου όσο θα μου βγει αν το πάρω από εδώ.. Άντε από το πετ σοπ να δώσω 3-4 € επιπλέον, αλλά τουλάχιστον στηρίζω την τοπική αγορά (y)
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@reinmeister2 εντάξει, προτιμώ να μου λένε οτι έχω τρύπια χέρια!!!
χαχαχαχα μα πόσο γλυκομίλητος είσαι :p :eek: :ROFLMAO::LOL:

το μεσαιο μου ονομα ειναι ζαχαρενιος...εαν σε ξανακραξουν θα παιρνεις το πιο σοβαρο σου υφος και θα τους λες οτι σου εγραψα...:LOL:

δες και το παραπανω λινκ που σου εβαλα...

εντιτ...καλα κανεις και την στηριζεις εφ οσον εχει βαλει μυαλο και δεν προσπαθει να χτισει πολυκατοικια σε ενα εξαμηνο...την δεκαετια 2000-2010 οι διαφορες τιμες σε οτι προιον αγοραζα ηταν αυξημενες εδω,κατ ελαχιστον 100% οποτε ψωνιζα τα παντα απο αμερικοευρωπη...
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3