Flexi Vario


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα αναλύσουμε το αν είναι καλό ή όχι το flexi για το τράβηγμα ή θα μιλήσουμε για την αντοχή και την ποιότητα του προιόντος?
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Περαστικά, Lav
Σε ευχαριστώ πολύ, αν και πάλι την Παρασκευή στο νοσοκομείο θα τη βγάλω, να με δει ο γιατρός.... :(

Είναι πολύ στιβαρά τα άτιμα τα Flexi πλέον! Αφού τα ζαχαρώνω και 'γω...:eek:

Η καινούργια της σειρά είναι πολύ καλή...σε σχέση με την άθλια προηγούμενη σειρά της...
Μετά από χρήση 2 ημερών, έχω να πω οτι είναι στιβαρό!! 500 γρ η λαβή και ο ιμάντας καθόλου ελαστικός, όπως στην απλή σειρά.
Ο ιμάντας δεν είναι όπως στο compact (θεός σχωρέστο) αλλά δεν απογοητεύτηκα. Νιώθω ασφάλεια ότι δε θα μου μείνει στα χέρια, αν τραβήξει η μοσχάρο μου!

Ας πω κι εγω την ταπεινη μου αποψη. Θεωρω πως το φλεξυ δεν ενδεικνυται για περιπατο σε δρομο με κινηση γιατι αν τεντωσει και πεταχτει στο δρομο θα παει οντως περιπατο ο σκυλος. Οσο εισαι σε κινηση πρεπει να ειναι οπωσδηποτε κλειδωμενο, σαν κανονικος οδηγος. Αν βρεθεις σε ενα παρκο, βουνο ή ελεγχομενο χωρο ελευθερωνεις το φλεξυ.
Μένω σε γειτονιά κέντρο απόκεντρο και την κίνηση την βλέπουμε με τηλεσκόπιο! Παρόλα αυτά το φλέξι μένει κλειδωμένο, γιατί η μοσχάρο κυνηγάει γάτες και με σακατεμένο γόνατο δεν είμαι για παρκούρ. :cry:
Στον κεντρικό θα βγούμε μόνο όταν είναι να πάμε στον κτηνίατρο μας, μία φορά το μήνα.

Καλημέρα συμφωνώ μ τ @vasgial, έχω τ vario με τν ασφάλεια ο.ταν ήμουν κ μ τ συγχωρεμένο Πρωτεάκο χανόταν ο έλεγχος κ κάποιες φορές (είχα χρόνια) είχε πάθει εμπλοκή μ σκόνη κ χόρτα. Καλορίζικο @Lavernne, αυτά έχουν ν κάνουν μ τ δικό μου χαρακτήρα κ τ πως κινείται ο Ωριωνάκος μου :love::love::love::love::love::love::love:
Χρησιμοποιούσα φλέξι ακόμα όταν είχα τα χάσκι και ποτέ κανένα δεν έπαθε κάτι, πέρα από δική μου υπαιτιότητα! Τα κρας τεστ που τα περνάω, δε λέγονται και δε περιγράφονται! (Είμαι μεγάλη σκουντούφλα, @reinmeister2 λες να τα έχω πάθει τα μικροεγκεφαλικά μου και να μην έχω πάρει χαμπάρι;; :sick::eek: )

Θα αναλύσουμε το αν είναι καλό ή όχι το flexi για το τράβηγμα ή θα μιλήσουμε για την αντοχή και την ποιότητα του προιόντος?
Για το τράβηγμα δεν είναι καλό. Το έχετε πει όλοι και το λέω και εγώ. Αλλά, εγώ βολεύομαι και τα εμπιστεύομαι πιο πολύ από τους απλούς ιμάντες και τους οδηγούς.
Από αντοχή και ποιότητα κανένα δε με έχει απογοητεύσει 5-6 χρόνια που τα χρησιμοποιώ.
Αυτό το φλέξι της Νεφέλης είναι το πρώτο από τα (κάτσε να σκεφτώ) 8 που είχα και έχω στην κατοχή μου, που χάλασε. Να πω οτι χάλασε ο μηχανισμός μετά από 2.5 χρόνια και πολλές περιπέτειες, τούμπες, συρσίματα και βουτιές στη θάλασσα... Ε μη τα θέλω και όλα δικά μου... Και πολύ μου το καθυστέρησε το έρμο.. :ROFLMAO::giggle::rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Elrandir


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Να ρωτήσω, τι εννοείς @Lavernne, όταν λες ελαστικός ιμαντας; Εχω το κλασικό, αλλα δεν μπορω να εντοπίσω ελαστικοτητα. :unsure:
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
@bat-iris όταν τραβάει το σκυλί, έχει μία ελαστικότητα. Δε ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα.
Ο ιμάντας του compact είναι πιο χοντρός και λίγο πιο φαρδύς και όταν με τραβάει η μικρή είναι σταθερός (δε βρίσκω πιο σωστή λέξη, αν και είμαι σίγουρη οτι υπάρχει άλλη πιο κατάλληλη). Πρέπει να πιάσεις και τους δύο ιμάντες για να καταλάβεις τη διαφορά.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Κάτι υποψιάζομαι, αλλά και γω το φαντάστηκα ότι δεν θα μπορώ να καταλάβω. :p
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Είναι κάτι που με την αφή και με τη χρήση και των δύο φλέξι μπορείς να καταλάβεις...
Είμαι σχετικά άυπνη και ελαφρώς κουρασμένη για να βρω σωστές λέξεις να το περιγράψω καλύτερα :(
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@Lavernne α δεν ξερω... επαγγελματιας θα το κρινει αυτο...:LOL:

μεγειες το 'ργαλειο...δενε το γονατο στις βολτες και να κρατιεται ζεστο και να διατηρεις την συνοχη των συνδεσμων σε κανα τυχον τραβηγμα...εισαι που σαι κουλη,μην κουτσαθεις κιολΑ...:LOL:
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
@reinmeister2 χειρουργημένη από ρήξη χιαστών... Είμαι κουτσή εδώ και 3 βδομάδες πλέον, γιατί το τσάκισα από την υπερβολική κούραση...
Το γόνατο πλέον κυκλοφορεί με ελαστικό επίδεσμο για να είναι σταθερό (όσο γίνεται) και μου ζητάει κάθε βράδυ παγοκύστη για να κοιμηθεί! (Μαζί με τα λοναρίντ που κατεβάζω και τις σταγόνες pennsaid που βάζω). Ω, ρε... Τζάνκι θα καταντήσω μέχρι την Παρασκευή που θα πάω στο νοσοκομείο (n):confused:
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Είναι κάτι που με την αφή και με τη χρήση και των δύο φλέξι μπορείς να καταλάβεις...
Είμαι σχετικά άυπνη και ελαφρώς κουρασμένη για να βρω σωστές λέξεις να το περιγράψω καλύτερα :(
Δεν φταις εσύ βρε, ήθελα να πω ότι είναι λογικό να ειναι απαραίτητο να τα έχω πιάσει για να καταλάβω. Περαστικά σου. :)
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@reinmeister2 χειρουργημένη από ρήξη χιαστών... Είμαι κουτσή εδώ και 3 βδομάδες πλέον, γιατί το τσάκισα από την υπερβολική κούραση...
Το γόνατο πλέον κυκλοφορεί με ελαστικό επίδεσμο για να είναι σταθερό (όσο γίνεται) και μου ζητάει κάθε βράδυ παγοκύστη για να κοιμηθεί! (Μαζί με τα λοναρίντ που κατεβάζω και τις σταγόνες pennsaid που βάζω). Ω, ρε... Τζάνκι θα καταντήσω μέχρι την Παρασκευή που θα πάω στο νοσοκομείο (n):confused:

περαστικα ρε κοριτσι...ποτε ξανα...με το πενσειντ προσοχη στους τοπικους ερεθισμους...αν δεις τιποτα κοκκινιλες σκατζαρε το με καμια βολταρεν αλοιφη η οτι αλλο γουσταρεις...

με το νεο φλεξι προσοχη στα αποτομα κλειδωματα...ο ακαμπτος ιμαντας μεταφερει αυτουσιο τον κραδασμο στον ωμο...
 
  • Like
Reactions: Lavernne and Orilis


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Τα περαστικά θα έρθουν από μέσα Οκτώβρη και μετά, όπου και κλείστηκε το ραντεβού για την 2η επέμβαση, ώστε να βγει η αγκράφα που είχε μπει στην πρώτη εγχείρηση.
Δεν είχα κανένα ερεθισμό, αλλά δε με βοήθησε εν τέλει και ιδιαίτερα. Τις πρώτες μέρες, ναι, αλλά από την τέταρτη μέρα ήταν σα να μη το έβαζα.

Άκαμπτος!!! Μπράβο! Να η λέξη που έψαχνα! Μπράβο ρε @reinmeister2 !
Αυτές τις μέρες την έχω κλειδωμένη δίπλα μου για να ελέγχω όσο μπορώ τις απότομες κινήσεις της.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
(Το μόνο αξεσουάρ που θα με βόλευε ίσως είναι ο διπλός ιμάντας που έχει για να βγάζει 2 σκυλιά μαζί ταυτόχρονα, αλλά είναι μέχρι μάξιμουμ 5 κιλά το κάθε σκυλί).
Πήρα πριν καιρό αυτό το coupler - δε θυμάμαι μέχρι πόσα κιλά αντέχει, σίγουρα πάντως μέχρι 30kg για κάθε σκύλο. Δε με βόλεψε ιδιαίτερα, διότι πρέπει να κάνω ζιγκ ζαγκ στα πεζοδρόμια προκειμένου να αποφύγω καρέκλες/τραπέζια/μηχανάκια, και σε τέτοιες περιπτώσεις οι χωριστοί οδηγοί μου δίνουν μεγαλύτερα περιθώρια ελιγμών. Επίσης υπήρξαν και κάτι "παράπλευρα μαρκαρίσματα" - αλλά αυτό είναι ίσως πρόβλημα δικό μου, πιθανόν με καλύτερη υπακοή στο περπάτημα να μην το αντιμετώπιζα.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Τα περαστικά θα έρθουν από μέσα Οκτώβρη και μετά, όπου και κλείστηκε το ραντεβού για την 2η επέμβαση, ώστε να βγει η αγκράφα που είχε μπει στην πρώτη εγχείρηση.
Δεν είχα κανένα ερεθισμό, αλλά δε με βοήθησε εν τέλει και ιδιαίτερα. Τις πρώτες μέρες, ναι, αλλά από την τέταρτη μέρα ήταν σα να μη το έβαζα.

Άκαμπτος!!! Μπράβο! Να η λέξη που έψαχνα! Μπράβο ρε @reinmeister2 !
Αυτές τις μέρες την έχω κλειδωμένη δίπλα μου για να ελέγχω όσο μπορώ τις απότομες κινήσεις της.
βασικα η λεξη που εψαχνες ειναι "ανελαστικος",η οποια ειναι και η σωστη...απλως εγραψα ακαμπτος για να ειναι ευκολοτερα κατανοητο το τι εννοω...;)

με το καλο το δευτερο "μαχαιρι"...να πω "σιδερενια" δεν πολυ κολλαει ,μια και ηδη εισαι...:LOL:
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ντε ναδα που λενε και οι εσκιμωοι...περιμενω την τελικη ετοιμηγορια αναφορικα με το νεο φλεξι ,οταν πατησεις γερα στα ποδαρια σου και μπορεσεις να το κρινεις ουσιαστικα...