Freedom και Ήρα....μερικές ερωτήσεις και από εμάς


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι ότι εγώ στο post έθεσα 2 κύριες ερωτήσεις
βλέπω ότι αναλωνόμαστε κυρίως στο θέμα της ψυχολογίας μου στο πως και τι με ώθησε να πάρω τον μικρό και ελάχιστα σε ότι με καίει και με έκανε αρχικά να γράψω εδώ
η μια ερώτηση αφορούσε το πως εμείς οι άσχετοι με το θέμα σκύλος θα μπορούσαμε εγκαίρως να ενημερωθούμε για το όλο θέμα με τα εκτροφεία
πχ θες να πάρεις αμάξι ξέρεις ότι υπάρχουν ιδιώτες αλλά ξέρεις ότι υπάρχουν και αντιπροσωπείες το τι θα κάνεις τελικά δικό σου καπέλο
εδώ όμως τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα Εγώ είχα μιλήσει και με κτηνίατρο και με εκπαιδευτή και με μέλος φιλοζωικής Κανείς τους δεν ανέφερε καν τα εκτροφεία στο λόγο μου Επίσης αν ψαχτείς για αγορά κουταβιού πρώτες πρώτες βγαίνουν αγγελίες από byb
που είναι οι αντίστοιχες των εκτροφείων?μια να έβλεπα θα την ψιλιαζόμουνα και θα το έψαχνα καλύτερα αλλά ....καμία?γιατί?
Σε ότι αφορά το δεύτερο που θέλω να μάθω είναι επίσης απόλυτα συγκεκριμένο
Εδώ μέσα υπάρχουν εκτροφείς σωστά?πείτε μου φιλικά και όχι σε μορφή ανάκρισης ποιες είναι οι εξετάσεις που κάνετε πχ στους γεννήτορες σας (σε husky πάντα μιλάμε) Τι ψάχνετε και πως το τσεκάρετε?Που γίνονται αυτές οι εξετάσεις και πόσο κοστίζουν?Αφού γίνεται έλεγχος πριν το ζευγάρωμα τότε λογικά μπορώ ίσως να τον κάνω και εγώ στον μικρό εάν και όποτε νιώσω ότι θέλω να εξακριβώσω το οτιδήποτε
ποιοι είναι οι κυριότεροι φόβοι για ένα husky δηλ τι ελέγχετε κυρίως?
Αυτά ζήτησα να μάθω Ίσως να φταίει η δουλειά μου αλλά έχω μάθει πως ότι μπορείς να προλάβεις και δεν το κάνεις ενώ το ξέρεις τότε sorry αλλά τα θέλει ο κ#$λος σου οπότε προσέχουμε για να έχουμε
ευχαριστώ όσους με κατατόπισαν για το θέμα της δυσπλασίας τα περισσότερα δεν τα ήξερα και ήδη κάποια πχ πατάκια για να αποφύγουμε τα σλάλομ τα έχω ήδη βάλει
@mareco την προίκα την έβαλα στην άκρη ;)θα του την κάνω κρεβάτι όταν μεγαλώσει:)

Αν και σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδική στους σκύλους, αλλά έχει τύχει να έχω/είχα στη ζωή μου 2-3 πολύ στενές οικογενειακές φίλες μέλη φιλοζωικών, βάζεις ένα παράδοξο στο πρώτο σου ερώτημα. Καμία φιλοζωική οργάνωνση και κανένας άνθρωπος που ασχολείται σε αυτό το το επίπεδο με ζώα, είτα κτηνίατρος είτε εθελοντής, δεν θα σου πει να αγοράσεις σκύλο ή να ψάξεις για εκτροφέα. Θα σου πουν να υιοθετήσεις ένα αδέσποτο. Από την προσωπική μου εμπειρία, υπάρχει μεγάλη διαφορά φιλοσοφίας ανάμεσα σε κάποιον που αναζητά σκύλο καθαρόαιμο και σε ένα μέλος φιλοζωικής. Δεν μπαίνω στη συζήτηση καθαρόμαιμο vs ημίαιμο, αλλά είναι άλλα τα κίνητρα και άλλο το σκεπτικό πίσω από την απόκτηση του καθενός. Γι αυτό σου είπα και στην αρχή, να ξεκαθαρίσεις μέσα σου αν είσαι εντάξει εσύ ή όχι με τον ημίαιμο σκύλο σου, γιατί τυπικά, χωρίς pedigree, ημίαιμος είναι.
Το δεύτερο που δεν καταλαβαίνω, και συγχώρεσε με αν κάνω λάθος γιατί αν και πτυχιούχος θετικης κατεύθυνσης, βιολόγος δεν είμαι: Ο εκτροφέας κάνει φαντάζομαι εξετάσεις στους υποψήφιους γονείς (πιθανόν κάποιοι και στη διάρκεια της κύησης, δεν το ξέρω αυτό), στα πλαίσια αυτού που φαντάζομαι ότι λέγεται "ευγονική" (sorry αν είναι λάθος η χρήση του όρου). Μπορώ να υποθέσω, χωρίς να γνωρίζω, ότι αν γίνεται κάποιος έλεγχος στα ήδη γενιμένα κουτάβια, αυτό θα έχει να κάνει με το να μην πουληθούν τα κουτάβια αυτά ή τουλάχιστον όχι στην ίδια τιμη; Από τη στιγμή που το δικό σου το κουτάβι γεννήθηκε, τι ρόλο παίζουν πια όλα αυτά; Ρεαλιστικά μιλώντας, το κουτάβι για εκθέσεις π.χ. χωρίς pedigree δεν κάνει. Αντιμετωπίζοντας το σκυλάκι λοιπόν σαν αυτό που τυπικά είναι, δηλαδή ημίαιμο και όχι καθαρόαιμο husky, και επειδή ζεις στην Ελλάδα, είναι πολύ πιο πιθανό να πάει το ζώο από Καλαζάρ, παρά από κάποια περίεργη κληρονομική νόσο. Kάθε σκυλί μπορεί να βγάλει/κολλήσει οτιδήποτε. Η θα φανεί από τα συμπτώματα, ή θα το δείξουν οι προληπτικές εξετάσεις ρουτίνας, ή αλλιώς πραγματικά, τι σε νοιάζει;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αντιμετωπίζοντας το σκυλάκι λοιπόν σαν αυτό που τυπικά είναι, δηλαδή ημίαιμο και όχι καθαρόαιμο husky, .......
Λυπάμαι αλλά έχω κουραστεί να διαβάζω συνέχεια για καθαρόαιμα, ημίαιμα κλπ.

Καθαρόαιμο είναι όταν προέρχεται απο γονείς απο την ίδια φυλή! Τελεία και παύλα.
100.000 χρόνια σκύλου pedigree βγήκε τα τελευταία 100 χρόνια;; Μέχρι τότε ΟΛΑ ήταν μπάσταρδα;

Ημίαιμο είναι κάθε μπάσταρδο. Δηλ. διαφορετικές φυλές.

Ότι έχει γεννηθεί απο χασκι γονείς, μοιάζει με χασκι, συμπεριφέρεται σαν χασκι είναι ΧΑΣΚΙ!
Το ίδιο και για όλες τις άλλες ράτσες, ασχέτως για μενα αν έχουν γεννηθεί σε εκτροφείο ή όχι.
Η μόνη διαφορά που κάνει το εκτροφείο είναι όσων αφορούν τα κληρονομικά/γεννετικά χαρακτηριστικά και την υγεία του ζώου και όχι τον χαρακτηρισμό της φυλής του.

Περαιτέρω πίεση περί καθαρότητας και προσδιορισμού για το πως αποκαλούμε ή όχι την ράτσα του σκύλου μας, περισσότερο αρνητική εικόνα παρουσιάζει στους επαγγελματίες του είδους παρά θετική.

Αυτά απο μένα, καλή συνέχεια.
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Φυσικά και μέχρι τότε όλα ήταν μπάσταρδα.
Όλα τα σκυλιά καταγεγραμμένου γεννεαλογίου (purebred) προέρχονται από σκυλιά μη καταγεγραμμένου.
Τα μεν θεωρούνται καθαρόαιμα, τα δε θεωρούνται "οτι δηλώσεις είσαι".
Αν δεν συμμετέχουν αυτοί που τα εκτρέφουν στις διαδικασίες της επίσημης κυνοφιλίας, δηλαδή δεν πηγαίνουν στις εκθέσεις για να κριθούν οι γεννήτορες, κλπ κλπ, τότε μετά από κάποιες γενιές είναι δεδομένο ότι θα "εκφυλιστούν", δηλαδή δεν θα μοιάζουν με την φυλή τους.
Οι φυλές δεν είναι είδη, ούτως ώστε να αρκεί να ζευγαρώσουν τα ομοειδή.
Οι φυλές είναι εξελικτική συμπίεση μέσω της επιλογής μέσα στο ίδιο είδος.
Αν εκλείψει ο παράγοντας της συμπίεσης (επιλεκτική εκτροφή), η τάση μέσα στο είδους είναι να ομογενοποιηθεί.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Λυπάμαι αλλά έχω κουραστεί να διαβάζω συνέχεια για καθαρόαιμα, ημίαιμα κλπ.

Καθαρόαιμο είναι όταν προέρχεται απο γονείς απο την ίδια φυλή! Τελεία και παύλα.
100.000 χρόνια σκύλου pedigree βγήκε τα τελευταία 100 χρόνια;; Μέχρι τότε ΟΛΑ ήταν μπάσταρδα;

Ημίαιμο είναι κάθε μπάσταρδο. Δηλ. διαφορετικές φυλές.

Ότι έχει γεννηθεί απο χασκι γονείς, μοιάζει με χασκι, συμπεριφέρεται σαν χασκι είναι ΧΑΣΚΙ!
Το ίδιο και για όλες τις άλλες ράτσες, ασχέτως για μενα αν έχουν γεννηθεί σε εκτροφείο ή όχι.
Η μόνη διαφορά που κάνει το εκτροφείο είναι όσων αφορούν τα κληρονομικά/γεννετικά χαρακτηριστικά και την υγεία του ζώου και όχι τον χαρακτηρισμό της φυλής του.

Περαιτέρω πίεση περί καθαρότητας και προσδιορισμού για το πως αποκαλούμε ή όχι την ράτσα του σκύλου μας, περισσότερο αρνητική εικόνα παρουσιάζει στους επαγγελματίες του είδους παρά θετική.

Αυτά απο μένα, καλή συνέχεια.

Δεδομένου ότι όλοι μου οι σκύλοι ήταν 100% γνήσια Copros Grecus που έλεγε και ένας φίλος μου, δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να σχολιάσει τα σκυλιά "ράτσας". Αλλά από όσο αντιλαμβάνομαι, τυπικά σε έναν εκτροφέα πληρώνεις το γεννεολογικό δέντρο και τυπικά χωρίς pedigree δεν έχεις καθαρόαιμο σκυλί. Γι αυτό αναρρωτιέμαι ποιο το νόημα όλων των εξετάσεων που θέλει η φίλη. Επιλέγεις εκτροφέα για να έχεις την "εγγύηση" με ό,τι ασφάλεια ως προς τα χαρακτηριστικα αυτή συνεπάγεται ή γιατί για το σκοπό που θες το σκυλί είναι απαραίτητο το pedigree. Καμία εξέταση δεν θα αλλάξει το γεννετικό προφίλ του γεννημένου κουταβιού και δε θα το κάνει πιο καθαρόαιμο.
 
  • Like
Reactions: mareco


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τα μεν θεωρούνται καθαρόαιμα, τα δε θεωρούνται "οτι δηλώσεις είσαι".
Συμπερασματικά λοιπόν και το δικό μου "αμσταφ" που βλέποντας τις προδιαγραφές/χαρακτηριστικά το βλέπω αμσταφ, να το δηλώνω χάσκι, ή ροντβάιλερ (κάποιος στο δρόμο με ρώτησε: "ροντβάιλερ είναι;") μιας και ότι δηλώσεις είσαι.

Ή στην τελική όποιος δεν έχει pendigree και τον ρωτάνε: τι είναι το σκυλάκι σου, να μάθει να δηλώνει μόνο μπάσταρδο...

Θεωρώ ότι καταλαβαίνετε όλοι, τον αρνητισμό που βγάζει μία τέτοια πίεση χαρακτηρισμού των ζώων.

Επαναλαμβάνω, σέβομαι απόλυτα την δουλειά των επαγγελματιών εκτροφέων και τον κόπο και το μεράκι τους. Αντί όμως να μιλάμε συνέχεια για όλα τα αρνητικά των υπολοίπων καλό είναι απλά να τονίζει ο καθένας τα θετικά τα δικά του.

Έχουμε βγει οφ τοπικ και συγνώμη για αυτήν μου την παρέμβαση στον μίτο..
 




vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
@sea-mol με τον ορο "εκφυλιστουν" εννοεις οτι δεν θα εχουν τα μορφολογικα χαρακτηριστηκα αλλα και το ταπεραμεντο που εκπροσωπει η φυλη τους?
 




vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
θεωρεις λοιπον οτι η εκτροφη δινοντας εμφαση στο μορφολογικο κομματι δεν εχει "εκφυλησει" πολλες φυλες οσο αφορα τα ενστικτα της καθε φυλης!!
για να δωσω ενα παραδειγμα...
Οσοι ασχοουντε με το κηνυγι προτειμουν να ζευγαροσουν δυο σκυλια με εξερετικη ικανοτητα στην δουλεια που εχουν να κανουν για να παρουν κουταβια το ιδιο καλα με τα αρχικα δειγματα...
Δεν ενδιαφερονται τοστο στο μορφολογικο κομματι αρκει ο σκυλος να κανει την δουλεια του...
Δεν εχουν πεντιφκρι σαφως...αρα ειναι ημιαιμα...
Πολλα εκτροφικα λοιπον καθαροαιμα ειναι εντος μορφολοφικου προτυπου αλλα αν τα βαλεις να κυνηγησουν θα χασουν το μπουσουλα...
Αρα λοιπον η εκτροφη δεν εχει εκφυλισει την συγκεκριμενη φυλη..
Γιατι τα πρωτα κουταβια να θεωρηθουν ημιαιμα και τα δευτερα καθαροαιμα...
Επειδη εχουν ενα χαρτι??
Να σημειωσω καπου εδω οτι μεσα στο φορουμ υπαρχει ενα θεμα με τιτλο "Ο ρασελλ ειναι αντιθετος στην αναγνωριση της φυλης απο τον κοινολογικο ομιλο"
Ο ρασελλ λοιπον δεν ηθελε να ανγωνριστει η φυλη για να μην εκφυλιστουν τα ενστικτα των τζακ που δημιουργηθεικαν για το κυνηγι της αλεπους...
Αρα λοιπον με οσα λες τα τζακ πριν αναγνωριστουν απο τον ομιλο ηταν ημιαιμα σκυλακια μη εκφυλισμενα και ξαγνικα οταν μπηκαν στον ομιλο και βγαλαν πεντιγρι εγινα καθαροαιμα και σταματησε ο εκφυλισμος τους??
Καπου εμενα ολα αυτα μου ακουγοντε λιγο περιεργα!!
Υ.Γ. Δεν μιλαω για το ηθικο κομματι της γεννας...δεν χωραει αμφιβολια περι αυτου...Εξαλλου ολοι γνωριζουν που θα καταληξουν τα κουταβια που δεν κανουν την δουλεια τους...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μα δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχει και μέσα στην εκτροφή εκφυλισμός.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της κακής εκτροφής που είναι πολυ συχνά.
Και όχι μόνο μπασταρδεύουν οι κυνηγοί υπάρχουσες φυλές, αλλά υπάρχει και ολόκληρο trend με Lurchers στην Αγγλία, που είναι μόνο διασταυρωμένα σκυλιά, με σκοπό την καλύτερη εργασιακή επίδοση και υγεία.
Απλά, κανένας από αυτούς που εφαρμόζουν τα παραπάνω δεν υποστηρίζει ότι το σκυλί του είναι καθαρόαιμο, και δεν έχει λόγους να το κάνει.
 


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
Καπου το χασαμε...δεν μιλησα ποτε για μπασταρδεμα δυο φυλων...
Μιλησα για ζευγαρωμα δυο ιδιων φυλλων...
Επισης δεν μου απαντησες για τα τζακ...
Πριν την ενταξη τους στον ομολιο ηταν ημιαιμα σκυλακια...Μετα την ενταξη τους εγιναν καθαροαιμα...
Δηλαδη ο ομιλος και το πεντιφκρι καθοριζει την καθαροαιμια του σκυλου...
Τα τελευταια χρονια που υπαρχει το πεντριφκρι τα κυλια διαχοριζονται σε καθαροαιμαι και ημιαιμα αναλογα στο αν εχουν πεντριγκρι..
Η εκτροφη των σκυλιων πριν την εφευρση αυτη...ηταν ολη εκτροφη ημιαιμων??
Πως λοιπον δημιουργηθηκαν ολες αυτες οι φυλες ποθ τωρα χαρακτιριζουμε καθαροαιμες εφοσον τοτε δεν υπηρχε πεντιγκρι???
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Γενεαλόγια υπήρχαν είτε στο μιλητό, είτε στο προχειρογραμμένο από τότε που ο άνθρωπος προσπάθησε να αναπαράγει απογόνους αντάξιους των γονέων τους που είχαν διαπρέψει σε κάποιον τομέα. Σε τσοπάνη να πας σήμερα, που δεν έχει ιδέα από pedigree, θα σου πει περήφανα ότι κρατάει δικό του νταμάρι (νταμάρ = φλέβα στα τούρκικα), δηλαδή γραμμή αίματος, από τον τάδε και τον τάδε ξακουστό σκύλο του χωριού.
Όταν έγιναν οι κυνολογικοί όμιλοι, το πρώτο που κάνανε ήταν να καταγράψουν αυτά τα γενεαλόγια, για να μπορείς εσύ, εγώ και ο γαλατάς της γειτονιάς να διαπιστώσουμε ότι το κουτάβι που αποκτούμε προέρχεται όντως από αυτόν τον προπάτορα.
Αν κάποιος θέλει να πάρει κουτάβι απ τον Σήφη που του λέει ότι το κουτάβι κρατάει από εκεί κι εκεί, δικαίωμά του.
Αλλά ο όμιλος δεν θα αναγνωρίσει κάτι που δεν είναι εγγεγραμμένο στα γενεαλόγια καθαροαιμίας του.
Λογικό δεν είναι?
 
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καπου το χασαμε...δεν μιλησα ποτε για μπασταρδεμα δυο φυλων...
Μιλησα για ζευγαρωμα δυο ιδιων φυλλων...
Επισης δεν μου απαντησες για τα τζακ...
Πριν την ενταξη τους στον ομολιο ηταν ημιαιμα σκυλακια...Μετα την ενταξη τους εγιναν καθαροαιμα...
Δηλαδη ο ομιλος και το πεντιφκρι καθοριζει την καθαροαιμια του σκυλου...
Τα τελευταια χρονια που υπαρχει το πεντριφκρι τα κυλια διαχοριζονται σε καθαροαιμαι και ημιαιμα αναλογα στο αν εχουν πεντριγκρι..
Η εκτροφη των σκυλιων πριν την εφευρση αυτη...ηταν ολη εκτροφη ημιαιμων??
Πως λοιπον δημιουργηθηκαν ολες αυτες οι φυλες ποθ τωρα χαρακτιριζουμε καθαροαιμες εφοσον τοτε δεν υπηρχε πεντιγκρι???
Καλό θα ήταν, πριν εκφέρουμε δημόσια απόψεις, να έχουμε επαρκή ενημέρωση σε αυτό που αναφερόμαστε. Αναφορικά με τα Jack Russel Terrier υπάρχει αυστηρότατο πρότυπο φυλής από το JRTC of GBσε απόλυτη αρμονία με το JRTCA, σαφέστατα με ιστορικά γενεαλόγια, επίσημες εκθέσεις και συγκεκριμένους αυστηρότατους κριτές. Η αναγνώριση από το KC(που δεν είναι όμιλος φυλής) και η διαμάχη με το JRTCGB(που είναι όμιλος φυλής) κρατάει 40 χρόνια τώρα και αφορά άλλα συμφέροντα.
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
μιας και βρήκα χρόνο να γράψω ας τα πάρουμε με τη σειρά
γνώσεις ζωολογίας μπορεί νά μην έχω αλλά τη γενετική την κατέχω αρκετά καλά
στο προκείμενο τώρα
το να επιλέξεις ένα αρσενικό με συγκεκριμένα χ χαρακτηριστικά και να το διασταυρώσεις με αντίστοιχο θηλυκό με αντίστοιχα ψ χαρακτηριστικά δε θεωρείται γενετική επιλογή αλλά ελεγχόμενη διασταύρωση(δηλ με επιλογή της πατρικής γενιάς) και το αποτέλεσμα είναι τόσο βέβαιο όσο το ότι εγώ θα πιάσω το ΤΖΟΚΕΡ της Κυριακής. Ο λόγος είναι ότι το σύνολο των χαρακτήρων ενός ατόμου ( ο φαινότυπος δηλ αυτό που βλέπουμε) καθορίζεται από μια πληθώρα γονιδίων για κάθε γνώρισμα ενώ σημαντικός είναι και ο ρόλος του περιβάλλοντος Γι αυτό και υπάρχουν παραδείγματα που ενώ εκτροφείς επιλέγουν τους καλύτερους γεννήτορες τα κουτάβια απέχουν από τα αναμενόμενα πρότυπα
Ας υποθέσουμε ότι γίνεται έλεγχος των γονέων για συγκεκριμένες ασθένειες Και πάλι δεν υπάρχει απόλυτη ασφάλεια καθώς οι συνδυασμοί των γονιδίων στους απογόνους είναι τυχαίοι ( ποιο ωάριο με ποιο σπερματοζωάριο θα συνδυαστεί) και υπάρχει βέβαια και το κομμάτι των μεταλλάξεων που από το πουθενά τσουπ! ένα νέο γνώρισμα στον απόγονο
Προγεννητικός έλεγχος δε ξέρω αν γίνεται δηλ στα έμβρυα όσο κυοφορούνται αλλα επειδή γνωρίζω με ποιο τρόπο γίνεται στον άνθρωπο το κόβω λίγο δύσκολο αν και επειδή δε το ξέρω σίγουρα δε θα μιλήσω άλλο Αλλά ακόμη και να προκύψει ότι ένα από τα 5 πχ κουτάβια έχει θέμα τι κάνεις? Τερματίζεις την κύηση όπως σε αντίστοιχες περιπτώσεις στον άνθρωπο?
Τέλος ας υποθέσουμε ότι ο έλεγχος γίνεται στα κουτάβια αφού αυτά έχουν γεννηθεί.Ο έλεγχος αυτός είναι κλινικός δηλ κοιτάμε και ότι δούμε ?Είναι εργαστηριακός δηλ παίρνουμε αίμα και αναλύουμε?Ή είναι γενετικός δηλ ελέγχουμε στο συγκεκριμένο άτομο για την ύπαρξη συγκεκριμένων γονιδίων υπέυθυνων για ασθένειες ή δυσμορφίες?
Αυτά θα ήθελα από καθαρή επιστημονική πείτε το περιέργεια να τα μάθω και όχι για να ελέγξω ή να κρίνω τη δουλειά των εκτροφέων να το ξεκαθαρίσω αυτό

Σε ότι αφορά το μικρό μου
χαρτιά δεν έχει και χέστηκε η φοράδα στ αλώνι γι αυτό
δεν έχω καταλάβει τη χρησιμότητα του pedigree αν δεν έχεις σκοπό να τον βγάλεις σε εκθέσεις
αν ο λογός που χρειάζονται είναι άλλος παρακαλώ ενημερώστε με και συγνώμη εκ των προτέρων
οι γονείς του είναι husky Θα μπορούσα να κάνω οικογενειακό άλμπουμ φωτό με τη μαμά του μικρή, τον μπαμπά του μικρό,το Freedom μόλις γεννήθηκε, μετά στις 2 εβδομάδες, όταν σήκωσε τα αυτιά του κτλ κτλ ή και από τα αδέρφια του
ο μπαμπάς του έχει χαρτιά από Ρωσία τον φέρανε πήγανε Μόσχα για συνέδριο και γύρισαν με σκύλο ( ανάθεμα αυτά τα συνέδρια σε μπελάδες μας βάζουνε)
η μαμά του πάλι με χαρτιά αγοράστηκε λίγο αργότερα δε ξέρω από που και δε ρώτησα
εμείς τώρα δεν έχουμε χαρτιά
είναι λιγότερο husky?και αν ναι τι?θα με αγαπάει λιγότερο?

σε ότι αφορά τέλος για τις εξετάσεις που ζήτησα να κάνω
το έχω ήδη εξηγήσει
αν πχ μου βγάλει ότι έχει πιθανότητα για πρόβλημα στα νεφρά θα προσέχω τη διατροφή του ή τα ποσά πρωτεϊνών και πάει λέγοντας
όπως πχ σε άνθρωπο αν κάνω καρκινικούς δείκτες και μου δώσει ενδείξεις θα κινηθώ ανάλογα ή σε ένα τεστ ΠΑΠ ή αν γνωρίζω ήδη ότι κινδυνεύω από καρκίνο πχ του μαστού γιατί το είχε η μαμά μου η θεία μου και η γιαγιά μου

αν και θα ακούσω τον @GRDANE και θα πάρω τηλ τον ΚΟΕ να μου λύσει τις όποιες απορίες μου κόλλησαν
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
και κάτι ακόμη Εξελικτικά όλες οι ράτσες ανήκουν σε ένα είδος Canis familiaris
γι αυτό και μπορούν να διασταυρωθούν και μεταξύ τους
όπως και στον άνθρωπο οι φυλές
αν ένας λευκός ( καυκάσιος) διασταυρωθεί με ένα πυγμαίο θα προκύψει μιγάς
στους σκύλους θα προκύψει ημίαιμο
άρα με απλή λογική δύο ίδιες ράτσες θα δώσουν καθαρόαιμο με χαρτιά ή χωρίς
λες και η ράτσα του σκύλου ή το τι θα σου βγάλει θα κοιτάξει πρώτα το χαρτί
κατανοώ την ανάγκη ελέγχου όπως και το γιατί ίσως πρέπει να υπάρχει κάποια πιστοποίηση αλλά η έλλειψη χαρτιών δεν κάνει κάποιο λιγότερο husky ή terrier ή δε ξέρω τι άλλο

στην δική μου περίπτωση επειδή ήθελα συγκεκριμένη φυλή προσπάθησα να το κατοχυρώσω όσο καλύτερα γινόταν οπότε έψαξα να βρω και να δω γονείς

με τις γνώσεις που εχω τωρα μέσα από το forum δε ξέρω πως θα λειτουργούσα αλλά θεωρώ ότι έκανα την καλύτερη δυνατή επιλογή
(όχι ότι πλέον που τον έχω έχει και μεγάλη σημασία είναι ότι ζητούσα και ακόμη παραπάνω)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλησπέρα αγαπητή @Ήρα & Freedom,

Επειδή στις σοβαρές ερωτήσεις πρέπει να δίνονται και σοβαρές απαντήσεις, η δική μου μικρή συμβολή στις ερωτήσεις σου είναι αυτή http://www.instituteofcaninebiology.org/

Εδώ με συστηματική μελέτη θα βρεις στοιχεία που θα σε βοηθήσουν στην έρευνα σου. Τόσο ειδικά όσο και ευρύτερου ενδιαφέροντος.
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
το να επιλέξεις ένα αρσενικό με συγκεκριμένα χ χαρακτηριστικά και να το διασταυρώσεις με αντίστοιχο θηλυκό με αντίστοιχα ψ χαρακτηριστικά δε θεωρείται γενετική επιλογή αλλά ελεγχόμενη διασταύρωση(δηλ με επιλογή της πατρικής γενιάς) και το αποτέλεσμα είναι τόσο βέβαιο όσο το ότι εγώ θα πιάσω το ΤΖΟΚΕΡ της Κυριακής.
Ο λόγος είναι ότι το σύνολο των χαρακτήρων ενός ατόμου ( ο φαινότυπος δηλ αυτό που βλέπουμε) καθορίζεται από μια πληθώρα γονιδίων για κάθε γνώρισμα ενώ σημαντικός είναι και ο ρόλος του περιβάλλοντος Γι αυτό και υπάρχουν παραδείγματα που ενώ εκτροφείς επιλέγουν τους καλύτερους γεννήτορες τα κουτάβια απέχουν από τα αναμενόμενα πρότυπα
Στις καθαρόαιμες φυλές υπάρχει μια πληθώρα χαρακτηριστικών που είναι σε ένα ποσοστό σταθεροποιημένα.
Και αυτό γιατί οι σκύλοι μιας φυλής μοιράζονται τα γονίδια που βρίσκονται μέσα στην γενετική δεξαμενή της φυλής τους, που δεν είναι άλλα από τα γονίδια των πρώτων σκύλων της φυλής, των "ιδρυτών" δηλαδή της φυλής.
Κλείνοντας τα γενεαολόγια δεν μπορούσε να μπει ξένο αίμα μέσα στις φυλές (σκύλοι δηλαδή που δεν είναι γραμμένοι σε αυτά), αναγκαστικά λοιπόν ανακυκλώνονταν τα ίδια και τα ίδια γονίδια. Καλά, κακά, όλα μέσα.
Σαφώς και πάντα υπάρχουν εκπλήξεις, είτε λόγω μεταλλάξεων, είτε λόγω υποτελών που δεν ήξερες, είτε λόγω αδυναμίας εξήγησης της κληρονομικότητας δεκάδων χαρακτηριστικών.

Πχ στα γιόρκι είναι ντεφάκτο κλειδωμένο το saddle tan (as κατά Willis) στο A locus, για αυτό και σε όλα τα γιόρκι (της επίσημης φυλής τουλάχιστον) εκφράζεται το tan (η φαιομελανίνη δλδ) και ξέρουμε και ποιά σημεία καταλαμβάνει. Δεν θα δεις ποτέ μονόχρωμο γιόρκι.
Ξέρουμε επίσης πως τα γιόρκι δεν πρέπει να φέρουν το sp - piebald γονίδιο στο S locus - υπεύθυνο για το λευκό χρώμα. Χρόνια επιλεκτικής εκτροφής κατάφεραν να το απομακρύνουν - αν υπήρχε ποτέ.
Υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα γονιδίων που γνωρίζουμε πως είτε πρέπει να υπάρχουν στην δεξαμενή μιας φυλής, είτε όχι. Οπως αντίστοιχα και άλλων που δεν ξέρουμε την τύφλα μας.

Σε γενικές γραμμές όμως, όταν ζευγαρώνεις 2 γιόρκι πχ, δεν θα βγει κουτάβι που να μοιάζει με κόργκι. :D

Τώρα το πόσο κοντά ή μακρυά στο πρότυπο των γιόρκι θα είναι το κουτάβι εξαρτάται από τις επιλογές σου (και την τύχη σε έναν μεγάλο βαθμό). Εκεί παίζεις με τις λεπτομέρειες και τις πιθανότητες σε μια προσπάθεια δημιουργίας του "τέλειου" που φυσικά ούτε υπήρξε, ούτε υπάρχει, ούτε πρόκειται ποτέ να υπάρξει.
Είναι αδύνατο σε μία γέννα να βγει ένας σκύλος που να συγκεντρώνει όλα τα χαρακτηριστικά που θες. Στις περισσότερες περιπτώσεις το ένα κουτάβι έχει φανταστικό κεφάλι αλλά κακό χρώμα, το άλλο έχει καλό χρώμα αλλά κακό κεφάλι, το άλλο έχει καλό χρώμα, καλό κεφάλι αλλά άθλιο ταμπεραμέντο και πάει λέγοντας...
Εκεί λοιπόν παίζεις τζόκερ αλλά τουλάχιστον με σύστημα για να αυξήσεις τις πιθανότητες έστω ένα κουτάβι να συγκεντρώνει έστω κάποια από αυτά που θες. Τα υπόλοιπα στην επόμενη γέννα όταν και όποτε γίνει.
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο


Ας υποθέσουμε ότι γίνεται έλεγχος των γονέων για συγκεκριμένες ασθένειες Και πάλι δεν υπάρχει απόλυτη ασφάλεια καθώς οι συνδυασμοί των γονιδίων στους απογόνους είναι τυχαίοι ( ποιο ωάριο με ποιο σπερματοζωάριο θα συνδυαστεί) και υπάρχει βέβαια και το κομμάτι των μεταλλάξεων που από το πουθενά τσουπ! ένα νέο γνώρισμα στον απόγονο
Αν θυμάμαι καλά, πάνω από το 65% των κληρονομικών ασθενειών οφείλονται σε υποτελή γονίδια.
Εκεί είναι και το πρόβλημα γιατί δεν ξέρεις από τον φαινότυπο αν ένας υγιής σκύλος είναι φορέας ή όχι.
Αν υπάρχει τεστ, γίνεται εξέταση dna για το αν ο σκύλος είναι φορέας ή όχι, αν φέρει δλδ το υποτελές.
Αν δεν υπάρχει, προσπαθείς κοιτώντας πίσω να δεις τι και πως και .... κάνεις τον σταυρό σου.
Και φυσικά υπάρχουν οι μεταλλάξεις, όπως επίσης και ασθένειες - προβλήματα που δεν έχουμε βρει ακόμα απαντήσεις. Δεν ξέρουμε δηλαδή ούτε πως κληρονομούνται, ούτε ποιο / ποιά γονίδια ευθύνονται, ούτε τίποτα.
Αυτά τα περιμένουμε από σας (y):)

Α...
Και καλώς ήρθες ;)
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
@Yorkaddict σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες
έχω παρατηρήσει πως αρκετά μέλη όπως πχ ο @GRDANE ο @sea-mol αλλά και άλλοι όποτε ζήτησα διευκρινήσεις υπήρξαν ιδιαίτερα επεξηγηματικοί μαζί μου οπως και εσύ τώρα


ίσως γιατί γίνεται κατανοητό πως όταν γράφω και ρωτάω κάτι το κάνω από καθαρή περιέργεια και δίχως να θέλω να θίξω κανένα και σε κανένα σημείο
ούτε φέρνω αντιρρήσεις απλώς για να αντιδράσω

με όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα καταλήγω πως τελικά οι εκτροφείς έχουν ένα ιδιαίτερο και δύσκολο ρόλο και όντως για να τα βγάλεις πέρα πρέπει να αγαπάς τη φυλή που εκτρέφεις, να τη σέβεσαι. ...
δε ξέρω πόσοι όντως το κάνουν βέβαια και αν στην πορεία όλα θυσιάζονται για το κέρδος