Grain-Free τροφη Naturea


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Έκατσε μόνο στο Τζιμάκο του οποίου του κάθονται και πέτρες..
Ο Έλβις έκανε γαστρίτιδα και πλέον τρώει μαγειρευτό, και έχω βεβαιωθεί ότι έχει αλλεργία στα ψάρια γιατί το ίδιο πρόβλημα το είχε πάθει ακριβώς και με την fish4dogs.
Στη Λούση έπεσε βαριά πολύ, έκανε κι εκείνη εμετούς.

Και στους τρείς όμως παρατήρησα αέρια που προκαλούσαν λιποθυμία στο περίγυρο και κακά με εξίσου έντονη ευωδιά.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ο Τζοκερίτος έχει φάει μέχρι στιγμής ένα τσουβάλι regional το οποίο του πήγε αρκετά καλά, αν και στο πονεμένο θέμα ποσότητας/ποιότητας κοπράνων σήκωνε βελτίωση. Την άλλαξα με τον κωδικό atlantica που δεν του έχει πάει καλά, και δεν θα ξαναπροτιμηθεί. Aέρια και εμετούς δεν έχει κάνει, αλλά ξανάρχισε τις σιχαμερές τουρτίτσες. Νομίζω η επόμενη αλλαγή θα είναι σε κάποιον απ' τους κωδικούς με ρύζι, μήπως τελικά απλά το στομάχι του διαφωνεί με τις grain free...
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Με την acana που είχει (γλυκο)πατάτα, δεν... Βέβαια μπορεί στη συγκεκριμένη να τον πείραζε η υψηλότερη πρωτεϊνη ή οι φυτικές ίνες ή ποιος ξέρει τί άλλο.
Σε στιγμές απελπισίας σκέφτομαι ότι το θέμα του θα λυθεί μόλις σταματήσω απλώς να τον ταϊζω:D
 


Princess Aria

Member
15 Σεπτεμβρίου 2015
21
2
40
σκεφτομαι να παραγγειλω τη naturea puppy για να αλλαξω τη pro plan που μας την ειχε συστησει η γιατρος.Μετα απο αρκετο ψαξιμο και με βαση τα συστατικα αλλα και το badget για τη διατροφη της ζουζουνας μου πιστευω οτι ειναι το ιδανικο για εμας,το μονο που μενει τωρα ειναι να μας κατσει καλα η τροφη!!!
 


Princess Aria

Member
15 Σεπτεμβρίου 2015
21
2
40
Λοιπον μετα απο 1 μηνα σχεδον που τρωει τη συγκεκριμενη τροφη παρατηρησα τα εξης :λιγοτερα κακα και πιο σφιχτα απο πριν ,λιγοτερη τριχα στο σπιτι(αλλα μαλλον θα χρειαστει να παρουμε και κανενα συμπληρωμα για να μη πεφτει το τριχωμα) τρωει με πολυ ορεξη τη τροφη και απο ενεργεια ειμαστε μια χαρα,οποτε συνεχιζουμε και δευτερο τσουβαλι Naturea.Να προσθεσω επισεις οτι η συσκευασια ειναι αψογη,ανοιγει και κλεινει και σε σχεση με τη pro plan που ηταν χαλια, αυτη μπορεις να τη διατηρησεις χωρις να χρειαζεται να τη βαλεις καπου αλλου.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
καλημέρα στην ομάδα μετά απο πολύ καιρό...Δίνω την naturea naturals ( κοτόπουλο) εδώ και κάτι μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος...του έχω αλλάξει πολλές τροφές και είναι η μόνη που του κάθισε...ειδικά στο τρίχωμα που είχαμε πρόβλημα...λίγο τα κακά του είναι πιο νερουλά απο το κανονικό, αλλά όχι πάντα...ο Βίτο μου έχει εξαιρετική ενέργεια και την τρώει με όρεξη
Είναι εξαιρετική τροφή και σε πολύ καλή τιμή σχετικά...Την συστήνω ανεπιφύλαχτα...
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Πάντως @giorgos76 μην αγνοείς το θέμα με τα νερουλά κόπρανα γιατί μπορεί να οδηγήσει μακροπρόθεσμα σε άλλου είδους πρόβλημα υγείας. Αν θες διάβασε αυτό από το συγκεκριμένο νήμα:
Μερικά σχόλια...

Οι πρωκτικοί αδένες βρίσκονται στις δύο πλαϊνές πλευρές του πρωκτού και ανάμεσα στους μυς του πρωκτού για αυτό και δεν είναι ορατοί. Εκκρίνουν μια ιδιαίτερα "ευωδιαστή" ουσία, σαν λάδι που πιθανόν εξυπηρετεί ή εξυπηρετούσε τα ζώα στο να οριοθετούν (σημαδεύουν) την περιοχή τους.

Όταν ο σκύλος αφοδεύει, αν και εφόσον τα κόπρανα έχουν την σωστή σύσταση και μορφή, οι γεμάτοι υγρό αδένες θα αδειάσουν με τις πιέσεις που ασκούνται στην περιοχή για να περάσουν τα κόπρανα. Έτσι πρέπει να λειτουργούν τα πράγματα και χωρίς παρεμβάσεις.

Τα σκυλιά όμως δεν έχουν πάντα σωστά κόπρανα και αυτό διότι δεν τρέφονται πάντα σωστά. Επίσης, τα σκυλάκια είναι συχνά παχύσαρκα και "αγύμναστα" με αποτέλεσμα το πάχος (το λίπος) στην περιοχή και η έλλειψη μυικού τόνου να μην επιτρέπουν στους αδένες να αδειάσουν.

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που η αδένες έχουν "εκ γενετής" λάθος θέση που δυσκολεύει το φυσιολογικό άδειασμα τους ή έχουν τραυματιστεί.

Οι τραυματισμοί μπορούν να συμβούν από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν πως, στην προσπάθεια τους να τους αδειάσουν (είτε είναι ιδιοκτήτες, groomers ή κτηνίατροι).

Καλό είναι να αποφεύγουμε το άδειασμα των αδένων και να προσπαθούμε να έχουμε ένα σκύλο που ζει, γυμνάζεται και τρέφεται σωστά και έχει σωστό βάρος και μυικό τόνο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3