grain free


emma13

Active Member
28 Δεκεμβρίου 2016
30
6
Καλημέρα,
Έχω 2 ερωτήματα και όποιος ξέρει θα ήθελα να με βοηθήσει :). Για κουτάβι 5 μηνών
1) για θέματα δερματολογικά και αλλεργίες, όντως πρέπει να τρώει ξηρά τροφή grain free;
2) Οι grain free τροφές που κυκλοφορούν επιβαρύνουν το στομάχι; Είναι πιο δύσκολα χωνέψιμες;
Δοκιμάσαμε Acana grain gree με αρνί και Belcando grain free με πουλερικά και μου κάνει διάρροιες. Ξέρω οτι η αλλαγή της τροφής πρέπει να γίνεται σταδιακά μεν, αλλά δεν θέλω να το εξοντώσω το κουτάβι, αν τον χαλάνε οι grain free τροφές. Όταν έτρωγε ξηρά τροφή απλή, δεν πάθαινε τίποτα...
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καλημέρα,
Έχω 2 ερωτήματα και όποιος ξέρει θα ήθελα να με βοηθήσει :). Για κουτάβι 5 μηνών
1) για θέματα δερματολογικά και αλλεργίες, όντως πρέπει να τρώει ξηρά τροφή grain free;
2) Οι grain free τροφές που κυκλοφορούν επιβαρύνουν το στομάχι; Είναι πιο δύσκολα χωνέψιμες;
Δοκιμάσαμε Acana grain gree με αρνί και Belcando grain free με πουλερικά και μου κάνει διάρροιες. Ξέρω οτι η αλλαγή της τροφής πρέπει να γίνεται σταδιακά μεν, αλλά δεν θέλω να το εξοντώσω το κουτάβι, αν τον χαλάνε οι grain free τροφές. Όταν έτρωγε ξηρά τροφή απλή, δεν πάθαινε τίποτα...
Καλημέρα! Θεωρώ ότι οι αλλαγές τροφών που έχεις κάνει, για ένα τόσο μικρό κουτάβι είναι ήδη πολλές. Αν δεν έχεις κάνει σταδιακή αλλαγή τροφής, ίσως για τις διάρροιες ευθύνεται αυτό. Επίσης, αφού η προηγούμενη τροφή του είχε κάτσει καλά γιατί την άλλαξες;
 


emma13

Active Member
28 Δεκεμβρίου 2016
30
6
Γιατί κάποιοι που έχουν Σαρ Πει μου είπαν, οτι μονο οι grain free τροφες θα τον βοηθησουν να μην κανει αλλεργιες και δερματολογικα και απο το να περιμενω ποτε θα τα "παθει", προνόησα και πήρα ότι μου είπαν
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Δεν γνωρίζω να σου πω για την συγκεκριμένη φυλή, αλλά προσωπικά, δεν θα άκουγα τον κάθε έναν αψήφιστα. Σταδιακή αλλαγή έκανες;
 


emma13

Active Member
28 Δεκεμβρίου 2016
30
6
Μιξ παλια- καινουργια.
Οταν μιλαμε για σταδιακη αλλαγη ξηρας τροφης, ποιο ειναι το σωστο πλαισιο χρονικα αλλα και ποσοτικα;
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Δεν ξερω αν υπάρχει κάτι στάνταρ πάνω σε αυτό. Θυμάμαι όταν ήταν κουτάβι η δικιά μου, είχα κάνει αλλαγή γύρω στην μια βδομάδα. Τώρα, πρόσφατα που της άλλαξα απλα γεύση στην ξηρά, της ίδιας εταιρίας , έκανα σταδιακά αλλαγή 4 μέρες και πάλι στην αρχή τα κόπρανα της ήταν πιο μαλακά. Ποτέ δεν ξεκινάω με μισή-μισή ποσότητα, παντα στην αρχή βάζω πολύ λίγες κροκέτες και σταδιακά αυξάνω.
 






emma13

Active Member
28 Δεκεμβρίου 2016
30
6
Κοίτα είναι λογικό αφου δεν έχουν δημητριακά, να έχουν πολυ υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεινη. Υποτίθεται όμως όσο πιο πολύ πρωτείνη τόσο πιο καλή δεν είναι η τροφή για έναν σκύλο; Mπορώ να σου παραθέσω τα συστατικά:

Συστατικά: Φρέσκο κρέας πουλερικών (30 %), Αμάραντος (16 %), Άλευρο πισών, Άμυλο γεωμήλων, Πρωτεΐνη πουλερικών με χαμηλή περιεκτικότητα τέφρας αποξηραμένη (13 %), Aφυδατωμένα ψάρια ωκεανού (5 %), Αυγά αποξηραμένα, Ζελατίνη υδρολυμένη (2,5 %), Ζύμη ζυθοποιίας αποξηραμένη (2,5 %), Αποξηραμένοι λοβοί χαρουπιών, Λίπος πουλερικών, Φυτικά έλαια (λάδι φοίνικα, λάδι καρύδας), Όξινο φωσφορικό ασβέστιο, Πούλπα αποξηραμένων τεύτλων αποσακχαροποιημένη, Καρποί Chia (1,5 %), Συκώτι πουλερικών υδρολυμένο, Χλωριούχο νάτριο, Χλωριούχο κάλιο.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ναι απλά δεν τις σηκώνουν όλα τα σκυλιά. Πρέπει να προσεχείς με την ποσότητα που δίνεις γιατί αν ειναι μεγαλύτερη απο αυτή που πρέπει, συνήθως έχει ως αποτέλεσμα πολλά και μαλακά κόπρανα, ειδικά σε τροφές με υψηλή πρωτεΐνη.
 
  • Like
Reactions: Orilis


emma13

Active Member
28 Δεκεμβρίου 2016
30
6
θα το παμε λοιπον ρυζι κοτοπουλο και ελαχιστη κροκετα μια βδομαδα...μηπως την συνηθισει τι να πω;
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Πολλές αλλαγές τροφών μου φαινονται εμένα και δεν ειναι καλό. Ξηρά, ρύζι με κοτόπουλο, άλλη ξηρά...εγω δεν θα το έκανα. Δώσε ρύζι (λαπά) με κοτόπουλο χωρίς λίπη, εάν σου κάνει ακόμη διάρροιες και γυρνά στην ξηρά που του έδινες μέχρι να μεγαλώσει λίγο ακόμα και μετά πειραματίζεσαι. Εντωμεταξύ, έχεις τσεκάρει οτι οι διάρροιες δεν ειναι απο τίποτα άλλο ε;
 


Fotokios

Member
19 Μαϊου 2016
14
0
46
Acana αρνί σε κουτάβι... λιγο βαρύ και η διάρροια μου φαίνεται λογική. Συν οτι γρηγορες αλλαγές σε τέτοια ηλικία, επίπονες για το όλο σύστημα.

Αν κ πιστεύω οτι πρέπει να μιλήσεις και με το κτηνίατρο μιας κ οι διάρροιες οι συνεχόμενες δεν ειναι οτι καλύτερο κ θέλουν αντιμετώπιση, σε διάρροια συνήθως θέλει καμμία μέρα νηστεία κ μετά μείωσε ποσότητα. Ακόμα μπορείς να το σπάσεις σε περισσότερα γεύματα.

Αν συνεχίζει, απλά δεν κάθεται καλά στο δικό σου. Γενικά πάντως όπως είπαν κ παραπάνω οτι ειναι grain free δεν σημαίνει οτι κάνει πρόβλημα.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Για υποαλλεργικες τροφες κοιτα σολομο ή παπια (αν εχει αλλεργια βεβαια) η grain free βοηθαει στις αλεργειες αν εχει αλεργια σε καποιο-α δημητριακο-α