greenisland


Status
Κλειδωμένο θέμα


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Για Μαλτεζ δεν μπορω να μιλισω, επειδη δεν ειμαι "ειδικη", αλλα για γαλλικα Μπουλτνογκ ξερω πολυ καλα!
Οι ανθροποι ζευγαροσαν 2 fawn γαλλικα, των οποιον οι γονεις ειναι επισης fawn, ή ακομα χειροτερα - το ενα απο τους παππουδες fawn pied!! (ετσι δημιουργειται μια ελληψη Pigment που εχει πολλες ασχημες επιπτοσεις στην υγεια των σκυλων. Ιδιως Αλλεργιες εμφανιζονται στο φορτε τους!!).
Για ενα τετοιο ζευγαρομα δεν θα επαιρναν σε μια κυνολογικα αναπτυγμενη χωρα, οπος Γερμανια, Αυστρια, οπου υπαρχει ZTP και ελεγχος απο υποπτες κλπ. (εκει δηλωνεις απο πριν διαθεση για ζευγαρομα και ζητας αδεια για τα αρσενικα της αρεσκειας σου. Αν μετα απο ελεγχο ειναι ολα καλα- τοτε σου δινουν το οκ τους για την επιβαση!!) ΠΟΤΕ την αδεια του ομιλου τους.

Τωρα για την δευτερη γεννα- τα κουταβια τους δεν θα εχουν Pedigree- επειδη η μανα δεν εχει Export Pedigree και δεν την εχουν γραψει στο ελλινηκο ΒΕΚ- αλλο ενα απαραδεκτο στοιχειο!!

Μετα δεν βλεπω πουθενα αναφορες για εξετασεις στους γεννητορες.
Ειδικα στα γαλλικα!! Hemivertibrae, Patella, Distichiasis, Καρδια, αναπνευστικο και ελευθερο απο αλλεργιες- και βεβαια οχι πιστοποιημενο απο τον κτινιατρο της γειτονιας, αλλα απο εμπειρογνομονα! (οχι, οτι γινονται γενικος αυτα στην ελλαδα!!)
Και αφου δεν πανε τα σκυλια τους ΟΥΤΕ σε εκθεσεις για να παρουν εστο μια αξιολογηση απο καπιον που ισος ξερει την φυλη (οχι παντα απαραιτητο σε Allrounders Κριτες!!) ?????
Αποριπτεται με 1000 αυτο το εκτροφειο, τουλαχιστον στο οτι αφορα τα γαλλικα!
Εχουν ηδη αρκετα προβληματα υγειας- δεν νομιζω, οτι ο καθε ασχετος πρεπει να ασχοληθει να παραγει κουταβια!
Και μονο για αυτο προκεται σε αυτην την περιπτοση- παραγωγη κουταβιων!!
Και ετσι τους κανει λιγο πιο καλους απο τους παπι-μιλλαδες- επειδη τα σκυλια τους μαλλον δεν ειναι μες στη βρομα και μιζερια - αλλα ο σκοπος ειναι ιδιος- παραγογη κουταβιων- και οχι την βελτιοση της εκαστοτε φυλης που παραγουν- κατι που τους κανει κακους εκτροφεις. Προσοπικη μου αποψη παντα!!
 
Last edited:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
+1000 στη frenchiefan, σκοπος της εκτροφης ειναι η βελτιωση της εκαστοτε φυλης και οχι η καλυψη αναγκων της αγορας ή το προσωπικο καπριτσιο ή οτιδηποτε αλλο, μια κουβεντα που πολλοι χρειαζεται να σφηνωσουν στο κεφαλι τους.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
.
ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ 22 ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΓΗ, ΒΓΑΛΤΕ ΑΠΟ ΤΑ 22 ΤΑ 7 ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΜΕΝΟΥΝ 15 ΘΗΛΥΚΕΣ. ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΚΑΛΑ, ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑ ΓΕΝΝΙΜΕΝΑ ΠΕΡΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΙΣΗ ΑΚΟΜΗ, ΑΠΛΟΣ ΤΑ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΕΚΤΡΟΦΗ. ΟΜΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΓΗ.
ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΚΕΤΗ ΦΑΡΜΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΕΝΑ ΚΑΝ ΣΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΙΛΙΣΩ ΕΔΩ.
ΑΝ ΟΜΟΣ ΔΕΙΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΜΠΟΥΜ ΜΑΣ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΒΕΝΑΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!
ΓΕΡΙΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ, ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΙΣΑΜΕ ΤΟ 2007. ΧΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΚΥΛΑΚΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΛΟΣΑ ΣΤΟ ΚΟΕ!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΜΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΒΕΤΕ ΤΟ PEDIGREE ΤΗΣ JESSY MAS.
ΗΠΑΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΖΗ ΜΟΝΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ VIDEO ΠΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΠΟΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ.
ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ,ΠΟΣ ΞΕΚΙΝΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΤΡΟΦΗ.
ΔΕΝ ΘΙΜΑΜΕ ΑΝ ΕΙΤΑΝ ΤΟ 2006 ΚΑΙ ΘΕΛΑΜΕ ΠΟΛΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ. ΒΡΕΙΚΑΜΕ ΕΝΑ ΑΝΓΛΙΚΟ ΜΠΟΥΛΝΔΟΓΚ 2 ΜΙΝΩΝ. ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΗ ΕΙΤΑΝ ΠΟΛΙ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΒΡΕΙΚΑΜΕ ΑΓΓΕΛΙΑ. ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ (ΣΤΕΝΟΣ ΙΣΟΦΑΓΟΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΔΕΞΕ ΤΟΚΑΙΜΕΝΟ, ΠΕΘΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΝΑ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΣ ΤΟ ΤΑΙΖΑΜΕ ΜΕ ΣΙΡΙΝΓΑ - ΘΑ ΤΕΣ ΒΡΩ ΑΛΛΗ ΦΩΡΑ.
ΑΦΟΥ ΜΕΝΑΜΕ ΧΟΡΕΙΣ ΣΚΥΛΑΚΙ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΙΝΕΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΕΙΡΑΜΕ CHOW CHOW. ΔΙΣΤΙΧΟΣ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΟΣ ΔΙΣΠΛΑΣΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΤΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΘΑΝΑΣΙΑ. ΣΚΥΛΑΚΟΣ ΖΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΒΙ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΟΠΟΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΙΤΕΡΟΣ ΜΑΣ ΦΙΛΑΚΑΣ. ΕΜΕΙΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ TIPOTA ΓΙΑ ΧΑΡΤΙΑ PEDIGREE OYTE TI DIAFORA EXEI ENA SKYLI APO MAGAZH H EKTROFIO. ΤΟ ΟΝΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΤΑΝ ΠΑΝΔΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙΑ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΧΙΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΑΝΕ 3 ΜΑΛΤΕΖΑΚΙΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΧΟΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΚΑΙ ΧΟΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ, ΑΚΟΜΙ ΔΕΝ ΙΚΣΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΤΑΝ ΚΑΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΡΘΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ (ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) KAI MAS EFERE ENA PANEMORFO KOYTABAKI AN ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΜΕ 200 ΕΥΡΩ. ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΙΣΤΕΡΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΘΑ ΠΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΘΑΝΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΙΣΕΙ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΕ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΕΔΩ ΣΕ ΜΑΣ ΚΤΙΝΙΑΤΡΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ http://agathaggelidis.interpet.gr/ (ΓΝΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ) ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΟΥΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΠΟΝΑΙ, ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΧΙΡΙΣΙ. Η DEZI ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΙΤΕΡΗ ΦΙΛΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ - ΤΑΞΙΔΕΥΙ ΠΑΝΔΟΥ. View attachment 5834 ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΓΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΙΝΔΡΟΦΙΑ.
ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΠΡΟΠΕΡΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΕΚΤΡΟΦΙΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟΚΤΙΣΑΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΟΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΙΤΕΡΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΧΟΡΙΣ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΣΤΑΜΑΤΙΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΙΑ ΜΟΥ (ΞΕΝΑΓΟΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΑΡΕΣΗ ΠΟΛΙ.
ΤΟΡΑ, ΣΤΟ KOE, FCI ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΡΑΜΕΝΗ /www.fci.be/affixes.aspx ΚΑΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΗ ΚΑΠΙΟΣ ΛΟΓΙΚΑ, ΠΟΣΑ ΕΞΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΕΣ, ΤΡΩΦΕΣ www.kynotrofiki.gr/ (ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΟΤΙΣΕΤΕ ΤΙ ΕΞΟΔΑ ΚΑΝΟΥΜΕ) ΦΑΡΜΑΚΑ, ΓΙΑΤΡΙ, ΕΓΓΧΙΡΙΣΕΙΣ, ΚΟΚΑΛΑΚΙΑ, ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΑ ΑΛΛΑ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΞΟΔΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΟΣΤΟ ΕΚΤΡΟΦΙΟ. ΜΟΝΟ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΟΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕ ΑΠΟ 1000 ος 2,500 ΕΥΡΩ (ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΓΥΡΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ???) ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΤΑΝ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΙΟ ΕΒΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ 50χ ΤΟΣΑ ΖΟΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΑΜΕ???? ΑΝ ΜΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΚΟΕ ΝΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ 6 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΝΟ 1 η 2 ??? ΤΑ ΞΕΝΥΧΤΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ? "ΘΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ ΣΙΜΕΡΑ Ι ΑΥΡΙΟ???" ΘΑ ΓΕΝΝΙΣΕΙ ΕΥΚΟΛΑ??? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΙ ΤΟ ΣΚΑΣΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΜΑΝΑ (ΝΑ ΜΙ ΞΑΠΛΟΣΗ ΠΑΝΟ ΤΟΥ). ΤΟΡΑ ΑΚΟΜΗ ΞΕΝΙΧΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΟΙ ΒΓΑΖΩ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΕΞΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣ ΑΝΑΝΓΓΕΣ ΤΗΣ, ΝΑ ΜΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ. ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΦΙΛΑΖΟΥΝ, ΤΡΟΝΕ ΚΑΙ ΠΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ.
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΙΝΟ, ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΛΙΟΣ. ΣΤΟ ΕΞΟΤΕΡΙΚΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΚΤΡΟΦΙΑ ΚΑΙ ΜΕ 40 Η ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ http://www.sherak.cz/feny/ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΕΣ ΡΑΤΣΕΣ www.kelecskypoklad.com/ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙ ΠΙΣΟ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΖΙΤΑΣ ΣΤΟ ΕΞΟΤΕΡΙΚΟ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ, ΣΕ ΡΟΤΑΝΕ: ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΓΙΑ ΧΑΔΙΑ??? ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΚΤΡΟΦΙ??? Ι ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΚΘΕΣΗ???
ΑΥΤΟ ΜΕ ΡΟΤΙΣΕ ΚΑΙ Η BIRGIT APO TO USA
οτι να ναι, οτι κατσει...διακρινω φοβερο εκτροφικο πλανο παντως..χαχααχαχ!
 
Last edited by a moderator:


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Εγω βλεπω μια προσπαθεια με καλες προδιαγραφες για να βελτιωθει η κυνοφιλια στην Ελλαδα και αντι να βοηθησουμε με συμβουλες και πραξεις βλεπω οτι οι "κυνοφυλοι" πεσαμε ολοι να την φαμε την γυναικα. μολις ακουμε για καινουργιο εκτροφειο αμεσως να κλεισει γιατι αραγε χαλαει την δουλεια μερικων εδω μεσα? ολοι ξεψαχνιζετε οποιον μπει και πει οτι κανει εκτροφη ψαχτε ομως αυτους που ειναι αναγνωρισμενοι εδω μεσα ειναι ολοι τελειοι?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω βλεπω μια προσπαθεια με καλες προδιαγραφες για να βελτιωθει η κυνοφιλια στην Ελλαδα και αντι να βοηθησουμε με συμβουλες και πραξεις βλεπω οτι οι "κυνοφυλοι" πεσαμε ολοι να την φαμε την γυναικα. μολις ακουμε για καινουργιο εκτροφειο αμεσως να κλεισει γιατι αραγε χαλαει την δουλεια μερικων εδω μεσα? ολοι ξεψαχνιζετε οποιον μπει και πει οτι κανει εκτροφη ψαχτε ομως αυτους που ειναι αναγνωρισμενοι εδω μεσα ειναι ολοι τελειοι?
Εμενα δεν μου χαλαει καμια δουλεια! ΔΕΝ ειμαι εκτροφεας!! (και ο καλυτερος φιλος μου, που ηταν εκτροφεας εχει πεθανει εδω και ενα χρονο!! Αρα ουτε αυτουνου δεν χαλαει η δουλεια, επειδη το εκτροφειο δεν υπαρχει πια!)
Απλα λατρης της φυλης ειμαι, που δυστυχος χαρη ατομων οπος αυτους τους παραγογους κουταβιων (sorry, αλλα δεν μπορω να τους πω εκτροφεις!!) η φυλη μας εχει φτασει στο οριο σε θεματα υγειας!
Εχουν γινει πια πολλοι αυτοι που εχουν βρει καλο τροπο να αυξισουν το ετησιο εισοδημα τους παραγοντας κουταβια!
Σοβαρη και σωστη εκτροφη γινεται αλλιως παντος!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ποια ειναι η προσπαθεια να βελτιωθει η κινοφηλια;
22 σκυλια για αναπαραγογη, που τα περισσοτερα δεν εχουν χαρτια, δεν εχουν παει σε εκθεση, απ οσο βλεπω απ την απαντηση της frenchifan δεν κατεχουν τις αναγκαιες γνωσεις που χρειαζονται για την εκτροφη των φυλων που επιλεξανε
Αυτο ειναι προσπαθεια βελτιωσης της κινοφηλιας;
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
να σου δειξω εγω 2 εκτροφεια στην πατρα με γαλλικα που ειναι αναγνωρισμενοι και απο τον κοε να στεναχωρηθεις πιο πολυ και να καταλαβεις τι θα πει παραγωγος κουταβιων?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
να σου δειξω εγω 2 εκτροφεια στην πατρα με γαλλικα που ειναι αναγνωρισμενοι και απο τον κοε να στεναχωρηθεις πιο πολυ και να καταλαβεις τι θα πει παραγωγος κουταβιων?
Μα το οτι υπαρχουν χειροτεροι, δεν τους κανει αυτους καλητερους!!

Δουλευω σε κτηνιατρειο! Πιστεψε με- καθε μερα στενοχοριεμαι αρκετα με αυτα που βλεπω!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
να σου δειξω εγω 2 εκτροφεια στην πατρα με γαλλικα που ειναι αναγνωρισμενοι και απο τον κοε να στεναχωρηθεις πιο πολυ και να καταλαβεις τι θα πει παραγωγος κουταβιων?
το οτι ειναι αναγνωρισμενο απο τον ΚΟΕ δε σημαινει πως ειναι αξιοπιστο.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
το οτι ειναι αναγνωρισμενο απο τον ΚΟΕ δε σημαινει πως ειναι αξιοπιστο.
Ακριβος ετσι ειναι!!
Εφοσων δεν υπαρχει κανενας ελεγχος για το τι παραγει ποιος- ο ΚΟΕ ειναι στης περισσοτερες φυλες μονο για γελεια!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν είναι έτσι...
Δεν έχουμε κανένα συμφέρον εδω μεσα να "θάβουμε" η το αντίθετο, εκτροφεις. Δεν παιρνουμε προμήθεια...:):)
Αλλά, όταν ασχολείσαι 20 + χρόνια με τα σκυλιά...και έχεις δει και διαβάσει 10 πράγματα για σωστούς εκτροφείς...όταν αρκετοί από εμάς έχουμε επισκεφτεί εκτροφεία του εξωτερικού , αλλά και "σοβαρούς" εκτροφείς στην Ελλάδα...έχουμε διαμορφώσει μία πιό εμπεριστατωμένη άποψη για το πως πρέπει να είναι τα πράγματα...ιδανικά.
Και ιδίως στις μικρόσωμες φυλές , που έχουν μεγαλη ζήτηση στη χώρα μας, άρα ένα καλό κέρδος για όποιον ασχοληθεί...τα πράγματα έυκολα μπορούν να ξεφύγουν "χάρην του κέρδους"...
Kάνε μία έρευνα μέσα στο forum, και δες , σε αναλογία, πόσοι μπάινουν εδώ μέσα ψάχνοντας Μαλτεζ...
΄Μέσα σε 3 χρόνια..22 σκυλιά? Δεν σου κάνει "κάπως" αυτό?
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ξερω πολυ καλα ποσοι ζητανε μικροσωμα σκυλια μιας και ειμαι καιρο εδω μεσα οπως επισης ξερω και ποσοι αγοραζουν απο πετσοπ που δεν μου αρεσει καθολου. αλλα για σκεψου το λιγο διαφορετικα αν αυριο σταματαγανε τα πετσοπ να πουλανε ζωα οι εκτροφεις θα εφταναν να καλυψουν τις αναγκες τις ελλαδας?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ξερω πολυ καλα ποσοι ζητανε μικροσωμα σκυλια μιας και ειμαι καιρο εδω μεσα οπως επισης ξερω και ποσοι αγοραζουν απο πετσοπ που δεν μου αρεσει καθολου. αλλα για σκεψου το λιγο διαφορετικα αν αυριο σταματαγανε τα πετσοπ να πουλανε ζωα οι εκτροφεις θα εφταναν να καλυψουν τις αναγκες τις ελλαδας?
Αυτο τωρα ειναι επιχειρημα;
Σκεφτομαστε τις φυλες και την υγεια των ζωων ή τις αναγκες της Ελλαδας;
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
αααα ωραια αν κλεισουν αυριο τα πετσοπ τα 10 σωστα γαλλακια ας πουμε θα πουλιονται 2000 ευρω λογο ζητησης αυτο ειναι κυνοφιλια
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
αααα ωραια αν κλεισουν αυριο τα πετσοπ τα 10 σωστα γαλλακια ας πουμε θα πουλιονται 2000 ευρω λογο ζητησης αυτο ειναι κυνοφιλια
Υπαρχουν και αλλου εκτροφεια. Οποιος θελει σωστο και υγιη σκυλο με πεντιγκρι δε θα παρει ουτε απο πετ σοπ, ουτε απο ιδιωτες, ουτε απο κουταβοπαραγογους.
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
προσοχή να μην ξεφύγουμε και σε αυτό το τόπικ .... δεν κάνουμε chat και δεν γκαζώνουμε
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
οχι γιωργο δεν εχω προθεση για γκαζωμα
απλα δεν μπορω να ακουω τους τελειους να κατακρινουν εναν νεο με ορεξη για κατι που
αγαπαει
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
κανένας εκτροφέας δεν ξεκίνησε σαν τοπ και κορυφαίος όλοι μαθαίνουν στην πορεία, αρκεί να τόχουν, να θέλουν να μάθουν και να κάνουν το σωστό.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3