Greenland Dog


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Το είδα στις φωτογραφίες του DJSoukis για τα Crufts. Έχει έρθει αυτή η φυλή στην Ελλάδα; Γνωρίζει να μου πει κάποιος για το χαρακτήρα και τις ανάγκες αυτού του σκύλου; Ξέρω πως τον αναγνωρίζει η FCI, αλλά ο ΚΟΕ;
 

Attachments



Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μ' ενδιαφέρει ο χαρακτήρας όπως τον έχει γνωρίσει κάποιος από 'σας, όχι τι λέει το πρότυπο.

Και μια ακόμη ερώτηση, πέραν του εκτροφείου στην Αγγλία και του άλλου στην Πολωνία δεν υπάρχουν άλλα;
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Για χαρακτηρα κλπ δεν ξερω να σου απαντησω. Το μονο που ξερω ειναι οτι εφοσον αναγνωριζεται απο το FCI δεν εχεις προβλημα με τον ΚΟΕ.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Aπό τη στιγμή που την αναγνωρίζει η FCI, αυτομάτως την αναγνωρίζει και ο ΚΟΕ την φυλή...

Τώρα για χαρακτηριστικά κι εκτροφεία δεν ξέρω να σου πω....


edit: ήρθα δεύτερος...
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Περιληπτικά:
Απαιτητικοί, ανεξάρτητοι, επιφυλακτικοί σκύλοι, που αρέσκονται στο να περιπλανιούνται, με μεγάλες ανάγκες εκτόνωσης και εργασίας. Η φυλή απαιτεί δυναμικό ιδιοκτήτη, ενώ είναι συνήθως φιλική προς τους άλλους ανθρώπους.
Το κυνηγετικό ένστικτό
τους είναι πάρα πολύ ανεπτυγμένο. Είναι πιστοί σκύλοι και δένονται με τον άνθρωπο, αλλά όταν δουλεύουν σε ομάδες, δεν έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν σχέσεις με έναν ιδιοκτήτη.
Δεν είναι φυλή που θα κάθεται στο σπίτι όλη μέρα. Έχει ανάγκη από εργασία (έλκυθρο) ή από ένα δραστήριο χόμπι (πεζοπορία). Στο παιχνίδι τους κάνουν πολλή φασαρία και γενικά είναι φυλή που κοιτά το προσωπικό συμφέρον
της.
Δεν είναι εύκολα εκπαιδεύσιμοι σκύλοι (χρειάζεται συνέπεια και μεγάλη σταθερότητα), ενώ πρέπει να αποδεχτούν τον ιδιοκτήτη τους ως Άλφα της αγέλης.

Η φυλή δεν κάνει για διαμέρισμα. Δεν αντέχη τη ζέστη, ενώ χρειάζεται χώρο για εκτόνωση και μία εργασία να φέρνει εις πέρας.
Στη βόλτα με λουρί ο σκύλος είναι καλύτερα να είναι δίπλα ή πίσω από το χειριστή, ποτέ μπροστά, γιατί το ένστικτό του, του λέει ότι εκείνος που βρίσκεται πρώτος οδηγεί την αγέλη κ αυτό το ρόλο πρέπει να τον έχει ο ιδιοκτήτης.

Μέσος όρος ζωής: 13 χρόνια

Πηγή:

 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την λίστα του ΚΟΕ για τις ομάδες και τις φυλές.
Η λίστα αυτή είναι διαφορετική από την λίστα της FCI.
Για παράδειγμα (για να είμαστε on topic) το Greenland δεν υπάρχει στην λίστα του ΚΟΕ
Αυτό οφείλεται σε κάποια γραφειοκρατική αμέλεια και παράλειψη ή σημαίνει κάτι άλλο;

edit : οφείλω να πω ότι οι λίστες που έχω είναι από τα site των ΚΟΕ & FCI
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Αν αναγνωριζεται απο την FCI και δεν υπαρχει στην λιστα του ΚΟΕ τοτε μαλλον δεν υπαρχουν δειγματα της συγκεκριμενης φυλης στην χωρα.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Νατάσα γι' αυτό ρώτησα αν έχει γνωρίσει κάποιος από κοντά διότι διαβάζοντας σε ένα φόρουμ του εξωτερικού ακριβώς επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι ιδιαίτερα καλά, νόμιζα ότι κατάλαβα λάθος όταν κάποιος ιδιοκτήτης Greenland και Χάσκι περιέγραφε το Γροιλανδίας σαν Χάσκι με χαρακτηριστικά κυνηγιάρικου και μου έκανε τρομερή εντύπωση.
 








Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Τα Greenland Dogs βέβαια είναι γνωστά ως το κλειδί για την επιτυχία της αποστολής του Νορβηγού εξερευνητή Roald Amundsen στην Ανταρκτική το 1911 με το ιστορικό πλοίο Fram. Ο Amundsen ήταν ο πρώτος άνθρωπος πού έφτασε στον γεωγραφικό Νότιο Πόλο, βάζοντας την Νορβηγική σημαία στο σημείο αυτό στις 14-12-1911.
Βέβαια η ιστορία αυτή έχει και τα μελανά της σημεία καθώς τα 24 ασθενέστερα από τα 97 σκυλιά σκοτώθηκαν από τους εξερευνητές και δόθηκαν σαν τροφή στα υπόλοιπα (τέτοια ώρα, τέτοια λόγια, θα μου πείτε). Τελικά από την αρχική αποστολή επέζησαν 11 σκυλιά που επέστρεψαν στην Νορβηγία. Μεταξύ αυτών ήταν και ο αρχηγός της ομάδας (lead dog) ο Obersten, που έγινε κάτι σαν celebrity της εποχής εκείνης και έζησε με τον εξερευνητή Oscar Wisting μέχρι τα 13 του.

Roald Amundsen - &.jpg Amundsen - dogs..jpg Obersten - Oscar &#8.jpg
 

Attachments



Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
Α, και να μην ξεχάσω ότι τα Greenland Dogs είναι και στα Βελγικά μεταλλικά δεκάευρα (!!!) του 2011 που είναι αφιερωμένα στα 100 χρόνια από την κατάκτηση του Νότιου Πόλου από τον Amundsen.

Amdusen Euro coi&#110.jpg
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
την ιστορία την ήξερα, φωτογραφίες δεν είχα δει, είναι εκπληκτικές, μπράβο Whitefang :)

(εννοείται πως με το δεκάευρω σε κέρμα έπαθα παράκρουση, αυτό μάς έλειπε στην Ελλάδα)

Μιας και σε βρήκα, έχεις γνωρίσει κανένα από κοντά;
 


Whitefang

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2008
250
12
Κοζάνη
την ιστορία την ήξερα, φωτογραφίες δεν είχα δει, είναι εκπληκτικές, μπράβο Whitefang :)

(εννοείται πως με το δεκάευρω σε κέρμα έπαθα παράκρουση, αυτό μάς έλειπε στην Ελλάδα)

Μιας και σε βρήκα, έχεις γνωρίσει κανένα από κοντά;
Οχι δεν έχω δεί κανένα από κοντά. Νομίζω πάντως ότι αν και δεν θεωρούνται ακόμα υπό εξαφάνιση, ο πληθυσμός τους λιγοστεύει όλο και περισσότερο.

Να και μερικές ακόμα φωτογραφίες από τα ιστορικά αυτά σκυλιά που κατάκτησαν τον Νότιο Πόλο το 1911.
Στην πρώτη είναι το πλοίο Fram, στη δεύτερη ο Martin Ronne χορεύει με ένα από τα σκυλιά υπό τον ήχο του βιολιού, στην τρίτη ο Helmer Hansen και στην τέταρτη μερικά από τα σκυλιά μπροστά στο Fram.

Amundsen-Fram 2..jpgRonne dancing..jpg Helmer Hanssen 19&.jpg Amundsen-Fram do&#103.jpg
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Τα σκυλιά Γροιλανδίας ξεκινάνε σε ύψος εκεί που σταματάνε τα Σιβηρικά Χάσκυ. Είναι δυνατά σκυλιά έλξης, σε λίγο πιο αργές ταχύτητες από τα Σιβηρικά, αλλά με παραπλήσιες αντοχές. Είναι τα σκυλιά με τα οποία είχε μεγαλώσει ο Sepalla πριν μεταναστεύσει στην Αμερική και βρεθεί στην Αλάσκα. Γι' αυτό όταν είδε για πρώτη φορά Σιβηρικά αναγνώρισε αμέσως τι είχε μπροστά του. Τα Σιβηρικά ήταν σαφώς πιο ελαφρά (5-15 κιλά), αλλά κέρδιζαν σε ταχύτητα και αυτό ήταν που τον ενθουσίασε.

Σε χαρακτήρα, οι δύο φυλές είναι πάρα πολύ κοντά, με ελάχιστες μικροδιαφορές συμπεριφοράς, που πολλές φορές εκμηδενίζονται μπροστά στην ποικιλότητα των χαρακτήρων. Γενικά, θα μπορούσαμε να τα θεωρήσουμε ΕΛΑΧΙΣΤΑ πιο κυριαρχικά από τα Σιβηρικά, αλλά και πάλι τονίζω ότι αυτή η ελάχιστη διαφορά μπορεί άνετα να εκμηδενιστεί ανάμεσα στα όρια του χαρακτήρα της κάθε Φυλής.

Μορφολογικά, τουλάχιστον τα δείγματα που έχω δει, έχουν ουρά πιο κοντά σε αυτή του Μάλαμιουτ απ' ότι στου Σιβηρικού, με το πρότυπο να επιτρέπει την ουρά να είναι και γυριστή και να ακουμπάει στην πλάτη (σαν του Μάλαμιουτ). Η ουρά τους είναι πιο πλούσια από του Σιβηρικού και ξανά πλησιάζει πιο πολύ του Μάλαμιουτ. Κατά τα άλλα, η γούνα έχει το μήκος και την υφή της γούνας του Σιβηρικού και τα χρώματα τους πλέον έχουν μετατοπιστεί αρκετά προς τις πλέον ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις, με κυρίαρχες αυτές του ανοιχτού μπεζ (κάτι που πάλι τα ξεχωρίζει από τους κλασσικούς χρωματισμούς των Σιβηρικών).

Εκτροφείς υπάρχουν κυρίως στη Νορβηγία και είναι άνθρωποι που ασχολούνται με τον χειμερινό τουρισμό, γι' αυτό και σπανίζουν τα δείγματα που βλέπει κανείς σε εκθέσεις και τα οποία (προσωπικά) νομίζω ότι ξεφεύγουν σε κάποιες (αρκετές) περιπτώσεις αρκετά από την πραγματική όψη του σκυλιού. Αλλά αυτός είναι πάντα ένας κίνδυνος όταν η Φυλή έχει μικρή εκπροσώπηση.
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ψάχνοντας κανείς στο forum βρίσκει κρυμμένους θησαυρούς, ξαναβρήκα λοιπόν σήμερα το συγκεκριμένο θέμα που ανάμεσα στα πολύ ενδιαφέροντα που γράφονται, έχει και καταπληκτικές φωτογραφίες.
Δεν ξέρω αν κάποιος έχει ιδίαν άποψη για την φυλή, προσωπικά το μόνο που γνωρίζω είναι ότι χρησιμοποιούνται σε τουριστικές δραστηριότητες στην Ισλανδία.

http://www.dogsledding.is/about/
 
  • Like
Reactions: manolo and Aslan




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3