HELP!! (Φροντίδα κουταβιού λίγων ημερών)


dorapl86

Member
29 Μαρτίου 2009
22
0
Γεια σας,
μολις πριν απο λιγες ωρες βρηκα ενα κουταβακι στην πλατεια της περιοχης μου, παρατημενο απο καποιον ασυνειδητο. Αποφασισα να το παρω στο σπιτι μου για να το φροντισω και να του δωσω μια στεγη. Το μικρουλι μου ειναι πολυ αδυναμο. Ειναι παρα πολυ μικρο..μαλλον περιπου 7-10 ημερων. Θελω παρα πολυ να το φροντισω! Το κακο ειναι οτι ειμαι ασχετη απο φροντιδα σκυλου..δεν εχω ιδεα ουτε απο που να ξεκινησω:( Για αρχη του εδωσα χλιαρο γαλα. Θα ηθελα να ρωτησω..Τι θα πρεπει να τρωει τωρα στην αρχη, ποτε πρεπει να το παω στο γιατρο, ποτε μπορω να το πλυνω ( ειναι λερωμενο το τριχωματακι του)...γενικα αν μπορειτε να με βοηθησετε καθε συμβουλη μου ειναι απαραιτητη..Ευχαριστω πολυ:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τάιζέ το γάλα με σύριγγα (ίσως και με κρόκο αυγού) και πήγαινέ το στο γιατρό το συντομότερο! Φρόντισε να είναι σε ζεστό σημείο... Τι να πω δεν ξέρω από κουτάβια αλλά είναι δύσκολο να επιβιώσει χωρίς τη μάνα του τόσο μικρό...
Μπράβο σου που το πήρες! Καλή τύχη και κουράγιο!!!
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Δεν ξερω κι εγω πολλά αλλά 1. Προσπάθησε να το κρατάς ζεστό και 2. Για πλύσιμο ούτε λόγος!! Μετά από την ηλικία των 3 μηνών επιτρέπεται το πλύσιμο (νομίζω).
Δύσκολο να επιβιώσει αλλά βάζουμε όλη τη θετική μας ενέργεια!
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Χρειαζεται ειδικο γαλα για κουταβια (απομιμηση του μητρικου) καθε τρεις ωρες περιπου.Μεγαλη σημασια εχει πως για να λειτουργησει το πεπτικο και το ουροποιητικο του συστημα (αν ειναι τοσο πολυ μικρο ) πρεπει να μιμηθεις τις κινησεις που κανει η μητερα τους οταν τα καθαριζει, με ενα ελαφρα βρεγμενο χαρτομαντηλο σκουπιζε το ετσι ωστε να προκαλεσεις ουρηση και αφοδευση.
Θα ηταν πολυ χρησιμο να του παρεχεις ζεστασια με λαμπα θερμανσεως ει δυνατον (κοκκινη λαμπα).
Το συντομωτερο πρεπει να το δει κτηνιατρος.
Καλη τυχη στο μικρουλι.
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Κράτα το κουτάβι μακριά από ρεύματα αέρα και σε θερμοκρασία 28-30 βαθμών Κελσίου.

ΜΗ δώσεις άλλο αγελαδινό φρέσκο γάλα σκέτο!

Σαν λύση ανάγκης ανακάτεψε 2 κρόκους αυγών σε 1 κούπα γάλα πλήρες μαζί με μια κ.σ. γιαούρτι και μια κ.γ. μαγιονέζα.
Σε θερμοκρασία δωματίου το μίγμα και αύριο πάρε υποκατάστατο μητρικού γάλακτος από κάποιο κατάστημα.
ΜΗ κρατάς το περίσσευμα!


Υποθέτω δεν διαθέτεις και ειδικό μπιμπερό,οπότε λύση ανάγκης με καθαρό γάντι κουζίνας.
Κάνε μια τρυπούλα σε ένα από τα δάχτυλα (μικρή για να μη πνίγετε,μεγάλη για να πίνει) και τάιζε χωρίς να πιέζεις το γάλα να το πιεί...σιγά-σιγά.

Τάιζε ανά 3 ώρες περίπου ή όταν κλαίει.

Τα πολύ μικρά κουταβάκια δεν μπορούν να "πάνε τουαλέτα" από μόνα τους,χρειάζονται την βοήθεια της μαμάς τους που γλύφει τις εν λόγο περιοχές για να προκαλέσει ούρηση και αφόδευση...Εσύ θα το κάνεις με ένα κομμάτι βαμβακερό ύφασμα βρεγμένο με χλιαρό νερό και μασάζ των περιοχών (κοιλίτσα,πρωκτό,εσωτερικό μέρος πίσω ποδιών).

Αύριο πρωί-πρωί σε έναν κτηνίατρο για τα υπόλοιπα.


Καλή τύχη!
 
Last edited:


dorapl86

Member
29 Μαρτίου 2009
22
0
Παιδια τι να πω...χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες. Περασα δυσκολη νυχτα..εκλαιγε συνεχεια το καημενο..αλλα σημερα ειναι πιο ηρεμο. του δινω χλιαρο γαλατακι και το εχω κατω απο μια λαμπα για να ζεσταινεται ( οπως μου ειπε η κτηνιατρος). Οσο για το ουροποιητικο και το πεπτικο του συστημα νομιζω οτι λειτουργει κανονικα.. Τωρα μολις φευγω να το παω στην κτηνιατρο να το δει..ελπιζω να μην εχουμε ασχημα νεα. Ευχαριστω ολους για την ΠΟΛΥΤΙΜΗ βοηθεια.
 




dorapl86

Member
29 Μαρτίου 2009
22
0
:)μολις επεστρεψα απο την κτηνιατρο.Το κουταβακι ειναι 15 ημερων..μολις χθες το βραδυ ανοιξε τα ματακια του. Ειναι κοριτσακι, διασταυρωση απο ροτβαιλερ. Ειναι καλα στην υγεια της:) απλα θα πρεπει για 15 μερες να την ταιζω καθε 3 ωρες..Ειμαι πολυ χαρουμενη.ελπιζω να παει καλα....;)
 












Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Υποψιάζομαι ότι γι'αυτό ρώτησε ο άνθρωπος... ;)

Το σκυλάκι πώς είναι? Τρώει? Όλα καλά ως τώρα? Όπως και να'χει μπράβο για την προσπάθεια! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
 


dorapl86

Member
29 Μαρτίου 2009
22
0
Γεια χαρα...
Το σκυλακι ειναι πολυ καλυτερα..δεν κλαιει καθολου σημερα:) τρωει κανονικα..αν και με τρομαζει λιγο γιατι τρωει τοσο λαιμαργα που μαλλον καταπινει πολυ αερα και η κοιλιτσα του φουσκωνει πολυ...( ειναι φυσιολογικο αυτο???)κατα τα αλλα ειναι πολυ καλα..σημερα παταει πιο καλα τα ποδαρακια του:)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Πολλά μπράβο και κουράγιο για την προσπάθειά σου! Κράτα μας ενήμερους για το πως τα πάτε.:)
Βρήκες όνομα για την σκυλίτσα σου;:):)
 


GIANNHS17

Active Member
3 Απριλίου 2009
26
0
41
συγχαρητηρια για την προσπαθεια που κανεις!!!πραγματικα απο τετοιες ενεργειες πρεπει να παραδειγματειζομαστε ολοι οι φιλοζωοι.....
οποτε μπορεις ας μας γραφεις πως τα πατε ;)
κουραγιο και παλι μπραβο!!!:):):)
 


dorapl86

Member
29 Μαρτίου 2009
22
0
:) ευχαριστω πολυ παιδια...πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω με τι καρδια μπορει καποιος να παρατησει μια ψυχουλα στο δρομο...τελος παντων..την ονομασα κελυ.ειναι πολυ καλα..πολυ ησυχο κουταβακι..και πανεμορφο:) Προς το παρον τις δινω γαλατακι και την κραταω ζεστη μεχρι να περασουν καμια δεκαρια μερες για να την παω ξανα στον κτηνιατρο..
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Όποτε μπορεσεις ''ανέβασε'' μια φωτογραφία της Κέλυ :D να την δούμε και εμείς.
 


dorapl86

Member
29 Μαρτίου 2009
22
0
kelly

σας στελνω μια φωτογραφια απο το κουταβακι που βρηκα:) ειναι μια χαρα!!!! σε 10 μερες θα κανει το πρωτο της εμβολιο..μεγαλωσε τοσο πολυ!!!!ειναι μια κουκλα!!!!
 

Attachments