Husky 3 μηνών δαγκώνει


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
gia sas pedia!!kenurgios ime!!molis simera ekana eggrafh kai tha ithela kapies voithies!!exw husky edw k 1 mina kai otan pezume prospathi na mou epivlithi kai gavgizei..epishs otan vriski kati katw(idika xartia) kai ta perni ta pernw apo to stoma tis me polli prospathia..idi 3ekinisa na tis mathenw to 'asto' ala afth grilizi kai prospathi na me dagkwsii...ta husky 3erw oti an den exoun 'arxigo' kanun oti thelun...kapios na voithisii?simvules?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
συμβουλή πρωτη: μη γραφεις αγγλοελληνικά. διαλεξε ενα από τα δυο.
πως της μαθαινεις το αστο;
πόσων ημερων αποχωριστηκε την μαμα της;
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
γεια σου Ιοαννα..οκ με συγχορεις...το αστο της το μαθaiνω με καποια βιντεακια που ειδα απο το youtube...αποχοριστηκε την μαμα της οταν ηταν 1,5 μ.. επειδη δυστιχως ειχαν καποιο προβλημα οι ιδιοκτητες και ετσυ επρεπε να δοθουν τα σκιλακια γρηγορα
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν ξερω συγκεκριμενα για husky αλλα γενικα 3 μηνων κουταβι κ να δαγκωνει για να επιβληθει μου ακουγεται καπως too much...
Το κουταβι κ θα γαυγισει κ θα γρυλισει (εξαρταται κ το γαυγισμα κ το γρυλισμα, υπαρχει το "παρατα με" το "σε προειδοποιω θα στην σκασω" το "τραβατε με κ ας κλαιω" το "τσακισου κ ελα να παιξουμε"-τουλαχιστον η δικια μου ετσι τοχε/χει-υπαρχουν τεσπα λογιών λογιών που θα μαθεις να τα ξεχωριζεις με το περασμα του χρονου ) κ θα "τσιμπησει" λιγο κρεατακι, ολα μεστο προγραμμα ειναι!
Τα κουταβια με το στομα "επικοινωνουν" κ μαυτο ανακαλυπτουν τον κοσμο!
Απο οσα ειπες δεν με ξαφνιασε κατι περαν του οτι η δικια σου ισως να ειναι ενα τσακ πιο "δύσκολη" κουταβα, γενικα τα κουταβια ομως ειναι ζορι, μεχρι να καταννοησετε ο ενας τον αλλο...δεν ειναι ομως κατι που δεν δουλεύετε.... υπομονη απο μερους σου, επιμονη κ συνεπεια!
Προφανως εισαι απειρος (ολοι υπηρξαμε) κ εχεις πελαγωσει...ανασυγκροτησου, ηρεμησε, διαβασε, ψαξου, συζήτησε, ερεύνα !
Ολα τα σκυλια αμα δεν ειχαν κ εναν "αρχηγο" οτι θελαν θα καναν!
Εσυ θα εισαι η "σταθερη αξια" στην ζωη της, σε εσενα θα τρέχει για ασφάλεια κ σε σενα θα προσβλεπει για "συμβουλες" κ "κατευθύνσεις"!
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
καπως ηρεμισα τωρα αχχαχαχα =) ..αλλα οταν περνει κατι απο το πατωμα και γριλιζει τι πρεπει να κανω??της φοναζω δεν ακουει..την αφηνω τρεχει να φηγει να μην της το παρω..κανενας τροπος? =)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πολλοι...
1) Με το που αρπαξει κατι της προσφερεις/τραβας την προσοχη με κατι αλλο που επιτρέπεται να βαζει στο στομα της πχ λιχουδια ή καποιο αγαπημενο παιχνίδι
2) Υποθετωντας οτι γνωριζει το "οχι" "μη" "κακο" οτιδηποτε τεσπα επελεξες να της μαθεις δινεις την εντολη...εαν δεν της εχει μαθει ενα απαυτα εχεις αργησει ηδη κ απο εκει ξεκινας (οπου θα σε βοηθησουν κ με το θεμα του γρυλισματος)
3) Με το που αρπαξει κάτι της βαζεις δυνατή φωνη (οχι να την ξεκουφανεις) να την ξαφνιασεις κ να το φτυσει...

Τωρα ολο κ κανα αλλος τροπος θα υπάρχει αλλα αυτοι ηταν οι πρωτοι που μου ρθαν στον νου γιατι τους ειχα χρησιμοποιησει κ εγω κ αποτελεσματα θεμιτα είχαμε!
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
ευχαριστω να'σε καλα!!ναι.. ξερει το αφησε το...αλλα μαλλον θα πρεπει να το δουλεψω περισσοτερο =)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
3 μηνών κουτάβι μη το καίτε με "εκμάθηση" εντολών.
Παίξτε μαζί του, χαρείτε το, κοινωνικοποιήστε το και κυρίως κερδίστε την εμπιστοσύνη του.
Τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Φρόντισε να διαβάσεις πρώτα τους κανονισμούς και μετά έχεις χρόνο, για συζητήσεις.
Εχεις πάρα πολλά να μάθεις. Οπως πχ πρώτο και καλύτερο, ότι δεν παίρνουμε ΠΟΤΕ σκύλο, όπως τον πήρες εσύ. Ούτε απο pet shops. Και ότι, αυτό:

...αποχοριστηκε την μαμα της οταν ηταν 1,5 μ.. επειδη δυστιχως ειχαν καποιο προβλημα οι ιδιοκτητες και ετσυ επρεπε να δοθουν τα σκιλακια γρηγορα
...είναι η κλασσικότερη μπούρδα ever, που προβάλλουν ως δικαιολογία, οι απαράδεκτοι που έβαλαν το σκυλί τους, να αναπαραχθεί, προκειμένου να ξεφορτωθούν τα ενοχλητικά κουτάβια, νωρίτερα. Ελπίζω τουλάχιστον, να μην το πλήρωσες.
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
ευχαριστω!! ηταν απο συγγενεις...οποταν δεν πληρωσα και ηξερα οτι οι ιδιοκτητες=θεια μου ,αντιμετωπιζε προβλημα ιγιεας και ετσυ χαρισε τα σκιλακια και την μεγαλη..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία, για το ότι έβαλε το σκυλί της να γεννήσει.
Εντελώς απαράδεκτο.
Και ελπίζω εσύ, να μην το κάνεις ΠΟΤΕ.
 
  • Like
Reactions: johnk


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
3 μηνών κουτάβι μη το καίτε με "εκμάθηση" εντολών.
Εννοεις να μην το παρακανουμε...(?)
Οχι να μην τα διδασκουμε καθολου...(?)
Αν κ απτην στιγμη που ζουμε πλαι πλάι ολοκληρη η καθημερινότητα ενα "μαθημα" ειναι...
Προσωπικα 45 ημερων την πηρα...ξεκινησα κατευθειαν...απο 5-10 λεπτα την μερα (αρχικα σαν παιχνιδι) 2 φορες την μερα αρκουσαν κ περισσευαν!
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@Μαρια&Ηρα
στην επόμενη αράδα από αυτή που παραθέτεις γράφω αναλυτικά και με σαφήνεια τι πιστεύω πως πρέπει να κάνει ο θεματοθέτης στην παρούσα φάση της ζωής του κουταβιού.
 
  • Like
Reactions: johnk




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Έγραψα "παίξτε με το κουτάβι, χαρείτε το". Παίζοντας επιτυγχάνετε πολλά πράγματα, το κουτάβι κουράζεται, χτίζετε τη σχέση σας και μέσα από αυτό το παιχνίδι του δείχνετε ποιές συμπεριφορές σας ευχαριστούν.
Έγραψα επίσης "κοινωνικοποιήστε το". Κι αυτό συνεπάγεται δική σας συμμετοχή, πχ βόλτες, νέες διαδρομές, νέα ερεθίσματα κλπ. Πάλι το κέρδος πολλαπλό, το κουτάβι απευαισθητοποιείται, μαθαίνει και πάλι κουράζεται.
Τέλος έγραψα "κερδίστε την εμπιστοσύνη του", πιό σύνθετο αυτό βέβαια, απαιτεί χρόνο ενασχόλησης, αλλά το κουτάβι που σας εμπιστεύεται θα σας αφήσει πχ να του πάρετε οτιδήποτε από το στόμα χωρίς την παραμικρή αντίδραση.
Για πιό αναλυτικά, περιμένετε κάποιον με έφεση στο γραπτό λόγο, εγώ ξεπέρασα το όριό μου ήδη :)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Για μένα αυτο ειναι ενα απο τα παράπονά μου τα δικα μου ποτε
δεν παίζανε δαγκώματα μαζι μου. Ποτε δεν δαγκωνανε οταν τα
χάιδευα ή οταν τα έπαιζα σπάνια μονο η μικρή κατι ψιλά.
Ο μεγάλος και αυτός σπάνια άνοιγε το στόμα του με κατεύθυνση
το χέρι αλλα στο τελος γυρνούσε και σβέρκονε την Χιόνα.

Κοιτά να χαρείς την κούταβοπερίοδο χαλαρα χωρίς πρέσινγκ
ακομα και με τα δαγκοματά της.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Για πιό αναλυτικά, περιμένετε κάποιον με έφεση στο γραπτό λόγο, εγώ ξεπέρασα το όριό μου ήδη :)
Παρατήρησα, όντως, ότι έχεις ξεπεράσει το όριό σου!!!:)

Αλλά, μπορώ να απαντήσω (έχοντας τεράστια ανάγκη για διακοπές!!!), εμμέσως πλην σαφώς, ως εξής: "Παίρνω την κιθάρα μου και τραγουδάω...:whistle: σας αγαπάω, μα δεν παντρεύομαι...:p"...
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας...εχω λιγη δουλεια με το φαγητο της γιατι οταν ειμαι κοντα γριλιζει αλλα ολα θα ξεπεραστουν με τον καιρο και με δουλεια...το διαβασμα ηδη αρχισε!!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ταίστε την από το χέρι σας αρχικά, στη συνέχεια κρατήστε το μπολ της εσείς για να φάει, θα βρείτε τρόπους, όρεξη να έχετε και υπομονή.
 
  • Like
Reactions: epial and johnk


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf