Iδανικό βάρος σκύλου


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πως μπορώ να υπολογισω το ιδανικό βάρος του σκύλου μου ειδικά αν δεν ανήκει σε κάποια συγκεκριμένη φυλή;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Νιώσε τα πλευρά του. Αν τα νιώθεις με απαλό άγγιγμα, είναι οκ. Αν τα βλέπεις με το μάτι, είναι αδυνατος. Αν χρειάζεται να πατησεις αρκετά το χέρι για να νιώσεις τα πλευρά είναι υπερβαρος.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μα ξέρω ότι ο σκύλος μου είναι υπέρβαρος...Οι λόγοι δεν είναι της παρούσης, αλλά η εικόνα μιας μαμάς που την ταίζει μεζεδάκια κάτω από το τραπέζι ενώ εγώ της ζυγίζω την reduced calories τροφή της νομίζω ότι σας δίνει μια εικόνα. Το θέμα είναι όμως πόσα κιλά πρέπει να είναι. Υπάρχει κάποιο πινακάκι σαν μπούσουλας, ή θα προχωράω με γνωμονα τα πλευρά της και θα δω πότε θα γίνει επιτέλους και το δικό μου το σκυλί κανονικό! :(
 








dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Αλλος ενας τροπος ειναι οταν κοιτας την πλατη του απο πανω να βλεπεις οτι διαγραφεται σχημα κλεψυδρας.
Αυτό είναι επιθυμητό ή ένδειξη ότι πρέπει να πάρει κιλά?
 


















lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
εγω την βρισκω μια χαρα!εξαλλου το ζωο ειναι χαρουμενο,τρεχει ,παιζει,φυλαει,τρωει οσο γουσταρει κ θελει να γινει μοντελο,εσενα τι σε νοιαζει επιτελους!!!!!ωχου!!!!!!
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
εγω την βρισκω μια χαρα!εξαλλου το ζωο ειναι χαρουμενο,τρεχει ,παιζει,φυλαει,τρωει οσο γουσταρει κ θελει να γινει μοντελο,εσενα τι σε νοιαζει επιτελους!!!!!ωχου!!!!!!
Βρε τα ίδια και τα ιδια θα λέμε????? Μια χαρά είναι όντως η Emma, ο ιδιοκτήτης της χρειάζεται βοήθεια:maria::paja1:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Στην δικιά μου κλεψύθρα βλέπεις όταν κοιτάς από πάνω, βλέπεις όμως και έναν τεράστιο θώρακα και κοιλιά που κρέμεται και τα πλευρά της δεν τα πιάνεις οπότε , εντωμεταξύ επειδή είναι και η κατασκευή της δυνατή γι΄αυτό ρωτούσα για πινακάκι μήπως νομίζουμε ότι είναι χοντρή και δεν είναι , όπως μπορείς να το πάθεις με ένα γεροδεμένο λαμπραντόρ π.χ.
Όμως μάλλον παραμυθιάζομαι, τώρα την έχουμε με την j/d reduced calories και κρατάει μούτρα στην μάνα μου που δεν της δίνει λιχουδιές!