La(u)ra, Miniature Pinscher




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Αυτό το κορίτσι πάντα με εκπλήσσει!!

Μετά τις διακοπές αντιμετωπίσαμε άγχος αποχωρισμού. Με το που έφευγα ο σκύλος γάβγιζε πολύ έντονα και για ώρες.
Ένα πρωί αφού κάναμε βόλτα, δεν ασχολήθηκα μαζί της πριν φύγω και της άφησα τρία διαφορετικά παιχνίδια με τροφή, ξεκίνησα για το γραφείο έχοντας πάρει από το κινητό στο σταθερό προκειμένου να ακούω live τι κάνει. Έβαλα το κινητό στη σίγαση προκειμένου να μην ακούει τους εξωτερικούς θορύβους. Τα πρώτα είκοσι λεπτά την άκουγα που έπαιζε-έτρωγε. Αργότερα όμως άρχισε να γαβγίζει. Αρχικά δεν έκανα κάτι αλλά συνέχιζε περισσότερο από μισή ώρα οπότε της έλεγα να πάει στη φωλιά της, να ηρεμήσει κλπ πότε με ήρεμο τόνο και πότε φωνάζοντας. Οι προτροπές μου όμως δεν είχαν αποτέλεσμα. Σκέφτηκα ότι ίσως, μέσω του τηλεφώνου, δεν καταλάβαινε τη φωνή μου.
Για το λόγο αυτό σφύριξα -τυχαίνει κάποιες φορές να σφυρίξω για να την καλέσω. Και τότε αυτή, απαντώντας μου (; ), ούρλιαξε σαν λύκος! Έκανε αυτό το χαρακτηριστικό “άου”.
Το επανέλαβε αρκετές φορές.

Είχα διαβάσει ότι αυτός είναι ο τρόπος που οι λύκοι φωνάζουν την αγέλη τους και ότι σε κάποιους σκύλους ο ήχος αυτός έχει μείνει σαν ένα, ας πούμε, γενετικό κατάλοιπο.
Υποθέτω λοιπόν ότι εφόσον με άκουγε αλλά αντιλαμβανόταν ότι δεν ήμουν στο χώρο με φώναζε!

Ποτέ άλλοτε δεν έχει κάνει αυτόν τον ήχο. Δεν ήξερα ότι τον κάνει.
Είναι πολύ περίεργο γιατί τόσο αυτή όσο και οι γονείς της είναι σκύλοι που ζούνε δίπλα σε ανθρώπους. Αποκλείεται να το άκουσε στη φύση.
Θεωρώ επίσης μάλλον απίθανο να το άκουσε (και μάλιστα να το θυμάται) το δίμηνο που έμεινε με τη μαμά και τα αδέρφια της.

Πραγατικά με εντυπωσίασε που δε ξεχνάει την “κληρονομιά” που κουβαλάει!
απο τα πολλα χαπακια θα ηταν. το εκανες τζανκυ το παιδι.
Πολλά; Νομίζεις ότι έχεις μαντικές ικανότητες; :confused:

Ακόμα και αν είχες πάντως εδώ πέφτεις έξω μιας και το συμπλήρωμα βαλεριάνας ακολούθησε. :)


Παρότι τα σχετικά με τη βαλεριάνα το συζητάμε αλλού:
http://www.dogforum.gr/v3/εκπαίδευσ...εκαναν.παραπονα-26549/index15.html#post703350
για την ιστορία να σημειώσω και εδώ ότι σε εμάς το αποτέλεσμα του συμπληρώματος ήταν αμφίβολο, όμως κάναμε χρήση μόνο λίγων ημερών καθώς το πρόβλημα λύθηκε με άλλο τρόπο όπως αναφέρω στο οικείο θέμα.
Και βέβαια επειδή το κορίτσι μου δεν παίρνει τίποτα τυχαία: “μελέτες έχουν δείξει πως η βαλεριάνα δεν έχει επικίνδυνες παρενέργειες, ακόμα και με την κατανάλωση εικοσαπλάσιας ποσότητας από τη μέγιστη συνιστώμενη” και “η βαλεριάνα δεν προκαλεί εθισμό”.
Βλ. εντελώς ενδεικτικά: Κοιμηθείτε ήρεμοι με... Βαλεριάνα - Υγεία, Ομορφιά, Διατροφή, Φυσική Κατάσταση – Advance Health
 






Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αχαχαχα! Τι απιθανη φατσα ειναι αυτη στην τελευταια φωτο! Και το αυτι αεροπλανο εχει πολυ πλακα! Δειχνει ευτυχισμενη κι αυτο ειναι το σημαντικοτερο, να την χαιρεσαι! ;)
 
  • Like
Reactions: d-friend and LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Πριν λίγο καιρό κάναμε καθαρισμό δοντιών.
Ευχαριστώ πολύ τον Ghostdoc και τον κτηνίατρο κ. Ιωάννη Σιδηρόπουλο για την πολύ καλή τους δουλειά! Πρέπει να πω ότι ο Ghostdoc και από κοντά είναι πολύ ευγενικός άνθρωπος!
:)
Προσπαθώ καιρό να βγάλω μια πιο κατάλληλη φωτογραφία αλλά δεν...
[/URL]
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Λέτε κακώς να είμαι αντίθετη με την κοπή αυτιών; :p
Και δε φτάνει που είναι αυταρού είναι και περίεργη!
Της λες να μείνει για να τη βγάλεις μια ωραία φωτογραφία και ναι μεν στέκεται αλλά τα αυτιά της δε μένουν στη θέση τους, "κοιτάνε" από εδώ και από εκεί.

Nizinny συμφωνών ότι όντως αυτό είναι το σημαντικό!
Και εσύ να χαίρεσαι τη Σάμερ και τα υπόλοιπα μέλη της αγέλης! :)

Ghelly είναι έτοιμο το μοντέλο για τη διαφήμιση! :D
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Χαχαχαααα τι αφτιά θεϊκά ειναι αυτά!!
χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα!αυτουκλεεεεες!
@l.Kyveli @skylakos δεν κατάλαβα;;!
Σας πειράζουν σε κάτι τα αφτιά μου;;;;
Κουκλάκι ζωγραφιστό δεν είμαι;;; :confused::LOL:


Μην χαλάμε και το άλλο θέμα!
 








LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Αχαχα απιστευτα αυτια!! Εμενα μου θυμιζουν λιγο τα αυτια του ξωτικου Dobby απο τον Harry Potter!! :ROFLMAO:
Χαχαχα!
Ένας λόγος να δω Harry Potter! :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Aslan


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Είναι πολύ τυπάκι το κορίτσι!! <3
Κατερίνα, πώς πάτε με εκείνο το θεματάκι άγχους αποχωρισμού που είχε παρουσιάσει κάποια στιγμή;
 
  • Like
Reactions: LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ευχαριστούμε! :)

Δήμητρα όλα καλά.
Το πρόβλημα ήμουν εγώ που αποφάσισα ξαφνικά και χωρίς να υπάρχει θέμα ότι θα ήταν καλύτερα να την αφήνω σε ένα δωμάτιο. Όταν άρχισε να διαμαρτύρεται μάλιστα της πήρα και ένα crate και την έχωσα μέσα!
Νομίζω ότι εσύ μου το είχες αναφέρει σαν άγχος εγκλεισμού. Αυτό είχαμε!

Και είναι και περίεργο(και αυτό το λέω για να δικαιολογήσω εμένα :p) γιατί η Λαουρού κάθεται αδιαμαρτύρητα και χωρίς πρόβλημα μέσα στην τσάντα μεταφοράς της ακόμα και για συνεχόμενες ώρες, πχ σε ταξίδια. Δεν είναι "κόλλημα" με συγκεκριμένη τσάντα ή κλουβί, το δοκιμάσαμε και αυτό.

Έκτοτε πάντως δεν ξαναπαρουσίασε θέμα.
Γενικά δεν της αρέσει να μένει μόνη της, μπορεί και να γαβγίσει και λίγο αλλά σε φυσιολογικά επίπεδα.

Εσείς πώς πάτε;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ευτυχώς, μια χαρά και εμείς! Με αρκετή δουλειά και υπομονή, το ξεπεράσαμε (φτου, φτου). Γενικά, τον τελευταίο χρόνο νιώθω ότι έχω 'άλλο σκύλο' -- έχει χαλαρώσει σημαντικά η κυραΤασία :love:
 
  • Like
Reactions: LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Μην χαλάμε και το άλλο θέμα!
Καλή είμαι εγώ! :rolleyes:
Μόνη μου βάζω άσχετη φωτογραφία μαζί χαλάμε το θέμα...
Συγνώμη κυρίες μου, δεν ήταν παρατήρηση προς εσάς. Μόνη μου θα χαλούσα το άλλο θέμα! :D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3