La(u)ra, Miniature Pinscher


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923

Η Ντόλκα ήταν ένας υπέροχος σκύλος.
Το διάστημα που πέρασε δίπλα μας, στη σύντομη ζωή της, η Λάουρα δε βαρέθηκε στιγμή και έδωσε άλλο χρώμα στην καθημερινότητα μας.
Θα έπρεπε να της είχα κάνει μία παρουσίαση όπως της άξιζε.
Είναι δύσκολο τώρα, αλλά και να παραλείψω οποιαδήποτε αναφορά θα ήταν ασέβεια στη μνήμη της και στις στιγμές που μας χάρισε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αυτό με την Ντόλκα, μάλλον κάπου το 'χω χάσει, εκτός κι αν δεν είχες αναφερθεί παλαιότερα σε αυτήν. Δεν έχει και πολύ σημασία βέβαια τώρα :(
Καλό της ταξίδι :(

Και, επειδή δεν το είχα δει νωρίτερα και δεν ξέρω αν έχεις πάρει στο μεταξύ τις απαντήσεις σου:
1) Για να συμμετέχουμε σε αγώνες πρέπει να βγάλουμε βιβλιάριο εργασίας;
Ναι

2) Νόμιζα ότι τα επίπεδα είναι τρία Α1, Α2, Α3. Αλλά από άτομα που συμμετείχαν σε αγώνες άκουσα για το 0.
Είναι υποχρεωτική η συμμετοχή μας και σε αυτό;
Και αν αν ναι, χρειαζόμαστε και εδώ 3 επιτυχείς συμμετοχές για να περάσουμε στο Α1;
Είναι ανεπίσημη κατηγορία, νομίζω δεν χρειάζεται καν βιβλιάριο για συμμετοχή, η οποία συμμετοχή, είναι εντελώς προαιρετική αλλά την προτιμούν όλοι, για απόκτηση εμπειρίας. Είναι πολύ πιο εύκολη, έχει μόνο άλματα και τούνελ, συνήθως πολύ χαλαρούς κανονισμούς, ακριβώς γιατί αφορά σκυλιά και χειριστές χωρίς καμμία εμπειρία και όχι, δεν χρειάζονται οι 3 πόντοι, για να ανέβεις κατηγορία. Μπορείς στον ίδιο αγώνα, να τρέξεις και Α0 και Α1. Η να τρέξεις μόνο μία φορά Α0, έτσι για να πάρεις το βάπτισμα του πυρός και μετά συνεχώς Α1. Η να μείνεις στο Α0 για όσο θέλεις, μέχρι να νοιώσεις έτοιμος, για παραπάνω.

3) Η FCI αναφέρεται σε επίσημους και ανεπίσημους αγώνες.
Ξέρετε οι αγώνες που οργανώνονται στην Ελλάδα τι είναι;
Πρακτικά ποια είναι η διαφορά τους;
Θα πρέπει να διαβάσω την συγκεκριμένη αναφορά της FCI, για να καταλάβω πότε τα ξεχωρίζει. Από τους κανονισμούς είναι; Αν μπορείς να το κάνεις ένα copy/paste να το δω, μπας και μπορέσω να σου απαντήσω; Οι δικοί μας αγώνες, είναι εγκεκριμένοι από τον ΚΟΕ, όσοι έχουν γίνει μέχρι στιγμής. Απλώς, τους λείπουν κάποιες τυπικές βάσεις, για να θεωρηθούν απόλυτα εναρμονισμένοι, με τους κανονισμούς της fci, γιατί είμαστε και πολύ στην αρχή μας ακόμη. Από αγώνα σε αγώνα πάντως, βελτιωνόμαστε.
 
  • Like
Reactions: LaCat


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη

Η Ντόλκα ήταν ένας υπέροχος σκύλος.
Το διάστημα που πέρασε δίπλα μας, στη σύντομη ζωή της, η Λάουρα δε βαρέθηκε στιγμή και έδωσε άλλο χρώμα στην καθημερινότητα μας.
Θα έπρεπε να της είχα κάνει μία παρουσίαση όπως της άξιζε.
Είναι δύσκολο τώρα, αλλά και να παραλείψω οποιαδήποτε αναφορά θα ήταν ασέβεια στη μνήμη της και στις στιγμές που μας χάρισε.
Αχ, πόσο λυπάμαι Κατερίνα μου! τι έγινε, πως???? Ήταν τόσο γλυκό κοριτσάκι, και ο Μάρκο τη συμπάθησε, αχ τι κρίμα.
Κουράγιο κορίτσι μου, θα είναι πάντα δίπλα σας και θα σας προσέχει...
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κατερίνα,
Όταν χάνεται κάποιο σκυλάκι, στεναχωριέμαι πραγματικά... όταν, όμως, φεύγει κάποιο σκυλάκι από τα "δικά μας", από "εδώ μέσα", νιώθω σαν να έφυγε ένα δικό μου σκυλί, μιά δικιά μου ψυχή...

Έτσι, με συγκίνηση, να πω στη Ντόλκα Καλό Ταξίδι... να τρέχει και να παίζει ελεύθερη, μαζί με τα υπόλοιπα "δικά μας" σκυλιά, που μας περιμένουν... Καλή αντάμωση!

Και σε σένα, Κατερίνα, ολόψυχα...

Έβαζες ψεύτικες φωνές, γελούσες κι έκανες πως κλαις κι εγώ παιδί,
α ρε μαμά…

Πίσω μου τρέχεις μια ζωή, με ένα πιάτο και μια ευχή.
Τότε με κράταγες σφιχτά, τώρα κοιτάς από μακριά…

Μέσα απ' τα δόντια να μιλάς, σ' ακούω σαν τώρα, "μη με σκας".
"Δε θα σε ανεχτεί κανείς, θα πας χαμένος, θα το δεις", α ρε μαμά…
Α ρε μαμά…

Ύστερα λόγια στο χαρτί, "συγγνώμη, σ' αγαπώ πολύ, είμαι εδώ",
α ρε μαμά…

Χανόσουνα στη μουσική, εσύ γινόσουν το παιδί
κι εγώ ένας άγγελος στη γη, να σε προσέχω μια ζωή

Τις πόρτες άνοιγες στο φως, να μπει ο ήλιος κι ο θεός,
να μας φυλάει, α ρε μαμά…

Τα βράδια ήσουν μια αγκαλιά κι ανάμεσα απ' τα φιλιά
έκανες τη φωνή λαγού, το λύκο και την αλεπού…

Και όταν γύριζα αργά, "θα σου τα πάρω τα κλειδιά,
θα βρεις τις πόρτες πια κλειστές, θα με πεθάνεις, αυτό θες;"
α ρε μαμά…
Α ρε μαμά…

Χανόσουνα στη μουσική, εσύ γινόσουν το παιδί
κι εγώ ένας άγγελος στη γη, να σε προσέχω μια ζωή

Μαμά που πας;
Που πας μαμά;
Μαμά που πας;
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση.

@mareco σε ευχαριστώ και για τις πληροφορίες.
Θα βρω την παραπομπή και θα επανέλθω τις επόμενες μέρες.
Ελπίζω ότι τα πήγατε πολύ καλά στους αγώνες το ΣΚ.

@johnk μην το συζητάς, είναι δεδομένη η καλή σου πρόθεση.
Άλλωστε αυτά αλλάζουν...
Παρακάλεσα τον admin να το διορθώσει και τον ευχαριστώ που το έκανε.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π