Lyme


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Καλησπέρα παιδιά. Όπως έχω αναφέρει σε άλλο θέμα ο σκύλος μου έχει μπορέλλια (lyme) και επειδή η αλήθεια είναι ότι δε βρίσκω πολλές πληροφορίες που να αφορούν περιστατικά που διαγνώστηκαν αργά με αποτέλεσμα τα συμπτώματα να είναι πιο σοβαρά, είπα να κάνω αυτό το νέο θέμα αν υπάρχει κάποιος με σχετική εμπειρία να μας ανοίξει τα μάτια.

Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για μια σπάνια θα έλεγα ασθένεια αφού αρκετοί κτηνίατροι δεν γνωρίζουν εμπειρικά πολλά και λειτουργούν βάση Βιβλιογραφίας. Ο δικός μου σκύλος αν και είχε εμφανίσει σημάδια νωρίς (τα οποία αναγνώρισα κατόπιν εορτής) χρειάστηκε να τραυματιστεί στο πόδι και να εξελιχθεί άσχημα η νόσος με παράλυση κυρίως στα πίσω πόδια. Είμαστε στον ένα μήνα αντιβίωσης με vibramycin και από το ερχόμενο Σάββατο ξεκινάνε εξετάσεις για να δούμε τη πορεία του (αιματολογικές, βιοχημικές, ακτινογραφίες αυχένα σπονδυλικής στήλης ποδιών). Το θέμα είναι ότι έχει παρουσιάσει μια απώλεια όρεξης τις τελευταίες δύο μέρες και υποπτευόμαστε το vibramycin (αν οι αιματολογικές το Σάββατο δε δείξουν κάτι άλλο).

Έχει κανείς καμιά εμπειρία με τη νόσο που να ΜΗΝ έχει διαγνωστεί νωρίς και να υπάρχουν εμφανή συμπτώματα; Επαφή με τη νόσο έχουν όπως φαίνεται οι μεγαλύτεροι σε ηλικία κτηνίατροι αλλά και εκεί δεν μπορείς να βγάλεις άκρη και οι περισσότεροι αναφέρουν ότι σε ένα μήνα ο σκύλος συνήθως πετάει. Τώρα για την όρεξη του έχουμε μείωση τη δόση του Vibramycin και λαμβάνει συμπλήρωμα για να του έρθει η όρεξη.
 




Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Τα νεφρά πώς είναι;
Οι αιματολογικές/βιοχημικές οι προηγούμενες όλες κομπλέ. Το Σάββατο είναι να ξανακάνει έλεγχο. Κατουράει και κάνει κακά κανονικά. Διάθεση έχει, παιχνίδι, απλά η όρεξη του σε φαγητά έχει πέσει απίστευτα. Τρώει μόνο κοτόπουλο και λιχουδιές.