Maltese κουταβι


gmaister22

Member
29 Ιανουαρίου 2016
24
4
32
καλημερα!

Πήρα εχθες ενα κουταβάκι Maltese μικρούλη, toy!
Ειναι σχεδόν 2μηνων και 680γραμ! Στο pet shop μου είπαν για την τροφή πως πρεπει να παρω αυτήν που έτρωγε απο την αρχή μεχρι να μεγαλώσει λιγο ακομα, όποτε μου δώσανε μια Royal cannin σε κροκέτες και μια κονσέρβα, μου είπε να τα αναμειγνύω με νεράκι και να τις τα δίνω...η τροφή αυτή ειναι καλη; Μολις τελειώσει ποια να παρω; Ποια ειναι η καλύτερη ή απο τις καλύτερες που μπορω να παρω;; Ανεξάρτητος τιμής, φαντάζομαι δεν θα τρώει και πολυ αυτή!

Ευχαριστω!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιατί δεν διαβάζετε πριν "ψωνίσετε" ενα τετράποδο σύντροφο?
Ποιος σου είπε ότι ειναι toy? τι σημαίνει αυτό.....?
το μέγεθος του maltese βάσει προτύπου ποιο είναι...?
Τι εννοείς σχεδόν 2 μηνων?
Δόντια έχει?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Ποιος σου είπε ότι ειναι toy? τι σημαίνει αυτό.....?

2) Δόντια έχει?
1) Είναι αυτό που (εμείς οι ειδικοί) αποκαλούμε tea-cup... γι' αυτό δεν το κατάλαβες...:cool:

2) Υπονοείς ότι μπορεί να μην έχει (ούτε!) δόντια?:eek:
 
  • Like
Reactions: ghelly


gmaister22

Member
29 Ιανουαρίου 2016
24
4
32
Αυτός μου είπε, οτι απλα θα μείνει μικρό και πως η ράτσα του ειναι Maltese αλλα ειναι teacup/toy (δες στο Google)

Με το σχεδόν 2 μηνών εννοώ οτι γεννήθηκε 21/11/2015 ( ετσι γράφει στο βιβλιάριο/διαβατήριο που πας έδωσε)

Δοντα εχει 2 μικρούς κυνόδοντες, αλλα δεν ειμαι σπιτι τωρα για να σας πω 100% για τα τα αλλα δοντάκια
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
1) Είναι αυτό που (εμείς οι ειδικοί) αποκαλούμε tea-cup... γι' αυτό δεν το κατάλαβες...:cool:

2) Υπονοείς ότι μπορεί να μην έχει (ούτε!) δόντια?:eek:
εμ όταν ακους ότι του έδωσε και τη κονσέρβα μαζι, ένα ρίγος με πιάνει!
Αυτός μου είπε, οτι απλα θα μείνει μικρό και πως η ράτσα του ειναι Maltese αλλα ειναι teacup/toy (δες στο Google)

Με το σχεδόν 2 μηνών εννοώ οτι γεννήθηκε 21/11/2015 ( ετσι γράφει στο βιβλιάριο/διαβατήριο που πας έδωσε)

Δοντα εχει 2 μικρούς κυνόδοντες, αλλα δεν ειμαι σπιτι τωρα για να σας πω 100% για τα τα αλλα δοντάκια
Άσε τον τυπο που ειπε... και το γκουγκλ...εσύ τι έχεις διαβάσει για το maltese ως φυλη...?
 




kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Σε γιατρό το πήγες το κουταβάκι; Πήγαινε το αμέσως σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ. Πριν ούτε ένα μήνα έγραψε νέο μέλος εδώ για τύφο σε κουτάβι 2 μηνών, που πήρε από petshop. Και λαμπραντοροειδές, όχι αδύναμο πλάσμα σκάρτα ένα κιλό... Δεν το λέω ούτε για να σε τρομάξω, ούτε για να γρουσουζέψω. Στο λέω απλά για να ξέρεις ότι σε αυτά τα μέρη με μεγαλύτερη προσοχή στοιβάζουν τις τροφές και τα παιχνίδια για να μην τσαλακωθούν και μείνουν απούλητα παρά τα σκυλιά.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ελπίζω κι εύχομαι να μην έχετε ανάλογη εμπειρία με αυτές του νήματος : http://www.dogforum.gr/community/threads/Εμπειρίες-από-pet-shops-bybs.4953/
Μερικά χρήσιμα νήματα είναι τα παρακάτω, αν και υπάρχουν ακόμα πολλά εντός κι εκτός φόρουμ αν θέλει κανείς να ενημερωθεί για τα Pet Shop.

http://www.dogforum.gr/community/threads/pet-shop-puppy-mills-Αδέσποτα.20850/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Τα-pet-shop-της-ντροπής-Ιστορίες-φρίκης-σε-συνέχειες.12107/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Κουταβια-απο-pet-shop-και-ΒΥΒ-ολη-η-αληθεια.10407/
http://www.dogforum.gr/community/threads/pet-shop-ανακριβειες.10099/

Και λίγες πληροφορίες για το maltese :
http://www.dogforum.gr/community/threads/maltese-Μαλτέζ.14634/
 


gmaister22

Member
29 Ιανουαρίου 2016
24
4
32
Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις!

Κατι σχετικά με την ερώτηση μου για τα περί των τροφών;!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
αποσπασμα από το πρότυπο της FCI:
SIZE AND WEIGHT:
Height at the withers: Males from 21–25 cm. Females from 20–23 cm.
Weight: 3–4 kg

Όπως βλέπεις, δεν υπάρχει διάκριση στο μέγεθος σε toy/teacup... Όλα τα ενήλικα καθαρόαιμα maltese πρέπει να ειναι μεταξύ 3-4 κιλών.
Αρα... κάτι δεν παει καλά..... και με αυτον που στο πούλησε μιας και τα πετσοπ εχουν "εμπορευμα" που φέρνουν απο τα puppy mills... (google it) αλλά και με εσένα που δεν ενημερώθηκες προ αγοράς ότι τα λεγόμενα teacups/toys είναι ο τρόπος να εξαπατούν κόσμο που θέλει απλά πολύ πολύ μικρόσωμα σκυλιά χωρίς να έχει ενημερωθεί!

Η τροφή ειναι αναλογα τι του κάτσει... αυτό στην πορεία θα το δεις... μην κάνεις πολλές αλλαγες ακόμα και του ρημάξεις το στομάχι.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η τροφή εξαρτάται από την ηλικία του. Το μικρό σου, στην ηλικία που υποθέτω ότι είναι θα έπρεπε να είναι ακόμα με τη μαμά του και τα αδέρφια του. Δεν είναι όμως, οπότε θα το τάιζα είτε μια καλή τροφή για κουτάβια σε φάση απογαλακτισμού (κοιτάμε τα συστατικά, να έχει ως πρώτο κρέας), είτε, ακόμα καλύτερα,ωμό κιμά κοτόπουλου, αρνιού, κατσικιού ή μοσχαριου. Προσοχή, ΟΧΙ χοιρινό
 
  • Like
Reactions: Aslan


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλημέρα @gmaister22

Ίσως νιώσεις λίγο "άβολα" αρχικά με τα σχόλια και το ύφος κάποιων μελών, αλλά να είσαι σίγουρος πως δεν έχουν κάτι προσωπικό μαζί σου.

Αντιθέτως, δεν θα νιώσεις ούτε και ένιωσες άβολα αγοράζοντας ένα σκυλάκι από ένα pet shop, όπως άλλωστε κάνει ο περισσότερος κόσμος εδώ και χρόνια. Δεν θα νιώσεις άβολα για τα περισσότερα πράγματα σχετικά με τα σκυλάκια, που θα κάνεις και που θα πεις... και αυτό διότι λειτουργείς όπως οι περισσότεροι συνάνθρωποι μας.

Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό...

Αυτό που θα ήθελα να μου εξηγήσεις, αν θες, είναι πως και έδειξες απόλυτη εμπιστοσύνη στον αγαπητό έμπορο ειδών κατοικίδιων ζώων να επιλέξει και να σου πουλήσει ένα κουταβάκι και δεν τον εμπιστεύεσαι για να σου διαλέξει τροφή, που είναι και περισσότερο κοντά στην δουλειά του από ότι το πρώτο.

Από την άλλη, αν εμείς σου λέμε τόσες "βλακείες" για την επιλογή που έκανες και τον τρόπο της, τι σε κάνει να πιστεύεις πως δε θα σου πούμε άλλες τόσες "βλακείες" σχετικά με την διατροφή του κουταβιού;

...και για να μη πεις ότι δεν απαντώ στο ερώτημα:


* Αυτή, πάλι, στο video εκτρέφει MalShi (Maltese x Shih Tzu) αλλά είναι κατά των puppy mills...

Μπερδεμένα πράματα @gmaister22 και λοιποί "συνάδελφοι"... :D

Designer dogs, puppy mills, pet shops, εισαγωγείς, τροφές, διατροφές, διαστροφές... :D
 


gmaister22

Member
29 Ιανουαρίου 2016
24
4
32
Διότι ο καθένας θα προσπαθήσει να μου πουλήσει οτι εχει στο μαγαζι του και απο οτι εχει περισσότερο κέρδος κατα βάση, δεν λεω οτι ειμαι σίγουρος οτι θα το κανει...αλλα οι περισσότεροι αυτο κανουν! Όποτε αντί να το ρισκάρω, ειπα να ρωτήσω εδω
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.882
Το μεγαλύτερο ρίσκο για σένα, που είναι συχρόνως το σοβαρότερο ηθικό κακό, ήταν που σκέφτηκες ότι οι τροφές, αφήνουν το μεγαλύτερο κέρδος, σ'αυτά τα μαγαζιά. Για μάντεψε ποιό προιόν, αφήνει το μεγαλύτερο κέρδος;
 


gmaister22

Member
29 Ιανουαρίου 2016
24
4
32
Μου έδειξε το βιβλιάριο μου είπε οτι ειναι μια χαρα, σημερα θα το παω στο κτηνίατρο, τι αλλο επρεπε να κανω για να ελέγξω ενα κουτάβι πριν το παρω;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Δε "παίζεις όμορφα" όμως!... :)

Δεν μου απαντάς σε τι διαφέρει το κουτάβι από τα υπόλοιπα που "...θα προσπαθήσει να μου πουλήσει οτι εχει στο μαγαζι του και απο οτι εχει περισσότερο κέρδος κατα βάση...";

...και δεν απαντάς και σε αυτό που σε ρώτησε το μέλος @mareco "Για μάντεψε ποιό προιόν, αφήνει το μεγαλύτερο κέρδος;".

Πάμε πάλι λοιπόν... :D
 


gmaister22

Member
29 Ιανουαρίου 2016
24
4
32
Δεν μου πούλησε οτι ήθελε αυτός στο μαγαζι, εγω ηθελα ενα Maltese toy και πηγα και το πήρα.

Απο τα κουταβακια ίσως, αλλα και πάλι δεν ξερω απο που βγάζει κέρδος και ποσο...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
1.jpg 2.jpg

xμ πόσο λές ο εμπορος να πλήρωσε ενα κουταβάκι από αυτα τα μαλτεζάκια των puppy mills? 20? 40 ευρώ? Πόσο το πήρες είπαμε???

btw το βιβλιάριο του σκύλου τίποτα δεν πιστοποιεί στην παρούσα φάση.... ουτε καν η ηλικία που νομίζεις ότι εχει, δεν ισχύει.... απλά δεν μπορούσν να το εισαγουν αλλιώς εντός ελλάδας και βάζουν πλαστά στοιχεία...
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Σου εξήγησε τι είναι το Maltese και ποια είναι τα σημεία που πρέπει να προσέξεις πριν την αγορά;

Σου υπέδειξε 5-10-15 εκτροφεία Maltese και σου έδωσε την δυνατότητα επιλογής;

Επέλεξες ανάμεσα σε 2-6 διαφορετικά κουτάβια;

Ξέρεις το εκτροφείο του κουταβιού σου;

Ξέρεις τους γονείς του και αν τυχόν έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας;

Ξέρεις πόσες φορές και από ποια ηλικία γεννάει η μητέρα του κουταβιού σου;

Ξέρεις πόσο καιρό έκατσε με την τοκετομάδα του το κουταβάκι σου και για ποιους λόγους αυτό είναι σημαντικό;

Θα μπορούσα να ρωτάω σχεδόν χωρίς παύση... μα θα ήθελα και τις απαντήσεις σου. Αν δεν γνωρίζεις και δεν έγιναν τα περισσότερα από τα παραπάνω θέλω να πιστεύω πως κατανοείς κι εσύ ότι σου πούλησε ότι ήθελε διότι εσύ δεν ήξερες τι αγόραζες... :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf