Mily






krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Η κουτάβα μας μεγαλώνει και ομορφαίνει (μάνα κουκουβάγια) βέβαια μόνο εγώ το λέω αυτό γιατί όποιος μας βλέπει στο δρόμο αλλάζει πεζοδρόμιο, αφού έχω καταντήσει να πηγαίνω συνέχεια από τον δρόμο για να μην ενοχλώ :p
Εδώ σε φιλικό σπίτι στη Σαλαμίνα, μας τρέχει και η τσίμπλα λίγο...

14183854_10211077470399641_1615217070210286316_n.jpg

Η κουτάβα μεγαλώνει και αλλάζει... όταν αρχίζει και βραδιάζει ή όταν βγαίνουμε το πρωί που τώρα πια αργεί να ξημερώσει είναι στην τσίτα. Μην πλησιάσει άνθρωπος ή σκύλος σηκώνει τρίχα , γρυλίζει και μετά αρχίζει το γάβγισμα... Μετά από ένα δύο περιστατικά (το ένα στη Σαλαμίνα προχθες) που έκανε και ξαφνικό τίναγμα να ορμήξει είμαι πιο πολύ παρατηρητική και προσπαθώ να προλαβαίνω καταστάσεις. Κατευθείαν διόρθωση και στο κάτσε ( ο εκπαιδευτής μου είπε να την βάζω στο ξάπλα καλύτερα το οποίο θα το εφαρμόσω από σήμερα).

Κατα τ'άλλα είναι η ίδια Μίλυ που ξέρω, βούτυρο με όλους , ανθρώπους και ζώα , γνωστούς και αγνώστους (αρκεί να είναι μέρα βέβαια). Και στο σκυλόπαρκο πάμε ακόμα αλλά ανάλογα το ποιος είναι καθόμαστε αλλιώς "γεια σας" . Ειδικά με τα πιτμπουλοειδή έχουμε ένα θεματάκι. Από ότι έχω καταλάβει χρησιμοποιούν πολύ το δάγκωμα (εννοώ πιο δυνατό από τ'άλλα) στο παιχνίδι τους και η δικιά μου δεν το γουστάρει αυτό , εκνευρίζεται. Έτσι εκτός από δύο συγκεκριμένα που είναι πολύ καλά και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ προσεκτικοί καθόμαστε διαφορετικά φεύγουμε κατευθείαν.
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Πολύ cool φαίνονται οι λουόμενοι με μαύρο σκυλί στη θάλασσα..

Αυτά δεν είναι που δαγκάνε κ έχουν όλες τις αρρώστιες?
Μέχρι κ STD κολλάς αν κολυμπήσεις με μαύρο σκύλο!!!

Που είναι η παραλία?
 
  • Like
Reactions: ioanna a and mareco


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Και μία ερώτηση βρε παιδιά, με αφορμή ένα από τα πρόσφατα ποστ περί κουταβιών και συμπεριφορών σε δημόσιους χώρους...
Την Μίλυ την πάω ακόμα σε σκυλόπαρκα και την αφήνω ελεύθερη, η συμπεριφορά της είναι ακόμα άψογη, δεν τσακώνεται και γενικά όταν υπάρχουν άλλα που ψιλογρυλίζουν ή "ψάχνονται" αποφεύγει και τρέχει μόνη της σαν την τρελή του χωριού. Ειδικά με σκυλιά που γνωρίζει παίζει σαν τρελή. Μήπως πρέπει να το κόψω? Με ακούει αλλά γενικά από ότι έχω καταλάβει με ακούει μόνο όταν θέλει αυτή από ότι καταλαβαίνω (για όταν είναι ελεύθερη φυσικά χωρίς λουρί)
Φυσικά ελέγχω πάντα ποια σκυλιά είναι στο πάρκο και αναλόγως την αφήνω και ειδικά αν βλέπω άλλες θυληκιές που μπορεί να είναι στην τσίτα ή την προκαλούν την παίρνω και φεύγω.
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Πολύ cool φαίνονται οι λουόμενοι με μαύρο σκυλί στη θάλασσα..

Αυτά δεν είναι που δαγκάνε κ έχουν όλες τις αρρώστιες?
Μέχρι κ STD κολλάς αν κολυμπήσεις με μαύρο σκύλο!!!

Που είναι η παραλία?
Είναι η παραλία στην Αναβυσσο. Κάτσαμε στην αρχή της που εκεί δεν είναι οργανωμένη και κάνουν μαθήματα σερφ. Δεν είχε πολύ κόσμο κοντά μας. Φυσικά ρώτησα πρώτα τις παρέες που ήταν κοντά μας και μου είπαν ότι δεν έχουν πρόβλημα :)
 
  • Like
Reactions: mareco








krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
νομίζω πως είναι η ιδανική εποχή για μπανάκια με τα ζωάκια μας, μηδέν κόσμος, οι παραλίες μόνο για την πάρτη μας... ησυχία , ρελαξ και παιχνίδι!!! Εδώ είμαστε Σαλαμίνα, την συνιστώ , κοντά στην Αττική και με πολλές επιλογές
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
... όταν αρχίζει και βραδιάζει ή όταν βγαίνουμε το πρωί που τώρα πια αργεί να ξημερώσει είναι στην τσίτα. Μην πλησιάσει άνθρωπος ή σκύλος σηκώνει τρίχα , γρυλίζει και μετά αρχίζει το γάβγισμα... Μετά από ένα δύο περιστατικά (το ένα στη Σαλαμίνα προχθες) που έκανε και ξαφνικό τίναγμα να ορμήξει είμαι πιο πολύ παρατηρητική και προσπαθώ να προλαβαίνω καταστάσεις. Κατευθείαν διόρθωση και στο κάτσε ( ο εκπαιδευτής μου είπε να την βάζω στο ξάπλα καλύτερα το οποίο θα το εφαρμόσω από σήμερα).

Κατα τ'άλλα είναι η ίδια Μίλυ που ξέρω, βούτυρο με όλους , ανθρώπους και ζώα , γνωστούς και αγνώστους (αρκεί να είναι μέρα βέβαια). Και στο σκυλόπαρκο πάμε ακόμα αλλά ανάλογα το ποιος είναι καθόμαστε αλλιώς "γεια σας" . Ειδικά με τα πιτμπουλοειδή έχουμε ένα θεματάκι. Από ότι έχω καταλάβει χρησιμοποιούν πολύ το δάγκωμα (εννοώ πιο δυνατό από τ'άλλα) στο παιχνίδι τους και η δικιά μου δεν το γουστάρει αυτό , εκνευρίζεται. Έτσι εκτός από δύο συγκεκριμένα που είναι πολύ καλά και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ προσεκτικοί καθόμαστε διαφορετικά φεύγουμε κατευθείαν.
...
Την Μίλυ την πάω ακόμα σε σκυλόπαρκα και την αφήνω ελεύθερη, η συμπεριφορά της είναι ακόμα άψογη, δεν τσακώνεται και γενικά όταν υπάρχουν άλλα που ψιλογρυλίζουν ή "ψάχνονται" αποφεύγει και τρέχει μόνη της σαν την τρελή του χωριού. Ειδικά με σκυλιά που γνωρίζει παίζει σαν τρελή. Μήπως πρέπει να το κόψω? Με ακούει αλλά γενικά από ότι έχω καταλάβει με ακούει μόνο όταν θέλει αυτή από ότι καταλαβαίνω (για όταν είναι ελεύθερη φυσικά χωρίς λουρί)
Φυσικά ελέγχω πάντα ποια σκυλιά είναι στο πάρκο και αναλόγως την αφήνω και ειδικά αν βλέπω άλλες θυληκιές που μπορεί να είναι στην τσίτα ή την προκαλούν την παίρνω και φεύγω.
ναι, κοψ'το
 




krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
ναι, κοψ'το
ευχαριστώ για την απάντηση (σε κάποια φάση νόμιζα ότι κανένας δεν έχει διαβάσει ότι έχω γράψει) Πρέπει να βρω άλλα πράγματα να κάνω μαζί με την Μίλυ πια στην καθημερινότητα μας ...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Μετά από πολύ καιρό σας καλημερίζω και σας εύχομαι καλή χρονιά!!! Μετά από τρία δύσκολα χρόνια λόγω κάποιων οικογενειακών προβλημάτων επιστρέφουμε πάλι με την αρχοντομουτσουνάρα μας ... Η μίλυ πια 4 χρονών και 37 περίπου κιλά χαίρει άκρας υγείας και μας προσφέρει απλόχερα πολύ αγάπη!! Με τα άτομα της οικογένειας καθώς και με όλους αυτούς που γνωρίζει είναι άψογη , φιλική , αγαπησιάρα και παιχνιδιάρα.. με τους ξένους και με αυτούς που δεν γνωρίζει είναι επιφυλακτική και τυπική , αυτό ισχύει και για τους περισσότερους ανθρώπους αλλά και για τα περισσότερα σκυλιά.. Όσον αφορά την συμπεριφορά της μέσα στο σπίτι είναι πολύ ήρεμη αλλά δεν δέχεται ξένους άντρες να εισέλθουν μέσα, με τις γυναίκες δεν έχει πρόβλημα.. θα πρέπει να υπάρξει γνωριμία εκτός σπιτιού και μια μικρή βόλτα και μετά όλα καλά.. επίσης έχουμε θέμα με κάποια σκυλιά έξω στη βόλτα , άγνωστα σκυλιά συνήθως μεγάλου μεγέθους και ειδικά γερμανικά ποιμενικά και πίτ μπουλ ή στυλ τέτοιων φυλών.. νομίζω πως φταίει το γεγονός ότι της έχουν επιτεθεί στο παρελθόν τέτοια σκυλιά .. σήμερα έχω ραντεβού με έναν εκπαιδευτή για να κάνουμε αξιολόγηση και να βρούμε τι στο καλό μπορώ να κάνω για να μην έχω ξεσπάσματα στην βόλτα.. κάπου έχω κάνει λάθη αλλά ελπίζω να μην είναι αργά και να σώσουμε την κατάσταση ... ειδικά έχουμε θέμα με ένα συγκεκριμένο γερμανικό ποιμενικό της γειτονιάς θηλυκό το οποίο όταν ήταν μικρή της είχε επιτεθεί.. με το που θα την δει ή θα την μυρίσει γίνεται άγριο θηρίο.. βγαίνει εκτός εαυτού.. με άλλα σκυλιά δεν έχει κανένα θέμα, με την προϋπόθεση ότι το άλλο σκυλί είναι ήρεμο, και όταν λέω ήρεμο να μην τραβάει τον ιδιοκτήτη του, να μην βγάζει δόντια και να μην γρυλίζει.. έχουμε γνωρίσει πάρα πολλά σκυλιά στην βόλτα και συμπεριφέρεται άψογα.. δυστυχώς είχαμε και έχουμε πολλά περιστατικά επιθέσεων στην περιοχή από δεσποζόμενα σκυλιά χωρίς λουρί, μόνο την τελευταία εβδομάδα μας την έπεσαν δύο μικρόσωμα σκυλιά , διαφορετικό την κάθε φορά .. πραγματικά τα νεύρα μου είναι τσατάλια.. εμ δεν σκέφτονται τα άλλα σκυλιά δεν σκέφτονται και το δικό τους .. το τελευταίο αναγκάστηκα να το απομακρύνω με κλωτσιά αφού κάθε φορά που τράβαγα την δικιά μου αυτό όρμαγε ξανά και ξανά .. φυσικά οι ιδιοκτήτες τουμπεκί και εξαφανιζόλ..

σας παραθέτω μια νέα φωτογραφία της μιλού στο τελευταίο της μπανάκι και ένα βιντεάκι..



IMG-4e01523c4b33c8113a501fd149940e02-V.jpg
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Είναι κούκλα και με σωστή (ανανεωμένη και προβλεπόμενη) συμπεριφορά, σύμφωνα με ό,τι περιγράφεις. Να την χαίρεσαι
 
  • Love
Reactions: krigopo


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Καλησπέρα.. δεν σας επισκεπτομαι συχνα το ξέρω!! Η Μίλυ πια 6 χρονών.. Μετά την τελευταία αναρτηση μας πήγαμε για έναν ακόμα γύρω εκπαίδευσης.. Φυσικά και δεν μπορεί να ξεπεράσει την ¨αδυναμία" της σε κάποια συγκεκριμένα σκυλιά της γειτονιάς αλλά σίγουρα είναι διαχειρίσιμη .. Επίσης βρήκα επιτέλους το κουμπί της και όταν κάποιο νέο πρόσωπο είναι να έρθει επίσκεψη στο σπίτι το μόνο που κάνω είναι να την κατεβάσω στην είσοδο να μυρίσει και να επεξεργαστεί το νέο πρόσωπο και μετά ανεβαίνουμε πάνω στο σπίτι με κανένα απολύτως πρόβλημα. Θα ήθελα όμως να ζητήσω την βοήθεια σας σε ένα θέμα.. Το ΣΚ που έρχεται θα πάω στο εξοχικό με την μίλυ , το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να έρθει μαζί και ένα άλλο σκυλί , θυληκό, παρόμοια ηλικία με την δικιά μου.. Κάπως φοβική η άλλη , πιο μικρόσωμη από την δική μου , μισή είναι σε κιλά.. Εχουν συναντηθεί μια φορά στο σπίτι της αλλης και δεν ήταν και ότι καλύτερο, γρυλίσματα απο την αλλη και τελικά επίθεση απο την δική μου (δεν ανέχεται γρυλίσματα το δικό μου) ήταν και τα δύο σκυλιά με το λουρί . Πρώτα είχαμε κάνει βόλτα μαζί και αδιαφορουσαν και οι δύο για την υπαρξη της αλλης και μετά στο σπίτι της άλλης σκύλας έγινε η μανουρα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν εχετε κάποια τιπς να μου δωσετε για το πως να χειριστω τα σκυλιά στο εξοχικό.. Ρώτησα τον εκπαιδευτή αλλά χωρίς να δει τον άλλον σκύλο δεν μπορει να μου πει τίποτα και δεν υπαρχει περίπτωση να γίνει αυτό αφού το ΣΚ πρεπει να φύγουμε. Σκεφτόμουν να κρατώ το ένα σκυλί μέσα στο σπίτι και το αλλο στο κήπο και να τα αλλάζω εναλλάξ , για τον ύπνο να κλείσω το ένα σε ένα δωμάτιο για να μην ερθουν σε επαφή όταν εμεις θα κοιμόμαστε. Θεωρείτει πως είναι σωστό να τα αφήσω στον κήπο για λίγο μαζί φυσικά με την παρουσία μου για να δω συμπεριφορές ή να μην το σκεφτώ καν; Σκέφτηκα και την περίπτωση να βαλω και στα δύο φίμωτρο για να τσεκάρω .. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :giggle:

IMG_20210216_123629_2.jpg