My hero academia


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Καλησπέρα στην παρέα! Βλέπω ότι όλοι κάνετε μια παρουσίαση των τετράποδων φίλων σας, οπότε ήρθε και η σειρά μου. Αν και δεν μου αρέσει να ποστάρω προσωπικά δεδομένα, νιώθω όμως ότι αυτό είναι το σωστό από την στιγμή που ήδη απαντάω σε διάφορα threads.

Ο τωρινός μου συγκάτοικος λοιπόν είναι ο deku και είναι 9 μηνών. Ημίαιμο σκυλί με ανεξάντλητη ενέργεια (αγνώστων στοιχείων οι γονείς). Το υιοθέτησα από φιλοζωική όταν ήταν ενάμισι μηνών, το οποίο το είχαν βρει στο δρόμο με τα αδέρφια του. Όλα τα μαθαίνουμε μέσω θετική εκπαίδευσης και τρώμε barf. Πρόσφατα περάσαμε και μια περίοδο φοβιών που σιγά σιγά εξαφανίζεται. Προφανώς δεν είναι το τέλειο σκυλί, δεν θα μπορούσε να είναι άλλωστε αφού είναι ακόμα μικρός. Αλλά είναι σε πολύ καλό δρόμο και δεν υπάρχουν ανησυχητικά θέματα.
 

Attachments





Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Ο τωρινός μου συγκάτοικος λοιπόν είναι ο deku και είναι 9 μηνών.
Κράτησέ τον μακριά απο τους Bakugo αυτού του κόσμου μη σου τον χαλάσουν :p
 
  • Like
Reactions: deku




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Αυτός λοιπόν φίλε @deku είναι ο politically correct τρόπος στο δικό μου μυαλό, όταν μπαίνεις οικειοθελώς σε μια παρέα, για να μην εκνευρίζονται τα γερόντια της παρέας. Χτυπάς την πόρτα, δίνεις το χέρι σου, λες το όνομά σου και δυό πράγματα για το από που κρατάει η σκούφια σου και...that's it. Ούτε Ε1, ούτε Ε9, ούτε τίποτα άλλο που προστατεύεται από τα gdpr, εκτός βέβαια αν το επιθυμείς κι εσύ :)

Σε δεύτερη φάση, για να λάβει ο γέροντας με τα ένσημα λίγο πριν την σύνταξη, κάπως στα σοβαρά τα λεγόμενά σου, είναι μια επίσης καλή τακτική, να δώσεις ένα ψείγμα ας πούμε, βιογραφικού.
Γιατί αν το λυγερό αγόρι των φωτό [για agility έχουμε μιλήσει; να μιλήσουμε :LOL: ] είναι πχ το πρώτο σου σκυλάκι, το οποίο τυγχάνει να είναι και βούτυρο, μπορούμε με σιγουριά να ευλογήσουμε την τύχη σου και να σε μισήσουμε, αλλά...μέχρι εκεί. Κανένας εδώ μέσα, δεν θέλει να βασανίζει τον σκύλο του. Ούτε τους σκύλους των άλλων, που μπαίνουν να ρωτήσουν κάτι. Γεγονός όμως, βάσει της δικής μου εμπειρίας είναι ότι όλο και μεγαλύτερο ποσοστό από τα ημίαιμα που κυκλοφορούν ανάμεσά μας, είναι ιδιαίτερα προβληματικής ψυχοσύνθεσης από γεννησημιού τους και η τακτική "στοργή και προδέρμ" με την οποία εννοείται ότι όλοι ανεξαιρέτως οφείλουμε και επιθυμούμε, να ξεκινήσουμε την κοινή μας ζωή, δεν οδηγεί πάντα, εκεί που πρέπει. Ο αντίλογος, δεν είναι το άλλο άκρο. Είναι ανοιχτό μυαλό και καθοδήγηση από κάποιον όμως, που εγγυημένα ξέρει τι λέει. Δεν εννοώ τα μέλη μιας ιντερνετικής παρέας, μην παρεξηγηθώ. Αν και, σε πάρα πολλές περιπτώσεις ιδιοκτητών που δεν έχουν την ευχέρεια να απευθυνθούν σε επαγγελματία εκπαιδευτή και πέφτουν στην ανάγκη μας :p θέλω να πιστεύω ότι έχουν βοηθηθεί. Από όλους μας. Αρκεί να έχουν κριτική σκέψη και ικανότητα, να προσαρμόσουν αυτά που ακούν, σε αυτό που βλέπουν και με το οποίο ζουν (y)

Αυτά!
Που είχαμε μείνει...; :unsure:
Αααα για το agility κάτι λέγαμε. Για πες :LOL:

υγ: Αναρωτιέμαι και για το "my hero academia" οφείλω να εξομολογηθώ :unsure:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Γεγονός όμως, βάσει της δικής μου εμπειρίας είναι ότι όλο και μεγαλύτερο ποσοστό από τα ημίαιμα που κυκλοφορούν ανάμεσά μας, είναι ιδιαίτερα προβληματικής ψυχοσύνθεσης από γεννησημιού τους
Κάτσε βρε μαρεκάκι. Το "γεγονός" κ το "βάσει της δικής μου εμπειρίας" δε συμβαδίζουν. Είτε γεγονός είναι κάτι, αποδεδειγμένο πειραματικά ή μέσω γενικευμένης στατιστικής παρατήρησης από πολλά (στατιστικά ικανά) δείγματα κ διάφορους παρατηρητές, είτε παρατήρηση/γνώμη δικιά μας. Δε γίνονται κ τα δύο ταυτόχρονα.

Στην περίπτωση στατιστικής μελέτης, οι πολλοί παρατηρητές κ σε πολλά contexts είναι απαραίτητοι για να αφαιρεθεί το beholder bias.

Τεσπά, σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία δε συμφωνώ με την παραπάνω παρατήρηση. Κ χέστηκαμεν, μεν, για την άποψή μου - προφανέστατα, αλλά διαβλέπω μια επικινδυνότητα σχετικά με την εικόνα που ζωγραφίζει για τα ημίαιμα για τον μη έμπειρο σκυλοϊδιοκτήτη ή γενικά παρατηρητή, άσχετα που ξέρω ότι εσύ δεν θα τα άλλαζες τα ημίαιμα.

Ας παρατηρήσω κ ότι, για μένα, όταν υπάρχει πρόβλημα, συχνότερα βλέπω να έγκειται στις προσδοκίες του μέσου σκυλοϊδιοκτήτη σχετικά με την αναμενόμενη ψυχοσύνθεση ενός κατοικιδίου όπως κ σχετικά με το χρόνο/κόπο που διατίθεται ο μέσος σκυλοϊδιοκτήτης να διαθέσει κ όχι στον χαρακτήρα του σκύλου αυτόν καθαυτόν. Είτε ημίαιμου είτε καθαρόαιμου.

Επίσης να πω ότι συνεισφέρει κατά πολύ σε κάποιο bias το εξής αναπόφευκτο: περισσότερο vocalised είναι ένα "πρόβλημα" (που μπορεί να μην είναι καν πρόβλημα, απλά ο ιδιοκτήτης να μην ξέρει πώς να χειριστεί μια κατάσταση) κ δη όταν δεν υπάρχει κανείς (π.χ. ένας εκτροφέας σε ανοιχτή επικοινωνία) να καθοδηγήσει τον ιδιοκτήτη, παρά μια σχετικά αρμονική συμβίωση. Με άλλα λόγια, αναπόφευκτα ακούγονται τα προβλήματα ανθρώπων που τους λείπει μια νησίδα καθοδήγησης. Από αυτούς που έχουν τις λύσεις τους, έχουν τις συμβουλές τους, δε χρειάζονται εξωτερική βοήθεια για τα προβλήματά τους ή δεν έχουν (ή δε θεωρούν ότι έχουν) κάποιο πρόβλημα, δεν ακούμε τίποτα.

Καταλαβαίνω ότι σαν αντεπιχείρημα μπορεί να αντιπαραβληθεί η συμπεριφορική "σταθερότητα" μιας φυλής - καλής εκτροφής προφανώς - αλλά, προσωπικά πάλι, το βρίσκω ένα ουτοπικό claim, στατιστικά μη αποδεδειγμένο, τουλάχιστον στο συνολικό επίπεδο της κάθε φυλής σε συνάρτηση (μαθηματικά, εννοώ την τομή) με το σύνολο των συμπεριφορικών προσδοκιών κάθε φυλής. Αλλά αυτό απαιτεί κ άλλο δοκίμιο για να το αναλύσω.
 
  • Like
Reactions: deku




deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
@mareco Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γράψω βιογραφικό. Ούτως ή άλλως δεν αναγκάζω κανέναν να κάνει κάτι. Απλά την γνώμη μου έχω γράψει (σε 4 threads όλα κι όλα), όπου όποιος διαφωνεί μπορεί να κάνει debunking τα λεγόμενα μου ή απλά να με αγνοήσει.

Ο δικός μου σκύλος είναι πολύ πεισματάρης με πάρα πολύ ενέργεια. Έχω αφιερώσει πολύ χρόνο για την εκπαίδευση του. Σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι είναι εύκολο σκυλί.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!

Ωραίος ο Docu.
Να τον χαίρεσαι και να ζήσετε υπέροχες στιγμές μαζί!

Εγώ θα συμφωνήσω με τη Μαρέκο.
Τα πολύαιμα σκυλιά όπως επίσης και τα παπυμυλάδικα ή/και byb "καθαρόαιμα", θεωρώ πως πέφτουν αρκετά συχνά "θύματα" της ανθρώπινης μαλακίας και αδιαφορίας, ειδικά τις πρώτες κρίσιμες εβδομαδες της ζωούλας τους.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα σκυλιά με προβλήματα συμπεριφοράς, αυτοπεποίθησης και ένα σωρό άλλων θεμάτων. Θεωρώ πως σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις ειναι καθαρά θέμα γονιδίων - είναι εκ γενετής βλαμμένα δλδ.

Ο Docu πχ δόθηκε 1,5 μηνών, ηλικία που θα έπρεπε να είναι με την μανα και τα αδέλφια του.
Ποιός θα αναπληρώσει αυτό το κενό;
Και σαν τον Docu υπάρχουν μιλιούνια άλλοι σκύλοι και πολύαιμοι και wanabe καθαρόαιμοι ή ακόμα και γνήσιοι καθαρόαιμοι από κάφρους "εκτροφείς".

Πραγματικά όσοι γουστάρετε και έχετε διάθεση, αξίζει να διαβάσετε Scott και Fuller.
Κάπου τα έχω αποθηκευμένα γμτ , αλλά δεν θυμάμαι που :unsure: :LOL:

Βρήκα όμως ένα pdf που είχα αποθηκεύσει, του Γιώργου Κωστόπουλου, με τίτλο "Οι σούπερ σκύλοι γίνονται..." όπου περιγράφει αυτές τις πολύ κρίσιμες εβδομαδες και τι συνέπειες μπορεί να υπάρξουν αν τα γράψουμε στον κόκκορα. (κάποιες ακόμα και ανεξίτηλες)
Δυστυχως δεν υπάρχει πια η σελίδα του στο ιντερνετ να σας βάλω το λινκ.
Νομίζω θα φανεί χρήσιμο αν το κάνω ένα θέμα.
 


deku

Active Member
30 Μαϊου 2023
36
47
Καλησπέρα @Yorkaddict

Δεν διαφώνησα κάπου με την @mareco σε αυτό το θέμα. Εκτός αν το σχόλιο σου δεν απευθυνόταν συγκεκριμένα σε μένα. Ο deku, όπως και πάρα πολλά σκυλιά, αποχωρίστηκε την μάνα του μόλις 40 ημερών. Καταλαβαίνω τα προβλήματα που μπορεί να έχουν δημιουργηθεί.