Nέο Μελος-Βοήθεια


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους.

όπως επίσης και να απευθυνθώ σε εκτροφείς του εξωτερικού,από τους οποίους μου έχουν ζητηθεί ποσά από 800 εως 1500Ε για την αγορά και 600 εως 1000Ε για την αποστολή του κουταβιού στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης!
Με λίγα λόγια θα θελα να μαθω πως γίνεται κανείς να αποκτήσει σκύλο Αγίου Βερνάρδου χωρίς να ταξιδέψει στο εξωτερικο,χωρίς να δώσει 1000Ε για αεροπορικο εισητήριο και αποφεύγωντας την "λύση¨" του petshop.
Ευχαριστω εκ των προτέρων για την βοήθειά σας...Μίλτος

αν κατάλαβα καλά
η σωστή απάντηση είναι
"δεν γίνεται"
?!?!?!?!?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στις απορίες μου.Αν και ήδη ήξερα τις επιλογές μου, πραγματικα με βοήθησατε, γιατί τις επιβεβαίωσα:)
Όσον αφορά τα μηνιαία έξοδα της ράτσας τα ξέρω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα διαθέσω.Ας με συγχωρεσουν οι φίλοι καπνιστές εδω μέσα αλλά τα μηνιαία εξοδα του σκύλου αυτού είναι αρκετά λιγότερα από αυτά ενός μέσου καπνιστή...(είμαι μη καπνιστής:maria:)
Όσον αφορά έκτακτα έξοδα κτηνιάτρου εχω ήδη παέι σε ασφαλιστική εταιρεία για να κάνω σχετική ασφάλιση αλλά μου είπαν πως πρώτα θα πρεπε να πάρω τον σκύλο και μετά να προχωρήσω στην ασφάλισή του:D
Δε ξέρω απλα το αεροπορικό εισιτήριο μεταφοράς μου φαίνεται πολύ ακριβό.Μάλλον θα πρεπει να σκεφτώ το συνδυασμό αγοράς του σκύλου με ενα ωραίο ταξιδάκι:rolleyes:
Τέσπα όπως και να χει οι προβληματισμοί μου και οι απαντήσεις σας ήταν ένας ωραίος τρόπος για να γνωριστούμε και να μπω στην παρέα σας!
Αλήθεια δεν υπάρχει κάποιο μέλος-κάτοχος σκύλου Αγίου Βερνάρδου?
Οι περισσότεροι αυτό κάνουν!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ε ναι,γιατι για να πας μονο για να παρεις τον ντογκι ε οχι!ειναι παρα πολλα λεφτα ρε συ....οπωτε οντως πρεπει να συνδιαστει κ με κατι αλλο,εκτος αν το μαζευεις με κουβαδες απο δεντρα!
 


anna maria

Member
1 Ιανουαρίου 2011
12
0
ιωαννινα
αναρωτιεμαι τοσο πολλα χρηματα..??? το λεω διοτι εγω ηθελα να φερω μαλινουα απο γερμανια το οποιο στοιχηζε 800Ε επικοινωνησα και με αεροδρομιο φρανκφουρτης το οποιο μου ειπε οτι αν το σκυλι ειναι κατω των 4kg στοιχιζει αεροπορικος 300Ε. συνολο 1100 αντε βαζω 1200Ε.μηπως θα πρεπει να το ξανα ψαξεις το θεμα..??η γνωμη μου.:)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
αναρωτιεμαι τοσο πολλα χρηματα..??? το λεω διοτι εγω ηθελα να φερω μαλινουα απο γερμανια το οποιο στοιχηζε 800Ε επικοινωνησα και με αεροδρομιο φρανκφουρτης το οποιο μου ειπε οτι αν το σκυλι ειναι κατω των 4kg στοιχιζει αεροπορικος 300Ε. συνολο 1100 αντε βαζω 1200Ε.μηπως θα πρεπει να το ξανα ψαξεις το θεμα..??η γνωμη μου.:)
Το Αγ. Βερναρδου κουταβι που θελει ο ενδιαφερομενος, δεν θα ζυγιζει 4 κιλα αλλα τουλαχιστον 20 κιλα οταν θα ειναι 2 μηνων, αρα θα αυξηθουν τα μεταφορικα.
 






7 Μαρτίου 2016
15
26
55
Κοίτα...της πλάκας πακέτα, σίγουρα υπάρχουν [είχα κάνει κι εγώ για κανένα 6μηνο], αλλά κάτι πραγματικά σοβαρό δεν έχω ακούσει να υπάρχει. Κι επειδή έτυχε μόλις πρόσφατα να κάνουμε μια συζήτηση με τον γιατρό μας, πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να στηθεί κάτι τέτοιο.
Φίλε mareco καλησπέρα !

Αν και εχει κλεισει 6ετία το ποστ σου, ως σχετικά νεο μελος εδω το ειδα σημερα :)
Ασφάλιση σκύλου που να αφορά γιατρούς, εξετάσεις, τυχόν επεμβάσεις κτλ υπάρχει πλέον στην Ελλάδα. Πέρα απο ευτυχής ιδιοκτήτης σκύλου καταφυγίου, είμαι και ασφαλιστής και η συγκεκριμένη κάλυψη με ενδιέφερε και μενα προσωπικά.

Στη περίπτωση που σε ενδιαφέρει θα χαρώ να μιλήσουμε να σου εξηγήσω πιο διεξοδικά.