Naturea Naturals Salmon


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Σήμερα παρέλαβα την παραπάνω τροφή (naturea naturals salmon) με ενδεδειγμένη ημερήσια δόση για 11-20 κιλά από 168-263 γραμμάρια. Ο δικός μου είναι 14 κιλά, αν δίνω περίπου 200 γραμμάρια ημερησίως θα είναι καλυμμένη λέτε; Βέβαια ακόμα βρίσκομαι στη διαδικασία αλλαγής τροφής από ρύζι-κοτόπουλο σε κροκέτα, αλλά όταν πλέον θα τρώμε μόνο κροκέτα τα 200 λέτε είναι οκ;;

Υ.Γ Ήμουν, είμαι και θα είμαι σκράπας στα μαθηματικά και τους υπολογισμούς!!!!! o_O
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Θα δεις στη πράξη...δίνε τόσο ξεκινά πολύ σταδιακά και ζυγίσε μετά από 2 εβδομάδες. Αν ο μικρός σου έχει χάσει/πάρει βάρος προσαρμόζεις τη ποσότητα
 
  • Like
Reactions: Annasakis


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σύμφωνα με τον παρακάτω οδηγό και τις θερμίδες της τροφής, τα 200 είναι μια χαρά.
Αλλά καλύτερος οδηγός απ το μάτι σου δεν υπάρχει.

http://www.dogfoodadvisor.com/dog-feeding-tips/dog-food-calculator/

ΥΓ
Αν και είχα βρει σε κάποιο site έναν μαθηματικό τύπο που υπολόγιζε τις θερμίδες, αυτός ο οδηγός ήταν πολύ πιο εύχρηστος στο να συγκρίνω αρκετές τροφές μεταξύ τους, για να δω ποια είναι πραγματικά συμφέρουσα για μεγάλο αριθμό σκύλων.
Και μόνο έτσι μπορεί κανείς να συγκρίνει τιμές, και όχι με την προτινώμενη ποσότητα των συσκευασιών ή με την αναλογία συσκευασίας / κόστους.
Ακόμα και η πρωτεινη που τελικά καταναλώνει ένας σκύλος, είναι τελείως διαφορετική στο τέλος. βλέπεις μια τιμή πρωτείνης 22% στο προιον, αλλά ταίζεις τόσο που τελικά παίρνει περισσότερη απ ότι ένα προιον με 29% αλλά περισσότερες θερμίδες και εν τέλει μικρότερη ποσότητα τροφής :sneaky: .
Σημαντικές λεπτομέρειες για όσους έχουν μεγαλόσωμες φυλές.
Αλλά οι περισσότερες εταιρείες δεν δείχνουν την θερμιδική αξία στην συσκευασία (n)
 
Last edited: