Old English Bulldog


john031

New Member
15 Δεκεμβρίου 2011
2
1
:) ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΑΝΝΗ K ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ, ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ, ΕΡΕΥΝΑ K ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ <<OLDE ENGLISH BULLDOGGE>>. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΣ ΣΤΗΛΗ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ! :rolleyes:


....................................................................................................................................
Sofouli: TA greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμους του forum.
 
Last edited by a moderator:




john031

New Member
15 Δεκεμβρίου 2011
2
1
Κλησπέρα σε όλους με λένε Γιάννη και μετά από πολύ σκέψη, διαλογισμό, και κουβέντα με την οικογένεια αποφάσισα να πάρω ένα old english bulldogge, αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω ας μου στείλει ένα μήνυμα. ευχαριστώ πολύ!victorian%20bulld.jpg
 
  • Like
Reactions: d-friend


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
καλως ηρθες
η ρατσα που ζητας αν την ειπες σωστα δεν υπαρχει πλεον τα παλια αγγλικα μπουλ ντογκ εχουν εξαφανιστει σαν ρατσα
και τα ανικατεστησε το αγγλικο μπουλ ντογκ που καμια σχεση δεν εχει με το παλιο σε χαρακτηρα υγεια αθλητικοτητα
και μορφολογια
μια ρατσα που ειναι κοντα ειναι το αμερικανικο που εχει 3 τυπους ψαξε στο νετ
επισης θα μπορουσα να πω το αγκλικο σταφορσαιρ ισως να σου αρεσει

και προσεχε απο που θα παρεις σκυλι για να μην σου βγει οτι να ναι και τραβας τα @@@@@ σου
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Στην Ελλάδα δεν νομίζω να βρεις εκτροφεα για Olde, πρέπει να το εισαγεις απο το εξωτερικό!
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Περισσοτερες πληροφοριες για την φυλη και για εκτροφεις εδω The World's #1 Association & Registry for Olde English Bulldogges and other Bully Breeds.

γιατι υπαρχει η ρατσα αυτη η εγω ειπα μα@@κια?
Επισημα απο τον FCI δεν υπαρχει αλλα σαν ανεπισημη κατηγορια bulldog υπαρχει, οπως πχ τα αμερικανικα bulldog.
 
Last edited:


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Γιάννη καλημέρα.

Σίγουρα το σκέφτηκες καλά και το διαλογίστηκες εξίσου καλά; :rolleyes:

Όταν ξεκίνησα να ψάχνομαι για το τι ζώο θέλω, αφού "παγίωσα" μέσα μου ότι είμαι έτοιμη να αναλάβω τέτοια ευθύνη και δέσμευση... ξεκίνησα να διαβάζω. Διάβασα για όλες τις ράτσες. Χαρακτήρες, ανάγκες, υγεία, περιποίηση, άσκηση κτλ... Κατέληξα όπως και εσύ το English Bulldog.
Ήταν ταμάμ για μένα! :cool:

Ξεκίνησα λοιπόν να το ψάχνω παραπάνω και με όποιον μιλούσα... άκουγα τα "χειρότερα"! όλοι ήταν στην φάση του "Μακρυά" - ακόμα και από Pet Shop που οκ να πουλήσουν θέλουν!!!!! Πολλά προβλήματα υγείας - που σαφώς προϋποθέτει πορτοφόλι για να τα καλύπτει... (δεν θα το αφήσουμε το σκυλί με το πρόβλημα έτσι δεν είναι;) Μικρός μέσος όρος ζωής, ο οποίος είναι αλληλένδετος με τα προβλήματα υγείας... και δεν ήθελα με τίποτα να έχω έναν σύντροφο για τα επόμενα 7-8 χρόνια Max... μου καθόταν κάπως μακάβρια η σκέψη και μόνο ότι όλα θα ήταν τόσο σύντομα... :(

Αν όντως το έχεις φιλοσοφήσει τόσο πολύ και τα ξέρεις όλα αυτά - μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία ενός ελληνικού εκτροφείου με το οποίο είχα μιλήσει και εγώ και ξέρω ότι είναι από τα καλύτερα!

Αυτά από μένα... καλώς ήρθες! :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Eγω παλι αναρωτιεμαι αν και στο εξωτερικο μπορει να βρει olde.... :cool:

Καλως ηρθες:)

Mimimoula νομιζω οτι υπερβαλλεις...το παρουσιαζεις λες και ειναι μια φυλή μονο προβλήματα... αν ο τροπος αποκτησης ειναι σωστος μια χαρα θα ειναι το σκυλακι...
 
Last edited:




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Eγω παλι αναρωτιεμαι αν και στο εξωτερικο μπορει να βρει olde.... :cool:

Καλως ηρθες:)

Mimimoula νομιζω οτι υπερβαλλεις...το παρουσιαζεις λες και ειναι μια φυλή μονο προβλήματα... αν ο τροπος αποκτησης ειναι σωστος μια χαρα θα ειναι το σκυλακι...
miminoula είναι ! πείτε με μια φορά σωστά σνιφ σνιφ :p
Δεν είναι μόνο προβλήματα υγείας.. ίσως να έβγαλα λάθος εικόνα... είναι επιρρεπή! Σε σχέση με άλλα σκυλιά πολύ περισσότερο!
Ακόμα και αν ο τρόπος απόκτησης είναι σωστός δεν σημαίνει ότι δεν θα σου πετάξει για παράδειγμα το πιο απλό και συνηθισμένο, ένα cherry eye, που στο μεγαλύτερο μέρος βγάζουν και στα 2 μάτια. Εκεί δεν θα μπεις σε τρυπάκι να το χειρουργήσεις και να το αφαιρέσεις; Δεν είναι έξοδα για παράδειγμα αυτά; (Μπορεί να τα έχει ο φίλος μας και εκεί πάω πάσο :) ) Παρουσιάζουν εύκολα δερματικές αλλεργίες και οκ δεν θα πιάσω καν το τι μπορεί να παιχτεί στο αναπνευστικό τους...
Αν ο τρόπος απόκτησης είναι σωστός το σκυλί δεν θα έχει δυσπλασίες κατά 90κάτι % αλλά όλα τα άλλα μπορούν να τα προβλέψουν;

Και για να μην παρεξηγηθώ.
Δεν προσπαθώ να σε αποτρέψω, σου λέω απλά τι σκέψεις έχω μέσα στο μυαλό μου! Καλώς ή κακώς είναι πολύ νωπές ακόμα... Πριν από κάνα μήνα περίπου μιλούσα με εκτροφείς bulldog... απλά το έψαξα πολύ και προσανατολίστηκα στην νούμερο 2 επιλογή που είχα, τα Boxer!
Στις επάλξεις... το english bulldog παραμένει καψούρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Miminoula (σωστα το ειπα!) ξερεις οι κληρονομικές παθησεις των μποξερ ξέρεις ποσες ειναι? με ποιό σημαντικές την καρδιομυοπάθεια των μπόξερ και τον υποθυρεοειδισμό?

Τελοσπαντων, εγω αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι το μπουλντογκ δεν ειναι το "προβληματικο" σκυλι... ψαχνωντας το σωστο εκτροφεα μπορεις να εχεις εναν υγιη σκυλο... :)
 
  • Like
Reactions: Dafni Rakis


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Miminoula (σωστα το ειπα!) ξερεις οι κληρονομικές παθησεις των μποξερ ξέρεις ποσες ειναι? με ποιό σημαντικές την καρδιομυοπάθεια των μπόξερ και τον υποθυρεοειδισμό?
για τον υποθυρεοειδισμό ξέρω, όπως και για την ευαισθησία που έχουν με το γαστρεντερολογικό τους αλλά ΟΚ δίχως να θέλω να το παίξω γιατρός... από συζητήσεις που έχω κάνει, μου έχουν πει ότι δεν παρουσιάζουν τόσα προβλήματα!
Anyway, προβληματικό δεν είναι κανένα σκυλί... δεν ήθελα να του πω αυτό.
Να τον προετοιμάσω για κάποια πράγματα που ίσως δεν ξέρει, όπως δεν ήξερα και εγώ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.119
10.068
Athens
Από όσο έχω διαβάσει τα Olde English είναι μια προσπάθεια "επαναφοράς" της φυλής στην παλιά της φόρμα όπου ήταν πιο "κανονικά" σκυλιά, πιο αθλητικά και με λιγότερα προβλήματα.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει, αν υπάρχει μόνο εξωτερικό.

Εγώ προσωπικά, ως μπουλντογκόβια και αν ήθελα ένα μεσαίο σκύλο θα το έβλεπα ως καλή επιλογή.
 


zebo

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2011
64
0
thessaloniki
Παρε φιλε μου ενα κανονικο English Bulldog και θα με θυμηθεις.... αυτο εχω να πω μονο... Δεν υπαρχει δευτερο σκυλι.. Και το δικο μου και απο υγεια και απο ολα ειναι τελεια.ψιλοπροβληματακια μπορει να βγαζει το οποιοδηποτε σκυλακι.Αλλα κατι σοβαρο δοξα το Θεο δεν εχει.Και το αναπνευστικο του τελειο!! Σαν αυτα τα σκυλια δεν υπαρχει τιποτα αλλο.. Τωρα για το παλιο αγγλικο δεν ξερω αν υπαρχει.στο youtube εχω δει βεβαια βιντεακια διαφορα.
 






miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
43
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Παρε φιλε μου ενα κανονικο English Bulldog και θα με θυμηθεις.... αυτο εχω να πω μονο... Δεν υπαρχει δευτερο σκυλι.. Και το δικο μου και απο υγεια και απο ολα ειναι τελεια.ψιλοπροβληματακια μπορει να βγαζει το οποιοδηποτε σκυλακι.Αλλα κατι σοβαρο δοξα το Θεο δεν εχει.Και το αναπνευστικο του τελειο!! Σαν αυτα τα σκυλια δεν υπαρχει τιποτα αλλο.. Τωρα για το παλιο αγγλικο δεν ξερω αν υπαρχει.στο youtube εχω δει βεβαια βιντεακια διαφορα.
Να τον χαίρεσαι είναι κούκλος! Χαίρομαι πολύ που δεν έχεις προβλήματα και να μην αποκτήσεις κιόλας!!! Είναι φανταστικό σκυλί !!! :)
 


zebo

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2011
64
0
thessaloniki
thanks miminoula!!!! να εισαι καλα. Παντωσ στο αβαταρ δεν ειναι το σκυλακι μου χεχε. το ειχα βαλει το αβαταρ πριν παρω το δικο μου.και δεν το αλλαξα.θα το βαλω να το δειτε. ρικο φοβερο το μπουλμαστιφ!! Σε διαμερισμα το χεις?φυλακας φανταζομαι υπεροχος ε? δυσκολο σκυλι ομως ε?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π