Orijen και λαιμαργία


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Καλημέρα!
Έχω ένα θεματάκι με τον μπόμπιρα (ημίαιμο westie 4,5 μηνών) και θα ήθελα τα φώτα σας!
Αρχικά τον ξεκίνησα με Arden Grange, πρώτα weaning/ puppy και μετά puppy/ junior. Την έτρωγε γενικά αν και παρέλειπε γεύματα κάποιες φορές ή άφηνε λίγο, ενώ τη μασούσε κανονικά.
Προέκυψε όμως ένα πρόβλημα με εμετούς και ο κτηνίατρος μας είπε ότι μπορεί να είναι από την τροφή, οπότε την αλλάξαμε και πήγαμε σε Orijen puppy.
Από τότε έγινε το πιο λαίμαργο κουτάβι ever!
Με το που με ακούει να ανοίγω το το μπολ της τροφής αρχίζει να κλαίει και να στριφογυρίζει σαν παλαβό, εξαφανίζει το γεύμα του σε 3-4 δευτερόλεπτα τρέμοντας και φαίνεται να πεινάει όλη μέρα!
Ό,τι τρώω (ή πίνω!!) το θέλει και γαβγίζει ασταμάτητα μέχρι να του δώσω! Από σουβλάκι ή φρούτα μέχρι μπρόκολο ή τσίχλα :eek: !
Και πολλές φορές τριγυρίζει μυρίζοντας το πάτωμα ψάχνοντας να φάει ψίχουλα, χνούδια, ό,τι βρει :p !
Καλά άμα ακούσει μηχανάκι ντελιβερά, δε το συζητάω πώς κάνει!
Γιατί μπορεί να έγινε τοοοοοσο λαίμαργος?
Η ποσότητα της τροφής έπεσε λίγο με την αλλαγή από 150 (αν θυμάμαι καλά) σε 120 γραμμάρια τη μέρα... Και πολύ του δίνω σύμφωνα με τη συσκευασία!
Φταίει η τροφή? Μπορεί ας πούμε να μη τον χορταίνει? Να αυξήσω ποσότητα? Ή απλά περνάει φάση λαιμαργίας?
Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe




mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Θα του έδινα μωρέ μέχρι να σκάσει που λέει ο λόγος :p
Αλλά είναι που του δίνω και orijen και ο κτηνίατρος μου είπε να είμαι επιφυλακτική με τόση πρωτεΐνη.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ευκαιρία να το ταλαιπωρείς παραπάνω στις βόλτες :)
Γυμνασέ το, κάνε το να τρέξει όσο μπορεί, άλματα, παιχνίδια σαν tug of war και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν το σκυλί είναι μόνιμα ξάπλα και απλά το έχεις για χάδια ναι εκεί θα του κάνει κακό.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Είναι κάπου στη μέση για να είμαι ειλικρινής. Μεγάλη βόλτα είναι μόνο η απογευματινή μας, μιας ώρας, που περπατάμε κανά 20λεπτο μόνοι μας και μετά τον πάω στο πάρκο που μαζεύονται τα σκυλάκια της γειτονιάς.. Αλλά πόσο να τρέξει και να παίξει με λουρί, δε τον εμπιστεύομαι να τον αφήσω ελεύθερο, αν και σχεδόν όλα τα άλλα, είναι. Θεωρείται επαρκής εκτόνωση?
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός. Για τον δικό σου μπορεί να είναι για κάποιου άλλου μπορεί όχι.
Να πηγαίνετε και κάπου μόνοι αφού τον φοβάσαι και να παίζετε μαζί. Μπορείς να βρεις και με πια σκυλάκια τα πάει καλά και είσαι 100% οκ και να τον αφήνεις με αυτά. Προσωπικά εγώ στην Άιρα αν δεν δω την γλώσσα στο πάτωμα δεν σταματάμε..
 
  • Like
Reactions: mairoula


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Δεν έχει θέμα με άλλα σκυλάκια, απλά το πάρκο δεν είναι περιφραγμένο και φοβάμαι μη μου πεταχτεί στο δρόμο ή πάει να κυνηγήσει κανένα γατί και τον χάσω. Είναι και μικρούλης ακόμα. Μια φορά βγήκε από το λουρί και έκανα αμάν να τον πιάσω... Θα τον μπουκώνω φαί και θα τον δένω στο ποδήλατο να τρέχει στο τέλος μπας και ηρεμήσει :p:p:p
 




mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Χμμ κοντά ήμουν! Τώρα έχουμε μετακομίσει Περισσό και ευτυχώς που είναι και το παρκάκι εδώ κοντά αλλιώς πάνω στην Ηρακλείου θα το έβγαζα βόλτα το κακόμοιρο :p
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Πόσα γεύματα έχει την ημέρα; Εφόσον τρώει την τροφή του χωρίς κανένα πρόβλημα και βρίσκεται στο φυσιολογικό του βάρος όλα τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα εκπαίδευσης και πειθαρχίας... μην υποκύπτεις στα παρακάλια/τρέμουλα του, δείξε του πως θές να συμπεριφέρεται και φρόντισε να το κοινωνικοποιήσεις σωστά στην καθημερινότητα σου όσο είναι ακόμα μικρό. Σε αυτό μπορεί να σε βοηθήσει σίγουρα ένας καλός εκπαιδευτής που θα σας παρατηρήσει από κοντά και θα διακρίνει το όποιο πρόβλημα στην συμπεριφορά σου.

Στο πάρκο που πηγαίνεις πολύ καλά κάνεις και δεν τον αφήνεις ελεύθερο! Υπάρχει νόμος που το απαγορεύει και επίσης είναι επικίνδυνο για την σωματική ακεραιότητα του κουταβιού σου[οπότε καλά κάνεις και φοβάσε]! Έχοντας μικρόσωμο westie mix, μπορείς άνετα να κάνεις μεγάλο μέρος της εκτόνωσης του και μέσα στο σπίτι αρκεί βέβαια να το βάλεις στο καθημερονό σας πρόγραμμα π.χ. 1/2 με 1 ώρα ενασχόλησης ή και περισσότερο [ανάλογα με τις δικές του ανάγκες] μετά από την μεγάλη βόλτα της ημέρας ή να σπάσεις αυτόν τον χρόνο σε πολλά πεντάλεπτα/δεκάλεπτα μέσα στην μέρα ώστε να μην βαριέται.

Ψάξε γενικά στο forum, θαρρώ υπάρχουν παρόμοια θέματα με το δικό σου που ίσως σε βοηθήσουν περισσότερο!
 
  • Like
Reactions: mairoula


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
3 γεύματα έχει τη μέρα, από 40γρ. Η αλήθεια είναι ότι υποκύπτω στα παρακάλια του και πάντα του δίνω. Ειδικά τώρα που κάνω διατροφή και δεν τρώω φαγητά με πολλά λιπαρά και αλάτια είναι η καλύτερή του. Δηλαδή δεν του δίνω μόνο την ξηρά, όλο και κάτι τσιμπάει από 'δω κι από 'κει αλλά και πάλι με το που δει φαγητό ή έστω να πάω στην κουζίνα, κάνει σα λυσσασμένο :p !!
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Έλα πές το τώρα!! Δεν νομίζω πως σε ενοχλεί που λυσσομανάει... μάλλον τον καμαρώνεις και τον χαίρεσαι!:whistle::ROFLMAO:
Σοβαρά όμως τώρα, αν δεν σε ενοχλεί το ζητιάνεμα δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα σε αυτό που περιγράφεις[εκτός και αν έχει πρόβλημα με επιπλέον βάρος και πρέπει να είσαι πιό αυστηρή]... Αν πάλι σε ενοχλεί πρέπει να κοπούν οι λιχουδιές και να μπεί αυστηρό διατροφικό πρόγραμμα και εκεί που ψήνεις μιά μπριζόλα να ψήνεις 2 για να περισσεύει και κάτι για εσένα!:D
Αλήθεια αφού σου αρέσει να του δίνεις μεζέδες γιατί δεν του κόβεις τελείως την ξηρή και να του δίνεις αποκλειστικά σπιτικό να το χαρείς περισσότερο;; Σκέψου το!;)
 
  • Like
Reactions: mairoula


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Χαχαχαχαχα 'ντάξει έλιωσα :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Τον χαίρομαι που είναι φαγανός ναι, αλλά! Πρώτον με ενοχλεί που κλαίει και κοπανιέται στην υποψία φαγητού... Γαβγίζει σαν τρελό και μου έχει κάνει κι όλους τους τοίχους μαύρους! Δεύτερον έτσι λαίμαργα που τρώει και δε μασάει την κροκέτα, έχει τύχει 2-3 φορές να του κάτσουν στο λαιμό και να γκρινιάζει μέχρι να τις βγάλει. Μια φορά μάλιστα έκανε σα να μη μπορεί να αναπνεύσει και νόμιζα θα μου μείνει στα χέρια. Τον τίναξα με δύναμη και πετάχτηκαν 3- 4 κροκέτες ολόκληρες. Και τρίτον το λυπάμαι έτσι που κάνει. Αν όντως πεινάει συνέχεια, αν δε χορταίνει με το φαγητό που του δίνω, ε δεν είναι ωραίο αίσθημα!
Το μαγειρευτό το σκέφτομαι, απλά δεν είμαι σίγουρη αν θα είναι πλήρης η διατροφή του, δηλαδή δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται και ποσότητα, πρέπει να πέσει πολύ διαβασμα πρώτα!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δοκιμασε να βαλεις το γεύμα του μεσα σε κάποιο παιχνίδι τύπου kong για να τρώει πιο αργά
 
  • Like
Reactions: mairoula


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Σε κονγκ να χωρέσω όλη την τροφή λίγο δύσκολο... Κάτι μπολάκια με "εμπόδια" έχει πάρει το μάτι μου αλλά γύρω στα 35 ευρώ... Έχει βρει κανένας τίποτα πιο οικονομικό? Μας έχει πεθάνει στα έξοδα το σκασμένο :p:love::p
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Η premier έχει παιχνίδια που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να ταΐσεις την ξηρά.
Αρκετή ποσότητα παίρνει το tug a jug, το small πρέπει να χωράει όλη την ποσότητα από το δοσομετρητή της acana/orijen.
Το ίδιο νομίζω και το kibble nibble.
 
  • Like
Reactions: mairoula and Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Δεν ξέρω κατα πόσο βοηθά αλλα ειχα δει κάποτε πως μια οικονομική λύση για τα λαίμαργα σκυλιά ειναι και η τοποθέτηση μιας μπάλας του τέννις μέσα στο μπολ της τροφής. Για τα υπόλοιπα που περιγράφεις φαντάζομαι πως ειναι μεγάλη ταλαιπωρία τοσο για σένα όσο και για τον μικρό... μήπως να ζητούσες συμβουλή απο εκπαιδευτή;; Ειναι μικρός ακομα και προλαβαίνεις να διορθώσεις ευκολότερα ασχημες συμπεριφορές.
 
  • Like
Reactions: mairoula


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Σε κονγκ να χωρέσω όλη την τροφή λίγο δύσκολο...
αν ισχύει η ποσότητα που γραφεις δε πιστεύω πως θα εχεις πρόβλημα. Αν παλι το Kong ειναι τοσο μικρό μπορεις να περιμένεις να φαει την πρώτη δόση και να προσθέσεις μετα.

Edit: μια αλλη ιδέα ειναι να δίνεις μέρος της τροφής ως επιβράβευση, αντί για λιχουδιές δηλαδη.
 
  • Like
Reactions: mairoula


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Θα το δοκιμάσω αυτό με το μπαλάκι, αν και είμαι σίγουρη ότι θα το πετάξει έξω και θα καταβροχθίσει το γεύμα του κλασικά σαν κροκόδειλος :mad:.
Έχουμε κάπου κι ένα κονγκ, θα κοιτάξω και με αυτό αν γίνεται δουλειά.
Πάντως στην αρχή ειδικά που ήταν και πολύ ζωηρός ήθελα πολύ να πάρουμε εκπαιδευτή αλλά τρόμαξα λίγο με τις τιμές! Την προηγούμενη εβδομάδα όμως μου είπε μια κυρία στο πάρκο ότι ο δικός τους έρχεται μόνο μια φορά το μήνα και γίνεται πολύ καλή δουλειά και το ξανασκέφτομαι... Κυρίως για το θέμα του φαγητού, αλλά και για το άγχος αποχωρισμού που έχει. Γιατί κατά τα άλλα είναι ένα μικρό αγγελούδι :love::love::love: !!
Πάντως να διευκρινίσω ότι πιο πολύ με ανησυχεί η φαινομενική πείνα του 24/7 παρά η λαιμαργία του...
 


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Πρόσεχε λίγο με το κονγκ γιατί έχουν πεθάνει σκυλάκια.:eek:

Βάλε και μια φωτογραφία από το μικρό σου αγγελούδι για να τον δούμε. :LOL::love: