Paco the Cav


Irene_Boz

New Member
26 Δεκεμβρίου 2021
1
4
41
Χαιρετώ όλη την ομάδα!

Πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενη που έγινα κομμάτι αυτής της μεγάλης παρέας!
Πριν είκοσι μέρες λοιπόν, ήρθε στο σπίτι μας ο Πάκο, ένα υπέροχο καβαλιεράκι, χαρούμενο, τρυφερό, περίεργο και πολύ κοινωνικό. Ζούμε στο Μιλάνο της Ιταλίας και πιθανότατα πολλά πράγματα να διαφέρουν ως προς το πλαίσιο και τους κανόνες για τα σκυλάκια, σε νομικό ή κοινωνικό επίπεδο. Είναι το πρώτο μου σκυλάκι. Δεν υπολογίζω εκείνα με τα οποία μεγάλωσα, ήταν οι γονείς μου υπεύθυνοι για όλα, οπότε ένα τεράστιο κομμάτι αποφάσεων, επιλογών και εν τέλει ευθυνών ήταν δικό τους κομμάτι. Ο Πάκο είναι ο πρώτος για τον οποίο θα είμαι εγώ ο ενήλικος αναφοράς.
Θα ξεκινήσω λοιπόν με μία ερώτηση: Ο Πακίτο κάνει αύριο το τελευταίο εμβόλιο και θα μπορεί επιτέλους να βολτάρει χωρίς άγχος. Γεννήθηκε με άλλα έξι αδερφάκια, άρα τους πρώτους μήνες της ζωής του έμαθε να λειτουργεί σε ένα συλλογικό πλαίσιο. Αναρωτιέμαι όμως, αν αυτό το διάστημα, από τη στιγμή που το πήραμε (5 Δεκεμβρίου) ως και αύριο (27 Δεκεμβρίου) είναι σημαντικό κι έχει χάσει ήδη βασικό μέρος της κοινωνικοποίησής του.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Καλώς σας βρήκα και καλές γιορτές!

Σας χαιρετώ με χαμόγελο

Ειρήνη

mom.jpg
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Καλώς όρισες! Να σου ζήσει ο κούκλος σου.

Θεωρώ πώς είσαι εντάξει στο θέμα της κοινωνικοποίησης, ωστόσο μπορείς να αναζητήσεις και άλλα νήματα σχετικά με αυτό που ίσως σε βοηθήσουν. Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω παραπάνω βοήθεια εδώ αλλά δεν είμαι αρκετά ενημερωμένη σε αυτό τον τομέα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλημέρα, Χρόνια πολλά και καλώς ήρθατε Ειρήνη και Paco :)

Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να αναρωτιέσαι. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να δουλέψεις με ενθουσιασμό και μέθοδο, από δω και μετά!

Πες μας λίγο, για την κουταβοκουλτούρα του Μιλάνου.
Πως διαλέγετε εκεί, σκυλάκι ράτσας;
Γιατί cavallierάκι και που απευθύνθηκες για να το αποκτήσεις;