Panda-Panda


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ή άλλως Ευμένης Β' "Πάντα" Σωτήρ Φιλάδελφος Τούρτα.
Τον φωνάζουμε: Πάντα ή Πάντα-Πάντα (τραγουδιστά)
Φυλή: Αυστραλέζος Ποιμενικός, Black Bicolor άνουρος (με μια μικρή φουντίτσα που πρέπει να την ψάχνεις, οπότε φαίνεται σαν να κουνάει αγρίως τον κώλο του όπως κάνουν συνήθως οι Αυστραλέζοι)
Χρώμα ματιών: Κεχριμπαρί
Ετών: 1-2
Κιλά: 21

Ναι, τελικά απέκτησα δεύτερο σκύλο. Με ειδοποιήσανε από το All Herding Breed Dog Rescue, έναν όμιλο προώθησης ποιμενικών παρατημένων που έχει έδρα του το Τζόλιετ, Ιλλινόι, ένα από τα προάστια του Σικάγου. Τον είχε κάποιος βλαμένος στο Κεντάκυ, μάλλον δεμένο συνέχεια και όχι τόσο καλά κοινωνικοποιημένο και σίγουρα μέσα σε βρωμιές. Επειδή λοιπόν ο Πάντα βημάτιζε πάνω κάτω και του άνοιξε, λέει, διάδρομο στο γκαζόν, αποφάσισε να τον πουλήσει μέσω ίντερνετ σε ένα γιουσουρούμ. Τον είδαν φιλόζωοι, κάτι δεν τους πήγαινε, φωνάξανε το σερίφη, ο οποίος και κατάσχεσε το σκύλο. Στο καταφύγιο κόλλησε και μια ελαφρά bordetella, ενώ με τις βρωμιές τσίμπησε tape worms και τα πατουσάκια του βρώμισαν τόσο άσχημα που δεν καθάριζαν με τίποτα. Ο κτηνίατρος μου είπε να περιμένουμε να φυτρώσει καινούρια γούνα και μετά από δυο μήνες έχουμε δει προκοπή.

Εντυπώσεις: είναι φοβητσιάρης λίγο. Μου τον περιέγραψαν για λιγόφαγο και όντως την πρώτη μέρα που τον πήρα ήταν κατατρομαγμένος και παρακαλούσε με τα μάτια του την προεδρίνα του συλλόγου να μην τον δώσει. Έβγαλε και τα άντερά του στο αυτοκίνητο. Τον πήγα γραμμή στο δικό μου τον κτηνίατρο που του έκανε κι άλλα εμβόλια και μετά στο δικό μας το σερίφη να καταχωρίσουμε το εμβόλιο της λύσσας του Κεντάκυ και να πάρουμε άλλη κονκάρδα. Τις πρώτες δυο μέρες δεν έτρωγε τίποτα και καθότανε μάλιστα στην αρχή σε μια γωνιά στο δωμάτιό μου. Φοβότανε λίγο το μπάνιο που του έκανα, αλλά μετά συνήθισε. Μόλις έβαλα όμως τη φυσούνα να τον στεγνώσω, έτρεμε σαν το φύλλο. Τελικά τον καλόπιασα και ηρέμησε. Είχα και θέμα να του δίνω την αντιβίωσή του, την πρώτη δόση της οποίας του βούτηξε και καταβρόχθισε το Μουφ.

Μετά από δυο μέρες του άνοιξε όμως η όρεξη. Και μιλαμε τώρα για τρομακτική όρεξη. Πιρουέτες κάνει στα δυο πόδια γύρω-γύρω σαν κάτι Αυστραλέζους στο ροντέο. Παρακαλάει μεν για φαΐ, δεν κλέβει όμως σαν το Μουφ. Στην αρχή φοβότανε τον ανεμιστήρα του ταβανιού, τώρα όμως που κατανόησε τα οφέλη του, πάει και κάθεται από κάτω σε στρατηγικό σημείο να του κάνει αέρα. Την ηλεκτρική σκούπα ακόμα την ψιλοφοβάται, αλλά απλώς ανεβαίνει στο κρεβάτι μου και με κοιτάζει να σκουπίζω.

Με το Μουφ τα πάει καλά. Στην αρχή πήγε να τον καβαλήσει το Μουφ, αλλά τον έβαλε ο Πάντα στη θέση του. Πιαστήκανε σε καυγά μόνον τρεις φορές διότι ο Πάντα βρήκε ένα περιτύλιγμα, αλλά τους τα έκοψα αυτά. Το Μουφ πάντως το θαυμάζει και το ακολουθεί παντού, οπότε το Μουφ κολακεύτηκε και τρέχουνε μαζί στον κήπο. Στην αρχή είπα ότι το Μουφ σταμάτησε να τρώει λαγουδάκια, δυστυχώς όμως έμαθε στον Πάντα πού να βρίσκει πτώματα και να κυλιέται, ενώ πρόσφατα μπήκε στο σπίτι με ένα μωρό λαγουδάκι που τσίριζε, με κοίταζε για λίγο με ένα περίεργο ύφος και εν τέλει το μάσησε και το έφαγε μπροστά μου, ενώ εγώ ήμουν σε ημιλιπόθυμη κατάσταση. Ο Πάντα δεν κάνει τέτοια από όσο ξέρω και είναι μάλλον χαμηλών τόνων και χαμηλής ενέργειας.

Στα χαδάκια ψιλοζηλεύει συνήθως ο Πάντα, αλλά το Μουφ είναι ευχαριστημένο ότι λαμβάνει το μερίδιό του. Γενικά νομίζω μας έκανε η υιοθεσία αυτή και στους δυο καλό. Επίσης το Πάντα είναι καταπληκτική εντολή για να έρχεται και το Μουφ διότι ναι μεν έρχεται ο Πάντα τρεχάλα, ακολουθεί όμως τρέχοντας και το Μουφ να δει μήπως ετοιμάζομαι να βγάλω φαΐ. Στο μέλλον θα πρέπει κάπως να πάω τον Πάντα σε εκπαιδευτή διότι είναι αδύνατον να τον εκπαιδεύσω όταν έχω και το Μουφ από δίπλα να σπρώχνει για να πάρει εκείνο τις λιχουδιές. Να δούμε πώς θα το μεθοδεύσω.

Περισσότερα θα σας γράψω στο μέλλον όσο τον γνωρίζω. Ακολουθούν φωτογραφίες. Α ναι, Πάντα τον είπαν στο καταφύγιο για προφανείς λόγους και για κάποιο λόγο νομίζω ότι του ταιριάζει απόλυτα, οπότε το Ευμένης αποτελεί σάλτσα και τον φωνάζω Πάντα ή Πάντα-Πάντα ή Τούρτα διότι μοιάζει με τούρτα. Επίσης δεν μαδάει τόσο όσο το Μουφ και τώρα δείχνει να με αγαπάει αφού του φέρομαι καλά. Στην πανσιόν μου είπαν ότι και οι δυο πήγαν πολύ καλά και τους έφερα μάλιστα από την Ελλάδα δυο χαϊμαλιά μάτια για να μην μου τους ματιάζουν, αφού μάλιστα ο Πάντα δεν είναι μπλε όπως το Μουφ.







 
















l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
ΠΟΛΥ πιο ωραίος απ το Μουφ
Aυτό sea-mol ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση στη Σάρα!!!

Λοιπόν μας έβγαλες ψεύτες Σάρα έτσι; Εγώ δεν πίστευα με τίποτε ότι θα πάρεις δεύτερο !!!
Νομίζω έκανε και πολύ καλό στο Μουφ θα αρχίσει να ξανανοιώθει ότι είναι σκύλος! :D
Eπίσης θα μάθει να μοιράζεται τα μπιφτέκια σου! Είναι πανέμορφος πράγματι, να σου ζήσουν και οι δυο και να είσαι καλά να τα φροντίζεις!!!
 










matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Ενταξει τωρα, χωρις να θελω να προσβαλω το Μουφ, ειναι ισως το ωραιοτερο Αυστραλεζικο που εχω δει. Ασε που δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιος χρωματισμος.

Αυτη την σπλατερια με τα λαγουδακια ευχομαι να μην στην ξεσηκωσει και αυτος εδω γιατι θα τρεχεις και δεν θα φτανεις.
 
  • Like
Reactions: Sara and l.Kyveli


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@Sara, καλώς τον δέχτηκες! Ήμουν κι εγώ από αυτούς που δεν πίστευαν ότι θα πάρεις δεύτερο, αλλά με διέψευσες πολύ ευχάριστα. Καρακούκλαρος!

Να σου πω! Μια χαρά κατάφερες την προσαρμογή χωρίς εκπαιδευτή. Πολύ ωραία δουλεύεις και τα πράγματα που φοβάται. Ε, θα καταφέρεις μια χαρά και την εκπαίδευση μετά λιχουδιάς, παρουσία Αττάλου.

Υ.γ. Welcome back
 










Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΠΟΛΥ πιο ωραίος απ το Μουφ
Ευχαριστώ για τις ευχές. Οι περισσότεροι φίλοι μου θεωρούν το Μουφ ωραιότερο. Δεν είναι πάντως ωραιοπαθής ή πονηρός σαν το Μουφ.

Απαντώ στα υπόλοιπα:

1) Τα κουνέλια δεν τα πνίγει το Μουφ. Τα τρώει είτε καταπίνοντάς τα ολόκληρα, είτε μασώντας τα. Σε όσους Αμερικάνους παραπονιέμαι, λένε πάντα ότι ζώο είναι και δεν μπορώ να περιμένω περισσότερα και ο κύκλος της ζωής, κλπ. κλπ.

2) Έφτιαξα μπιφτέκια στο γκριλ με λεμόνι και χτυπιόντουσαν και οι δυο. Ο Πάντα τρώει επίσης ό,τι ελληνικό, από μουσακά μέχρι παστίτσιο μέχρι ελληνικό γιαούρτι με κρητικό μέλι.

3) Ο black bicolor χρωματισμός, αν και αποδεκτός, δεν είναι δημοφιλής, γι' αυτό και πολλά τέτοια Αυστραλεζάκια τα πετάνε. Προτιμούν τα black tricolor.

4) Προσέχω πολύ με το φαΐ. Όταν ο Πάντα-Πάντα έπρεπε να πάρει αντιβίωση, την έβαζα σε θήκες για χαπάκια από βοδινό και έδινα πάντα και μια άδεια στο Μουφ για να μην πάθει παρακρούσεις. Πάντως όταν πιαστήκανε τρεις φορές, τα χρειάστηκα μεν, τα αντιμετώπισα δε. Και δεν είναι επιθετικοί, δηλαδή δεν δαγκώνουνε. Ο Πάντα είναι χαμηλών τόνων και προτιμά να πείθει με το καλό.

Α, στην αρχή ζαλιζόταν στο αυτοκίνητο αγρίως και ξέρναγε. Τώρα συνήθισε και πάει μια χαρά. Σχετικά με τις φοβίες, απλώς τις αγνοώ και όταν βλέπει ότι δεν υπάρχει λόγος αποχρών να ανησυχεί, σταματάει να φοβάται.

Ένα ακόμα περίεργο: το Μουφ βγαίνει πολύ τώρα στον κήπο με τον Πάντα και οι δυο τους πίνουνε πολύ νερό. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι οι πρόσφατες γεριατρικές εξετάσεις του Μουφ δείξανε πολύ αραιότερα ούρα διότι φαίνεται, μου είπε, το Μουφ πίνει περισσότερο νερό. Υποθέτω καλό αυτό.
 
Last edited: