Pet Protector




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
www.petprotector.org
Tο γνωριζει καποιος?
Αυτό είναι που λένε: "με νέα επαναστατική τεχνολογία".. Τι να πω!
Πολύ καλό για α είναι αληθινό!
Αν είναι να γλιτώσουμε αποτελεσματικά μαζί με τα παράσιτα και όλη τη χημεία, πραγματικά θα αξίζει..
Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά περιμένω κι εγώ με αγωνία κάποιον που να ξέρει..
 










yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Η αλλη λεει το εβαλε στο λαιμο της κορης της και πανε οι ψειρες:eek:
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Και με την ευκαιρία, όποιος ξέρει, να μας πει για εκείνα τα "ακίνδυνα αντικουνουπικά" που λειτουργούν με συχνότητες ήχου άπιαστες για εμάς και τα κατοικίδια, αλλά απωθητικές για τα έντομα και τα ποντίκια! Να δεις, τελικά, που η Φυσική θα βάλει τα γυαλιά στη Χημεία..
 
  • Like
Reactions: Tri






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αυτα με τους υπερηχους τα χρησιμοποιω χρονια,αυτα τα αμερικανικα που καλυπτουν 500 τετραγωνικα,κανουν δουλεια!
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Αυτα με τους υπερηχους τα χρησιμοποιω χρονια,αυτα τα αμερικανικα που καλυπτουν 500 τετραγωνικα,κανουν δουλεια!
Σώπα! Κι εγώ τα είχα για αμερικλανιές..
Δώσε αμέσως ακριβή στοιχεία προϊόντος και ενδεικτική τιμή, μήπως και τη βγάλω καθαρή φέτος! Τα τελευταία χρόνια που κόψανε λόγω κρίσης τους ψεκασμούς, εδώ στο άλσος Παγκρατίου με τα λιμνάζοντα ύδατα, περνάμε Κρισάρα! Τα χημικά εντομοαπωθητικά δε, τα αποφεύγω λόγω δικής μου έλλειψης ενζύμου (G6PD), και τη βγάζω με κάτι σιντρονέλες, προσευχές, ευτυχώς από φέτος εμβόλιο κατά του καλαζάρ, και άλλες μισές δουλειές.
 
Last edited:


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ο κτηνιατρικος κυκλος τα εχει!
Δουλεια κανει και το τουρμπο φαν,τα ρουφαει...
Για οσους δεν εχουν προβλημα με την περμεθρινη,η mega system,εχει μια συσκευη που ψεκαζει απο τις 7 το απογευμα μεχρι τις 7 το πρωι και κραταει 3 μηνες με πολυ μικρο κοστος.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Yπαρχουν επιστημονικες μελετες (εστω μια) που να αποδεικνυουν την αποτελεσματικοτητα των συσκευων με υπερηχους εναντι των κουνουπιων ?

Τα κουνουπια, σκνιπες κλπ μπορει να καταπολεμηθουν με πολλους τροπους ...ακομα και με πυρηνικη εκρηξη.
1) υπερηχοι : δεν εχω βρει καμμια επιστημονικη μελετη που να αποδεικνυει πως δουλευουν
2) αυτοματοι ψεκαστηρες εντομοκτονων : σκοτωνουν κουνουπια,σκνιπες αλλα και οτιδηποτε αλλο σκοτωνεται απο το εντομοκτονο.
3) λαμπες black light : ως ανω . Μελετες αναφερουν πως αυτες οι συσκευες που μαζικα αγοραζονται στην Αμερικη, μαζι με τα κουνουπια, σκοτωνουν και περι τα 70.000.000.000 με 350.000.000.000 χρησιμα εντομα κάθε έτος.
 
Last edited:


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ποια ειναι τα χρησιμα εντομα που μπορουν να κυκλοφορουν μεσα στο σπιτι?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.547
6.974
Yπαρχουν επιστημονικες μελετες (εστω μια) που να αποδεικνυουν την αποτελεσματικοτητα των συσκευων με υπερηχους εναντι των κουνουπιων ?
https://scholar.google.com/scholar?oi=gsb40&q=ultrasonic pest & insect repellent&lookup=0&hl=en

Κι όταν διαβάσεις ότι διαβάσεις, πες μας τι συμπέρασμα έβγαλες γιατί εγώ δεν έχω χρόνο να δω αν δείχνουν όντως αποτελεσματικότητα ή κριτικάρουν :D

(Κόλλα και ένα mosquito δίπλα αν θέλεις να δεις ειδικά για τα κουνούπια, βγάζει πράμα στα αποτελέσματα).
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.547
6.974
Κόλλα και ένα mojito δίπλα (ή και δύο) γιατί αλλιώς δεν διαβάζονται αυτά που σου έβαλε να διαβάσεις ...
Υπερβολές!

Επιστημονική έρευνα καλέ ζήτησε, τι να του/της βάλω?

Το mojito βέβαια βοηθάει πάντα :D
 
Last edited:


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Αντε ρε παιδιά, θα το πάρει κανένα θύμα....εχμ, κανένας απο σας, να μας πει αν κάνει δουλειά ?:rolleyes:

Μου θυμίζει πάντως την ιστορία με εκείνο το βραχιολάκι που φορούσες και δεν έπεφτες αν για κάποιο ανεξήγητο λόγο σε έσπρωχναν :D

Εκείνο τουλάχιστον ήταν και φτηνό, αυτό θέλει 70€.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
https://scholar.google.com/scholar?oi=gsb40&q=ultrasonic pest & insect repellent&lookup=0&hl=en

Κι όταν διαβάσεις ότι διαβάσεις, πες μας τι συμπέρασμα έβγαλες γιατί εγώ δεν έχω χρόνο να δω αν δείχνουν όντως αποτελεσματικότητα ή κριτικάρουν :D

(Κόλλα και ένα mosquito δίπλα αν θέλεις να δεις ειδικά για τα κουνούπια, βγάζει πράμα στα αποτελέσματα).
Δεν υπαρχει περιπτωση να τα διαβασω ολα αυτα :) :)

Το resume το γραφω παρακατω ... τωρα, μπορει καποιοι να θεωρουν πως τα παρακατω αρθρα/πληροφοριες χρηματοδοτούνται απο τη Bayer που πουλαει τα εντομοκτονα και θελει να ''κλεισει'' το Seitanidis Home Collection ή τη Diamantino που -μπορει- να πουλαει τους μαγικους υπερηχους μαζι με την εξυπνη σιτα και το Pretty colan...ο καθενας οτι θελει βαζει σπιτι του ....οπως εχω πει, δοκιμασα μια ευτυχως φθηνη συσκευη υπερηχων την οποια τοποθετησα διπλα σε κοπαδι κουνουπιων που ερωτοτροπουσαν με μια λαμπα ...δεν ειδα καμμια αλλαγη στη συμπεριφορα τους ...

http://www2.keelpno.gr/blog/?p=4269
Παρά το γεγονός ότι στο εμπόριο συναντά κανείς μεγάλο αριθμό τέτοιων συσκευών, δεν υπάρχει επαρκής επιστημονική τεκμηρίωση για την απωθητική δράση τους κατά των κουνουπιών και άλλων οργανισμών, σύμφωνα πάντα με μελέτες που έχουν διεξαχθεί από διάφορους επιστημονικούς φορείς παγκοσμίως.

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10934528409375178
Two commercially available ultrasonic devices (UD) were evaluated for their efficacy in repelling cockroaches and preventing the attack and biting of two species of mosquitoes. The frequency outputs were also determined. The UD's were ineffective in eliminating or repelling the insects and one of the devices gave off sound radiation which could be potentially harmful.

http://www.mosquito.org/faq#ultrasonic
At least 10 studies in the past 15 years have unanimously denounced ultrasonic devices as having no repellency value whatsoever. Yet, consumers flock in droves to hardware stores to purchase these contraptions. Why? The discovery that mosquitoes locate mates in mating swarms via wing beat frequency generated a great deal of research into ultrasound as a potential source of environmentally-friendly control. Yet, all attempts to affect mosquito behavior by ultrasound have fizzled, despite enormous amounts of money spent upon research and development. To be sure, the clever, high-tech, and imperceptible (by humans) use of ultrasound proved to be an exceedingly effective marketing tool for the repeller manufacturers. Homeowners were urged to buy ultrasonic repellers and the like to rid their houses of pests without the need to inhale "even one breath of poisonous spray". This appeal to the public's chemophobia, while extremely effective in diverting attention away from proven preventive and control measures (and toward their repeller products), has undermined an unbiased review of the subject by consumers desperate for a clean, effective, nonchemical means of mosquito control. Unfortunately, no such miracle cure exists. A pioneering study testing five different ultrasonic devices against four mosquito species convincingly demonstrated that ultrasound in the 20-70 kHz range used by these devices had no effect on reorienting flight by female mosquitoes either toward or away from human subjects. Additional tests have shown that sound generators capable of a wide range of frequencies were also ineffective in repelling mosquitoes. The fact is that these devices just do not work - marketing claims to the contrary.