Prezolon


Agnes2016

Member
26 Μαρτίου 2016
7
2
42
Καλησπέρα εχω ενα ημίαιμο πιτμπουλακι , 8 μηνών την έπιασε άλετγια στην. Μουσούδα δεν ξερω τον λόγο μάλλον επειδή έφαγε το τραπεζι του σαλονιού . Δεν ξερω γιατι άλλαξα γιατρό χωρίς λόγο πηγα σε έναν κτηνίατρο που τον πέτυχα στις διακοπές καο μου την κοίταξε στον δρομο για οτιτιδα χώρις επιβάρυνση . Και σκέφτηκα καλώς ειναι όταν γυρίσω θα πάω σε αυτον γιατι στον προηγούμενο που πήγαινα τον ειχα χρειαστε μια φορά το βραδυ καο δεβ απάντησε κι δεν με πηρε και ποτε πισω όποτε τον ειχα στην μπούκα. Τλσπ πάω και μου δίνει μια θεραπεία με πρεζολον 10 μέρες με το που την ξεκίνησα όντως η αλλεργία ηρέμησε . Αλλα άρχισαν η διάρροιες . Στην αρχή οχι τόσο σοβαρή απλά λιγο μαλακά .τον παίρνω τηκεφωνο τπυ λεω την ιστορία καο λεει λαπά ρύζι και θα στρώσει άρχισε πιο πολυ τον παίρνω τηλεφωνο δώστου σιρόπι . Epadoren , άκαι τροφή ad , με ζω σαν τα φίδια παίρνω μια δεύτερη γνώμη απο το τηλεφωνο . Και μου λεει ο άλλος γιατρός άστην νηστική κοψτα ολα και άστην νηστική . Και αύριο ξαναπάρε με εαν συνεχίζει την διαροια . Ειμαι έτοιμος να την πάω στο νοσοκομείο στα σκατα . Όρεξη να φάει εχει πολυ . Στο σπίτι βέβαια κοιμάται απο το πρεζολον αλλα όταν βγαίνουμε βολτα ειναι ζωηρή . Γνώμες !!!!! Παρακαλώ !!!!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καλησπέρα εχω ενα ημίαιμο πιτμπουλακι , 8 μηνών την έπιασε άλετγια στην. Μουσούδα δεν ξερω τον λόγο μάλλον επειδή έφαγε το τραπεζι του σαλονιού . Δεν ξερω γιατι άλλαξα γιατρό χωρίς λόγο πηγα σε έναν κτηνίατρο που τον πέτυχα στις διακοπές καο μου την κοίταξε στον δρομο για οτιτιδα χώρις επιβάρυνση . Και σκέφτηκα καλώς ειναι όταν γυρίσω θα πάω σε αυτον γιατι στον προηγούμενο που πήγαινα τον ειχα χρειαστε μια φορά το βραδυ καο δεβ απάντησε κι δεν με πηρε και ποτε πισω όποτε τον ειχα στην μπούκα. Τλσπ πάω και μου δίνει μια θεραπεία με πρεζολον 10 μέρες με το που την ξεκίνησα όντως η αλλεργία ηρέμησε . Αλλα άρχισαν η διάρροιες . Στην αρχή οχι τόσο σοβαρή απλά λιγο μαλακά .τον παίρνω τηκεφωνο τπυ λεω την ιστορία καο λεει λαπά ρύζι και θα στρώσει άρχισε πιο πολυ τον παίρνω τηλεφωνο δώστου σιρόπι . Epadoren , άκαι τροφή ad , με ζω σαν τα φίδια παίρνω μια δεύτερη γνώμη απο το τηλεφωνο . Και μου λεει ο άλλος γιατρός άστην νηστική κοψτα ολα και άστην νηστική . Και αύριο ξαναπάρε με εαν συνεχίζει την διαροια . Ειμαι έτοιμος να την πάω στο νοσοκομείο στα σκατα . Όρεξη να φάει εχει πολυ . Στο σπίτι βέβαια κοιμάται απο το πρεζολον αλλα όταν βγαίνουμε βολτα ειναι ζωηρή . Γνώμες !!!!! Παρακαλώ !!!!
Δε νομίζω ότι η κορτιζόνη κάνει τίποτα από αυτά που αναφέρεις. Κατακράτηση υγρών και εκνευρισμό θα περιμενα, ουτε υπνηλία ουτε διάρροια. Μήπως έχει κατι ασχετο το σκυλί και έγινε εξαρχής κακή διάγνωση;
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Παρεπιπτοντως το epadoren το δινουν με μεγαλες δόσεις κορτιζονης για να μην προκληθει ελκος. Δεν καταλαβαινω τη σχεση εχει με τις διαρροιες αν και γιατρος δεν ειμαι.
 
  • Like
Reactions: LaCat


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Στο Kaiser, πάντως, που πήρε prezolon για 12 ημέρες λόγω σταφυλόκοκκου, προκάλεσε συχνοουρία, ενώ και τα κακάκια του ήταν κάπως πιο νερουλά σε σχέση με πριν.
 
  • Like
Reactions: LaCat and Orilis


Agnes2016

Member
26 Μαρτίου 2016
7
2
42
Συχνοουρία έχουμε και εμείς ήταν το μοναδικό που μας ειχε πει σαν επιπτώσεις. Το θεμα ειναι οτι δεβ το δώσαμε απο την αρχή το σιρόπι . Το δώσαμε σημερα και μηπως όταν έπαθε γαστρεντερίτιδα απο την μεγάλη δόση κορτιζόνης ;;;;;;
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Συχνοουρία έχουμε και εμείς ήταν το μοναδικό που μας ειχε πει σαν επιπτώσεις. Το θεμα ειναι οτι δεβ το δώσαμε απο την αρχή το σιρόπι . Το δώσαμε σημερα και μηπως όταν έπαθε γαστρεντερίτιδα απο την μεγάλη δόση κορτιζόνης ;;;;;;
Τι ποσότητα δίνεις στο σκυλάκι;
 


Agnes2016

Member
26 Μαρτίου 2016
7
2
42
Ειναι 24 κιλα 3 μέρες απο 4 χάπια αμα δωδεκάωρο μετα 3 μέρες απο 3 μετα 3 μέρας 2 και παει λέγοντας συνολικά 10 μέρες . Θεραπεία
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Δεν είμαι κτηνίατρος, απλά για λόγους σύγκρισης και μόνο, ο Kaiser, που είναι σχεδόν 8.5 κιλά, λάμβανε 1 χάπι 5mg 2 φορές την ημέρα Χ 4 ημέρες, στη συνέχεια 1 χάπι μόνο πρωί Χ 4 ημέρες και τέλος μισό χάπι μόνο πρωί Χ 4 ημέρες, παράλληλα με Clindavet. Σιρόπι δεν πήρε ποτέ.
Μήπως να επισκεφτείς και κάποιον ακόμη κτηνίατρο;
 
  • Like
Reactions: LaCat


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Την κορτιζονη απαξ και την ξεκινησες, δεν εχεις επιλογη, δεν κοβεται αποτομα, πρεπει να μειωσεις τη δόση σταδιακα . Τωρα αν επρεπε να την παρει ή τα κανε χειρότερα, μόνο ένας δύτερος γιατρός θα μπορουσε να σε βοηθήσει
 
  • Like
Reactions: LaCat


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Συχνοουρία έχουμε και εμείς ήταν το μοναδικό που μας ειχε πει σαν επιπτώσεις. Το θεμα ειναι οτι δεβ το δώσαμε απο την αρχή το σιρόπι . Το δώσαμε σημερα και μηπως όταν έπαθε γαστρεντερίτιδα απο την μεγάλη δόση κορτιζόνης ;;;;;;
Δεν κανει ουτε γαστρεντεριτιδα ουτε διαρροια η κορτιζονη. Ελκος στο στομαχι κανει, ως και γαστροραγια, αν ειναι μεγαλη η δοση η υπαρχει άλλο θεμα, που δε μοιαζει η περιπτωση σας. Μπας και εχει φαει τιποτε το σκυλι ; Η κορτιζονη καλυπτει τον πονο, οποτε αν εχει καταπιει τιποτα μποριε και να μη διαμαρτυρεται
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Η διάρροια μπορεί να είναι αντίδραση σε φάρμακο, αλλά η γαστρεντερίτιδα είναι αρρώστια, προκαλείται από ιό. Ίσως τον πείραξε κάτι που έφαγε, αλλά μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
Κτηνίατροοοοος!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
@Agnes2016 Περαστικά στο κουτάβι σου. Ψυχραιμία και γιατρός/οι. Συνταγή εφαρμόσιμη σε κάθε περίπτωση.

Αν θέλεις εμπειρίες και γνώμες από άλλα μέλη, προσπάθησε να γράφεις λίγο πιο κατανοητά. Είδα και έπαθα να καταλάβω τι γράφεις. Όσοι περισσότεροι σε καταλάβουν τόσο περισσότεροι έχουν πιθανότητα να απαντήσουν.

Αν και σε θέματα υγείας σημασία έχει πάνω από όλα η γνώμη των γιατρών, οι άλλοι απλά δίνουν/με ιδέες. Και αν για κάποιο λόγο οι γιατροί δεν σου εμπνέουν εμπιστοσύνη παίρνεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη.

Για μένα πάντως το ότι ένας γιατρός εξέτασε τον σκύλο στο δρόμο χωρίς χρέωση δεν θα ήταν λόγος να τον προτιμήσω.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco