Renesme!


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Είμαι η Renesme!
Γεννήθηκα στις 15 Αυγούστου και βρέθηκα στην αγκαλίτσα της ''μαμάς'' μου στις 11 Νοέμβρη.
Όταν με πήρε η μαμά ήμουν ένα πολύ ήσυχο κουταβάκι που ήθελε φροντίδα,φαγάκι,ύπνο,πολύ πολύ αγάπη και να κάνω την ανάγκη μου σ`όλο το σπίτι....χι χι o_O
Η μαμά όμως μετά από 5 μέρες κατάφερε να με μάθει να πηγαίνω σε μια πάνα που έβαλε μπροστά από μια ωραία παπουτσοθήκη.
Μεταξύ μας τώρα, λίγο ότι η παπουτσοθήκη είχε μέσα κάτι λαχταριστά παπούτσια για μασούλημα (άσχετα αν δεν μ` αφήνουν να τα μασάω,εγώ τα ονειρεύομαι) και λίγο ότι άρχισα να λυπάμαι την μαμά να την βλέπω με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι,αποφάσισα να λερώνω μόνο εκεί με λίγα ατυχηματάκια που σιγά σιγα τα έκοψα κι αυτά. :sneaky:
Καθώς περνούσαν οι μέρες που λέτε, άρχισα να ξεθαρρεύω και να γίνομαι πολύ παιχνιδιάρα...εεε και λίγο σκανταλιάρα... :p
Η μαμά ασχολείται πολλές ώρες μαζί μου με το να με παίζει και να μου μαθαίνει να κάνω διάφορα όπως το να κάθομαι,να ξαπλώνω,να πηγαίνω όταν με φωνάζει,να πηγαίνω στο κρεβάτι μου,να σηκώνομαι στα 2 πόδια,να της φέρνω πίσω τα παιχνίδια,να δίνω το χεράκι μου,να κάνω ''κόλλα το'',να αφήνω απ το στόμα μου ότι κρατάω... (Αυτό το τελευταίο με ζορίζει λίγο γιατί μ αρέσει να έχω πάντα κάτι στο στόμα μου να δαγκώνω αλλά τις περισσότερες φορές την ακούω για να μην την στεναχωρώ :whistle: )
Βέβαια να σας πω ότι το πιο δύσκολο ήταν να μάθω να μην δαγκώνω τα χέρια της μαμάς και της δίποδης αδερφής μου...Ήταν τόοοσο λαχταριστά αλλά τις πονούσα...Τώρα όμως όταν παίζουμε,δαγκώνω λίγο αλλά μαλακά για να μην κλαίνε. (Βαρέθηκα τα κλάμματά τους :sneaky: )
Μόνο εγώ τώρα κλαίω όταν φεύγει η μαμά αλλά μου υποσχέθηκε ότι θα με μάθει να μην στεναχωριέμαι και να την περιμένω ήσυχη να γυρίσει.[/ATTACH] IMG_20151203_122526.jpg IMG_20151203_122508.jpg IMG_20151203_135317.jpg
Α! Είμαι και πολύ φαγανή...τρώω όλο το φαί μου και μετά ρίχνω κι ένα ωραιότατο ρέψιμο κι έρχομαι στα ίσα μου.. :D
Τις τελευταίες μέρες η μαμά μ έμαθε να πηγαίνω έξω στο μπαλκόνι να κάνω την ανάγκη μου μεταφέροντας την πάνα μου. Ευτυχώς δλδ γιατί μερικές φορές ούτε εγώ η ίδια δεν άντεχα την ευωδιά απ τα κακάκια μου.. :LOL:
Τι? Δεν με πιστεύετε???
Θα σας πω μόνο ότι όταν θέλω να κάνω τα τσισοκακά μου,πηγαίνω πίσω από την πόρτα και γαβγίζω ή χτυπάω τα κλειδιά με το χεράκι μου...Ναιιιιιιιιιιι! Τόσο έξύπνη είμαι.. :)
Επίσης πηγαίνουμε και βόλτες. Μικρές βέβαια γιατί πρέπει να πάω ακόμα μια φορά σ αυτόν τον κύριο με την άσπρη ποδιά να με τσιμπήσει με μια βελόνα.
Μετά είπε ότι θα πηγαίνουμε μεγάλες βόλτες γιατί πρέπει να μάθω να μην λερώνω ούτε στο μπαλκόνι.
Ελπίζω να είναι η τελευταία επιλογή για να ξέρω κι εγώ που θα τα αμολάω. ;)
Το τελευταίο που θα σας πω ή είναι πολύ ευχάριστο ή η μαμά τρελάθηκε γιατί χοροπηδούσε φωνάζοντας μπράβο και κερνώντας με λιχουδιές.
Τι έκανα?
Τίποτα το σπουδαίο νομίζω...
Απλά έκανα πιπί μου και κακά μου στη βόλτα. Μα τι άλλο να έκανα αφού κάποια στιγμή επέμενε κι έλεγε...
Κάνε πιπί! Κάνε κακά!
Ε κι εγώ έκανα!
Αφού ξέρω τι είναι πιπί και κακά...Χαζή είμαι? :p
Σας ζάλισα ε? Είμαι και πολυλογού συν της άλλης...
Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε όσοι αντέξατε... :rolleyes:
Ώρα για φαίιιιιιιι.... :LOL:
Τα λέμεεεεεεεεεεεεεεεε... :ROFLMAO:
 






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εντάξει γέλασα! Και είναι μια κούκλα. Πολυ πρωτότυπο όνομα επίσης. Μετά το γκούγκλαρα και μου έβγαλε twilight βέβαια...τέλος πάντων..να τη χαίρεστε! :love:
 
  • Like
Reactions: Renesme


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Εντάξει γέλασα! Και είναι μια κούκλα. Πολυ πρωτότυπο όνομα επίσης. Μετά το γκούγκλαρα και μου έβγαλε twilight βέβαια...τέλος πάντων..να τη χαίρεστε! :love:
Ευχαριστούμε πολύ! :)
Μα...από εκεί πήρα την ιδέα. Πρώτα γιατί μου άρεσε πολύ σαν όνομα και δεύτερον απ` τα...δαγκωματάκια της... :D
 








dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Εντάξει -- τρελάθηκα!! -- ΠΩΣ μου είχε ξεφύγει εμένα αυτό το πλάσμα;;; Ωχ, ωωωωωωωωωωωωωχ! Θεούλα :love:

Να σου πω, δεν μοιάζει πάρα πολύ με το τρελοκούταβο των γονιών μου;; http://www.dogforum.gr/community/threads/Μπαμπαλού-το-σκουπιδοκούταβο.32530/

Και στη φάτσα και στο σουλούπι φαίνονται σχεδόν ίδια!

Ερωτήσεις -- πόσα κιλά είναι τώρα η δικιά σου; Καμιά δεκαπενταριά; Εκεί, τριών μηνών που την πήρες πόσα ήταν; Α! Και βούλες είχε από την αρχή ή τις έβγαλε στην πορεία; (υπαρξιακά ερωτήματα) Η Μπαμπαλού είναι αγνώστων γονέων και έτσι δεν έχουμε ιδέα πώς θα εξελιχθεί, πράγμα που έχει την πλάκα του, αλλά όταν είδα την Renesme σκέφτηκα αμέσως, ώπα!, εδώ είμαστε :giggle:
 
  • Like
Reactions: Renesme and mareco


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
dnassib Αρχικά να πω να την χαίρεστε την Μπαμπαλού σας για πολλά πολλά χρόνια!
Όντως μοιάζει πάρα πολύ με την δική μου τσαπερδόνα!
Είχα καιρό να ανανεώσω το θέμα της και γι αυτό μάλλον σου ξεφύγαμε... ;)
Λοιπόν, την μικρή μου την πήρα 55 ημερών από μια κοπέλα που είχε μαζέψει την αδέσποτη ετοιμόγεννη μάνα της και ήταν 3,6 κιλά. Η μαμά της ήταν μεσαίου μεγέθους και ήταν ολόλευκη κι ο πατέρας άγνωστος. Όταν την πήρα μου είχαν πει ότι προβλεπόταν να γίνει μέχρι 15 κιλά.
Τώρα είναι 11 μηνών και είναι 20 κιλά και πιστεύω ότι δεν θα πάει παραπάνω,αν λάβεις υπόψιν ότι σύμφωνα με τον κτηνίατρο καλό θα ήταν να είναι 1-2 κιλά λιγότερο.
Στην δίαιτα την έχω την πειναλού μου.. :rolleyes:
9 μηνών είχε την πρώτη της περίοδο και τον Σεπτέμβριο θα στειρωθεί.IMG_20160430_153654.jpg IMG_20160627_205835.jpg IMG_20160701_154156.jpg
Τις βούλες στα πόδια της τις είχε από τότε που την πήρα και μεγαλώνοντας έβγαλε και στο σώμα της.
Αν εξαιρέσεις του 2 πρώτους μήνες που ήμουν πολύ αγχωμένη και προσπαθούσα να εφαρμόσω όλα αυτά που διάβαζα για την εκπαίδευση της,το μεγάλωμα της κτλπ..,τελικά αποδείχτηκε πολύ συνεργάσιμη,μάθαινε εύκολα και γενικά δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα.
Έμαθε το crate εύκολα και το χρησιμοποιούσαμε μέχρι 8-9 μηνών με κλειστό το πορτάκι το βράδυ κι όταν έλειπα κι έπειτα ελεύθερη σ όλο το σπίτι όλες τις ώρες. Το crate είναι πλέον μόνιμα ανοιχτό και μπαίνει όποτε θέλει εκείνη και κοιμάται κι εκεί.
Είναι χαδιάρα,παιχνιδιάρα αλλά και ήσυχη μέσα στο σπίτι χωρίς να κάνει σκανταλιές είτε είμαι είτε δεν είμαι εκεί.
Επίσης είναι πολύ ανθρωποκεντρική,ζητιάνα χαδιών όπως την λέω και κάνει χαρές και ξεβίδωμα ουράς σ`όποιον της δώσει την προσοχή του ανεξαρτήτου φύλου,ηλικίας και κατάστασης.
Αυτά τα ολίγα...γιατί αν συνεχίσω θα μπορούσα να γράψω σεντόνι πολλών μέτρων για την αρκούδα μου... :p:D
Να και μερικές πρόσφατες φωτό της...
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Αχ, μπράβο μπράβο! Είναι κουκλίτσα!!! Έχει σίγουρα μεγάλες ομοιότητες με Μπαμπαλού, οπότε θα έχει πλάκα να δούμε πώς θα εξελιχθεί. Οι γονείς μου την πήραν 5.3κγ και μέσα σε 10 μέρες έχει πάρει 1 κιλό σχεδόν, χαχαχα
Εμείς δεν ξέρουμε καθόλου γονείς, οπότε θα είναι kinder έκπληξη. Ευτυχώς, δε τους πειράζει καθόλου πόση θα γίνει, αλλά κι εγώ, εκεί γύρω στα 20κγ την κόβω. Στην όλη... παρουσίαση (!) έχει κάτι και από Τασία, αλλά δεν την κόβω να γίνεται τόσο λεπτεπίλεπτη, είναι μεν μακρυπόδα αλλά λίγο πιο μπουνταλού!

Να τη χαίρεστε την αρκουδίτσα και να μας γράφεις :LOL:
 
  • Like
Reactions: Renesme




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π