Royal canin medium dermacomfort


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Πηγα σε ενα πετ-σοπ σημερα να παρω κατι πραγματα κ καπως το εφερε η συζήτηση κ του ειπα ενος υπαλληλου εκει οτι ο σκυλος μου ξύνετε, μου λεει τι ρατσα εχετε του λεω γαλλικο μπουλντογκ, ΑΑΑ ναι εχει πολλες αλλεργίες μου λεει να του παρετε ΑΥΤΗΝ την τροφη : Royal canin medium dermacomfort! Σε 1μηνα μεσα το πολυ θα δειτε μεγαλη διαφορα μου λεει !!! :O :O!


Γυρναω σπιτι που λετε μπαινω στο www.dogfoodanalysis.com να δω τι λεει για αυτην δεν την βρηκα πουθενα !! Γραφω στο google κ τη βρισκω και παραθέτω τα συστατικά της τροφης να μου πειτε πως γινετε να βοηθαει για τις αλλεργιες!



Composition :
Rice, wheat gluten, animal fats, wheat, maize gluten, maize,
minerals, husked oats, hydrolysed poultry liver, soya oil, beet
pulp, fish oil (source of EPA and DHA), flax seeds (source of
omega 3), fructo-oligo-saccharides, borage oil (source of
gamma-linolenic acid), marigold extract (source of lutein).





Additives (per kg) :
Nutritional additives: Vitamin A: 25600 IU, Vitamin D3: 800 IU,
E1 (Iron): 42 mg, E2 (Iodine): 2.9 mg, E4 (Copper): 17 mg, E5
(Manganese): 55 mg, E6 (Zinc): 208 mg, E8 (Selenium): 0.11
mg - Preservatives Antioxidants.




Analytical constituents :
Protein: 24% - Fat content: 17% Crude ash: 5.9% - Crude
fibres: 1.4% - Omega 6 fatty acids: 35.5 g/kg including gammalinolenic
acid: 0.3 g - Omega 3 fatty acids: 10.6 g/kg including
EPA and DHA: 4.1 g.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Πρωτο συστατικο το ρύζι;

Προσωπικα επιλέγω τροφες που σαν πρωτο
συστατικο έχουν κρεας και όχι οτιδήποτε άλλο.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Πρωτο συστατικο το ρύζι;

Προσωπικα επιλέγω τροφες που σαν πρωτο
συστατικο έχουν κρεας και όχι οτιδήποτε άλλο.

Αγγελικη συμφωνώ μαζι σου αλλα πως γινεται η εταιρια να την πουλάει για αλλεργίες κ δερματολογικά κ να εχει τετοια συστατικά που σε καποια σκυλια μπορει να ΦΕΡΟΥΝ αλλεργία !
 






Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Το αστειο αντριαννα ειναι οτι το λεω στη μανα μου και μου λεει ΔΕΣ ΔΕΣ ΔΕΣ μηπως παρουμε αυτη να σταματήσει να ξυνετε(χαχαχαχαχα) καταλαβαινεις τι τραβαω !!!


Αλλα ακομα απορω ΠΩΩΩΣΣΣ γινεται να την δίνουν για δερματικά τη συγκεκριμένη ποιος διάολος κανει το μάρκετινγκ ?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα συστατικα αυτων των τρωφων ειναι τοσο πολυ αλοιομενα απο την επεξεργασια, οστε ο οραγνισμος να μην τα αναγνωρηζει πια - και ετσι δεν αντιδρα με αλλεργιες!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και νομιζεις, οτι ειναι πολλοι που διαβαζουν τα συστατικα? Και ακομα και οταν τα διαβαζουν να κατανοουν και ΤΙ διαβαζουν??
Και να ξερουν και να κανουν την αντιστοιχηση με της αναγκες διατροφης του σκυλου??

Το 90% των ιδιοκτητων αλλεργικων σκυλων θα την ταιζουν=- επειδη την συστηνει ο ιατρος τους.
Και αυτος την συστυνει, επειδη οταν πουλαει αρκετα- θα παει οραιο ταξιδακι- ολα πληρομενα απο τιν RC.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Μόλιε είδα το ρύζι,
δεμ διαβασα καν τα υπολοιπα συστατικα.
Ειδα και τη σχετικα χαμηλη πρωτείνη
και αμεσως την απερριψα.
Κι αλλες γνωστες εταιρίες
βγαζουν κωδικους
ειδικα για δερματικες αλλεργίες κλπ.
Ο κτηνιατρος μου είχε συστήσει παλαιότερα
μια της hill's αλλα μονο αν δω ότι επιμένει το ξυσιμο που είχε τοτε ο Τσαρλυ.
Το πιθανότερο είναι να τον πειραζε το κοτόπολο (!!) γιατι μετα απο μια συζητηση με συμφορουμιτισα του άλλαξα την τροφη
σε αρνι και το ξυσιμο κοπηκε μαχαίρι.


Τα συστατικα αυτων των τρωφων ειναι τοσο πολυ αλοιομενα απο την επεξεργασια, οστε ο οραγνισμος να μην τα αναγνωρηζει πια - και ετσι δεν αντιδρα με αλλεργιες!
Απιστευτο!
 


Tolhs87

Banned
Banned
23 Φεβρουαρίου 2011
84
0
Λαρισα
Ρε παιδια συγνωμη για το οφ τοπικ και συγνωμη φιλε για το post σου , Αλλα θελω να ρωτησω κατι και δεν βρισκω να ανοιξω ολοκληρο post γι αυτο . Στο πετ σοπ μου ειπαν να παρω για το κουταβι royan cannin medium και οχι την junior .Eιναι σωστο να του δινω medium?
Y.Γ Οταν τν ειχα παρει ηταν 56 ημερων απο εκτροφεα και τωρα ειμαιστε 2 και κατι
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Tolhs87 αν εψαχνες καλυτερα θα δεις οτι ακομα κ εγω ο ιδιος οπως κ η frenchiefan σε πολλα ποστ που αφορουν γαλλικα μπουλντογκ κ διατροφη λεμε οτι και καθολου Junior να μην δωσεις δεν εγινε κ τπτ ! Οπως οτι ακομα δεν χρειαζετε αν του δωσεις junior να του δωσεις πανω απο 6μηνων μετα πρεπει να πας στην κανονικη! Αλλα ο γιατρος σου ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα σου πει οχι συνεχισε την junior! Ψαξε λιγο στην αναζητηση για να παρεις μια πιο σφαιρική αποψη κ μετα η αποφαση ειναι δικη σου !!
 


Tolhs87

Banned
Banned
23 Φεβρουαρίου 2011
84
0
Λαρισα
Oχι εγινε παραξηγηση :D δεν αναφερομαι σε γαλλικο μπουλντογκ αναφερομαι σε γερμανικο ποιμενικο . Λαθος που δεν το διευκρινησα! Γιατρο να σ πω την αληθεια μου διεφυγε τελειως να ρωτισω και εχουμε παει τουλαχιστον 3ισ φορες... Αλλα οπως ειπα οι ανθρωποι απο το πετ σοπ μας ειπαν οτι h junior ειναι πιο πολυ για καννισακια κτλ και η μεντιουμ ειναι οκ .Και απο διπλα ομως η μεντιουμ λεει την δοσολογια απο 1 μηνων και μετα οποτε θα ειναι καταλληλη πιστευω....