Scalibor και αλλεργία!


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
παιδια καλησπερα,
καιρο τωρα εχω ενα θεματακι με τον μικρο και σημερα ειπα να το θεσω εδω γιατι με προβληματισε εκ νεου!
το σκαλιμπορ εχει κανει στον μικρο πολλους μικρους ερεθισμους,δηλαδη πολλες μικρες πληγουλες με κακαδακι.οχι μεγαλες,αλλα πολλες μικρες πληγες διασπαρτες στον λαιμο!
ρωτησα τον γιατρο μας και μου ειπε πως συμβαινει καμια φορα και ειδικα την πρωτη φορα που το βαζουμε.ισχυει αυτο?εχει καποιος παρομοια εμπειρια η τσαμπα ανησυχω?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα φιλε μου ...
δεν ξερω τι σου ειπε ο γιατρος.. αλλα εγω θα ελεγα..
να βγαλεις το περιλαιμιο
να του βαλεις αμπουλες ( με αλλη δραστικη αυσια... παραδειγμα ex spot) και μετα καμμια εβδομαδα ( αφου θεραπευτει) να του φορεσεις αλλο περιαιμιο
στην χειροτερη βγαλε το περιλαιμιο ξεπλυνε το με λιγο νερο
( θα ελαττωσει λιγο την δραστικη ουσια και θα μειωσει την διαρκεια του...αλλα πιθανα να μην εμφανισει επιπλεον αλλεργια) και φορεσε το ξανα αφου θεραπευτουν οι πληγες

περαστικα του
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
ευχαριστω καταρχην για την απαντηση τετοια ωρα!
γιατι λες να του βαλω αμπουλες?για τσιμπουρια και ψιλλους φανταζομαι εννοεις,αλλα βαλαμε την προηγουμενη βδομαδα!νομιζω την λενε certificet η καπως ετσι και ειναι η καλυτερη κατα τον γιατρο γιατι εχει 3 δραστικες ουσιες και αποστειρωνει και το περιβαλλον που ζει ο σκυλος.
να του ξαναβαλω αμπουλα?
προς το παρων το εβγαλα το σκαλιμπορ αλλα δεν ειναι τωρα εκτεθημενος?
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Καλημέρα,

και σε εμάς το scalibor δημιούργησε αλλεργία, ακριβώς με τα ίδια συμπτώματα που περιγράφεις. Οπότε, και αφού στο είπε και ο γιατρός, δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Εμείς πλέον, με υπόδειξη του γιατρού, χρησιμοποιούμε το antiphlebotome (με φυτικές ουσίες) και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Σε συνδυασμό με αμπούλα βέβαια.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Το scalibor εμείς δεν το βάζουμε μονοκοπανιά.
Το βγάζω από τη συσκευασία και το αφήνω μια μέρα έξω. Τις πρώτες 2 μέρες το φοράμε για κανα 3ωρο και το ξαναβγάζουμε - μετά αυξάνουμε το χρόνο σταδικά στις επόμενες. Μας παίρνει περίπου καμιά βδομάδα ή 10 μέρες μέχρι να το φορέσουμε μόνιμα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εμενα ενω ο μεγαλος μου το φοραγε χρονια καποια στιγμη του κανε αλλεργια. Του κοκκινησε το λαιμουδακι γυρω γυρω και το βγαλαμε αμεσως. Περιμεναμε να του περασει για να το ξαναδοκιμασουμε, αλλα εκανε τα ιδια οποτε το ξεχασαμε μια και καλη.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Εμενα ενω ο μεγαλος μου το φοραγε χρονια καποια στιγμη του κανε αλλεργια. Του κοκκινησε το λαιμουδακι γυρω γυρω και το βγαλαμε αμεσως. Περιμεναμε να του περασει για να το ξαναδοκιμασουμε, αλλα εκανε τα ιδια οποτε το ξεχασαμε μια και καλη.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
To κοκκίνισμα μπορεί να μην είναι πάντα ντε και καλά αλλεργία.

Το λουρί του scalibor έχει στο κούμπωμα ένα μεταλλικό στοιχείο, το οποίο όταν βρέχεται σκουριάζει και αφήνει πάντω στο σκύλο (αν είναι λευκός - ανοιχτόχρωμος) χρώμα.
 




Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
καλημερα
και εμενα μια απο τα ιδια με το Scalibor ενα μεγαλο κοκκινο ερεθισμα στο κατω μερος του λεμου
τον πηγα στην κτηνιατρο και μου ειπε οτι ετσι ειναι αλλα το βραδυ να του το φορας
και τιποτα αλλο
εχει δυο μερες που δεν το βαζω καθολου αλλα τον ψεκαζω με anti phlebotome citro

και για το ερεθισμα του βαζω gel aloevera

αμα κανω χαζομαρες να μου πειτε γιατι δεν θελω να μου παθει κατι ο κουταβος

-------------------------------------------------------------------------------------------
μας γλωσσοφαγες (πλακα κανω εμενα μπορει αλλα το σκυλο οχι ξερω οτι τα αγαπας):)
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Εγω ποτε δν του εχω βαλει scalibor,το θεωρω αρκετα δυνατο! Του βαζω αμπουλα advantix και του παιρνω το 'οικολογικο' κολαρο καθως τν εχω μεσα στο σπιτι κ πιστευω ειναι κοπμλε!
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
μπες βγες ανοιξε κλεισε τη σητα του μπαλκονιου εγω εχω περισσοτερα κουνουπια μεσα παρα εξω
και στην περιοχη που ειμαι κανουν παρτι τα κουνουπια
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αφαιρεσε το μεχρι να περασει η κοκκινιλα. Ξαναβαλτο, κι αν ξανακοκκινησει βγαλτο οριστικα. Αυτο το να το φοραει εφοσον του χει δημιουργησει προβλημα, ειναι απαραδεκτο!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Παιδιά, το' χω έτοιμο να του το βάλω αύριο που θα φύγει για Σαλαμίνα, αλλά μ' αυτά που διαβάζω για τις αλλεργίες, το σκέφτομαι! Εντωμεταξύ, πόσο κρατάει η δράση του;;;
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Καταρχήν η δράση του Scalibor ξεκινάει μία εβδομάδα μετά την αρχική του εφαρμογή στο ζώο.
Αν το σκυλί είναι αλλεργικό στα συστατικά του θα φανεί από την πρώτη μέρα.
Το φοράς το πρωί και το βράδυ το βγάζεις και παρατηρείς την περιοχή αν είναι ερεθισμένο το δέρμα του. Αν είναι ερεθισμένο δεν το ξαναβάζεις και συμβουλεύεσαι τον κτηνίατρο για εναλλακτικά προϊόντα.
Liana01 και αλλεργικό να είναι το σκυλί με μία μέρα δεν παθαίνει κάτι.
Η δράση του σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι 4 μήνες. Προσωπικά στους 2 - 2 1/2 μήνες το αλλάζω.
 




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
μια εικονα απο τον κουταβο μου για την αλλεργια (για να ξερουν ολοι πως ειναι και μην την πατησουν σαν εμενα που καθυστερησα)
Για πόσο καιρό καθυστέρηση μιλάμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
για 3 μερες και ενα βραδυ που εκανα τη βλακεια να του το ξανα φορεσω οπως ειπε η κτηνιατρος
βεβαια υπαρχει και επιδεινωση λογου φαγουρας
 
Last edited:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
όταν έβαλα στις δικές μου, η μια μετά από μια ώρα άρχισε να ξύνεται και να βγαίνουν τούφες τρίχας, η άλλη μετά από μια μέρα έβγαλε έντονες κοκκινίλες. Οπότε και στις 2 βάζω μόνο advantix και τα αιθέρια έλαια.
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
λοιπον καποια συμπεσματα απο αυτον που την πατησε με την αλλεργια (λογου αγνοιας)
μπορει στην αρχη να μην το δειτε λογου περιλαιμιου (οπως εγω) οποτε καθε μερα να βγαινει το περιλαιμιο και να τσεκαρετε την περιοχη του λαιμου

τη στεναχωρια μου μεσα :mad: