Scalibor και αλλεργία!


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν εχει γινει πληγη και ειδικα με το ξυσιμο ...
μια πλυση με ενα αντισηπτικο απλα σαπουνι ... δεν πειραζει...
τα νυχια του ζωου μεταφερουν αρκετα μικροβια....
αντιθετα ο γιατρος λοιπον μπορει να ειναι της αποψης να μην φορτωνουμε χωρις ιδιαιτερο λογο το ζωο με φαρμακα.... βλεπε κορτιζονουχες αλοιφες κλπ....
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Δεν βοηθάει στον κνησμό όμως ασε που μπορεί να προκαλέσει ξηροδερμία. Του έδωσε ενα ισχυρό αντισηπτικό χειρουργικής χρήσης οπότε δεν νομίζω οτι είναι τέτοιος γιατρος.
τελος πάντων εγώ στον σκύλο μου δεν θα το έβαζα υπάρχει κτηνιατρικό σκεύασμα για αυτη την δουλειά.
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
καλησπερα
τη δευτερα θα σας εχω νεα για εναλακτικη ιατρικη (φυτικα) για ολα αυτα
ας ειναι καλα η κοπελια της φιλοζωικης της κατερινης
(ποσο μου αρεσει αυτο το απλοχερα μοιραζωμαι τις γνωσεις μου με εσενα )
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Λοιπον σημερα πηρα το bioband ειναι αρκετα μεγαλο και το κοβεις οσο θες. Ειναι πρασινο και μυριζει πολυ εντονα. Μολις του το ηαλα μυρισε ολο το σπιτι.
Εφοσον ειναι φυτικο, ελπιζω να μη του πεσει βαρυ


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.752
Αυτό φορούσα στον τζιμάκο όταν ήταν αδέσποτος πάντως και ήταν καθαρός και από τσιμπούρια και από ψύλλους.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Παντως τωρα δε θα του βαζω και advantix νομιζω θα ναι too much. Μαλλον θα τον γυρισω σε frontline οπως το χειμωνα.

Μακαρι να κανει δουλεια Μυρτω γιατι τον σκεφτομουν πολυ που μετα το σκαλιμπορ δεν ειχε αλλο κολλαρο


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
λεπτομεριες παιδια και σε εμενα που δεν τα σκαμπαζω αυτα και εχω καει απο το σκαλιμπορ

που θα το βρω ? τι? πως? κοβεις?

Λοιπον σημερα πηρα το bioband ειναι αρκετα μεγαλο και το κοβεις οσο θες. Ειναι πρασινο και μυριζει πολυ εντονα. Μολις του το ηαλα μυρισε ολο το σπιτι.
Εφοσον ειναι φυτικο, ελπιζω να μη του πεσει βαρυ
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
http://www.pet4u.gr/Product/3381/antiparasiko_skyloy_bio_band

Ειναι αρκετα μεγαλο , και το κοβεις εσυ με ψαλιδι, οπως το σκαλιμπορ, αναλογως με το μεγεθος του λαιμου του ζωου. Εχει πρασινο χρωμα και αρχικα οταν το ανοιγεις μυριζει πολυ εντονα, οχι ασχημα ομως. Μεχρι το βραδυ εχει μειωθει η μυρωδια. Κραταει δυο μηνες και δεν επηρεαζεται απ το νερο


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 




Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Λοιπον σημερα πηρα το bioband ειναι αρκετα μεγαλο και το κοβεις οσο θες. Ειναι πρασινο και μυριζει πολυ εντονα. Μολις του το ηαλα μυρισε ολο το σπιτι.
Εφοσον ειναι φυτικο, ελπιζω να μη του πεσει βαρυ


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Αυτο χρησιμοποιουμε κ εμεις κ σε συνδιασμο με τν advantix δν του εχω βρει ποτε τπτ! Μονο μια φορα τ βρηκα δυο ταριχευμενα (νεκρα) τσιμπουρια.
 




ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
προβλημα

λοιπον η κοκκινιλα δεν εχει φυγει 100% να το βαλω η οχι το bioband? η να περιμενω να φυγει εντελως
Πιστεύω καλύτερα να μην το βάλεις μέχρι να φύγει τελείως η αλλεργία.Εμεις περιμένουμε να της περάσει εντελώς και μετά να της φορεσουμε κολαρο κανονικό και αντιπαρασιτικο.Το ίδιο μας είπε και ο κτηνίατρος.Εχει υποχωρήσει καθόλου;
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
καλησπερα
εχουμε κανει μεγαλη προοδο μπορω να πω αλλα εχουμε δρομο ακομα για να φυγει 100%
οποτε δεν του βαζω

τον ψεκαζω και με spray frontline στα ποδαρακια του πριν την βολτα αλλα και εκει τον πιανει φαγουρα
 




νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Να ρωτήσω κάτι. Η Τσέρι έκανε αλλεργία στο σκαλιμπορ και της το έβγαλα. Δεν το είχα αφήσει δύο μέρες εκτός συσκευασίας πριν της το βάλω. Το εχω κρεμασμένο έξω περίπου είκοσι μέρες. Να δοκιμάσω να της το ξαναβαλω??

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 








Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Παιδιά, του έβαλα σκάλιμπορ για μιαμισυ μέρα. Την πρώτη βραδιά όλα ΟΚ, τη δεύτερη βραδιά ο κακομοίρης δεν έβρισκε ησυχία απο τη φαγούρα, οπότε του το έβγαλα και του αλοίφω το σημείο με bepanthol, οπότε και τον ηρεμεί λίγο. Δε νομίζω να έχει πρόβλημα με τη bepanthol, μου την είχε συστήσει η γιατρός όταν είχε βγάλει ένα εκζεματάκι. Επίσης, έχει αρχίσει και βγάζει κόκκινα δάκρυα και του βάζω φυσιολογικό ορό, κάνω καλά;; (το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, μια ερώτηση κάνω, αύριο θα πάρω και τη γιατρό του τηλέφωνο να της τα πω).
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ειναι δυνατον το σκαλιμπορ να δημιουργησει κατευθειαν πληγη?
Χωρις να ξυνεται το σκυλι καθολου?
Να μη τα πολυλογω την ψαχουλευα σημερα κ της βρηκα αρκετα σήμεια με καπαλακια, κοντα στο σκαλιμπορ (στον αυχένα της) κ ακριβως επειδη ηταν σε εκεινο το σημειο δε την ειχα προσεξει νωριτερα....
Μου κανει εντυπωση γιατι καταρχας τοχει ξαναφορεσει χωρις προβληματα κ τοχα κ δυο μερες να αεριζετε πριν της το βάλω...
Το αλλο σεναριο ειναι οτι πριν κατι μερες ειχαμε ξεχασει την καγκελοπορτα ανοιχτη κ μπηκε μεσα ενα σκυλι το οποιο ηταν φτυστο ενα γνωστο μας σκυλι οποτε υπεθεσα οτι το σκασε για να ρθει να παιξει με την Ηρα (τοχε ξανακανει) ενω περιμεναμε ταφεντικο του (μονο κ μονο για να διαπιστωσουμε εντελει οτι δεν ηταν τελικά αυτου αλλα απλα έμοιαζαν σαν δυο σταγονες νερο), τεσπα ψιλοαρπαξε τοτε την Ηρα πανω στο αγαρμπο παιχνίδι (στον λαιμό)
Κ ελπιζω τωρα εγω ναταν αυτο!
Ναταν αυτο η ναναι το σκαλιμπορ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.805
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf