Scalibor και αλλεργία!


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μου έχει τύχει να δω μόνο ένα σκυλί με αλλεργία στο scalibor, αλλά ξεκίνησε με κοκκινίλες, φαγούρα, και στη συνέχεια πληγή από το ξύσιμο. Σύμφωνα με τον κτηνίατρό μας πάντως, η αλλεργία σε έναν οργανισμό τείνει να εκδηλωθεί όχι την πρώτη φορά που έρχεται σε επαφή με την αλλεργιογόνο ουσία, αλλά σε επόμενες (δεν το θυμάμαι ακριβώς για να το μεταφέρω επιστημονικά, όπως το μετέφρασα στο μυαλό μου είναι ότι την πρώτη φορά ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να "αντιδράσει" για να εμφανίσει σημάδια αλλεργίας, καθώς επεξεργάζεται τη νέα ουσία. Αντιδρά συνήθως σε αργότερη έκθεση στο εν λόγω συστατικό).
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Για να καταλαβεις της το φοραω μονο καθε καλοκαιρι!
Εε τι σκ@τ@? Μετα απο δυο καλοκαίρια?
Φαγουρα μια φορα δεν ειχε στανταρ, αμα ξυνοταν έστω κ λιγο θα μου τραβαγε την προσοχη κ θα το βλεπα αμεσως!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Να σου πω τη μαύρη αλήθεια φοβάμαι περισσότερο τη σκνίπα από την αλλεργία, οπότε μάλλον θα άφηνα το scalibor και θα άψαχνα γύρω από το κολάρο για τυχόν νέα / επιδεινωμένα σημάδια, και στη συνέχεια θα τηλεφωνούσα στον κτηνίατρο. Πιθανότατα να είναι από το παιχνίδι με τον άλλο σκύλο, ιδίως αν ήταν λίγο άγαρμπο.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν ηταν λιγο αγαρμπο...την άρπαξε κανονικα (εκει μου κανε εντυπωση κιολας κ μου μπηκαν ιδέες μπας κ δεν ηταν τελικα ο Ζαφειρης)!
Την ψαχνω την ξανά ψάχνω εχει μονο στον αυχενα κ βρηκα κ κατω απταυτι...εντωμεταξυ προφανως κ την ενοχλει γιατι δε μαφηνει κιολας να την ψαξω καλα καλα ενω κανονικά ειναι πάρα πολυ στωικη...
Απλα φοβαμαι την αλλεργία γιατι πραγματικα δεν ξερω τιποτα γιαυτη κ δεν ξερω πχ τι να κανω για να την καταπραΰνω...
Κ γω τεινω οτι την εκανε το αλλο σκυλι την ζημια...απλα ειπα να ρωτησω ποιος ειναι ο τροπος εμφανισης της αλλεργίας για να το αποκλεισω τελεσιδικα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καταρχην βγαλε το σκαλιμπορ... ειτε φταιει ειτε οχι εσυ πρεπει να το βγαλεις ....
αν προερχεται απο αυτο θα παρατηρησεις αμεση βελτιωση ...
για τα κουνουπια χρησιμοποιησε eukacid με το οποιο θ αβαζεις λιγες σταγονες συμφωνα με τις οδηγιες απο το σβερκο μεχρι την ουρα του σκυλου..
αβ δεν φατιει το σκαλιμπορ δεν εχεις να χασεις τιποτε αν φταιει θα της κανεις καλο και θα την ανακουφισεις...
εκ του αποτελέσματος θα καταλαβεις τι εχει γινει μεχρι τοτε προσπαθησε να βοηθησεις το ζωο..
 
  • Like
Reactions: LaCat


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Της το βγαλα το σκαλιμπορ ετσι κ αλλιως (εχει κ advocate αλλωστε) αμα προερχοταν απτο σκαλιμπορ θα βλεπα αλλαγη ή εστω δε θα βρισκα αλλου πληγες αμα ηταν απτο σκυλι φοβηθηκα μη της επιδεινωσει τις πληγες το περιλαιμιο.
Παντως για την ιστορια οι πληγες στον αυχενα θρεψαν, πεσαν κ τα κακαδια, μας εχει μεινει μονο κατω απτο αυτι η οποια ηταν κ σαφως πιο μεγαλη αλλα κ αυτη σιγα σιγα θρεφει.
 




mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Παιδιά καλησπέρα μια απορία! Έχω βάλει σκάλιμπορ στο μικρό εδώ και 4-5 μέρες. Πριν φορούσαμε ένα φυτικό αλλά στο πάρκο που πάμε πρέπει να έχει σκνίπες (χειμωνιάτικα!) και είπα καλού κακού να πάω σε κάτι πιο δυνατό. Δεν είχε θέμα αρχικά αλλά σήμερα έχει αρχίσει να ξύνεται έντονα... Είναι μακρύτριχος ο μπόμπιρας και δε βλέπω καλά αν έχει ερεθιστεί το δερματάκι του... Να το βγάλω?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Παιδιά καλησπέρα μια απορία! Έχω βάλει σκάλιμπορ στο μικρό εδώ και 4-5 μέρες. Πριν φορούσαμε ένα φυτικό αλλά στο πάρκο που πάμε πρέπει να έχει σκνίπες (χειμωνιάτικα!) και είπα καλού κακού να πάω σε κάτι πιο δυνατό. Δεν είχε θέμα αρχικά αλλά σήμερα έχει αρχίσει να ξύνεται έντονα... Είναι μακρύτριχος ο μπόμπιρας και δε βλέπω καλά αν έχει ερεθιστεί το δερματάκι του... Να το βγάλω?
οπωσδήποτε βγάλ' το. Και η δικιά μου είχε αλλεργία για scalibor. Μια μέρα το φόραγε και απο το ξύσιμο έγβαινε το μαλλί τουφες τούφες.
 
  • Like
Reactions: mairoula and johnk


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Και να του βάλω πάλι το φυτικό? Ένα μπλε είναι με σιτρονέλα αν θυμάμαι καλά, είναι οκ για τις σκνίπες αυτό? Αμπούλα δε του φοράω του έχω δώσει χάπι bravecto.. Αυτό είναι για τα εξωπαράσιτα ή το endogard? Τα έχω μπλέξει λίγο :p ! Θα ειναι καλυμμένος με το χάπι και το φυτικό? Γιατί βλέπω κάτι τσιμπηματάκια σε ΄μένα τις τελευταίες μέρες, από σκνίπα πρέπει να είναι.. Προβληματίζομαι γιατί το φυτικό 1,5 μήνα το έχουμε και μου φαίνεται δε μυρίζει καθόλου...
 




mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Leisguard αντί για εμβόλιο? Το έχω ακουστά, θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο την άλλη βδομάδα που θα πάμε... Απλά με τόσα χάπια εμβόλια αμπούλες σπρευ κτλ που ακούω έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια και δεν ξέρω τι να επιλέξω για να είμαστε όσο το δυνατό πιο προστατευμένοι.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Πφφφ φάνηκε η κοκκινίλα τελικά κάτω στο λαιμουδάκι του τώρα που το έβγαλα.. Και μου το είπε ο γιατρός ότι θα του κάνει αλλεργία, το γκαντέμιασε! Τσάμπα και τα 17ευρώ :p
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Leisguard αντί για εμβόλιο? Το έχω ακουστά, θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο την άλλη βδομάδα που θα πάμε... Απλά με τόσα χάπια εμβόλια αμπούλες σπρευ κτλ που ακούω έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια και δεν ξέρω τι να επιλέξω για να είμαστε όσο το δυνατό πιο προστατευμένοι.
Το εμβόλιο δεν το εμπιστευόμαστε ακόμα. Ας βγουν πρώτα περισσότερες ερευνες.
Και εμείς (με τον κτηνιατρο μου) είμαστε κατά των πολλών χημικών. Οπότε περιορίζομαι μόνο σε αμπούλα (που είναι και για ψύλλους και τσιμπούρια) και leisguard. Τα αιθέρια έλαια δεν είναι χημικά. Για τα ενδοπαραράσιτα δίνω milbemax κάθε μήνα που είναι και για διροφιλάρια.
 




mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Για 3 έγραφε αλλά θα πάω να πάρω καινούριο... Κι από βδομάδα θα πάω να τα συζητήσουμε με τον κτηνίατρο μπας και βγάλω καμιά άκρη, με έχει αγχώσει πολύ το όλο θέμα :confused::confused::confused:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf