Seresto αντιπαρασιτικό κολάρο


tas13

Member
5 Οκτωβρίου 2012
10
0
έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο κολάρο; το ανακάλυψα εχθές στο internet και μου κάνανε εντύπωση τα αποτελέσματα των ερευνών που έχει κάνει η εταιρία. εν συντομία έχει δράση 7-8 μήνες προσφέρει προστάσια μεγαλύτερη από το συνδιασμό scalibor+frontline ενώ παρέχει προστασία απένταντι στη σκνίπα σε ποσοστό 100%
 








epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Eγω βλεπω ότι είναι μονο για ψυλους και τσιμπουρια...
Που αναφέρονται οι σκνίπες;
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Θα ήταν 100% για σκνίπα και δεν θα το ανέφεραν στην συσκευασία;:-k

Και φωτάκια θα είχαν...:p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Θα ήταν 100% για σκνίπα και δεν θα το ανέφεραν στην συσκευασία;:-k

Και φωτάκια θα είχαν...:p
Το ίδιο έγραψα αλλά ο δαίμων του φόρουμ δεν το πόσταρε ποτέ!
Αποκλείεται..
 


tas13

Member
5 Οκτωβρίου 2012
10
0
τι να πω το σκέφτηκα και εγώ αυτο που λέτε αλλά και τα αποτελέσματα της ερεύνας που λένε "...No dogs from Group A tested Leishmania-positive during the study leading to a final protection efficacy of 100% in collared animals. " με βάλανε σε σκέψη.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ποια σκνιπα; που την ειδατε τη σκνιπα;

Για ψυλλους και τσιμπουρια ειναι. Μου το συνεστησε ο κτηνιατρος μετα απο δυο πιροπλασμοσεις. Μετα απο ενα μηνα βρηκα κολλημενο τσιμπουρι.
 


tas13

Member
5 Οκτωβρίου 2012
10
0
κατάλαβα μούφα δηλ; και ειχα ψηθεί παρόλο που είναι πανάκριβο σε σχέση με τα άλλα να το αγόραζα.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν προστατευε απο σκνιπες και κουνουπια θα επρεπε να αναγραφεται στη συσκευασια. Αλλα μαλλον δεν εχουν κανει τις απαραιτητες ερευνες για να μπορεσουν να το γραψουν αυτο. Το ενα συστατικο του ειναι ιδιο με την Advantix (imidacloprid) και η Advantix, λεει, προστατευει απο σκνιπες και κουνουπια.

Που να το βρω το Eukacid εδω τωρα! Μιλαμε για πολυ τσιμπουρι ομως!
 






Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Η εταιρεία όντως στη συσκευασία δεν αναφέρει τίποτα για προστασία από σκνίπες. Αυτό γράφει και μέσα στο άρθρο που παρέθεσε ο φίλος που άνοιξε το θέμα.

Recently, a polymer matrix collar containing a combination of 10% imidacloprid and 4.5% flumethrin (Seresto®, Bayer Animal Health), hereinafter referred as “collars”, with both repellent and insecticidal properties against fleas and ticks, has been developed for use in dogs and cats [25],[26]. Previous efficacy studies have demonstrated protection against tick and flea infestations over a period of eight months, which has been attributed both to the slow-release collar matrix system and to the synergistic action between the pyrethroid flumethrin and the neonicotinoid imidacloprid [25], [26]. Despite these promising results, no data describing the repellent activity of this collar formulation against phlebotomine sand flies or its efficacy in preventing CanL in endemic areas is available. In the present study, we addressed this gap in knowledge by investigating the efficacy of this collar for the prevention of infection by L. infantum in young dogs living in a hyper-endemic area of southern Italy.
Παραείναι όμως εντυπωσιακά τα αποτελέσματα της μελέτης αυτής:

No dogs from Group A tested Leishmania-positive during the study leading to a final protection efficacy of 100% in collared animals.[...]Whilst no collared dogs (Group A) were infected by L. infantum, IDRs as high as 45.1% were recorded in dogs left uncollared (Group B)
Σημαντικό στοιχείο που θα πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν:

Competing interests: The study was supported by Bayer Animal Health GmbH (Germany) and Dr. Dorothee Stanneck is an employee of Bayer Animal Health GmbH, Leverkusen, Germany. There are no patents, products in development or marketed products to declare. This does not alter the authors' adherence to all the PLOS ONE policies on sharing data and materials, as detailed online in the guide for authors.
 
Last edited:




Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
44
Καλησπερα στην παρεα.. Σημερα μου πρότειναν το εν λογω κολλαρο.. Εχουμε εντυπώσεις απο καποιον που το δοκίμασε?? ρωτησα την κτηνίατρο μου για το σκαλιμπορ που χρισημοποιω χρονια και στο μεγαλο μου σκυλι και μου πε οτι επειδη υπαρχει πολλα χρονια στην αγορα και οι σκνιπες εχουν ψιλόμεταλλαχθει εχει χασει καπως την δυναμη του.. Η αποψη σας?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Καλησπερα στην παρεα.. Σημερα μου πρότειναν το εν λογω κολλαρο.. Εχουμε εντυπώσεις απο καποιον που το δοκίμασε?? ρωτησα την κτηνίατρο μου για το σκαλιμπορ που χρισημοποιω χρονια και στο μεγαλο μου σκυλι και μου πε οτι επειδη υπαρχει πολλα χρονια στην αγορα και οι σκνιπες εχουν ψιλόμεταλλαχθει εχει χασει καπως την δυναμη του.. Η αποψη σας?
το μόνο μου σοβαρό επιχείρημα κατά του είναι οτι δεν επαιρνε έγκριση για προστασία κατά υης σκνίπας την οποία κ πήρε πρόσφατα επωμένως το βούλωσα.
Ενα κομμάτι που θέλει προσοχή είναι οτι επειδή είναι αρκετά ακριβότερο του σκάλιμπορ , ζορίζεσαι έξτρα πολύ άν το βγάλουν από το λαιμό τους κ το μασουλήσουν. Στέλνουν 40 ευρά στα σκουπίδια μέσα σε 24 ώρες. Με το σκάλι το 10ευρω δεν πόναγε το ίδιο. Κατα τα άλλα για τα σκυλιά είναι αρκετά ασφαλές, δηλαδή ένας σκύλος με νορμάλ στομάχι κ να το φάει ούτε γαστρίτιδα δεν θα κάνει-θα χ3σει τα κομματάκια έξω από τον οργανισμό πρίν κάν εκρίνουν αρκετές τοξικές ουσιες.
Τέλος,είναι σημαντικά πιο καλαίσθητο από,τι το σκάλιμπορ
 


Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
44
Ευχαριστω για την απαντηση..θελει και την αμπούλα του βεβαια να υποθεσω για εναν καλο συνδιασμο?
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3