Seresto αντιπαρασιτικό κολάρο


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
2η χρονιά που το χρησιμοποιούμε και είμαι απολύτως ευχαριστημένη. Ψύλλος και τσιμπούρι ούτε για αστείο πάνω τους. Απλά Μάιο- Ιούνιο- Ιούλιο- Αύγουστο μπορεί να βάλω και καμία αμπούλα.
Πήρε και την έγκριση που ανέφερε η Ιωάννα πιο πάνω.

Εμένα τα δικά μου είναι αρνιά, οπότε δε το ενοχλούν το κολάρο και έτσι δε σκέφτομαι την πιθανότητα να έχω "πετάξει" 80 €.
 
  • Like
Reactions: kosmaki


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Σήμερα πήγαμε για κολάρο και ξαναπήρα το σκαλιμπορ, μόνο και μόνο για τη δράση του κατά της σκνιπας, δράση που το σερεστο δεν έχει (έτσι μου είπε η γιατρός)
 


Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
44
Το θεμα ειναι οτι επειδη το σκαλιμπορ υπαρχει χρονια μηπως υπαρχει κάποιου ειδους ανοσία στην δραστική του ουσια?
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Το σερεστο πλέον πήρε έγκριση για Προστασία από σκνιπα!
Εγώ σκαλιμπορ δεν έχω βάλει ποτέ. Πάντα έβαζα αμπουλα στα σκυλιά μου, εκτός από πέρυσι που μου το πρότεινε ο γιατρός μας το συγκεκριμένο κολάρο και έκανε δουλειά στη μικρή.
 
  • Like
Reactions: vkop and kosmaki


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
Καλησπερα!!Πηρα το σκυλακο της φωτογραφιας 1 βδομαδα πριν..Και ο κτηνιατρος μου συνεστησε αυτο το κολαρο..Απλα ειπε να περιμενω να μεγαλωσει γιατι τωρα ειναι 5 μηνων..Ειπε οτι συμφερει περισσοτερο απο τις αμπουλες και τα χαπια,αφου κραταει για 8 μηνες..Ειναι και αναλογα τι βολευει τον καθενα..
 


Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
44
Τι εννοεις σου ειπε να μεγαλωσει κιαλλο?? Και τωρα το σκυλι πως προστατευεται δηλαδη??
 


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
μου ειπε να γινει 8+ μηνων αν δεν κανω λαθος..τωρα προστατευεται με αμπουλα..οταν τον βρηκε μια γνωστη μου στο δρομο και μου τον εδωσε ηταν ΓΕΜΑΤΟΣ τσιμπουρια γιατι την μια εβδομαδα που τον κρατησε τον ειχε εξω σε μερος με χορτα..τωρα με την αμπουλα εχουν φυγει απο οσο βλεπω ολα..
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
UP!

Υπάρχει κάποιο λινκ να διαβάσουμε σχετικά?

Γνωριζει κάποιος στοιχεία για την προστασία που παρεχει το seresto κατα της σκνίπας;
Στο site της Bayer δεν βρισκω τίποτα τέτοιο. Μονο προστασία σε ψυλλους και τσιμπούρια αναφέρει.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Παιδιά δε σας ξέχασα, αλλά στο νετ βρισκω μόνο στα ισπανικά και δεν πρόλαβα να πάω καθόλου στον κτηνίατρο. Από δευτερα που θα περάσω θα επανελθω με feedback
 


vkop

Active Member
8 Νοεμβρίου 2015
32
108
38
Σήμερα ρώτησα 2 κτηνίατρους αν το περιλαίμιο προστατεύει από την σκνίπα. Ο πρώτος μου είπε ναι και ότι απλά δεν έχει πάρει πιστοποίηση, η δεύτερη το ίδιο και ότι φέτος έχει πάρει πιστοποίηση από τον ΕΟΦ και μάλιστα είναι σε έλλειψη στην χώρα μας!!! Έστειλα και mail στον ΕΟΦ με σχετικό ερώτημα μπας και δούμε τίποτα επίσημο....
 
  • Like
Reactions: vrmode and epial


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πάντως στην τελευταία περίληψη χαρακτηριστικών του προϊόντος που βρήκα (αναθεωρημένη τον Σεπτέμβριο 2015) στις "Ενδείξεις" δεν υπάρχει αναφορά στη λεϊσμανίαση.

Σε άλλη παράγραφο ("Φαρμακοδυναμικές ιδιότητες") αναφέρει: "Data of two clinical field studies performed in Leishmania infantum endemic areas indicate a significant reduction in the risk of Leishmania transmission by sand flies in treated dogs compared to non-treated dogs, while the efficacy of the product in the prevention of sandfly bites has not been established. The influence of shampooing or water immersion regarding the transmission of canine leishmaniosis has not been examined."

Στο site της Bayer αναφέρει:
"Indicated for ticks, fleas, sarcoptic mange and lice
Seresto® is indicated for 8-month prevention and treatment of ticks and fleas on small and large dogs, and puppies 7 weeks of age and older. Seresto® controls existing lice infestations and kills lice for 30 days."

Έστειλα μέιλ στη Bayer Ελλάδας για πληροφορίες εδώ και κάτι μέρες, αλλά ακόμα δεν έχει έρθει απάντηση.
 
  • Like
Reactions: vkop


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Για γρήγορες απαντήσει ποστάρετε την ερώτηση στις fb σελίδες τους - εκεί τσακίζονται να απαντήσουν πιο γρήγορα :cool:
 
  • Like
Reactions: vkop and sea-mol


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ήρθε σήμερα η απάντηση της Bayer (ζητώντας συγνώμη για την καθυστέρηση) και είναι η εξής:

"....
Σας ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία σας μαζί μας.

Σας παρακαλούμε, να απευθυνθείτε στον κτηνίατρό σας, ο οποίος γνωρίζει όλες τις πληροφορίες σχετικά με τις θεραπευτικές ιδιότητες, τις ενδείξεις και τις κλινικές μελέτες σχετικά με το SERESTO και είναι σε θέση να απαντήσει σε όλα σας τα ερωτήματα.
Σε περίπτωση που ο κτηνίατρός σας θελήσει να επικοινωνήσει μαζί μας, παρακαλώ, δείτε παρακάτω τα στοιχεία επικοινωνίας μας:
....."

Χρησιμοποιώ scalibor και δεν είναι στις άμεσες προτεραιότητές μου να το αλλάξω. Θα ρωτήσω κάποια στιγμή τον κτηνίατρο όταν ξαναπάω, οπότε αν μάθει κάποιος άλλος στο ενδιάμεσο, ας ενημερώσει.
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
παιδια ας γραψει καποιος απο που το πηρατε το serestro. βεβαια ειμαι μικρος ακομα 3,5 μηνων , θα κανω δευτερο εμβολιο.
 


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
Λογικα θα μπορεις να βρεις στα κτηνιατρεια..Πριν λιγο καιρο ειχαν ελειψη στο συγκεκριμενο,δεν ξερω αν εχουν ακομα..Παντως καλυτερα για τωρα να προστατευεις το σκυλι σου με αμπουλες ή χαπακια,διοτι το κολαρο αυτο θα το προστατευει για 8 μηνες,και σε 8 μηνες,ο λαιμος του σκυλου σου θα εχει μεγαλωσει αρκετα,οποτε λογικα δεν θα του κανει πια,και θα αναγκαστεις να παιρνεις καινουρια,που δεν συμφερει..Ο κτηνιατρος ειπε σε εμενα να μην το παρω ακομα,που ο σκυλακος μου ειναι 7 μηνων,ποσο μαλλον ο δικος σου που ειναι κατα πολυ μικροτερος..:)
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
τον ρωτησα κ μου ειπε κ αυτος το ιδιο, για κανα 6μηνο αμπουλες μονο κ σιτρονελα. επισης οντως υπαρχει τρομερη ελειψη κ δεν ξερει ποτε θα φερουν αινουργια παρτιδα.
 


rayngel

Member
24 Ιουλίου 2015
12
9
46
Μας το πρότεινε και εμάς ο κτηνίατρος , είναι είπε πάρα πολύ καλό , αυτό χρησιμοποιεί και αυτός στον σκύλο του , καλύπτει και για σκνίπες.Το παραλαμβάνουμε σε λίγες ημέρες από ξένο eshop όπου το βρήκαμε αρκετά φθηνότερο , στο www.zoofast.gr , κάνετε αναζήτηση για "foresto"είναι το ίδιο.Το μεγάλο (70εκ.) το έχουν 24,94 ευρώ.
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Υπάρχει διαφορά μεταξύ seresto και foresto?
Seresto is known as Foresto in some European markets (BG, CZ, EE, HU, LT, LV, PL, RO, SK, SI) http://www.epresspack.net/seresto/foresto-2/

Ο σκύλος μου έχει δυσανεξία στο σκάλιμπορ και χρησιμοποίησα το seresto για δευτερη χρονια φετος. Και πάλι δεν βρήκα ούτε δείγμα απο ψυλλο ή τσιμπούρι που με το σκάλιμπορ πάντα έβρισκα γατζωμένα τσιμπούρια πάνω του που δεν είχαν ακόμη κολλήσει τα "δόντια" τους.

Kαι τις 2 χρονιές δεν έβαλα σχεδόν καθόλου αμπούλες, 1 μόνο κάθε καλοκαίρι.
 
  • Like
Reactions: LaCat and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3