ShuShi


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ναι, μεγάλωσα, έγινα 4 μηνών & 4άρων κιλών.
Και ναι, δεν είμαι σκυλί, είμαι ο διάβολος μεταμορφωμένος σε γκρέμλιν.
Έμαθα να κατουράω στην πάνα και εδώ και 3 μέρες κατουράω και στην βόλτα. Αυτό βέβαια δεν με εμποδίζει πάνω στο τρελό παιχνίδι με τον μεγάλο αδελφό μου, όταν δεν προλαβαίνω να την αμολάω όπου να 'ναι. Αλλά πάντα υπάρχει ένα έτοιμο σφουγγαρόπανο που "μοσχοβολάει" αποσμίνη να διορθώσει το ατύχημα. Ας είναι καλά το δίποδο.
Εγώ στο μεταξύ έχω πολλή δουλειά. Μαθαίνω στον αγαθιάρη τον αδελφό μου πως να κάνει ζημιές. Να φτάνει σαν πιο ψηλός τα ράφια και να φέρνει πράγματα να παίξουμε. Καλώδια από φορτιστές, χαρτιά, βιβλία και άλλες λιχουδιές που κάνουμε φύλλο και φτερό και περνάμε πολύ ωραία. Να σκεφτείτε ότι πριν, όσο ήταν κουτάβι, δεν είχε κάνει ούτε μια ζημιά. Ο χαζός! Τώρα που του μαθαίνω πολύ του αρέσει.
Επίσης του έμαθα πως να καταστρέφει το προστατευτικό πλέγμα που έβαλε το χαζό δίποδο στο μπαλκόνι για να μην βγαίνω στο παραπέτο και κάνω βόλτες. 5 ώρες έκανε να το βάλει, εμείς (δηλαδή ο αδελφός μου, με τις δικές μου οδηγίες) ανοίξαμε 2 τρύπες σε 1 ώρα. Και άρχισα πάλι να βολτάρω. Πολύ μου αρέσει η θέα από τον 6ο όροφο. Το δίποδο, έβαλε κοτετσόσυρμα. Σιγά την δυσκολία. Ο αδελφός μου το τσαλάκωσε εκεί που του έδειξα. Τώρα μας απειλεί ότι θα το κλείσει με γυψοσανίδα. Φυσικά θα την φάμε. Ανυπομονώ να δω την γεύση της. Ελπίζω να είναι καλύτερη από το έπιπλο του χωλ που ροκανίζω τελευταία.
Τελικά περνάω πολύ ωραία. Έχω έναν τρισευτυχισμένο μεγάλο αδελφό και μια δίποδη γιαγιά που με λατρεύουν και μου κάνουν όλα τα χατίρια. Το άλλο δίποδο δείχνει λίγο απελπισμένο, αλλά θα συνηθίσει.
 






elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω, είναι ότι η μισοριξιά χάλασε και τον μεγάλο. Μέχρι πως να της βγάζει το λαστιχάκι από το κεφάλι του έμαθε το τέρας.
Τόσα χρόνια με τα γατόσκυλα τα chow μου, είχα ξεχάσει τι πάει να πει εκπαίδευση τουαλέτας και ζημιές. Αυτή μέχρι να μάθει την πάνα με ξεθέωσε.
Πάντως τέτοιο άφοβο σκυλί δεν έχω ξαναδεί. Ακόμη δεν άρχισε καλά-καλά να πηγαίνει βόλτα, έχει γνωρίσει όλα τα σκυλιά της περιοχής, ζητάει χάδια από όλους τους καταστηματάρχες και πρόλαβε να βγάλει και γκόμενο. Όπως το διαβάζετε. Η κουτσουλιά έχει φιλαράκο. Έναν μπουνταλά Αγ. Βερνάρδου 6 μηνών και 40 κιλών!!!
Αν επιζήσει από τις βόλτες στο παραπέτο της βεράντας (σε καμιά 15αριά μέρες δεν θα χωράει να περάσει πια) θα της κάνω το 1ο της μπάνιο. Γιατί δεν σας είπα και το άλλο... Λατρεύει να πλατσουρίζει στα νερά και να γίνεται μούσκεμα από το λάστιχο όταν ποτίζω. Το γκρέμλιν!
 












Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ούτε εγώ μπορώ δω το τερατακι.
Ίσως χρειάζεται να ρυθμίσεις το ποιοί μπορούν να δουν το άλμπουμ.
 








elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια :)
Και δεν στεναχωριέμαι που το δίποδο με λέει γκρέμλιν, η δίποδη γιαγιά μου μου υποσχέθηκε ότι όταν μεγαλώσω λίγο και μακρύνουν τα μαλλάκια μου, θα μου κάνει ένα ωραίο κοτσιδάκι και θα φανούν τα υπέροχα ματάκια μου και η εξωτική ομορφιά μου. Η ιδέα να αναδειχτούν τα κάλλη μου μου αρέσει, αλλά αυτό το "κοτσιδάκι" με ανησυχεί λίγο. Αν με ενοχλεί θα βάλω τον αδελφό μου να το "χαλάσει", όπως χαλάσαμε σήμερα το μαξιλάρι μου. Το βγάλαμε στη βεράντα και το τραβούσαμε, το δαγκώναμε, το σκίσαμε και γέμισε ο τόπος με μικρά μικρά ασπράκια (αφρολέξ τα έλεγε το δίποδο) που τα έπαιρνε ο αέρας κι εγώ τα κυνηγούσα και πολύ το διασκέδασα. Φεύγω τώρα γιατί έρχεται το δίποδο που τελείωσε το σκούπισμα της βεράντας και δεν θέλει να του πειράζω το πληκτρολόγιο.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Έχω ένα θεματάκι και θέλω τις γνώμες σας.
Όπως έχω ξαναπεί, η εκτροφέας της Shushi ενημερώνεται ανελλιπώς για την πορεία της. Μετά τις τελευταίες φωτογραφίες που της έστειλα, μου ζήτησε μα μην την στειρώσω μετά τον πρώτο της οίστρο όπως ήταν προγραμματισμένο, αλλά να περιμένω. Τους λόγους τους υποθέτω, αλλά για την ώρα δεν μπήκα σε λεπτομέρειες.
Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής: Αν δεν την στειρώσω πως θα διαχειριστώ την συμβίωση με τον Ιβάν την εποχή του οίστρου της; Θυμάμαι ακόμη τον εφιαλτικό μήνα του 1ου οίστρου της Shushi της πρεσβύτερης με τον Lio. Και τότε είχαμε την δυνατότητα να την περιορίσουμε στο διαμέρισμα της μητέρας μου. Τώρα δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Θα βρίσκεται στο ίδιο διαμέρισμα 16 ώρες την ημέρα με τον Ιβάν, χωρίς δυνατότητα περιορισμού ή διαχωρισμού περιοχών.
Όσοι έχετε αρσενικά και θηλυκά αστείρωτα μαζί, πως το χειρίζεστε;
 










elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
...και πειθώ έχει, και τσούγδω είναι, και τον κάνει ό,τι θέλει.
Το κακό είναι ότι εγώ βασιζόμουν σ' αυτόν λόγω ηλικίας και φυλής για να την διορθώνει, κι αυτή τον έκανε σαν τα μούτρα της. Σαν συμμορία τεντιμπόηδων κυκλοφορούν στο σπίτι και ψάχνουν να βρουν τι διαβολιά θα κάνουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf