Sos άγνωστη πάθηση


xris004

Member
20 Νοεμβρίου 2015
6
2
36
Λοιπόν θα προσπαθησω να ειμαι συντομος. Πριν κανα 1,5 μηνα-2, ειχαμε βρει 2 κουταβακια σε ενα κλειστο τσουβαλι, σχεδον νεογέννητα, ο γιατρος ειπε 10-15 ημερων ηταν τοτε. Αποφασισαμε να τα παρουμε κ να τα μεγαλωσουμε, αγνωστης ρατσας, σιγουρα μπερδεμενα, φερνουν σε κυνηγοσκυλα, θυλικα κ τα 2.

Τα πηγαμε λοιπον στον κτηνιατρο, μας συμβουλεψε πως να ξεκινησουμε (απειροι εμεις γιατι ποτε δεν ειχαμε κατοικιδια), καναμε τα πρωτα διπλα μας εμβολια, πηραμε τα χαπακια για το σκουληκι κι ολα καλα.

Σιγα σιγα θελαμε να μαθουμε να καθονται κ δεμενα λιγο γιατι δεν εχουμε κ καμια τεραστια αυλη κ πηγαιναν κ τα εκαναν οπου μπορειτε να φανταστειτε, τα δεναμε λοιπον για λιγο καθε μερα ετσι ωστε να μαθουν (φυσικα κ γκρινιαζαν αλλα μετα απο λιγο καθοντουσαν)

Πριν 4-5 μερες ενα πρωι η μητερα μου βλεπει ενα ψοφιο πουλακι κ τη μια σκυλιτσα απο πανω του, το πουλακι ηταν σακατεμενο αλλα δε γνωριζουμε αν το εφαγε το σκυλι, δεν ειδε κανεις τπτ κ μετα το πηραμε φυσικα απο εκει, λοιπον την ιδια μερα προς το βραδακι παμε να δεσουμε για λιγο κ η μια αυτη τη φορα εκανε σε παλαβη υπερβολικα, σε καποια φαση μετα απο καποια λεπτα αποφασιζω να τα ξεδεσω γιατι δε μου πηγαινε η καρδια.

Τα ξελυνω λοιπον κ παρατηρω οτι η μια τα χε κανει μεσα στο σπιτακι και ηταν ζαρωμενη κ ειδα ισα ισα οτι τα εγλυψε λιγο, ομως πιστευω οτι δεν εφαγε μια κ ποτε δεν ειχε ξανακανει κατι αντιστοιχο ουτε τα ειχε ξανακανει μεσα (το δεσιμο δε ξερω αμα θα παιξει ρολο στην ιστορια απλα το αναφερω μπας και), απο εκεινο το απογευμα κ μετα η μια λοιπον πηγαινε απο το κακο στο χειροτερο, μεχρις ωτου φτασουμε στο σημειο να ειναι νηστικη για 4-5 μερες, εχει φαει μονο ΕΛΑΧΙΣΤΟ βραστο κοτοπουλακι με ζουμακι κ ρυζακι λαπα κ χθες ηπιε για πρωτη φορα ΛΙΓΟ νερο σε αυτες τις μερες, φυσικα κ τα πηγαμε απο την πρωτη μερα στον κτηνιατρο, εχει αδυνατισει τοσο πολυ που ζυγιζει 3,5 κιλα, ειναι φανερα εξαντλημενη δε τρωει δε κουνιεται ειναι συνεχως ζαρωμενη με τα αυτια κατω κ την ουρα στα σκελια. Ο γιατρος λεει ειναι μια μορφη ιωσης που κυκλοφορει κ της χορηγει αντιβιωση κ καθε μερα την εχουμε με ορο για 1-1,5 ωρα. Φυσικα δεν εχει φαει τιποτα ακομα κ την πηγαινω 2 φορες καθημερινα στο γιατρο. Αυτος μου λεει οτι μαλλον θα το ξεπερασει. Απο αυτες τις μερες δε παρατησρησα εμετο, σιγουρα ομως εκανε διαροια κ δεν ειδα κ τπτ σκουληκια, ηταν φυσιολογικο χρωμα απλα ηταν νερουλα.

Σημερα ομως το απογευμα ηρθε κ το πλεον ανησυχητικο... εκανε διαροια με αρκετα θα ελεγα αιμα... Τη μαγκωνω επιτοπου κ την ξαναπαω στο γιατρο, ξανα ορο ξανα βιταμινες ξανα υγρα ξανα ολα αυτα, της ξαναδινει παλι αντιβιωση αυτη τη φορα σε μορφη χαπιου (τις αλλες φορες καναμε ενεση). Ξανα η σκυλιτσα αρνειται να φαει κ οταν παω με το ζορι η αντιδραση της ειναι απιστευτη, δε μπορω να της δωσω τιποτα, με συριγγα προσπαθησαμε, καναμε κοτοπουλακι στο μπλεντερ ζε ζωμο, γαλατακι... τιποτα τιποτα τιποτα ουτε τσαγακι ουτε τιποτα, μονο νερακι ειπιε χθες λιγο.

Το βλεπω κ ποναει η καρδια μου ετσι οπως εχει γινει αλλα πιο πολυ με ανησυχει οτι εχω την εντυπωση οτι δε κανει ουτε η ιδια προσπαθεια να επανελθει.. Τωρα ειναι 2 μηνων σημειωση*. Δηλαδη εχει κανει μονο 2 εμβολια. Ειναι σιγουρα ευαλωτο το ανοσοποιητικο.

Πηρα κι αλλο κτηνιταρο τηλεφωνο, κι αυτος μου πε οτι θα εκανε οτι εκανε κι ο αλλος..

Παιδια δε ξερω τι να κανω αληθεια, ειναι κριμα να επεζησαν κουταβακια νεογεννητα κ να παει τωρα απο μια βρωμοιωση (αν ειναι ιωση κ δεν ειναι τπτ αλλο γιατι καποιοι μου παν μηπως εφαγε λιγο απο το πουλακι (που ανεφερα στην αρχη) κ κανενα κοκαλακι του πληγωσε το εντερο του η μηπως επαθε καταθλιψη που το ειχα δεσει (φυσικα απο τοτε ουτε καν τα ξαναδεσαμε). Δε ξερω ρε παιδια τι αλλο να κανω... Αμα καποις εχει καμια ιδεα απο τιποτα παρομοιο ας το πει.

Πρωτου συμβουν ολα αυτα ολα ηταν μια χαρα, κ χαρουμενα ηταν κ ετρωγαν μια χαρα κι ολα μελι γαλα. (α μεχρι κ μελακι στο στομα θα του βαλω αυριο μπας και κανει καμια κινηση..)

Αυτα.. καθε βοηθεια δεκτη...
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Στην θεση σου θα πηγαινα σε 2ο κ σε 3ο κτηνιατρο κ τάχιστα...
μου φαίνονται λιγο κουλά ολα αυτα κ δεν ανεφερες καν εαν έκανε την οποιαδήποτε εξεταση ο κτηνιατρος...
μακαρι να ειναι κατι το περαστικο κ γρηγορα να αναρρώσει η κουταβα.

ΥΓ: δεν υπάρχει λόγος να δένεται τα 2μηνιτικα, είναι πολυ μωρα ακομη, αυτα χρειαζονται στοργη κ ζεστασια, ειδικα τωρα, βαλτε τα μεσα στο σπιτι κ προσπαθήστε να τα φροντισετε οσο το δυνατόν καλύτερα.
 




xris004

Member
20 Νοεμβρίου 2015
6
2
36
σημερα το πρωι εκανε κακακια παλι κι ευτυχως χωρις αιμα αυτη τη φορα κ την ειδα ελαφρως καλυτερα απο αποψη κεφιου, αλλα ελαφρως.. της εβαλα το πρωι λιγο μελακι στο στομα κ το εγλυψε λιγο. Τωρα θα την ξαναπαω παλι στο γιατρο.

Δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα να τα βαλω μεσα στο σπιτι μιας κ δε μενω μονος κι επισης μας ειπε ο γιατρος να τα δενουμε λιγη (λιγη εννοω μιση ωρα απο 1-2 φορες τη μερα) ωρα τη μερα για να μαθουν σιγα σιγα γιατι λογω του μικρου χωρου δε μπορουμε να τα εχουμε συνεχεια 24ωρες το 24ωρο αλυτα οταν μεγαλωσουν. Στην αρχη μεχρι να γινουν 2 μηνων τα ειχαμε κατω στο υπογειο (μη φανταστειτε τιποτα κλειστο κ βρωμικο, ο χωρος ηταν πεντακαθαρος, μεγαλος , ζεστος κ με εξοδο ευκολη) οπου διαμορφωσαμε χωρο για αυτα, ομως επειδη το υπογειο δεν ηταν αποκλειστικα δικο μας κ τα κουταβια πηγαιναν κ τα εκαναν παντου παντου, γκρινιαζαν ολοι να τα βγαλουμε εξω. Καναμε σπιτακι διπλο, με εισοδο το οποιο ειναι αρκετα ζεστο μιας κ εχουμε βαλει πετσετουλες μεσα κι ολα συναφη (μας ειπαν κ πριονιδι για ζεστη, αλλα φοβαμαι μη το τρων κι εχουν προβλημα τωρα που ειναι ακομα μωρακια), απλα ειχαμε ενα θεμα μεχρι να μαθουν να πηγαινουνε μεσα στην αρχη, αλλα τωρα ειναι καλο νομιζω.

Επισης ο γιατρος ανεφερε τον τυφο μεσα στα οσα πιθανα σεναρια ειπε κ φυσικα εκανε εξεταση, απλα επειδη ειπε οτι η αναλυση κοπρανων θα αργησει (1 εβδομαδα...εδω που ζουμε..) κ η κατασταση ηταν κρισιμη, επρεπε να αντιδρασουμε συμφωνα με τα συμπωματα κ γρηγορα.
Και σας λεω μιλησα κ με αλλον κτηνιατρο κ μου ειπε τα ιδια (συμφωνα παντα με ολα τα δεδομενα).

Να σημειωσω οτι οσο τα κουταβια ηταν μικρα συνεχως οταν τα βγαζαμε, μετα τα καναμε με το πιστολακι για να ζεσταθουν κ τα τυλιγαμε, επισης να σημειωσω οτι ο καιρος εδω ειναι ακομα φανταστικος, μιλαω για 10 βαθμους τη νυχτα κ 25 τη μερα κ με ηλιο, οποτε δε πιστευω να εχουν θεμα με τη θερμοκρασια οταν ειναι μεσα στο σπιτακι τους το βραδυ (καλα για τη μερα δε το συζητω). Τωρα σε περιπτωση που πλακωσουν τα κρυα πρεπει να σκεφτουμε κατι πιο δραστικο σιγουρα.

Και τωρα να πω κ κατι ασχημο που ελπιζω να εχω πολυ αδικο.. Η αλλη σκυλιτσα η 2η σημερα το πρωι δεν εφαγε το φαγητο της καθολου, κ ηταν κ λιγο ζαρωμενη κ φοβαμαι μη κολλησε. Δε τα εχουμε μαζι τωρα φυσικα, την αρρωστουλα τη βαλαμε παλι στο υπογειο μεχρι να γινει καλα. Απλα επειδη ειμαι σχεδον μονος μου που τα φροντιζω κ ερχομαι θελοντας και μη σε επαφη και μετα 2, κ σιγουρα μεχρι να καταλαβουμε οτι ειναι σοβαρο, την πρωτη μερα ηταν μαζι ακομα τα κουταβια.. Φοβαμαι μη κολλησε κι αυτη..

Κι εγω απο κει που δεν ειχε σκυλι ουτε ο γειτονας μου που λεει ο λογος, τωρα ξαφνικα επεσα στα βαθια με 2.. Η απειρια ειναι σιγουρη αλλα δε ξερω αν υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε (εκτος απο το να τα παμε σε καμια κτηνιατραρα κ να τα σκασουμε που δε μας περισευουν κιολας)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καταρχήν έχεις αποφασίσει να κρατήσεις και τα δυο σκυλιά ?
Στο θέμα της καθαριότητας και του λερώματος ...τα σκυλιά θα πρέπει να τα πηγαίνεις βόλτα να μάθουν να κάνουν τις ανάγκες τους έξω σιγά -σιγά. Αλλά αυτά έχεις καιρό να διαβάσεις στο φόρουμ και να δεις κάποια πράγματα.
Ναι έχει μεγάλες πιθανότητες να έχει κολλήσει και το άλλο...πήγαινε από τώρα στον κτηνίατρο.
 


xris004

Member
20 Νοεμβρίου 2015
6
2
36
ναι ειχα σκοπο να το κανω αυτο για την αναγκη τους απλα μου ειπαν οτι δε προκειται να μαθουν οσο ειναι ακομα τοσο μικρα, τη περασμενη εβδομαδα τα εβγαλα 2 φορες εξω αλλα εδειχναν οτι φοβοντουσαν (ισως λογω τον αμαξιων κιολας) κ εδειχναν κατευθειαν οτι ηθελαν να γυρισουν πισω. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ακομα νωρις για να αρχισεις οποιαδηποτε εκπαιδευση η συχνες βολτες για την αναγκη τους, η μια απο τις 2 ευτυχως εχει μαθει κ παει κ τα κανει στο χωμα (εχουμε 3-4 δεντρα ελιες μεσα στην αυλη κ απο κατω φυσικα εχει χωμα, οταν τα κανει πεταω το χωμα, η αλλη τα κανει ακομα οπου λαχει..)

ναι κ τα 2 εχω σκοπο να κρατησω. Αλλα να πω και κατι αλλο, τωρα ψαχνω συνεχεια στο ιντερνετ για τυφο κ θεραπεια γιατι αναρωτηθηκα "μα δεν υπαρχει ενα φαρμακο για αμεση θεραπεια???"
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εφόσον έχεις σκοπό να τα κρατήσεις και τα δυο άρχισε το διάβασμα στο φόρουμ. Τα κουτάβια (που τα παίρνουμε στους 2 μήνες από την μάνα τους) αρχίζουμε να τα εκπαιδεύουμε για διάφορα από την στιγμή που θα έρθουν στο σπίτι μας. Βέβαια η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική εφόσον τα βρήκες τόσο μικρά.
Αυτό που προέχει αυτή την στιγμή είναι η υγεία τους ...μετά τα συζητάμε όλα.
Ας αναρρώσει πρώτα το ένα σκυλί και να σιγουρευτείς ότι το άλλο είναι οκ....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ζήτησε από τον κτηνιατρο σου να παραμείνει στα ιατρικά θέματα, που οφείλει να γνωρίζει και όχι στα της εκπαίδευσης που δεν είναι δουλειά του. Πολλά πολλά λάθη έχουν γίνει από τις εξυπνάδες των κτηνιατρων τύπου "δενε τα λίγο από τώρα". Άλλο πράγμα να μαθουν να είναι περιορισμένα και άλλο δεμένα. Διαφορετικός αντίκτυπος στα σκυλιά κάθε πραξη.

Όσον αφορά τον τύφο, που τον απεύχομαι, υπάρχουν άπειρα πράγματα να διαβάσεις. Δυστυχώς δεν είναι εύκολη ασθένεια και μαστίζει ζώα με χαμηλό ανοσοποιητικό και έχει και υψηλά επιπεδα μεταδοτικότητας. Μακάρι να μην είναι αυτό....
 


xris004

Member
20 Νοεμβρίου 2015
6
2
36
σας ευχαριστω ρε παιδια για τις γνωμες σας κ μακαρι να γινουν καλα κ μετα ολα θα γινουν, απλα δεν ειναι ευκολο ουτε για αυτα ουτε για μενα..

Στα του θεματος... μολις γυρισα απο το γιατρο, η σκυλιτσα η μια ειναι εμφανως καλυτερα με την αντιβιωση που της εδωσε ο γιατρος χθες, απλα ειναι ακομα πολυ αδυναμη, λογικο.. Ο γιατρος λεει ειναι κοκιτης και οχι τυφος, η αλλη κολησε τελικα (λεει ο γιατρος) κ της χορηγησε την ιδια αντιβιωση..

Θελω να τα βαλω κ τα 2 στο υπογειο παλι, εχω το ενα στη μια μερια κ το αλλο στην αλλη (δε μπορουν πλησιασουν μεταξυ τους γιατι εχει ενα ψηλο μεγαλο ξυλο στα φραχτης στη μεση που τα εμποδισει). Δε θελω να βαλω κ το αλλο εξω κ το αλλο μεσα, αλλα δεν υπαρχει χωρος, κ στο σπιτι μεσα δε γινεται να μπουν. Ειναι αρκετη αυτη η αποσταση ωστε να μην ειναι κοντα η οχι?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κολλάνε τα σκυλιά κοκκύτη ? ...που εκδηλώνεται με διάρροια και αίμα ?
Ο κοκκύτης είναι νόσος του αναπνευστικού
 
  • Like
Reactions: GRDANE


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μηπος σου ειπε Parvo και οχι κοκκυτη?
Εχει βηχα το σκυλακι?

Μηπος τοτε εννουσε Kennel Cough? Βηχα του εκτροφειο δηλαδη!
Καποιες φορες μπορει να εχει συμετοχη και ο Canine Herpesvirus- που προκαλει διαρροια, εμμετους και πονους στην κοιλια!
 
  • Like
Reactions: stamatia


xris004

Member
20 Νοεμβρίου 2015
6
2
36
ειπε "κοκκυτοιδη κατι" ελεγε κατι ξενα περιεργα, λεω θα ξερει αυτος.. Αλλα βηχα δεν εχουν οχι απλα η ανασα ειναι λιγο βαρια αλλα δε ξερω αν εμενα μου φαινεται η δεν ισχυει, δεν εχω και εμπειρια καθολου μαμωτο.. με την αναλυση κοπρανων θα ξεραμε με τη μια τη εχει? θελω με καποιο τροπο να τα δωσω να φανε ρε παιδια, ειδικα την πιο αδυναμη.. αλλα αποριπτουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ κ με καθε τροπο... δε μπορει κατι θα μπορω να κανω για να φανε λιγο κοτοπουλακι με ζουμακι η κατι τετοιο.. υπαρχει τροπος? παντως ο γιατρος ψιλοαπερριψε τον τυφο. Αλλα οντως τωρα που βλεπω στο ιντερνετ κ το λετε κι εσεις, ο κοκκυτης ειναι του αναπνευστικου (αν ειναι αυτο που ειπε γιατι σας λεω τα ελεγε με τα ονοματα των υιων νομιζω τα οποια ουτε καταλαβαινα τι ειναι). Απλα οταν το ειπε εκεινη τη στιγμη κι εγω ο ανιδεος ουτε ηξερα να του πω "μα γιατρε αυτο του αναπνευστικου δεν ειναι?". θα του το πω το απογευμα που θα τα παω παλι. Αν κ αρχιζω κ το σκεφτομαι ολο κ πιο πολυ να τα παω σε αλλον, απλα στον αλλον δε θα εχω τη δυνατοητα να τα πηγαινω συχνα γιατι και ειναι αρκετα μακρια και δε ξερω αν στο τελος θα μπορω να τους πληρωσω κ τους 2 σε περιπτωση που μου ζητησουν κανα "μηνιατικο"...
 


xris004

Member
20 Νοεμβρίου 2015
6
2
36
κοκοιδη ειπε κατι τελικα.. ΑΛΛΑΑΑΑ το πηγα σε αλλον παιδια κ δε ξερω εχω καλο προαισθημα τωρα, κακως δε το πηγα απο την αρχη.. Λοιπον εχει παρβοεντεροαπαυτο (το ξεχασα κιολας). το εχουμε μονιμα με ορο κ πριν απο λιγο εφαγε τη πρωτη της μπουκιτσα μετα απο 5 μερες!!! ο γιατρος ειπε οτι αμα δε μας εχει αφησει μεχρι τη δευτερα εχει τις πιθανοτητες μαζι της για να ζησει.. η αλλη λεει μαλλον θα τη βγαλει καθαρη γιατι το προλαβαμε νωρις..

την εχουμε λοιπον με ορο 24ωρες το 24ωρο κ της βαζουμε τις ενεσουλες τις κατευθειαν στον ορο οταν ειναι η ωρα τους κ μονο φιλακια στο στομα δε της δινουμε της κοπελαρας μας. δε ξερω αν θα τη βγαλει καθαρη αλλα ενω πριν ειχα απογοητευει τωρα δε ξερω γιατι αλλα εχω καλο προαισθημα!!! Μακαρι μακαρι να παν ολα καλα!!!

τωρα θελω να βρισω τον αλλο το τσομπανοκτηνιατρο αλλα λεω αντε ας γινει καλα το κουταβι κ χαλαλι ολα, μας πονεσε η τσεπη βεβαια αλλα δε πειραζει αντε μια βδομαδα μεσα στο σπιτι χαχα!
 
  • Like
Reactions: GRDANE and flygirl


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Περαστικα και αγυριστα να ειναι!! Μακαρι ολα να πανε καλα και εχετε και τις δυο κουταβινες στην αγκαλια σας, υγιέστατες και χαρουμενες!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τελικα ηταν τυφος δλδ.....
απλα ο ενας ιατρος ενω το ειχε καταλαβει (μαλον) δεν προχωρουσε σε πληρη θεραπεια ενω ο δευτερος προσπαθει και το παλευει ευχομαι περαστικα να ειναι κι αγυριστα...