Taber


tzini

Member
4 Αυγούστου 2015
20
30
48
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Θα ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο περιλαίμιο αν όσοι το χρησιμοποιείτε είσαστε ευχαριστημένοι από τη δράση του και αν έχετε παρατηρήσει κάποια παρενέργεια. Από αμπούλα χρησιμοποιώ την vectra3d (μια φορά έχω βάλει προς το παρόν) και κολλάρο μέχρι στιγμής έχω βάλει μόνο το beaphar -bioband. Απλά σκέφτομαι κάτι πιο ισχυρο τώρα που καλοκαιριάζει. Επίσης έχουμε και το σπρέι σιτρονελας antiphlebotome citro. Ωστόσο χτες το βραδάκι που γυρίσαμε από βολτα είδα ένα μαυράκι στην μουσούδα της πανω σε μια τριχα και νομιζα ότι ηταν χωμα γιατί είχαμε περάσει από το πάρκο και όπως πηγα να την τινάξω έπεσε κάτω και ήταν τσιμπούρι!!! Δεν είχα ξαναδεί αλλά το αναγνωρισα από φωτογραφίες. Δεν είχε κολλησει πάνω της κι επεσε κάτω και περπάταγε το βλαμμενο. Την ψαχουλευα για ωρα και δεν βρηκα κάτι ευτυχώς. Η αμπούλα ξερετε αν τα αποτρέπει να ανέβουν ή αν τα σκοτωνει αφού έχουν ανεβει στο σκύλο; Δεν βρηκα απάντηση στο σαιτ τους ... Ευχαριστω !
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εμείς χρησιμοποιούμε το taber αρκετό καιρό και όλα καλά. Μου αρέσει και η μυρωδιά του, η οποία μετά από λίγο καιρό εξασθενεί. Βέβαια, η δικιά μου ξύνεται καμιά φορά αλλά δεν ξέρω αν ευθύνεται αυτό ακόμη. Δεν ξέρω αν κάνει καλή δουλειά, γιατί δεν το χρησιμοποιώ μόνο του αλλά σε συνδυασμό με αμπούλα. Νομίζω ότι πιο δυνατό κολλάρο είναι το scalibor, αλλά δεν το δέχονται όλα τα σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: tzini


tzini

Member
4 Αυγούστου 2015
20
30
48
Σε ευχαριστω για την απάντηση σου. Γνωριζω για το σκαλιμπορ αλλά θα ηθελα να το αποφυγω με αυτά που εχω ακούσει. Από αμπούλα αν επιτρεπεται ποια βάζεις;
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Βάζω την exspot προς το παρόν, αλλά μάλλον από αυτό τον μήνα θα ξεκινήσω vectra. Είμαι ακόμα σε σκέψεις...:p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Με τη vectra δε χρειάζεσαι και κολλάρο. Αρκεί να την ανανεώνεις αυστηρά στο χρόνο που πρέπει.
 
  • Like
Reactions: tzini


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Με τη vectra δε χρειάζεσαι και κολλάρο. Αρκεί να την ανανεώνεις αυστηρά στο χρόνο που πρέπει.
Αυτό γιατί; :) Νόμιζα ότι το κολλάρο το βάζουμε σαν ένα επιπλέον μέτρο προστασίας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Αυτό γιατί; :) Νόμιζα ότι το κολλάρο το βάζουμε σαν ένα επιπλέον μέτρο προστασίας.
Δεν ξέρω αν ο σκύλος σου ζει μετά το σούρουπο σε εξωτερικό χώρο. Αν ναι τότε θα πρέπει να πάρεις επιπλέον μέτρα για τη σκνίπα. Οι δικοί μου που ζουν μέσα αλλά κοπροσκυλιάζουν σε μέρη με βλάστηση με την αμπούλα και μόνο δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Κι έτσι γλυτώνω και χημικά επιπλέον και χρήματα.
 
  • Like
Reactions: tzini


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Δεν ξέρω αν ο σκύλος σου ζει μετά το σούρουπο σε εξωτερικό χώρο. Αν ναι τότε θα πρέπει να πάρεις επιπλέον μέτρα για τη σκνίπα. Οι δικοί μου που ζουν μέσα αλλά κοπροσκυλιάζουν σε μέρη με βλάστηση με την αμπούλα και μόνο δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Κι έτσι γλυτώνω και χημικά επιπλέον και χρήματα.
Όχι μέσα ζει όλο το 24ωρο, αλλά βγαίνει βόλτες μετά το σούρουπο. :) Μιλάς μόνο για την vectra ή έχεις δοκιμάσει και άλλες με τα ίδια, καλά, αποτελέσματα;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μια χαρά θα είναι μόνο με την αμπούλα. Δεν βάζω καθόλου scalibor επειδή έχουν αλλεργία. Βάζω vectra 3D, δίνω leisguard κάθε 4 μήνες και το απογευματάκι ψεκάζω με αιθέρια έλαια.
Παρότι είμαστε στην εξοχή με πολύ πράσινο δεν βρίσκω τσιμπούρια ενώ με το advantix και μέσα στην πόλη έβρισκα κάπου κάπου. Βρήκα και 2 φορές ψύλλους αλλά νεκρούς.
Όσο για το καλααζάρ πιο πολύ βασίζομαι στο leisguard, το έχω πει και κάπου αλλού ότι μηδένισε τους τίτλους 1/100 και 1/50 που είχαμε το φθινόπωρο.
 
  • Like
Reactions: Aslan and bat-iris


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Όχι μέσα ζει όλο το 24ωρο, αλλά βγαίνει βόλτες μετά το σούρουπο. :) Μιλάς μόνο για την vectra ή έχεις δοκιμάσει και άλλες με τα ίδια, καλά, αποτελέσματα;
Μιλάω συγκεκριμένα για τη vectra γιατί αυτή έχω δοκιμάσει χωρίς κολλάρο και δεν είχα κανένα θέμα.
 
  • Like
Reactions: tzini and bat-iris


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Vectra της είχε βάλει πέρυσι το καλοκαίρι η κτηνίατρος και ήταν κάπως ζαβλακωμένη...Βέβαια είχε κάνει και εμβόλια μαζί, οπότε δεν ξέρω με σιγουριά τι είχε συμβεί. Θα την ξαναδοκιμάσω μάλλον. ...Το leisguard δίνεται και προληπτικά, έτσι;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Χρησιμοποιώ vectra και scalibor όλο το χρόνο κατόπιν σύστασης του κτηνίατρου διότι κατά τη γνώμη του δεν υπάρχει πλέον "ασφαλής" περίοδος από άποψης θερμοκρασίας για να χαλαρώνουν τα μέτρα προστασίας. Προτείνει τον συνδυασμό κολάρο και αμπούλα ως έξτρα προστασία, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κανένα μέτρο προστασίας που να καλύπτει στο 100%. Πιθανόν τζάμπα τρώει τόσα χημικά καθώς ούτε ο συνδυασμός εξασφαλίζει απόλυτη προστασία, οπότε ίσως είναι απλά ψυχολογικό θέμα δικό μου.
Ο σκύλος ζει μέσα σε διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας και βγαίνει βόλτα αργά το βράδι όταν πιάσουν οι ζέστες.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Χρησιμοποιώ vectra και scalibor όλο το χρόνο κατόπιν σύστασης του κτηνίατρου διότι κατά τη γνώμη του δεν υπάρχει πλέον "ασφαλής" περίοδος από άποψης θερμοκρασίας για να χαλαρώνουν τα μέτρα προστασίας. Προτείνει τον συνδυασμό κολάρο και αμπούλα ως έξτρα προστασία, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κανένα μέτρο προστασίας που να καλύπτει στο 100%. Πιθανόν τζάμπα τρώει τόσα χημικά καθώς ούτε ο συνδυασμός εξασφαλίζει απόλυτη προστασία, οπότε ίσως είναι απλά ψυχολογικό θέμα δικό μου.
Ο σκύλος ζει μέσα σε διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας και βγαίνει βόλτα αργά το βράδι όταν πιάσουν οι ζέστες.
Και μένα ο δικός μου λέει για αμπούλα τουλάχιστον, όλο το χρόνο...για κολλάρο δεν έχει πει κάτι μάλλον γιατί βλέπει ότι της το φοράω...Κι αυτός στο δικό του εχω παρατηρήσει ότι έχει συνέχεια scalibor. Έχω σκεφτεί άπειρες φορές να της βγάλω τουλάχιστον το taber για να μην την επιβαρύνω τόσο, αλλά κολλάω. Έχω το ίδιο ψυχολογικό. :p(n) Απλά, μήπως η vectra είναι πολύ βαριά για όλο το χρόνο; Υποτίθεται εγώ χρησιμοποιώ exspot σαν κάτι πιο ελαφρύ, τρομάρα μου.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τι να σου πω... τίγκα στα χημικά είναι όλα, και δεν έχω τις γνώσεις να αναγνωρίσω αν κάποιο προϊόν έχει λιγότερα ή περισσότερα, ή ποιο συστατικό είναι πιο "βαρύ" από κάποιο άλλο. Προσπάθησα να διαβάσω όσο μπορούσα, αλλά πραγματικά το' χασα από ένα σημείο και μετά. Για τη vectra έχω ακούσει συχνά ότι κάποια σκυλιά δεν την ανέχονται, ο δικός μου δεν είχε ποτέ πρόβλημα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, οπότε το συνεχίζω έτσι.
Τουλάχιστον δεν έχω πιάσει ποτέ τσιμπούρι/ψύλλο πάνω του παρότι στο μενού έχει και εξοχή πότε πότε και συμβίωση με σκυλιά που έχουν κι απ' τα δύο ζωύφια, και παρηγοριέμαι λίγο για τον βιολογικό πόλεμο που του κάνω του δόλιου. Ελπίζω μόνο μαζί με τα έντομα να μην ξεκάνω και το σκυλί.
Το taber δεν το είχα ξανακούσει πριν διαβάσω το θέμα, θα το ψάξω κι αυτό.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Το taber μου το έδωσε ο πετσοπας ως πιο οικονομική λύση από το scalibor, το οποίο και πουλάει εξίσου. Βγαίνει σε ένα μέγεθος αν θυμάμαι και κοστίζει κάπου στα 12 ευρώ. Δεν γνωρίζω αν έχει κάποια μυρωδιά το scalibor, πάντως αυτό έχει αλλά είναι ευχάριστη.( σε μένα τουλάχιστον) Νομίζω κρατάει 4 μήνες. Αυτά μου έρχονται πρόχειρα.:)
 
  • Like
Reactions: sis


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα σας !! Αν κ παλιό επαναφέρω το θέμα .

Πριν 4 μέρες έβαλα στην μικρή scalibor . Στο πρώτο μισάωρο. έκανε εμετό. Της το έβγαλα .
Το άφησα 3 μέρες έξω όπως διάβασα . Της το έβαλα σήμερα , πάλι στο μισάωρο εμετό .
Πήρα την κτηνίατρο , μου είπε να το βγάλω κ να βάλω το taber . Το taber όμως δεν προστατεύει από σκνίπα , κάνω λάθος ; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο καλύτερο ;
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Καλησπέρα σας !! Αν κ παλιό επαναφέρω το θέμα .

Πριν 4 μέρες έβαλα στην μικρή scalibor . Στο πρώτο μισάωρο. έκανε εμετό. Της το έβγαλα .
Το άφησα 3 μέρες έξω όπως διάβασα . Της το έβαλα σήμερα , πάλι στο μισάωρο εμετό .
Πήρα την κτηνίατρο , μου είπε να το βγάλω κ να βάλω το taber . Το taber όμως δεν προστατεύει από σκνίπα , κάνω λάθος ; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο καλύτερο ;
Προστατεύει από σκνίπα και από κουνούπια λέει.
Εγώ δε βάζω κολάρο πλέον, αμπούλα μόνο και τα ψεκάζω με σιτρονέλλα 2 φορές την ημέρα.

ΥΓ. Εδώ το είδα: https://www.petshop88.gr/taber-dog-60cm-detail
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Προστατεύει από σκνίπα και από κουνούπια λέει.
Εγώ δε βάζω κολάρο πλέον, αμπούλα μόνο και τα ψεκάζω με σιτρονέλλα 2 φορές την ημέρα.

ΥΓ. Εδώ το είδα: https://www.petshop88.gr/taber-dog-60cm-detail
Στο site της εταιρείας λέει τσιμπούρια , ψύλλους κ κουνούπια .
http://www.divasa-farmavic.com/inde...vel2=120&nivel3=303&artid=464&pagid=0&lang=en

Εγώ βάζω αμπούλα , κολάρο κ σιτρονέλλα , δυστυχώς εκεί που τα πάω βόλτα έχει αρκετά κουνούπια ...
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Στο site της εταιρείας λέει τσιμπούρια , ψύλλους κ κουνούπια .
http://www.divasa-farmavic.com/inde...vel2=120&nivel3=303&artid=464&pagid=0&lang=en

Εγώ βάζω αμπούλα , κολάρο κ σιτρονέλλα , δυστυχώς εκεί που τα πάω βόλτα έχει αρκετά κουνούπια ...
Δίκιο έχεις..
Μπήκα εδώ https://www.pet4u.gr/skiloi/antiparasitika-farmaka-el/?features_hash=39-227 και έχει αρκετές επιλογές για σκνίπα (δεν έχω δοκιμάσει κάποιο, ξέρω μόνο το anti phlebotome σε σπρέι, έχει πολλά πάντως)
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Καλησπέρα σας !! Αν κ παλιό επαναφέρω το θέμα .

Πριν 4 μέρες έβαλα στην μικρή scalibor . Στο πρώτο μισάωρο. έκανε εμετό. Της το έβγαλα .
Το άφησα 3 μέρες έξω όπως διάβασα . Της το έβαλα σήμερα , πάλι στο μισάωρο εμετό .
Πήρα την κτηνίατρο , μου είπε να το βγάλω κ να βάλω το taber . Το taber όμως δεν προστατεύει από σκνίπα , κάνω λάθος ; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο καλύτερο ;
Μηπως να ρωτησεις τη γιατρο σου για το seresto. Eιναι τσουχτερη η τιμη αλλα εχει διαρκεια και διαφορετικες ουσιες απο το scalibor οποτε μπορει να μην τη πειραξει. To taber το βλεπω ευρεως να χρησιμοποιειται σε συνδιασμο με αμπουλα και σιτρονελα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme