Tracking Device.... Άποψη?




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ξέρω ότι κάτι παρόμοιο χρησιμοποιούνε οι κυνηγοί και τους βοηθάει να εντοπίζουν τους σκύλους κατά τη διάρκεια της καταδίωξης του θηράματος. Θα έπαιρνα κι εγώ ένα αν το έβλεπα κάπου. Βέβαια δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί αυτό στην σελίδα που λες. Αν ο εντοπισμός γίνεται μέσω GPS, θαρρώ πως αξίζει. Αν συνδέεται με το κινητό μέσω bluetooth ή με παρόμοιο πρωτόκολλο, η κάλυψη θα είναι πολύ μικρή (μέχρι τα διπλανά θαμνάκια δλδ)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το συγκεγκριμενο δεν ειναι gps tracker. Δουλευει με bluetooth δηλαδη εμβελεια 30 μετρα και κανει εντοπισμο σε μακρυτερες αποστασεις εφοσον υπαρχει καποιος αλλος του ιδιου δικτυου δηλαδη κατοχος κι αυτος.Αμφιβαλω αν το δικτυο ελλαδα ειναι τοσο ευρυ. Επισης σε εξοχη βουνο ειναι αχρηστο παντελως. Αν θες gps τα εχω ψαξει λιγο για κυνηγοσκυλα π.χ πας σε κατι οπως το tractive που εχει και συνδρομη καπου στα 4 ευρω μηνιαιως. Προσοχη στο νετ π.χ ebay κυκλοφορουν πολλα αλλα καλυψη ελλαδα δεν εχουν ολα. Υπαρχουν και καποια που δουλευουν με σιμ χωρις συνδρομη.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αυτο πηγαινα να πω οτι δουλευει με bluetooth κ επειδη τ εψαξα κ εγω υπαρχουν πολλα σχολια και στ φβ που το κραζουν οτι στα τοσα μετρα δεν λειτουργει κ οτι δεν ισχυει οτι ειναι για σκυλια που χανονται εκτος αν τα χασεις μεσα στο σπιτι..
 




turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Πάνω που πήγα να πω, «Να! Μια έξυπνη συσκευή για να βρίσκεις τον μπερμπάρντη το σκύλο σου» με αποστομόσατε.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ έχω Gps Tracker εδώ και 8 χρόνια και το χρησιμοποιώ στην μοτοσυκλέτα/αυτοκίνητο/ποδήλατο/σκύλο!
Στον σκύλο το έβαζα όταν πηγαίναμε στο βουνό!

Η επιλογή του Tracking Fence που διαθέτουν πολλά από τα Trackers είναι πολύ καλό μέτρο πρόληψης πέρα του live tracking!

Ορίζεις εσύ στον χάρτη του Google ένα γεωγραφικό τετράγωνο(4 συντεταγμένες) όπου αν βγει από το νοητό τετράγωνο αυτό θα αρχίζει και θα σου στέλνει που βρίσκεται! Αν δεν σου στείλει σημαίνει ότι ο σκύλος είναι εντός του τετραγώνου αυτού οπότε συγκεκριμενοποιείς στο που να ψάξεις!

Υ.Γ.: Το κανονικό Gps Tracker δουλεύει με κάρτα sim για να μπορεί να στέλνει στο κινητό σου τις συντεταγμένες!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Εχουμε να προτείνουμε τίποτα πιο φρέσκο;
Χρησιμοποιεί κανείς;
Υπάρχει καμιά νέα άποψη;
Γιατί τα θέματα τεχνολογίας, ανά 6μηνο παλιώνουν.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα έβλεπα πρόσφατα, υπάρχουν αυτά που δουλεύουν μέσω κινητού και ίντερνετ και χρειάζεται να έχεις σήμα εκεί που πας αλλιώς τσάμπα το έχεις.
Υπάρχουν και πιο ακριβά που δεν δουλεύουν μέσω τηλεφώνου τα οποία είναι καλύτερα αν πχ πας με το σκύλο σου συχνά σε βουνά. Αν όχι και συνήθως βολτάρετε σε μέρη που έχει σήμα, δεν αξίζει τόσα λεφτά. Η Garmin έχει τέτοια gps.
 
  • Like
Reactions: mareco


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Ακριβώς όπως αναφέρθηκε. Είτε αυτά που δουλεύουν μέσω των κεραιών της κινητής τηλεφωνίας, εδώ προτείνω ανεπιφύλακτα tractive (περίπου 60€ αγορά και 70€ ετήσια συνδρομή) , είτε τα «κυνηγετικά» που η συσκευή επικοινωνεί με το κολάρο του σκύλου μέσω VHF, και λειτουργούν και εκτός περιοχών με κάλυψη κινητής. Εδώ, σαφώς Garmin (περίπου 700 έως 1000€ συσκευή συν κολάρο).
 
  • Like
Reactions: mareco




BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Ναι, αυτό. Ρίξε μια ματιά και στο site τους (www.tractive.com). Ανάλογα τη χρήση, δες μήπως χρειάζεται το μοντέλο με μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.
Εσυ το έχεις αγοράσει;
Από δω ή από το site;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
´Εχω αγοράσει δύο από το site.
Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ, τις λεπτομέρειες της συνδρομής;
Την πληρώνεις με την αγορά;
Εχεις επιλογή μήνα/6μηνου/έτους πχ;
Και αν τυχόν δεν την έχεις ανανεώσει και γίνει το κακό, μπορείς να το κάνεις επί τόπου και με πόσο γρήγορη ανταπόκριση από την εταιρία;
Αυτά προς το παρόν :giggle:
 




BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Το παραπάνω είναι από print screen από το site και απαντάει τα περισσότερα από τα ερωτήματα.

Την συνδρομή την κανείς όποτε θέλεις ( όταν λάβεις το gps, αργότερα όταν αποφασίσεις κλπ). Μόλις πληρώσεις, ενεργοποιείται ο λογαριασμός σου και την αντιστοιχείς με το gps που ήδη έχεις λάβει.

Απο την στιγμή της πληρωμής ενεργοποιείται πολύ γρήγορα, μέσα σε λίγα λεπτά. Για να είμαι όμως ειλικρινής, δεν έχει τύχει να λήξει και να χρειαστεί να ανανεώσω για να βρω το σκύλο.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Το παραπάνω είναι από print screen από το site και απαντάει τα περισσότερα από τα ερωτήματα.
Εχεις δίκιο. Τα είχα δει τα ποσά.

Σε εγχώρια εταιρία που ρώτησα, μου είπαν οτι αν για όποιο λόγο δεν είναι σε ισχύ η συνδρομή και προκύψει ανάγκη, ενεργοποιείται άμεσα, με την πληρωμή της. Υπάρχει ενδεχόμενο αν μείνει ανενεργή η συνδρομή για πολύ καιρό, να γίνει κάποιου τύπου φραγή. Μια/δυό φορές τον χρόνο και αν. Αλλά ακόμη και σ'αυτή την περίπτωση, αν παραστεί άμεση ανάγκη, πάλι ενεργοποιείται αμέσως η υπηρεσία, αλλά θα χρειαστεί μια μικρή χρονοκαθυστέρηση, τύπου μιας ώρας, μέχρι να ειδοποιηθεί η εταιρία 24/7 για να αναιρέσει την φραγή.

Εμένα με ενδιαφέρουν αυτές οι συνθήκες, γιατί το συγκεκριμένο σκυλί, δεν πρόκειται (μάλλον) ποτέ να λύνεται συστηματικά στα βουνά και τα λαγκάδια, οπότε δεν θέλω να πληρώνω συνέχεια την συνδρομή. Αλλά αν ο μη γένοιτο, γίνει καμιά στραβή, να ξέρω τι επιλογές υπάρχουν.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αστείο συμβάν που έμαθα χθες, έχει βάλει GPS μια φίλη σε ένα γάτο της. Κάποια στιγμή, το GPS δείχνει το γάτο ότι βρίσκεται σε ένα σημείο στο σαλόνι, αλλά γάτος πουθενά. Αρχίζει να βρίζει το GPS που χάλασε και ας είναι καινούργιο, έτοιμη να αρχίσει τα τηλέφωνα κλπ. Τελικά ο γάτος ήταν ακριβώς στο σημείο που έδειχνε το GPS μεν, αλλά ...λίγα μέτρα πιο πάνω, πάνω στη στέγη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki