vizsla






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Με το καλο,πολυ ομορφο σκυλι ! Αυτο που θα ηθελα να μαθεις/μας πεις,ειναι το μοντελο του box για το αεροπλανο,με διαστασεις κτλ.Γενικα οταν γυρισεις με το καλο,αν εχεις διαθεση και χρονο,γραψε καμμια πληροφορια σχετικα με τα της πτησης,και πριν και μετα :p

Αν δεις ποτε και την παρακατω εκφραση...κατι κακο θα εχει γινει ! :D

 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
χαχαχαχα αυτουμπες οντως !!!!!!!!!το μηκος των αυτιων του ειναι το 3/4 του μηκους του κεφαλιου του οποτε καταλαβαινετε για τι αυτια μιλαμε !!!!!εγω τετοιες αυτουμπες ευτυχως για μενα δεν εχω !!!!!;) χαχαχα λετε να αρχισω τις υθιοθεσιες ???δε θα με αφηνει χρονο ο μικρος ρε ......
διαστασεις του μποξ 81 χ 55 χ 59 για 12 με 13 κιλα κουταβο ...αυτο αλλαζει και εξαρταται απο το υψος και το βαρος ομως .... ναι εννοιειται θα γραψω τα παντα αναλυτικα για να βοηθησω στο βαθμο που μπορω με την εμπειρια μου ...θα κανω και αναλυση κοστους και διαδικασιες και ολα ......λοιπον τον εχω σε φωτογραφια με αυτη ακριβως την εκφραση την ανεβαζω
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Θαυμαστή η ετοιμότητα σου!! Γιάννενα δε μένεις;; Θα ανέβω για ζούληγμα!! Με το καλό να έρθει ο Μπέμπης... :love:
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Ναι Γιαννενα μενω !!!!!σε ευχαριστω my enzo .....ελα οποτε θελεις χαρα μου θα ειναι να στον γνωρισω :)
 
  • Like
Reactions: myEnzo


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Συγκινητικά προνοητικός μπράβο σου!!!!!!!

Πολύ αγαπημένα σκυλιά φίλε μου... Σε ζηλεύω παράφορα!!!!

Να σου ζήσει!!!!!!
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Σ ευχαριστω πολυ !!!!!!:) τελικα δεν αρεσουν μονο σε μενα τοσο πολυ τα vizsla !!! αν και δεν ειναι γνωστα πολυ στην Ελλαδα πιστευω οταν το δεις απο κοντα με εναν περιεργο τροπο σε τραβαει ......εγω μολις τα ειδα απο κοντα για πρωτη φορα πριν εναμιση χρονο τα ερωτευτηκα μεχρι εκει που δεν παει ........πολυ πιο ομορφα απο κοντα απ οτι στις φωτογραφιες ......
οποτε καταλαβαινεται για τον προηγουμενο εναμιση χρονο αιματηρη οικονομια (χειροτερη απο το δντ ουτε ενα πραγμα δεν αγορασα για τον εαυτο μου ) απειρα βιβλια για την ρατσα και γενικα για την εκπαιδευση και τη συμπεριφορα του σκυλου , βιντεο στο ιντερνετ , πληροφορηση και ξανα πληροφορηση για να μπορεσω να ειμαι οσο το δυνατον καλυτερος μελλοντικος ιδιοκτητης σκυλου .......το forum αυτο με βοηθησε πολυ στο να μαθω πολλα πραγματα ......δεν ηξερα και πολλα πριν εναμιση χρονο αλλα πιστευω πρεπει να ειμαστε ανοικτοι στις αποψεις και να μη φοραμε παροπιδες λες και τα ξερουμε ολα .......καταλαβα οτι ο σκυλος ειναι πολυ παραπανω απο κατι ωραιο στην εμφανιση και κατανοησα τις αναγκες που οφειλουμε να του καλυπτουμε ως ιδιοκτητες ....σε καμια περιπτωση κινητρο για την αποκτηση μας δεν πρεπει να ειναι η εμφανιση του ζωου και μονο ......πρεπει να μπορουμε να μπορουμε να ανταπεξελθουμε στις απαιτητσεις που εχει ο σκυλος γενικα και η καθε ρατσα ειδικοτερα .....
πιστευω οτι σκυλος ειναι πολλες θυσιες και για να τις κανει κανεις πρεπει να εχει ΤΡΕΛΑ ΠΑΘΟς ΚΑΨΟΥΡΑ το σκυλο και γνωσεις ωστε να χτισει κωδικες επικοινωνιας με αυτα τα υπεροχα πλασματα .....
και να μαι μετα απο 1.5 χρονο ατελειωτων ωρων διαβασματος , σκληρης οικονομιας ετοιμος να αποκτησω τον κουταβο μου ...ενα χαμογελο σχηματιζεται διαπλατο στο προσωπο μου
...και αυτο το δημιουργει ο μελλοντικος μ φιλος ....οι σκυλοι ειναι υπεροχα πλασματα παιδια , αρκει να τα σεβομαστε για να μας σεβονται και αυτα .....
ΥΓ οποιος δε μπορει να αντεξει τουλαχιστον 2 ωρες τη μερα ασκησης με τον ενηλικο σκυλο του , οποιος δε θελει εναν σκυλο που θα τον ακολουθει παντου ακομα και στην τουαλετα ειδικα στην τουαλετα , οποιος δε θελει εναν σκυλο που θελει ολη μα ολη την ωρα να ειναι οσο πιο προσκολλημενος στο αφεντικο του γινεται , το ακριβως αντιθετο ενος ανεξαρτητου χαρακτηρα ας μην παρει vizsla .....οποιος αντιθετα του αρεσει η ιδεα να εχει εναν σκυλο γεννημενο αθλητη εξαιρετικα αοσμο και καθαρο , πολυ προσκολλημενο στο αφεντικο του , κοινωνικο φιλικο , με τεραστια αποθεματα ενεργειας ευαισθητο εξαιρετικα εκπαιδευσιμο ας το σκεφτει ως πιθανοτητα μπορει να του αλλαξει τη ζωη προς το καλυτερο
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
ευχαριστω πολυ vasgial .....πρεπει να κρατησω χαρακτηρα με ολες μου τις δυναμεις !!!! ναι τα εχω ετοιμασει ολα εδω και 1 χρονο .........εχω τα παντα σκυλο δεν εχω.......του εχω παρει 14 παιχνιδια ενα μεγαλο crate , ενα κρεβατακι μεσα στο crate , του εφτιαξα μονος μου ενα λουρι με ορειβατικο σκοινι και carabiner , 2 κολαρα εκ των οποιων το ενα αδιαβροχο με το ονομα του πανω , πιτακια για τροφη , κλικερ, χτενες βουρτσες νυχοκοπτες , αιθερια ελαια για ψεκασμα ,σαμαρακι πετσετα απορροφητικη για το μπανιο ζωνη που θα τον συνδεει μαζι μου για οταν ξεκινησουμε το τρεξιμο , σαμπουαν καθαριστικο για τα αυτια και αλλα που δε θυμαμαι ,...α και τροφη στην καταψυξη για 2.5 μηνες και αποξηραμενο κρεας για λιχουδιες εκπαιδευσης ......:)
Για πες πού τη βρίσκω αυτή τη ζώνη για το τρέξιμο! Η πώς τη ζητάω.
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
πες μια καλημερα βρε αδερφε ....χχαχαχα.... λοιπον εγω το εφτιαξα μονος μου .....πηρα αυτη τη ζωνη
http://www.outdoorway.gr/product/2157/zoni-Aventure-Verticale-Lampbelt
μπορεις οποιαδηποτε ζωνη αρκει να εχει εχει μια στρογγυλη προεξοχη οπως σε αυτη που αγορασα ,......μετα πηρα δυο φτηνα καραμπινερ απο το ιδιο το καταστημα και σκοινι που πουλανε με το μετρο (ορειβατικο σκοινι )
ετσι δενεις τα δυο καραμπινερ με κομπους ορειβατικους (δε λυνονται με τιποτα υπαρχουν στο ιντερνετ σχετικα βιντεο) στα δυο ακρα του σκοινιου ...και εχεις ενα σχοινι με ενα καραμπινερ στο καθε ακρο .....το ενα το ακρο το δενεις στην εγκοπη της ζωνης και το αλλο στο σαμαρακι η κολλαρο του σκυλου ........να υπολογισεις οτι το μηκος του σκοινιου θα πρεπει να ειναι τετοιο ετσι ωστε ο σκυλος να μην πεφτει επανω σου αλλα και να μην ειναι τοσο μακρυ ωστε να μην εχεις τον ελεγχο σε αυτον ......δε μπορω να σου πω με ακριβεια για εξαρταται απο το ποσο ψηλο και ογκωδη σκυλο εχεις ......εμενα μου κοστισε 23 ευρω και ειναι πολλη ανθεκτικη κατασκευη ...και μου πηρε 15 λεπτα να το φτιαξω ......υπαρχουν και ετοιμα σε διαφορα ηλεκτρονικα pet shop αλλα ειναι τελειως ψευτικα και δεν πολυαντεχουν καμια σχεση με το χειροποιητο ......περιπου στην ιδια τιμη παιζουν και τα ετοιμα .....ελπιζω να σε καλυψα.......
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
πες μια καλημερα βρε αδερφε ....χχαχαχα.... λοιπον εγω το εφτιαξα μονος μου .....πηρα αυτη τη ζωνη
http://www.outdoorway.gr/product/2157/zoni-Aventure-Verticale-Lampbelt
μπορεις οποιαδηποτε ζωνη αρκει να εχει εχει μια στρογγυλη προεξοχη οπως σε αυτη που αγορασα ,......μετα πηρα δυο φτηνα καραμπινερ απο το ιδιο το καταστημα και σκοινι που πουλανε με το μετρο (ορειβατικο σκοινι )
ετσι δενεις τα δυο καραμπινερ με κομπους ορειβατικους (δε λυνονται με τιποτα υπαρχουν στο ιντερνετ σχετικα βιντεο) στα δυο ακρα του σκοινιου ...και εχεις ενα σχοινι με ενα καραμπινερ στο καθε ακρο .....το ενα το ακρο το δενεις στην εγκοπη της ζωνης και το αλλο στο σαμαρακι η κολλαρο του σκυλου ........να υπολογισεις οτι το μηκος του σκοινιου θα πρεπει να ειναι τετοιο ετσι ωστε ο σκυλος να μην πεφτει επανω σου αλλα και να μην ειναι τοσο μακρυ ωστε να μην εχεις τον ελεγχο σε αυτον ......δε μπορω να σου πω με ακριβεια για εξαρταται απο το ποσο ψηλο και ογκωδη σκυλο εχεις ......εμενα μου κοστισε 23 ευρω και ειναι πολλη ανθεκτικη κατασκευη ...και μου πηρε 15 λεπτα να το φτιαξω ......υπαρχουν και ετοιμα σε διαφορα ηλεκτρονικα pet shop αλλα ειναι τελειως ψευτικα και δεν πολυαντεχουν καμια σχεση με το χειροποιητο ......περιπου στην ιδια τιμη παιζουν και τα ετοιμα .....ελπιζω να σε καλυψα.......
Nα 'σαι καλά. Αρχίζω προετοιμασία! Είναι μπέμπης ο σκύλος ακόμη, αλλά το jogging είναι στο πρόγραμμα μόλις μεγαλώσει λίγο.
Και καλημέρα :):p
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
τιποτα , αμα συναντησεις καμια δυσκολια στη διαδικασια η θελεις να σ πω τι κομπους να κανεις οταν μαζεψεις τα υλικα πες μου ...και να χαιρεσαι το κουταβι σου(y)
 


Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
θα κάνω μια υπόθεση ότι έκανες κόμπο "8άρι"... :)
Από τι ηλικία και μετά θα ήταν ιδανικά το jogging μαζί με το κουτάβι? και τα δικά μου μικρά είναι ακόμα αλλά δεν είναι άσχημη ιδέα για λίγο αργότερα
 
  • Like
Reactions: JIM GAR




JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
αναλογα με τη φυλη ...μεγαλυτερες φυλες τεινυν να ωριμαζουν σκελετικα σε μεγαλυτερη ηλικια ...πρεπει να τον εισαγεις σταδιακα στ jogging οχι δηλαδη την πρωτη φορα 10 χιλιμετρα....εγω θα τον ξεκινησω απο 1χρονων ....μεχρι τοτε θα τον αφηνω σε μαλακες επιφανειες χωμα κλπ ....και καθε μηνα προσθετω 5 λεπτα ασκησης ...πχ 4 μηνων 20λεπτα τη μερα 5 μηνων 25 λεπτα τη μερα και ουτω καθ εξης ....... μην τρελαινεσαι να το ακολουθεις πιστα απλα ειναι ενας μπουσυλας που μ εδωσε η εκτροφεας μ .....
 






JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
spyv την Τεταρτη πεταω για Βουδαπεστη και το Σαββατο το βραδυ επιστροφη .........:) επιτελους ειμαι πολυ κοντα πλεον .........το μεγαλο μ αγχος ειναι μην του συμβει τιποτα κατα τη διαρκεια της πτησης ....αλλα θα ενημερωσω αεροσυνοδους , ολες τις αεροσυνοδους να το πουν στον πιλοτο και ας με θεωρησουν παιγμενο :p