Σαμαράκι για Ντασχουντ


Scandal

New Member
30 Μαρτίου 2017
2
0
34
Γεια σας παιδιά!!

Είμαι καινούργιος στο forum :)

Λοιπόν, έχω ένα θηλυκό Ντατσχουντ, 2,5 ετών, την Εβίτα!!

Πρόσφατα αποφασίσαμε να της βάλουμε σαμαράκι.
Πήγα όντας άσχετος περί διαστάσεων, σε γνωστό κατάστημα pet προιόντων, και μου δώσανε σαμαράκι μεγέθους Large, με την αιτιολογία ότι είναι πλήρως προσαρμόσιμο. Συγκεκριμένα αυτό:
http://www.petcity.gr/dog/accessori...maraki-nailon-easy-large-kokkino-78-20-detail

Δυστυχώς είναι πολύ μεγάλο για την Εβίτα!! Ειδικά το λουράκι που είναι κάτω μπροστά στο λαιμό (το οποίο όπως βλέπετε στη φωτογραφία δεν είναι προσαρμόσιμο), κυριολεκτικά κρεμόταν σε σημείο να βγαίνει/ περνάει μέχρι και το πόδι της Εβίτας από εκεί.
Αντί να το πάω πίσω για αλλαγή, έκανα πατέντα να μικρύνω και να ράψω το μη προσαρμόσιμο τμήμα, όμως μετά από δύο βόλτες δοκιμαστικές, καταλήγει και το υπόλοιπο σαμαράκι να είναι μεγάλο, παρότι έχουμε μικρύνει και τα προσαρμόσιμα μέρη.

Η ερωτήσεις μου:
1. Τι μέγεθος να αγοράσω; Medium ή Small; Αν θέλετε, ρωτήστε με για τις διαστάσεις της σκυλίτσας και θα σας πω αφού τη μετρήσω με μεζούρα. Απλά δεν ξέρω τι ακριβώς να μετρήσω/ πως να το αναφέρω, πέρα της περιμέτρου του λαιμού.
Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη ούτε παχουλή! Γι αυτό δεν ξέρω αν είναι miniature ή standard!

2. Λέτε αυτή τη φορά να της αγοράσω το Ferplast Daytona:
http://www.petcity.gr/dog/accessori...ino-samaraki-10mm-42-48cm-15mm-43-52cm-detail
... αντί για το Easy που σας έδειξα παραπάνω;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Εγω παω στο καταστημα, το βλεπουν οι πωλητες το σκυλακι μου και δοκιμαζω εκει επι τοπου αυτο που θα διαλέξω να δω αν κανει...δες και αυτο , το βλεπω πολυ εξω τελευταια και φαινεται πολυ πιο σταθερο. Ας πει καποιος που το εχει τη γνωμη του.
https://www.pet4u.gr/product-3485.html
 
  • Like
Reactions: elpinor


Scandal

New Member
30 Μαρτίου 2017
2
0
34
Ευχαριστώ για την απάντηση medusa!
Οι διαστάσεις των μεγεθών σε αυτό που έδειξες (πχ 30 - 40cm), αλλά και του Ferplast (πχ 10MMx42-48CM/15MMx43-52CM) σε ποια ακμή του σώματος του σκύλου αναφέρονται και τι είναι η κάθε τιμή, γνωρίζεις;
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Σε αυτο δε μπορω να βοηθησω και εγω το ψαχνω και για το λoγο αυτο θα παω απο κοντα, νομιζω ειναι ο καλυτερος τροπος να βρεις το μεγεθος, αν εισαι σε επαρχια μπορεις να παρεις τηλ να σου πουν ίσως. Το πιο σχετικο που εχω βρει ειναι αυτο..
http://www.wikihow.com/Choose-the-Right-Harness-for-Your-Dog
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Χριστοφορε αυτο το εχω μπανισει για οταν μεγαλωσει και καταληξουμε στο τελικο μεγεθος.:LOL:

Ότι και να σου πω είναι λίγο. Το έχω 1+ χρόνο είναι ακόμα καινούργιο και έχει τραβήξει τα πάντα.
Του έχω βάλει και φακό πάνω για το βράδυ (από ποδήλατο αδιάβροχο) και είναι σαν κωλοφωτιά :X3:

Πριν το πάσχα θα της πάρω και αυτά




για να κουβαλάει μόνη της τα πράγματα. Η τεμπέλο...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Ότι και να σου πω είναι λίγο. Το έχω 1+ χρόνο είναι ακόμα καινούργιο και έχει τραβήξει τα πάντα.
Του έχω βάλει και φακό πάνω για το βράδυ (από ποδήλατο αδιάβροχο) και είναι σαν κωλοφωτιά :X3:

Πριν το πάσχα θα της πάρω και αυτά
για να κουβαλάει μόνη της τα πράγματα. Η τεμπέλο...
Βαζεις ιδεες, αλλα μηπως άλλος ειναι ο τεμπέλης γιατι αυτη θα κουβαλαει???? :LOL::confused::rolleyes:
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Θα συμφωνήσω κι εγώ για τα θετικά του Julius k9. Δεν την ενοχλεί, δεν την κόβει και κάθεται μια χαρά πάνω της. Μέχρι στιγμής, δε μετανιώνω καθόλου για τα χρήματα που έδωσα.

Χριστόφορε, επειδή τα ψήνω κι εγώ τα τσαντάκια, πες μου όταν τα πάρεις αν σε βόλεψαν εν τέλει. :)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Να σας πω καθως ειναι επικαιρο και τι κωμικο επαθα με το Julius. Οσο δεν ειχα σκυλο ειχα παψει να παρακολουθω μαρκες, σαμαρια κτλ οποτε τη πρωτη φορα που ειδα σκυλο να το φοραει νομιζα οτι ηταν ονομα.. Στον τριτο καταλαβα οτι δεν λενε ολους τους σκυλους Julius !Πιστευα οτι θα ειναι της μοδας το ονομα οπως καποτε που ολους τους σκυλους τους ελεγαν Ροκυ.
Περα απο τα αστεια, εναν σκυλο που μονιμως μυριζει κατω και σηκωνει το κεφαλι μονο για να κυνηγησει περιστερια, με λιγα λογια ζει το ονειρο οτι ειναι κυνηγοσκυλο οπως τον μικρο μου, δε θα τον κοβει αυτο το κομματι στα ποδια ψηλα?
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω δεν θα τα αγοραζα. Μου φαίνονται σαν κραυγαλέα κινητή διαφήμιση και αρνουμαι να μπω σ' αυτην την πολύ πονηρη «μόδα» που προωθειται εδω και καιρο!
Αντε να δεχτώ να έχει καπου πολύ διακριτικα το Julius-K9, αλλά γι αυτό έτσι όπως το πλασάρουν, θα έπρεπε να σε πληρωνουν για χρηση διαφημιστικου χωρου!

 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Και εμενα δε μου αρεσε αυτο και ανακαλυψα οτι εχουν βγει και ταμπελακια που μπορεις να αντικαταστησεις το Julius σαν τα παρακατω... Μερικα ειναι αστεια
 

Attachments

  • Like
Reactions: epial


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγω δεν θα τα αγοραζα. Μου φαίνονται σαν κραυγαλέα κινητή διαφήμιση και αρνουμαι να μπω σ' αυτην την πολύ πονηρη «μόδα» που προωθειται εδω και καιρο!
Αντε να δεχτώ να έχει καπου πολύ διακριτικα το Julius-K9, αλλά γι αυτό έτσι όπως το πλασάρουν, θα έπρεπε να σε πληρωνουν για χρηση διαφημιστικου χωρου!
Αν κάνουν καλά την δουλειά τους για ποιο λόγο να μην διαφημιστούν και...κραυγαλέα!

Η αμέσως επόμενη πρόκληση θα είναι το αν θα συνεχίσουν να έχουν την ανάλογη ποιότητα στην ενδεχόμενη μεγαλύτερη ζήτηση που μπορεί να υπάρξει!

Η Gappay δηλαδή που κοντεύει να βγάλει βρακιά με σπασουάρ για τα δαγκώματα τι είναι, χαζή? :D
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Εγω δεν θα τα αγοραζα. Μου φαίνονται σαν κραυγαλέα κινητή διαφήμιση και αρνουμαι να μπω σ' αυτην την πολύ πονηρη «μόδα» που προωθειται εδω και καιρο!
Αντε να δεχτώ να έχει καπου πολύ διακριτικα το Julius-K9, αλλά γι αυτό έτσι όπως το πλασάρουν, θα έπρεπε να σε πληρωνουν για χρηση διαφημιστικου χωρου!

Με πρόλαβε η @medusa
Βγαίνουν τα πλαϊνά ή αν θες βάζεις άλλα.
Αν τώρα σου δίνουν ''αστέρι'' και εσύ δεν το εκμεταλλεύεσαι γιατί έχει όνομα κρίμα. Η διαφορα με τα άλλα είναι τόσο απλή.. Julius VS όχι όνομα

Δες τα, μάθε τα και θα πάθεις πλάκα με την ποιότητα που έχουν.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and medusa


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Και εμενα δε μου αρεσε αυτο και ανακαλυψα οτι εχουν βγει και ταμπελακια που μπορεις να αντικαταστησεις το Julius σαν τα παρακατω... Μερικα ειναι αστεια
Μην κάνεις το λάθος και πάρεις! Εδώ είναι πραγματικά πεταμένα λεφτά. Μπορείς να φτιάξεις ότι θέλεις εσύ με velcro.
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Don't worry, παντα ειμαι των κατασκευων, εχουμε τουλαχιστον ενα εξαμηνο μπροστα μας, με κοβω με κανα ταμπελακι με το σημα του Batman στο πλαι, να διασκεδαζουμε το κοσμο. Επισης περασα για αλλα ψωνια απο πετ σοπ και τα ειδα επι ευκαιριας σημερα, οντως φαινονται πολυ καλα.... καμια σχεση με τα υπολοιπα.
 
Last edited: