SSL protocol


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εδώ και κάτι ημέρες είναι αδύνατη η πρόσβασή μου στο forum από τον υπολογιστή που βρίσκεται στον τόπο εργασίας μου.

Όπως μου διευκρινίστηκε από τους ανθρώπους του IT τμήματος μας, αυτό οφείλεται σε λόγους ασφαλείας. To forum δεν πληρεί όλους αυτούς τους όρους ασφάλειας σχετικά με το SSL protocol έτσι ώστε να μου επιτραπεί η πρόσβαση σε αυτό

Το μήνυμα που διαβάζω στον Chrome είναι το παρακάτω. Παρόμοια μηνύματα εμφανίζονται και όταν επιλέγω Internet Explorer, Firefox ή Opera

Ξέρω ότι τουλάχιστον άλλα 2 μέλη έχουν το ίδιο πρόβλημα, οπότε θα το εκτιμούσαμε αν μπορούσε να διορθωθεί κάτι

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


This site can’t provide a secure connection

www.dogforum.gr uses an unsupported protocol.
ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH


The client and server don't support a common SSL protocol version or cipher suite. This is likely to be caused when the server needs RC4, which is no longer considered secure
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Την προηγούμενη εβδομάδα είχα παρόμοιο πρόβλημα, με άλλο όμως μήνυμα.
Πρακτικά δεν μπορούσα να μπω στο φόρουμ από τον σελιδοδείκτη που είχα.
Σε κανέναν υπολογιστή. Είτε στο σπίτι, είτε στη δουλειά.

Εντελώς τυχαία δοκίμασα να μπω στην κεντρική σελίδα και από κει στο φόρουμ και μπήκε κανονικά.
Έκτοτε και αφού αποθηκευσα εκ νέου τον σελιδοδείκτη δουλεύει κανονικά.
 




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Σε μένα o firefox 49.0.1 το δέχεται κανονικά (SSL protocol TLS 1.2 COMODO ECC Domain Validation Secure Server CA 2).
με validity
Τρίτη, 9 Μαΐου 2017 03:00:00
(Τρίτη, 9 Μαΐου 2017 00:00:00 GMT)
με
Πέμπτη, 16 Νοεμβρίου 2017 01:59:59
(Τετάρτη, 15 Νοεμβρίου 2017 23:59:59 GMT)
 






PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημέρα,

Η σύνδεση στο site είναι unencrypted ενώ στο site έχει μπει certificate από τον διαχειριστή. To πιστοποιητικό είναι μια χαρά (SHA 256). Κόβει συνδέσεις από χρήστες που χρησιμοποιούν ciphers που είναι πλέον unsecured (ίσως του RC4). Το πιστοποιητικό έχει εγκατασταθεί στο web service που φιλοξενεί το forum. Η λοιπόν θα αφαιρεθεί το cipher από το web service του provider (δεν συνίσταται) ή όσοι έχουν πρόβλημα πρέπει να κάνουν update τους browsers του στις τελευταίες εκδόσεις.
 










sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ειλικρινά Τάκη, με τα @@ που έβαλες, πρέπει να φωνάξουμε τον Σαμπολιόν για να βγάλουμε άκρη
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3