Βρέθηκαν ημίαιμα κουτάβια


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Δυστυχώς σήμερα βρήκα τη μία κουταβίτσα πατημένη στον δρόμο... Χώρεσε ανάμεσα στα κάγκελα και βγήκε...
Στο δια ταύτα: ξαναπήγα στον δήμο, πέτυχα την υπάλληλο και της είπα ότι έχω μιλήσει με το υπουργείο, ότι έχω μάθει πως ο αντιδήμαρχος λέει ψέματα κι ότι όλα αυτά θα τα αναφέρω στο υπουργείο για να μου πουν πώς να κινηθώ από τούδε και στο εξής. Μετά πήρα τον αντιδήμαρχο και περάσαμε καταπληκτικά. Μετά τα πρώτα "άσε τί λέει το υπουργείο, τί ξέρουν αυτοί, μια υπάλληλος εκεί πέρα..." και "θα στείλω εγώ αύριο τον υπάλληλο, γιατί να τραβιέσαι εσύ" κτλ του εξήγησα με σαφήνεια πώς θα γίνει το πράγμα: θα συναντηθώ με τον υπάλληλο, θα πάμε μαζί στον γιατρό, θα βγάλω φωτογραφίες το μωρό, θα πάρω τον αριθμό τσιπ, θα πάμε μαζί στον χώρο που θα στεγαστεί το κουτάβι όπου και αναλαμβάνω να το ταΐζω μέχρι να υιοθετηθεί κάπου. Και την Τετάρτη ραντεβού με τον δήμαρχο (μόνο κάθε Τετάρτη έρχεται στο συγκεκριμένο χωριό, η έδρα του δήμου είναι αλλού).
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Συμφωνησε οντως ετσι θα γινει δλδ; σε χωρο φιλοζωικης θα παει αυτο που εμεινε κανονικα;
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Συμφωνησε οντως ετσι θα γινει δλδ; σε χωρο φιλοζωικης θα παει αυτο που εμεινε κανονικα;
Νομίζω ότι προσπαθεί να κερδίσει χρόνο μπας και με πείσει να του δώσω το κουτάβι και να μην ξανασχοληθώ, δεν έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα το πάρει να το πνίξει πχ, οπότε δεν θα έχει άλλη επιλογή... Μόνο έτσι θα γίνει το πράγμα. Δυστυχώς στον δήμο καταφύγιο και φιλοζωική δεν υπάρχει, η φιλοζωική της Άρτας δεν προλαβαίνει να τρέχει στις περιοχές του εκεί δήμου... Όμως ο δικός μας δήμος έχει ιδιόκτητα χωράφια, για αρχή καλό είναι κι αυτό. Θα αναλάβω το τάισμα του μωρού και στο μεταξύ έχω ξαμοληθεί να του βρω σπίτι κι ελπίζω ότι κάτι θα γίνει...
Επίσης πριν λίγο μίλησα με μία εθελόντρια της φιλοζωικής της Άρτας η οποία θα με φέρει σε επαφή με άτομα που μένουν σε άλλα χωριά του δήμου, μια φίλη μαζεύει τους φιλόζωους του Νεοχωρίου και θα πάμε όοοοοοολοι μαζί στον δήμαρχο την Τετάρτη... Έχω θυμώσει παααααααρα πολύ... :mad::mad::mad::mad:
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Eιπα μπραβο ε.. να ξαναπω.. γιατι με αλλο τροπο δεν γινεται τιποτα τελικα. Αν δεν συχαθουν να βλεπουν τις μουρες μας δεν κουνανε ουτε δαχτυλακι.. αντε εκατσε το τυχερο της γεννας να ειναι αυτο.. μακαρι δλδ:love:
 
  • Like
Reactions: myEnzo


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Επιτέλους σήμερα μου έδωσαν τηλέφωνο και όνομα του συνεργαζόμενου κτηνιάτρου, αφού πρώτα μου πρήξαν τα πάντα... By the way, απ' ό,τι εν τέλει φαίνεται κτηνίατρος στον δήμο δεν υπάρχει, ούτε ιδιώτης συμβασιούχος αλλά ψάξαν και βρήκαν αυτόν που είχαν πέρσι εκτάκτως... Δεν πειράζει, θα τον ξαναχρειαστούν... ;)
Και άλλο by the way: ο κάθε δήμος ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να έχει συνεργαόμενο κτηνίατρο και χώρο για αδέσποτα σκυλιά, σύμφωνα με το υπουργείο... Δεν τίθεται θ'εμα επιλογής... Όπως είπε και η υπάλληλος που μίλησα σήμερα: "άσχετα με το τί κάνουν οι εθελοντές, ο δήμος να κόψει τον λαιμό του, να φτιάξει καταφύγιο ή να πληρώσει ξενοδοχείο"...:cool:
 








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
done :) τι γλυκουλι :love: (γραψε εαν ξερεις και ποσο περιπου θα γινει πχ μεσαιου μεγεθους για να γλιτωσεις απο ασκοπα μηνυματα του στυλ θα γινει πανω απο 6,7567 κιλα κ.τ.λ)
 
  • Like
Reactions: myEnzo


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
done :) τι γλυκουλι :love: (γραψε εαν ξερεις και ποσο περιπου θα γινει πχ μεσαιου μεγεθους για να γλιτωσεις απο ασκοπα μηνυματα του στυλ θα γινει πανω απο 6,7567 κιλα κ.τ.λ)
Τη Δευτέρα θα πάει στον γιατρό οπότε τότε θα ανανεώσω και την αγγελία.
 
  • Like
Reactions: medusa




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Τα νέα της μπέμπας:
Σήμερα επιτέλους πήγαμε σε γιατρό, η μικρή εμβολιάστηκε, τσιπαρίστηκε και αποπαρασιτώθηκε με σπρέι γιατί πάνω της είχε άπειρα τσιμπούρια, ήταν απελπισία σκέτη. Της έκανε και μια ένεση να της ενισχύσει τον οργανισμό και κυρίως το αίμα λόγω τω ν τόσων τσιμπουριών και μου είπε να μην την έχω έξω και να την παρακολουθώ για την περίπτωση ερλιχίωσης. Το δέρμα της σε κάποια σημεία είναι αρκετά ερεθισμένο πράγμα λογικό με τόσα τσιμπούρια. Τώρα είναι στο σπίτι μιας φίλης μου και θα μείνει εκεί για κάνα μήνα ακόμα, αν στο μεταξύ δεν υιοθετηθεί. Πριν λίγο μιλήσαμε και μου είπε ότι τα τσίσα της ήταν κάπως ροζ πράγμα που με άγχωσε κάπως, αν και αύριο γίνει το ίδιο, τηλέφωνο στον γιατρό. Της ανανέωσα την αγγελία οπότε την ξαναβάζω κι εδώ:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10213138013230800&set=o.747224951998912&type=3&theater
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Η φίλη σου υπάρχει περίπτωση να υιοθετήσει τη μικρή? Ρωτάω γιατι βλέπω οτι οι υιοθεσίες με τόσα αδέσποτα και τέτοιες εποχές που τα οικονομικά δε πάνε καλά είναι δύσκολες. Γενικότερα ειναι πιθανότερη υιοθεσία απο φιλικό περιβάλλον ή γνωστους , με τη χρήση μεσων κοινωνικης δικτύωσης θέλει πολυ επιμονή και προσπάθεια.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Όχι δυστυχώς γιατί μόλις τελειώσει η σύμβασή μας για φέτος φεύγει για Γερμανία όπου θα μένει για αρχή κι αυτή κι ο αρραβωνιαστικός της σε συγγενικό σπίτι μέχρι να μπορέσουν να νοικιάσουν. Κι εγώ ελπίζω πιο πολύ στο από στόμα σε στόμα, το fb το χρησιμοποιώ μπας και...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Κριμα, θα ηταν ωραια να κατεληγε καπου κοντα και να την έβλεπες να μεγαλώνει! Καλη τύχη να έχει και ευχομαι να βρεθεί σπίτι σύντομα
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π