Η καλυτερη ξηρα τροφη..


Status
Κλειδωμένο θέμα

Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Προσωπικά το θεωρώ μάρκετινγκ. Ο δικός μας ο κτηνίατρος μου είπε ότι δε υπάρχει κανένας λόγος απλά άμα δω ανοδική πορεία στη ζυγαριά να μειώσω την ποσότητα για να μην πάρει βάρος . Η δικιά μου στειρωμένη είναι και συνεχίζουμε με ακανα αλλά προσέχουμε τη δοσολογία .
Δλδ της δίνατε αρχικά την ίδια ποσότητα άρχισε να παίρνει βάρος κ έπειτα της μειώσατε ; Σκέφτομαι να συνεχίσω με τον ίδιο κωδικό κ να μειώσω καμία 20αρια γραμμάρια να δω πως πάει . Έστειλα μήνυμα κ στην acana ελλάδας κ μου είπαν ότι όλοι οι κωδικοί της είναι εντάξει για στειρωμένα . Άρα συνεχίζουμε κανονικά .
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Taitienitsa Εμείς στείρωση κάναμε Νοέμβρη αλλά δεν μείωσα τροφή αμέσως, μιας και δεν ήξερα αν θα πάρει βάρος. Γενικά δεν είναι απαραίτητο να πάρουν όλοι οι σκύλοι. Τώρα της την έχω μειώσει λίγο λόγω ζέστης που συνεπάγεται λιγότερες καύσεις σε σχέση με τον κρύο χειμώνα που είχαμε. Τροφή κατάλληλη για στειρωμένα κοιτάμε κυρίως στις γάτες (βασικά στους γάτους) επειδή κινδυνεύουν από πέτρες στα νεφρά. Για το σκύλο το μόνο που πρέπει να προσέχουμε είναι το βάρος. Βάρος μπορεί να πάρει και ένας σκύλος που κάνει τελείως καθιστική ζωή και τρώει πχ για δραστήριο σκύλο. Αυτό που θα έλεγα ειναι να της την μειώσεις λίγο καθαρά για λόγους ζέστης. Άλλωστε σήμερα την κάνατε τη στείρωση. Δεν θα φανεί αμέσως αν έχει ανοδικές τάσεις. Παρακολούθησε το βάρος κάθε μήνα και βλέποντας και κάνοντας :)
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa




Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
@Taitienitsa καθαρα απο απορια και μονο, εδινες μπαρφ ετοιμη καλα δεν θυμαμαι;; Τι εγινε τελικα;
Καλά θυμάσαι . Έδινα acana , μετά barf κ τώρα πάλι acana . Δεν σταμάτησα την barf για κάποιο λόγο υγείας αν ρωτάς γι αυτό .... Είναι καθαρά πρακτικοί οι λόγοι .
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


ΝΙΚΗ ΠΑΠΠΑ

Active Member
8 Μαϊου 2017
42
38
Χαιρεται!Μετα απο παρα πολυ ψαξιμο εχω καταληξει σε 3 ξηρες τροφες και θελω τη γνωμη σας οσον αφορα το ποια ειναι πιο value for money τροφη.δλδ ποια εχει καλυτερα συστατικα σε σχεση με την τιμη της.Επειδη ξερω οτι σε αλλους καθεται καλα η μια κ σε αλλους η αλλη, το θεμα μου ειναι να παρω μια απαντηση σχετικα με το ποια ειναι ξεκαθαρα πιο value for money απο τις 3.
Οι τροφες λοιπον ειναι:

1.brit care (42e το 12κιλο) Κορυφαίας ποιότητας Τσέχικη τροφή για κατοικίδια για σκύλους και γάτες. – Ξηρά τροφή για σκύλους και γάτες - Brit

2.doglovers (48.5e το 15κιλο) DogLovers.gr

3.proper form & temper (52e to 20κιλο η puppy, 49e το 20κιλο η adult) Adult Lupoid - Gheda Petfood - I prodotti Gheda per i migliori specializzati
Δικη μου γνωμη με σειρα προτεραιοτητας ειναι
1. Orijen
2.N&D grain free της Farmina
3. Royal Canin junior active (τη βρισκεις σπανια)
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Δικη μου γνωμη με σειρα προτεραιοτητας ειναι
1. Orijen
2.N&D grain free της Farmina
3. Royal Canin junior active (τη βρισκεις σπανια)

Κοίταξε , ένα μικρό διάστημα του έδινα orijen . Δλδ 1-1,5 μήνα . Δεν του έκατσε καθόλου μα καθόλου καλά ! Κόπρανα χάλια , τρίχωμα ακόμα πιο χαλια !
Την n&d ήθελα να την δοκιμάσω , αλλά! Ηδη 3 αλλαγές τροφής σε 7 μήνες , χωρίς ιδιαίτερο λόγο μάλιστα ... Νομίζω ότι είναι υπερβολή ! Άρα θα συνεχίσω με την acana που του είχα κάτσει παρά πολύ καλά για να μην κάνω πειραματισμούς !!

υγ την royal canin δεν την έχω σε μεγάλη υπόληψη για να είμαι ειλικρινής.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ο orijen βρε παιδια δεν ειναι για ζεστα κλιματα.. τοση πρωτεινη δεν χρειαζεται για το σκυλι και τα κανουν πουρε μετα..
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Παντως στη δικια μου 2 τροφες της εκατσαν καλα η

- Platinum Lamb and Rice εξαιρετικα
- Naturea Atlantica πολυ καλα
- η Acana Adult Large Breed της εκανε φαγουρα και λιγο διαρροια λογο του κοτοπουλου.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Παντως στη δικια μου 2 τροφες της εκατσαν καλα η

- Platinum Lamb and Rice εξαιρετικα
- Naturea Atlantica πολυ καλα
- η Acana Adult Large Breed της εκανε φαγουρα και λιγο διαρροια λογο του κοτοπουλου.
Αυτό με το κοτόπουλο το έχω ξαναδιαβάσει να κάνει αλλεργίες . Εγώ προς το παρόν δεν έχω διαπιστώσει κάτι . Αλλά φοβάμαι μήπως το αρνί είμαι πολύ βαρύ για 9 περίπου μηνών σκύλο .

Την platinum πολύ πρόσφατα την είδα από εσάς εδώ , δεν την είχα ακούσει ξανά . Είναι τόσο καλή ;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ναι δυστυχως η δικια μου εχει μια μικρο αλεργεια στο κοτοπουλο της δημιουργει φαγουρα και ελαχιστα πιο μαλακα κοπρανα , βεβαια στο μαγειρευτο αν βαλω κοτοπουλο μονο δημιουργει ελαχιστη φαγουρα.

Η Platinum ειναι μια ελαφρια τροφη (πρωτεινη 23%-27% και λιπος 14%-16% αναλογα το κωδικο) με αρκετη υγρασια στη κροκετα που τη κανει πιο ευπεπτη (18% υγρασια) λενε οτι τη μαγειρευουν στους 95 βαθμους κελισιου και οχι οπως τις αλλες ξηρες σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες , στο δικο μου σκυλο ειχε καλα αποτελεσματα απλα αλλαξα σε Atlantica επειδη η μικρη ηταν στην αναπτυξη και ηταν λιγο ελαφρια για αναπτυσομενο κουταβι (το αρνι ειναι πολυ καλος κωδικος 24% πρωτεινη και 14 % λιπος καθολου βαρυ) και θα δωσω ακομη 1 σακι Atlantica και μετα το γυρναω μονιμα σε Plati
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Διαβαζω για την platinum οντως ακουγεται καλη! Οποτε του δινω ξηρα ειναι anaca large αλλα ηθελα να αλλαξω γιατι δεν θελω τελικα τοση πρωτεινη.. τα κακα οντως και του δικου μου δεν ειναι πολυ καλα.. 24% 26% πρωτεινη ειναι μια χαρα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Καλη φαινεται, αν και λιγο τσιμπημενη για τροφη που περιεχει ρυζι, ή είναι ιδέα μου?. Πανω κατω βλέπω εχει ιδια περιεκτικότητα με τη Naturea που του δινω, θα τη δοκιμαζα.Πολυ πρακτικο οτι εχει διάφορα μεγέθη να διαλέξεις. Ειδα στις αγγλοφωνες κριτικες οτι ειναι σχετικα πιο υγρη η κροκέτα οποτε σκεφτομαι να του παρω μια μικρη για να δίνω ως λιχουδιες και να δω και αν του παει.
 


ΝΙΚΗ ΠΑΠΠΑ

Active Member
8 Μαϊου 2017
42
38
Ο orijen βρε παιδια δεν ειναι για ζεστα κλιματα.. τοση πρωτεινη δεν χρειαζεται για το σκυλι και τα κανουν πουρε μετα..
εχει πολυ πρωτεινη ναι αλλα εξαρταται τη ρατσα και τα κιλα. εγω παραδειγμα που εχω Δανους αυτη η τροφη ειναι ιδανικη. αλλες υστερουν ετσι οπως το εψαξα αναλυτικα. σιγουρα εξαρταται τι σκυλι εναι και τι χρειαζεται δεν ειναι για ολα οι ιδιες τροφες ιδανικες
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εγω απο τους κτηνιατρους μου και απο εκτροφεις που μιλαω δεν την συνιστουν καθολου, μονο για κρυα κλιματα και για ρατσες με πολυ ενεργεια κιολας.. αλλα οκ οτι και να λεμε αμα καθεται καλα στον σκυλο..
Ευχομαι τα καλυτερα για το εκτροφειο σου bytheway και καλως ηρθες! Αγαπημενη ρατσα:love::love::love::love:
 
  • Like
Reactions: ΝΙΚΗ ΠΑΠΠΑ


ΝΙΚΗ ΠΑΠΠΑ

Active Member
8 Μαϊου 2017
42
38
Εγω απο τους κτηνιατρους μου και απο εκτροφεις που μιλαω δεν την συνιστουν καθολου, μονο για κρυα κλιματα και για ρατσες με πολυ ενεργεια κιολας.. αλλα οκ οτι και να λεμε αμα καθεται καλα στον σκυλο..
Ευχομαι τα καλυτερα για το εκτροφειο σου bytheway και καλως ηρθες! Αγαπημενη ρατσα:love::love::love::love:
ευχαριστωωωωω
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


FidelCastro

Member
17 Ιουνίου 2016
23
39
38
Μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμή από acana, acana grain free όλες τις σειρές, nd grain free, naturea και κάποιες που δεν θυμάμαι, σε δύσκολο σκύλο (Αμσταφ) που τρώει τα πάντα αλλά δεν χωνευει τα πάντα, κατέληξα στην : AATU. Αν ψάξετε έχει κορυφαίες κριτικές και 80% κρέας αλλά καλά επίπεδα πρωτεΐνης (όχι πολύ υψηλά). Για μένα είναι Η καλύτερη ξηρά τροφή.
 
  • Like
Reactions: cronos


Kiko+Marley

Member
22 Απριλίου 2017
13
25
Last edited:


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμή από acana, acana grain free όλες τις σειρές, nd grain free, naturea και κάποιες που δεν θυμάμαι, σε δύσκολο σκύλο (Αμσταφ) που τρώει τα πάντα αλλά δεν χωνευει τα πάντα, κατέληξα στην : AATU. Αν ψάξετε έχει κορυφαίες κριτικές και 80% κρέας αλλά καλά επίπεδα πρωτεΐνης (όχι πολύ υψηλά). Για μένα είναι Η καλύτερη ξηρά τροφή.
Έψαξα την AATU φαίνεται πολύ καλή, αλλά ακριβούτσικη ρε παιδί μου... Εμείς ξεκινήσαμε με ambrosia, πήγαινε καλά αν εξαιρέσεις καμία φορά μαλακά κόπρανα, το γυρίσαμε σε belcando junior και δεν του έχει κάτσει καθόλου. Ή θα το γυρίσω σε ambrosia ή σε καμια naturea... Το θέμα είναι ότι του πήρα 15κιλο belcando η ηλίθια και να δω τί θα το κάνω...
 


si_melina

Active Member
7 Απριλίου 2017
39
25
Καλημέρα. Είδα την ONTARIO SENIOR MINI ΜΕ ΑΡΝΙ ΚΑΙ ΡΥΖΙ, αλλά, δεν έχω δει-ακούσει κανένα σχόλιο γι'αυτην. Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη σε κανένα μου σκυλί, αλλά δεν βρίσκω κάτι κακό στα συστατικά της. Βοήθεια από ένα πιο έμπειρο μάτι; !!!

αρνί (25%), ρύζι (20%), πίτουρο ρυζιού (10%), λίπος κοτόπουλου, γαλοπούλας (5%), αποξηραμένα μήλα, μαγιά μπύρας, ιχθυέλαιο, αποξηραμένα καρότο, μαννάνη-ολιγοσακχαρίτες (210 mg / kg), φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες (140mg / kg), μίγμα από φύκια, μάραθο, θυμάρι, κανέλα, γλυκάνισο, γαρύφαλλο, δεντρολίβανο & γιούκα (140 mg / kg).

Αναλυτικά συστατικά
Ακατέργαστη πρωτεΐνη: 25%
Υγρασία: 10%
Ακατέργαστες λιπαρές ουσίες: 14%
Ακατέργαστη τέφρα: 7%
Ακατέργαστες ινώδεις: 3,2%
Ασβέστιο: 1,5%
Φώσφορος: 1,2%
Μαγνήσιο: 0,06%
Νάτριο: 0,4%

Πρόσθετες ύλες ανά 1 kg
Η βιταμίνη Α: 20000 m.j./ kg
Η βιταμίνη D3: 1800 m.j./ kg
Βιταμίνη Ε (alfatokoferol): 500 m.j./ kg
βιταμίνη Β1: 1,2 m.j./ kg
βιταμίνη Β2: 4,5 m.j./ kg
Η βιταμίνη Β6: 1,2 m.j./ kg
βιταμίνη Β12: 0,05 m.j./ kg
Βαρελοποιός: 18 mg / kg
Ψευδάργυρος: 100 mg / kg
Σίδερο: 88 mg / kg
Σελήνιο: 0,25 mg / kg
Μαγγάνιο: 42 mg / kg
Ιώδιο: 0,8 mg / kg

Θερμίδα
3 670 kcal / kg. Ωμέγα 3: 0,28%, Ωμέγα 6: 1,48%.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Της εχω δοκιμασει Pro Plan / Hills / Dog Lovers / και εδω κι ενα χρονο τρωει Sams Filed.
Η τελευταια ειναι οτι καλυτερο εχει φαει. Εχει μειωθει ακομα κι η τριχοπέφτωση κατα 50% περιπου. Τα κακα της τα συλλέγεις και με γυμνο χερι. Αοσμα και σφιχτα.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.468
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma