VILI - Ζήλια και επιθετικότητα


vivivili

Member
25 Μαϊου 2017
9
1
41
Γεια σας,
εχω το εξης πρόβλημα η μικρή εκτος ότι ζηλεύει εμένα όταν χαιδευω αλλα σκυλια τον τελευταίο μηνα αρχισε να ενοχλητε όταν αλλοι ιδιοκτήτες χαϊδεύουν τα σκυλιά τους,σε σημείο να εχει τσακώθει με σκυλάκι γιαυτο ,επειδη καταλαβαίνω τις αντιδράσεις της την προλαβαίνω πλέον αλλά μου φαινετε λιγο παραλογο, και δεν ξερω πως να το χειριστω, δεν θελω να τη μαλωνω.
 






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Διαμορφώνει χαρακτήρα ίσως ακόμα. Μου το κάνει κι εμένα αυτό και είναι 4 πλέον. Θεωρώ πως είναι δείγμα κυριαρχίας. Πως τη διορθώνεις;
 


vivivili

Member
25 Μαϊου 2017
9
1
41
Διαμορφώνει χαρακτήρα ίσως ακόμα. Μου το κάνει κι εμένα αυτό και είναι 4 πλέον. Θεωρώ πως είναι δείγμα κυριαρχίας. Πως τη διορθώνεις;
μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει εκεινη την ωρα που ζηλευει να την χαιδευω και εγω αλλα δεν πιανει οποτε τις τελευταίες μερες την μαλωνω ,αλλα δεν νομιζω ότι πιανει γιατι συνεχιζει να το κανει.και δεν θελω να την παω βολτα και να την εχω δεμενη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Είναι υποχρεωτικό από τον Νόμο, να την βγάζεις έξω ΔΕΜΕΝΗ :)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Το να την χαϊδεύεις καταρχήν θα το λαμβάνει ως επιβράβευση, οπότε κακώς το κάνεις. Θα πρέπει να της δείξεις ότι αυτό που κάνει δεν επιτρέπεται. Αν και να ξέρεις δεν πιάνει πάντα. Σ εμένα δηλαδή πλέον δεν πιάνει. Τι εννοείς δεν θέλεις να την έχεις δεμένη; Και τι σκυλάκι είναι;
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


vivivili

Member
25 Μαϊου 2017
9
1
41
Το να την χαϊδεύεις καταρχήν θα το λαμβάνει ως επιβράβευση, οπότε κακώς το κάνεις. Θα πρέπει να της δείξεις ότι αυτό που κάνει δεν επιτρέπεται. Αν και να ξέρεις δεν πιάνει πάντα. Σ εμένα δηλαδή πλέον δεν πιάνει. Τι εννοείς δεν θέλεις να την έχεις δεμένη; Και τι σκυλάκι είναι;
εννοω όταν παμε στο παρκο με τα αλλα σκυλάκια θελω να είναι και αυτή ελευθερη να παιξει όπως πριν λιγο καιρο και όχι να την εχω συνεχεια με το λουρι.ειναι ντογκο με πιτμπουλ
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να είναι λυτή και να παίξει λυτή ειδικά εφόσον υπάρχει πρόβλημα και ειδικά αν μιλάμε για πάρκο μη περιφραγμένο (σκυλοπάρκο). Εγω από ένα σημείο και μετά απλά δέχτηκα ότι ο σκύλος μου δεν θα ξαναπαίξει ανέμελα με άλλα σκυλιά για δική της ασφάλεια πάνω απ όλα αλλά και για την ασφάλεια των άλλων, εκτός και αν πρόκειται για σκυλιά που γνωρίζω καλά και γνωρίζω και τους ιδιοκτήτες. Ντόγκο με πιτμπουλ..ενδιαφέρον συνδυασμός..:confused:
 


vivivili

Member
25 Μαϊου 2017
9
1
41
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να είναι λυτή και να παίξει λυτή ειδικά εφόσον υπάρχει πρόβλημα και ειδικά αν μιλάμε για πάρκο μη περιφραγμένο (σκυλοπάρκο). Εγω από ένα σημείο και μετά απλά δέχτηκα ότι ο σκύλος μου δεν θα ξαναπαίξει ανέμελα με άλλα σκυλιά για δική της ασφάλεια πάνω απ όλα αλλά και για την ασφάλεια των άλλων, εκτός και αν πρόκειται για σκυλιά που γνωρίζω καλά και γνωρίζω και τους ιδιοκτήτες. Ντόγκο με πιτμπουλ..ενδιαφέρον συνδυασμός..:confused:
αρα δεν υπαρχει λυση
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Αν θέλεις να προλάβεις κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς (όπως πιθανή εκδήλωση επιθετικότητας) η λύση είναι ένας καλός εκπαιδευτής, ειδικά τώρα που είναι μικρούλα ακόμα.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
εννοω όταν παμε στο παρκο με τα αλλα σκυλάκια θελω να είναι και αυτή ελευθερη να παιξει όπως πριν λιγο καιρο και όχι να την εχω συνεχεια με το λουρι
Εκτος των άλλων, καλως ηρθες στην παρεα των απο περιπου 18 μηνων και εντευθεν, δεμενων σκυλων!
Ξεχνα πλεον το «λυτη με τα άλλα σκυλακια» δια παντος...Μονο επιλεγμενα πλεον και αντιθετου φύλου.
Και να μην το πιστευεις...συντομα θα διαπιστωσεις την αναγκαιότητα! Θα ειναι όμως αναιμακτα;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


vivivili

Member
25 Μαϊου 2017
9
1
41
Εκτος των άλλων, καλως ηρθες στην παρεα των απο περιπου 18 μηνων και εντευθεν, δεμενων σκυλων!
Ξεχνα πλεον το «λυτη με τα άλλα σκυλακια» δια παντος...Μονο επιλεγμενα πλεον και αντιθετου φύλου.
Και να μην το πιστευεις...συντομα θα διαπιστωσεις την αναγκαιότητα! Θα ειναι όμως αναιμακτα;
αυτό που είναι περιεργο είναι ότι παιζει και με θυληκα πολύ και δεν τσακωνετε μονο ζηλευει όταν δει να τα χαιδευουν.πριν περιπου μια εβδομαδα φιλοξενισα ένα άλλο θυληκο στο σπιτι για δυο μερες και ηταν κυρια.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Κι εμένα κυρία ήταν στην ηλικία της και μέχρι τα 2μιση περίπου. Σιγά σιγά άρχισε να εμφανίζει κυριαρχικές τάσεις μέσω παρόμοιων συμπεριφορών με αυτή που περιγράφεις. Όχι ότι το σκυλί θα δάγκωνε ποτέ (δεν είμαι και σίγουρη και ούτε θέλω να μάθω όμως) αλλά φαίνεται ότι θέλει να κυριαρχήσει, ειδικά στα σκυλιά του ίδιου φύλλου. Οπότε μιας και ανήκει σε δυο δυναμικές φυλές, καλό θα ήταν να προσέχεις για να έχεις.
 
  • Like
Reactions: Anniegr


vivivili

Member
25 Μαϊου 2017
9
1
41
Κι εμένα κυρία ήταν στην ηλικία της και μέχρι τα 2μιση περίπου. Σιγά σιγά άρχισε να εμφανίζει κυριαρχικές τάσεις μέσω παρόμοιων συμπεριφορών με αυτή που περιγράφεις. Όχι ότι το σκυλί θα δάγκωνε ποτέ (δεν είμαι και σίγουρη και ούτε θέλω να μάθω όμως) αλλά φαίνεται ότι θέλει να κυριαρχήσει, ειδικά στα σκυλιά του ίδιου φύλλου. Οπότε μιας και ανήκει σε δυο δυναμικές φυλές, καλό θα ήταν να προσέχεις για να έχεις.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Διορθωση και επιμονη. Το σκυλι πρεπει να μαθει τί ειναι αποδεκτη συμπεριφορα και τι οχι. Και αυτο δεν ειναι διαπραγματευσιμο, ειναι κανονας που θετει το αφεντικο και πρεπει να ειναι σεβαστος.
Επιπλέον αυτων εχει σκυλι mix δυναμικων φυλων που σημαινει οτι πρεπει να εδραιωσεις και να επιβεβαιωνεις καθημερινα την θεση σου ως αυτη που βαζει τους κανονες συμπεριφορας. Και η διώρθωση (ηχητικη ή σωματικη πχ. τραβηγμα λουριου ελαφρως -σε καμια περιπτωση βια οποισδηποτε μορφης) πρεπει να ειναι αποτρεπτικη -πριν συμβει κατι, οχι μετα αφου συμβει. Αυτο θελει δουλεια και συνεπεια.
Μπορει ακομα και μετα να μην εχεις πετυχει 100% αλλα το 90% των μη επιθυμητων συμπεριφορών θα εκλειψουν.

Απο εκτόνωση πως τα πας, τι κάνετε; Και με τι συχνότητα;
 


vivivili

Member
25 Μαϊου 2017
9
1
41
Διορθωση και επιμονη. Το σκυλι πρεπει να μαθει τί ειναι αποδεκτη συμπεριφορα και τι οχι. Και αυτο δεν ειναι διαπραγματευσιμο, ειναι κανονας που θετει το αφεντικο και πρεπει να ειναι σεβαστος.
Επιπλέον αυτων εχει σκυλι mix δυναμικων φυλων που σημαινει οτι πρεπει να εδραιωσεις και να επιβεβαιωνεις καθημερινα την θεση σου ως αυτη που βαζει τους κανονες συμπεριφορας. Και η διώρθωση (ηχητικη ή σωματικη πχ. τραβηγμα λουριου ελαφρως -σε καμια περιπτωση βια οποισδηποτε μορφης) πρεπει να ειναι αποτρεπτικη -πριν συμβει κατι, οχι μετα αφου συμβει. Αυτο θελει δουλεια και συνεπεια.
Μπορει ακομα και μετα να μην εχεις πετυχει 100% αλλα το 90% των μη επιθυμητων συμπεριφορών θα εκλειψουν.

Απο εκτόνωση πως τα πας, τι κάνετε; Και με τι συχνότητα;
μεχρι στιγμης πηγαίνουμε καθημερινες δυο ωρες περιπου βολτα οπου την αφηνω ελευθερη και τρεχει παιζουμε κτλ και το σκ κανα τετραωρο.Και παιζει με όλα δεν είναι επιθετικη απλα εχει ζηλια και ευτυχως την καταλαβαίνω και το αποτρεπω,αλλα φοβάμαι τι στιγμη που δεν θα την προλαβαβω.αν την εχω δεμενη στη βολτα θεωρω ότι δεν θα εκτονώνετε.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Και ομως η εκτόνωση δεν ειναι μονο σωματικη. Το σκυλί πρεπει να μάθει να "εργαζεται" για την λιχουδια, το χαδι, την επιβραβευση. Μια εργασια πχ ειναι να το μαθεις να αδιαφορεί για τα χάδια των άλλων. Οταν καθετε ησυχα οταν καποιος αλλος χαιδευει το σκυλι του. Διορθώνεις, επιμενεις και οταν συμπεριφερθει οπως θες - στην προκειμενη περιπτωση ησυχα, επιβραβευεις.

Απο βασικη υπακοή πως παει;
 
  • Like
Reactions: mareco


vivivili

Member
25 Μαϊου 2017
9
1
41
Και ομως η εκτόνωση δεν ειναι μονο σωματικη. Το σκυλί πρεπει να μάθει να "εργαζεται" για την λιχουδια, το χαδι, την επιβραβευση. Μια εργασια πχ ειναι να το μαθεις να αδιαφορεί για τα χάδια των άλλων. Οταν καθετε ησυχα οταν καποιος αλλος χαιδευει το σκυλι του. Διορθώνεις, επιμενεις και οταν συμπεριφερθει οπως θες - στην προκειμενη περιπτωση ησυχα, επιβραβευεις.

Απο βασικη υπακοή πως παει;
Και ομως η εκτόνωση δεν ειναι μονο σωματικη. Το σκυλί πρεπει να μάθει να "εργαζεται" για την λιχουδια, το χαδι, την επιβραβευση. Μια εργασια πχ ειναι να το μαθεις να αδιαφορεί για τα χάδια των άλλων. Οταν καθετε ησυχα οταν καποιος αλλος χαιδευει το σκυλι του. Διορθώνεις, επιμενεις και οταν συμπεριφερθει οπως θες - στην προκειμενη περιπτωση ησυχα, επιβραβευεις.

Απο βασικη υπακοή πως παει;
είναι υπακουη .αλλα με εχει μπερδεψει πολυ
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Τοτε απλα πρεπει να δουλεψεις σε αυτο. Δοκιμασε και το redirection σε κατι αλλο, πχ οταν δειχνει να ενοχλειται τραβηξε της την προσοχη, διορθωνοντας και κανοντας κατι αλλο. Αν υπακουσει επιβραβευση αν οχι επαναληψη
 
  • Like
Reactions: vivivili and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf