Κτηνίατρος Πειραιά...


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ξερει καποιος,καποιον κτηνιατρο στον πειραια που να δεχεται με ραντεβου,να ΤΗΡΕΙ τα γ@μημεν@ τα ραντεβου του κι οταν του ζητάς το τελευταιο γ@μημεν@ ραντεβου της εβδομαδας να μην κλεινει άλλα 5 μαζι?

γ@μω τον αντιεπαγγελματισμ@ μου γαμ@...γιατι καθε φορα θα πρεπει να μου μακραινουν τα χερια για να μην φαει ο μαλακας οτιδηποτε ζωντανο βρισκεται στον χωρο...?


το σημερινο στορυ...

"καλησπερα...δεχεστε με ραντεβου?"

"μονο με ραντεβου"

"τελεια...θελω το τελευταιο της παρασκευης...βασικο να μην υπαρχουν αλλα ζωα στον χωρο..."

"ελατε στις 8"


"ευχαριστω"...

βγαζω τον μαλακα στον δρομο να τον βαλω στο αμαξι και ακουω ξαφνικα ενα γρυλισμα και ποδοβολητο μεγαλης συχνοτητας που μεταφραζεται σε,βαρια,5 κιλο...

κοιταζω και βλεπω τον λουκανικο του απεναντι να σκαει μαινομενος...

γιναμε λεω...

για καποιον ανεξακριβωτο λογο,ο θεος με λυπηθηκε και φρεναρε το μαλακισμενο ακριβως μπροστα στον βικτωρ στατωντας τα γρυλισματα...ο βικτωρ τον κοιταξε προβληματισμενος χωρις να κανει κιχ,αλλα τεντωνοντας το φλεξι σαν να ειχα 40 κιλο βαρακι στο χερι που πηγαινε να μου το αρπαξει καποιος 100 κιλων...

ριχνει ενα ακομη γρυλισμα ο αλλος,τεντωνει ακομη περισσοτερο ο βικτωρ και ο θεος των κατοχων ντογκο φωτισε τον ηλιθιο λουκανικο να κανει μεταβολη και να παει σπιτι του...

με 20 πιεση μπαινω στο αμαξι και πανω κτηνιατρο...ψυχη πλην του τελευταιου ραντεβου πριν απο μενα με το οποιο δεν ειχαμε οπτικη επαφη...

στο 5λεπτο σκαει λευκο μαλλιαρο δικιλο,το οποιο μετα απο ερωτηση μου ενημερωσε οτι ο γιατρος του ειπε να παει εκεινη την ωρα και κουταβι μαυρο κοντοτριχο επισης δικιλο...

γαυγισαν στον βικτωρ και καναμε πασχα,χριστουγεννα,αναψαμε λαμπαδες,ριξαμε βεγγαλικα και καναμε παρελαση με κανονιοβολισμους,τανκς,οβιδες και ολμους...

με 25 πιεση ο αντωνης πηρε τον βικτωρα και γυρισε σπιτακι του να ηρεμησει...

υ.γ. αν εχετε καναν σοβαρο για κατ οικον που να ξερει τουλαχιστον να κανει το εμβολιο σωστα,το δεχομαι ανεξαρτητως κοστους...

υγ.2...ακριβως επειδη ειναι συνειδητη επιλογη η μη κοινωνικοποιηση του ζωου και οι συνεπειες αυτης,οπως φροντιζω εγω να μην ερχομαι σε επαφη,εχω την απαιτηση να λαμβανω την ιδια αντιμετωπιση και απο τους επαγγελματιες...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
υγ.2...ακριβως επειδη ειναι συνειδητη επιλογη η μη κοινωνικοποιηση του ζωου και οι συνεπειες αυτης,οπως φροντιζω εγω να μην ερχομαι σε επαφη,εχω την απαιτηση να λαμβανω την ιδια αντιμετωπιση και απο τους επαγγελματιες...
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω απλά θέλω να ρωτήσω κάτι: πως τα καταφέρνεις στη βόλτα που εκτός από τα λυτά των χαζών ιδιοκτητών έχει και αδέσποτα. Δεν σου βγάζει το χέρι με το τράβηγμα ?
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω απλά θέλω να ρωτήσω κάτι: πως τα καταφέρνεις στη βόλτα που εκτός από τα λυτά των χαζών ιδιοκτητών έχει και αδέσποτα. Δεν σου βγάζει το χέρι με το τράβηγμα ?
βολτα βγαινω μονο μετα την μια το ξημερωμα οποτε πετυχαινω μονο ομοιοπαθεις με μυαλο στο κεφαλι και λουρι στον σκυλο...

τα ελαχιστα αδεσποτα της γειτονιας την βγαζουν στο παρκο,απο το οποιο δεν περναω...

μπορω να τον κοψω την ωρα που τραβαει οταν του γαβγιζουν και να τον βαλω στο κατσε,αλλα δεν θελω ,για συγκεκριμενους δικους μου λογους...
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ο Πειραιάς είναι πρόβλημα - για βόρεια είχα να σου πω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ο Πειραιάς είναι πρόβλημα - για βόρεια είχα να σου πω.
Δεν μπορεί πάντως ο κτηνίατρος να βγάλει στους υπόλοιπους φιρμάνι "μην έρχεστε σήμερα μετά τις οχτώ" - επίσης αν δεχόταν μόνο κατόπιν ραντεβού δεν θα πάταγε κανείς γιατί δεν θα μπορούσε να ανταποκριθεί στα έκτακτα.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Δεν μπορεί πάντως ο κτηνίατρος να βγάλει στους υπόλοιπους φιρμάνι "μην έρχεστε σήμερα μετά τις οχτώ" - επίσης αν δεχόταν μόνο κατόπιν ραντεβού δεν θα πάταγε κανείς γιατί δεν θα μπορούσε να ανταποκριθεί στα έκτακτα.

εαν δεχεται μονο με ραντεβου δεν τιθεται καν θεμα φιρμανιου...για εκτακτο εξυπακουεται οτι δεν υπαρχει προβλημα,μια και ειναι κατι που δεν μπορει να προβλεφθει...

προσωπικα θα το εκτιμουσα εαν μου ελεγε οτι κλεινει μεν ραντεβου,αλλα παραλληλα δεχεται και χυμα...δεν θα πηγαινα φυσικα,αλλα δεν θα τον χαρακτηριζα αντιεπαγγελματια...

η μπαλτζαν,επι παραδειγματι,οταν το συζητησα,μου ειπε οτι δεν κλεινει ραντεβου...απολυτως σεβαστο,παροτι δεν κανει για μενα...δεν ειπε παπαριες σαν τον αλλο για να μη χασει τον πελατη....ξεκαθαρα επαγγελματικη συμπεριφιρα...
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Re si... rein το πουλί του μαλλιά έβγαλε και καμιά φωτο ενήλικο
δεν το είδαμε. Πειραιώτης και προληπτικός γίνεται; Δεν γίνεται.

Εμείς δεχόμεθα κτηνίατρο μονο κατ´ οίκον :cool:
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Χρυσοβεριδης Νίκος +30 693 7352635
Μένει Πειραιά αλλα εχει ιατρείο παλαιό Φάληρο όμως αν τον πάρεις τηλ και του εξηγήσεις θεωρώ οτι θα ερθει στο σπίτι σου.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Χρυσοβεριδης Νίκος +30 693 7352635
Μένει Πειραιά αλλα εχει ιατρείο παλαιό Φάληρο όμως αν τον πάρεις τηλ και του εξηγήσεις θεωρώ οτι θα ερθει στο σπίτι σου.

θενκς κοριτσι...
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Βρε Rein, σ'αγαπώ σε εκτιμώ σαν μέλος του φόρουμ αυτού αλλά δεν είναι λογική η απαίτηση σου. Ζεις σε οργανωμένη κοινωνία, δεν υφίσταται αυτό που λες είναι επιλογή μου να μην κοινωνικοποιήσω τον σκύλο μου. Οφείλεις να το κάνεις. Γιατί θα γίνει η στραβή κάποια στιγμή και θα το πληρώσετε ακριβά.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Βρε Rein, σ'αγαπώ σε εκτιμώ σαν μέλος του φόρουμ αυτού αλλά δεν είναι λογική η απαίτηση σου. Ζεις σε οργανωμένη κοινωνία, δεν υφίσταται αυτό που λες είναι επιλογή μου να μην κοινωνικοποιήσω τον σκύλο μου. Οφείλεις να το κάνεις. Γιατί θα γίνει η στραβή κάποια στιγμή και θα το πληρώσετε ακριβά.
τι στραβη να γινει ρε συ κουκλα? μονο να σπασει το φλεξι,το οποιο ελεγχω ενδελεχως μια φορα το διμηνο...(λυνεται,καθαριζεται και γρασαρεται ο μηχανισμος,ελεγχεται ο ιμαντας σε ολο του το μηκος)...

απο κει και μετα εαν καποιος επιλεξει ,μια και μιση και δυο το βραδυ να βγαλει βολτα τον σκυλο του ελευθερο και επιτεθει στον δικο μου, δεν θα μπλεξω καθολου...

τωρα,εαν μιλησουμε για την περιπτωση εισβολης στο σπιτι και τραυματισει,ειτε καθαρισει, ο σκυλος,η εγω τον εισβολεα,οπως λενε και οι φιλοι μας οι αμερικανοι "καλυτερα να σε δικασουν δωδεκα παρα να σε πανε τεσσερις"...που και σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν λυσεις...

μεσα στο σπιτι,παρουσια μου, ο σκυλος ειναι χαλαροτατος με τους "ξενους",εφ οσον δεν κανουν αποτομη κινηση και τον αφησουν να τους μυρισει...εαν συμβει αυτο η συνεχεια περιλαμβανει χοροπηδηχτα και γλυψιματα στην μουρη μεχρι θανατου...αυτο βεβαια συμβαινει με 2-3 πολυ κοντινους μου ανθρωπους...στις λοιπες περιπτωσεις ο σκυλος παραμενει δεμενος και οι επισκεπτες ειναι ενημεροι και δεν πλησιαζουν...

επισης,δεν δεχομαι μικρα παιδια στο σπιτι...

στον παγκο του κτηνιατρου ειναι παντα χεσμενος και ειναι τοσο ακινητος που κανει τα αγαλματα να φαινεται οτι εχουν παρκινσον,οποτε δεν κινδυνευει κανεις...

πιστεψε με,με τις προφυλαξεις που παιρνω,πιο πιθανον ειναι να γινει στραβη σε κατοχο με κοινωνικοποιημενο ζωο,που θα τυχει να του γυρισει το ματι,παρα με εμενα...
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Αφού ξέρεις οτι είναι συνειδητοποιημένος με αυτό που κάνει.
Άρα παίρνει το ρίσκο και την ευθύνη αυτού.
Και ο ίδιος ξέρει οτι είναι περίεργο αυτό που κάνει, αλλά είναι η επιλογή του.
Αν έμενε σε απομονωμένο χωριό θα ταν και πιο εύκολο και μειώνεται το ρίσκο.

Παρόλ 'αυτά κάτι μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι από τα καμώματα των άλλων.

edit. έγραφα ταυτόχρονα με τον rein
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Δεν θα μπω στην διαδικασία να σου απαριθμήσω λίστα με το τι μπορεί να πάει στραβά. Όχι τίποτα άλλο είσαι και προληπτικός και αν γίνει κάτι άντε να σου αποδείξω ότι δεν φταίω :LOL::cautious::p
Η γνώμη μου δεν αλλάζει όπως και οι δικές σου επιλογές, σεβαστά και τα δύο.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αφού ξέρεις οτι είναι συνειδητοποιημένος με αυτό που κάνει.
Άρα παίρνει το ρίσκο και την ευθύνη αυτού.
Και ο ίδιος ξέρει οτι είναι περίεργο αυτό που κάνει, αλλά είναι η επιλογή του.
Tι θα πει είναι συνειδητοποιημένος με αυτό που κάνει;
Όλοι συνειδητοποιημένα κάνουν κάτι!
Ακόμα και αυτοί που αφήνουν λυτά τα σκυλιά τους, αυτοί που τα έχουν δεμένα με αλυσίδα, αυτοι που τα βαζουν σε κυνομαχίες, αυτοι που τους κοβουν αυτια και ουρες, αυτοί που ψαχνουν για γαμπρο ή νυφη, αυτοι που... Λες να το κανουν «ασυνειδητα»;
Το οτι εχει επενδύσει με «θεωρία» την πράξη του να έχει ακοινώνητο σκύλο, δεν λέει κάτι. Και τους άλλους να ρωτήσεις, μια θεωρία θα σου πουν...
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Epial δεν νομίζω πως πρέπει να απαντήσω και να μπω σε διαδικασία διαλόγου για κάτι που δεν αφορά εμένα και ειδικά σε ενα ευαίσθητο θέμα όπως αυτό.
Ίσως, κακώς έδωσα απάντηση στην Κυβέλη.

Αν θες (ή θέλουν κ άλλοι) σε κάποιο άλλο θέμα που δεν θα θεωρείται off topic να κάνουμε ένα διάλογο και να ανταλλάξουμε απόψεις.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Και ο δικος μου θελει να πλακωθει με τους άλλους αρσενικους που μπορει να περιμενουν ή να ερθουν μετα στο γιατρο.
Ομως μεχρι να ερθει η σειρα μας, καθομαστε εξω και μετα τον περναω αρον άρον απο την αιθουσα αναμονης, ή σε καποιες περιπτωσεις μας βαζουν να περιμενουμε σε ενα άλλο κενο εξεταστηριο.
Δεν εχω όμως την απαιτηση ο γιατρος να κλεισει το ιατρειο για μας, άλλως να τον χαρακτηρισω αντιεπεγγελματια κλπ κλπ.
Επίσης δεν ανεφερα εγω σε αυτο το θεμα τα περι κατ επιλογη ακοινωνητου στα παιδια, στους επισκεπτες του σπιτιου και εν γενει στο συμπαν.
Ο ιδιος ο θεματοθετης το ανεφερε δημοσια οπότε θεωρω ότι εχω δικαιωμα να τα σχολιασω στο θεμα του και δεν τα θεωρω Off Topic.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@Pepev50 σε ευχαριστω αλλα δεν εχω απολυτως κανενα θεμα με τον σχολιασμο σε οτιδηποτε εχω γραψει δημοσιως...

@epial

δεν χρειαζονται εισαγωγικα στην θεωρια ουτε χαρακτηρισμος της ως επενδεδυμενης..

ειναι αυτη που ειναι και δεν γραφεται ως δικαιολογια για την επιλογη μου αλλα ως επεξηγηση μια και τις περισσοτερες φορες αρεσκομαι στο να εξηγω και τους λογους πισω απο καποιες κινησεις,καθαρα ομως ακαδημαικα και σε καμια περιπτωση περιμενοντας επιβεβαιωση η ταυτιση αποψεων...

ημουν σαφης στον χαρακτηρισμο του συγκεκριμενου ως αντιεπαγγελματια για τους λογους που παρεθεσα και ορθοτατα τον χαρακτηρισα ως τετοιο...

αλλη μια σε περιπτωση που δεν αντεληφθεις τον συλλογισμο...

"δεχεστε με ραντεβου?"

"μονο με ραντεβου"

λαμβανομενης υπ οψιν λοιπον, της παραπανω στιχομυθιας,εαν πει σε καποιον τριτο να ελθει την ιδια ωρα ειναι αντιεπαγγελματιας, ειτε το δεχεσαι, ειτε οχι...βασικοι κανονες επαγγελματισμου...

επισης εγραψα εαν προσεξες οτι δεν τιθεται θεμα εκτακτων μια και δεν μπορουν να προβλεφθουν,γι αυτο αλλωστε και ρωτησα την τυπισσα τι ωρα ειχε ραντεβου και η απαντηση ηταν, "τον πηρα και μου ειπε "ελα τωρα"...

ειαι πιο ξεκαθαρο και απο το ξημερωμα...

αναφορικα με την επιλογη μου της μη κοινωνικοποιησης ,παλι καθαρα ακαδημαικα και λιγο γενικα...

καθε επιλογη εχει τις συνεπειες της,ειτε αυτες ειναι καλες,ειτε κακες,ειτε αδιαφορες κι ο επιλεγων τις υφισταται ειτε του αρεσει ειτε οχι...τουτου γραφεντος λοιπον,δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια η γνωμη του εκαστοτε τριτου αναφορικα με αυτες,απο την στιγμη που δεν υφισταται ο ιδιος καποια απο αυτες τις συνεπειες...

ξαναγραφω οτι δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα στο να τις χαρακτηρισεις εσυ η ο οποισδηποτε,η να τις κρινεις,απο την στιγμη που δεν εχεις κι εσυ προβλημα στο να σου απαντησω αναλογως...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3