κολιτιδα


susat1984

New Member
26 Μαϊου 2017
4
2
39
πριν μια βδομαδα υιοθετησα ενα σκυλακι 8 μηνων,τον εδινα μονο κροκετες αλλα εκανε συνεχεια διαρροια με αιμα,ρωτησα τον κτηνιατρο και μου ειπε οτι εχει κολιτιδα,μου ειπε να του δινω βρασμενο ρυζι με στηθος κοτοπουλο και αν δεν περασει σε 2 ημερες να παω να μου δωσει μια αντιβιωση.το προβλημα δεν περασε και μου δωσε STOMORGYL 10ml,να του δινω ενα χαπι την ημερα.χθες το πρωι του εδωσα το πρωτο χαπι...αλλα μεχρι σημερα το απογευμα δεν εχει κανει <<κακακια>>..σχεδον 36 ωρες δλδ,υπαρχει καποιο προβλημα?μηπως φταιει το χαπι?δεν εχω δει καμια αλλαγη στην συμπεριφορα του παντως
 
Last edited:




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Οντως να δεις και 2ο κτηνίατρο κι αν αποκλειστεί οτιδήποτε άλλο, υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι να ηρεμήσει η κολίτιδα. Τι κροκέτες έδινες;
Κάποιες κλινικές ξηρές από γνωστές μάρκες που ειδικεύονται στα γαστρεντερικά, βοηθούν πολύ σε πρώτη φάση. Η δυσκοιλιότητα μετά από διάρροια είναι επίσης σύμπτωμα κολίτιδας.
Ο δικός μου έχει τέτοιο θέμα αλλά δε μας πρότεινε ποτέ φαρμακευτική αγωγή ο γιατρός....ούτε ανέχεται καλά το ρύζι με το κοτόπουλο. Για ψάξτο λίγο καλύτερα, είναι σωστά αποπαρασιτωμένο πχ;
 
  • Like
Reactions: susat1984


susat1984

New Member
26 Μαϊου 2017
4
2
39

images upload




αυτες τις κροκετες του δινω...το χαπακι για τα παρασιτα του το εδωσα την 1η μερα που το πηρα..αν δεν κανει και σημερα απο αυριο θα ρωτησω αλλον κτηνιατρο..ευχαριστω
 
Last edited:


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Βγάλε μια φωτογραφία λίγο τα συστατικά και τη μάρκα γιατί δεν φαίνονται
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Α.. Ναι.. Θα το πω όπως θα το έλεγα σε έναν φίλο μου.

Πέτα την χθες.
Με πρώτο δημητριακά, δεύτερο παράγωγα κι ούτε τι κρέας, τζάμπα λεφτά δίνεις.

Πραγματικά άλλαξε τροφή γιατί αυτή είναι άχυρο.
Έχεις άπειρες επιλογές, κάνε μια βόλτα από την ενότητα Διατροφή & Άσκηση και θα δεις πολλές, όπως και τι να ψάξεις στα συστατικά της.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Λίγο η αλλαγή περιβάλλοντος, λίγο η κακή κροκέτα (ψάξε κι εδώ όπως σου είπαν, είναι σημαντικό να ταίζεις το σκυλί σου όσο πιο σωστά γίνεται), λίγο το ότι μπορεί να έχει ευαισθησία, θέλει προσοχή το μικρό.

Μη σου φανεί περίεργο, χρειάζεται αρκετή έρευνα πλέον το θέμα σκύλος, θέλει προσοχή και φροντίδα η διατροφή και ως προς τον τρόπο και ως προς την ποιότητα. Τώρα αν όντως έχει κολίτιδα, καλό είναι να βρεις ένα μπούσουλα από νωρίς (κτηνίατρο που να ασχοληθεί όσο πιο σωστά γίνεται χωρίς να σου προτείνει αντιβίωση με το καλημέρα σας) και να βρεις τροφή ΚΑΛΗ που να του ταιριάζει. Δεν είναι καν ενήλικο ακόμα, χρειάζεται τα θρεπτικά συστατικά του και να τα αφομοιώνει σωστά.

Σε όσους γιατρούς χρειάστηκε να απευθυνθώ, το πρώτο πράγμα που μου πρότειναν ήταν αφαγία για μια μέρα ή μισή και μετά πολύ μικρές ποσότητες χωρισμένες σε πολλά γεύματα από κάποια κλινική τροφή, εξαιρετικά εύπεπτη και βοηθητική για το γαστρεντερικό. Ποτέ και κανείς ως τώρα δε μου πρότεινε αμέσως αντιβίωση έτσι στα τυφλά..
 


susat1984

New Member
26 Μαϊου 2017
4
2
39
εχετε δικιο για τις κροκετες,την ειδα οικονομικη και την πηρα..το καλο ειναι οτι εκανε την αναγκη του πριν απο λιγο και ηταν κακονικα...
 
  • Like
Reactions: Anniegr and zerom0


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.639
7.746
Και ο δικός μου σκύλος έπαθε κολίτιδα χωρίς αλλαγή στην διατροφή. Έφαγε κάτι ξερόχορτα όμως και νομίζω αυτά έκαναν την ζημιά. Εμάς ο γιατρός μας έδωσε flagyl και w/d και περιμένουμε τις εξετάσεις αίματος. Πρώτη φορά αρρωσταίνει ο Τζιμάκος με το στομάχι του και μου έκανε εντύπωση για να πω την αλήθεια.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Κι εσείς κατευθείαν flagyl; Τόσο άγρια συμπτώματα είχε;
Περαστικά του Τζιμάκου όπως κ ναχει
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.639
7.746
Ναι τον πήγε νερό όλο το προηγούμενο βράδυ. Ευτυχώς οι εξετάσεις βγήκαν καλές εκτός από έναν μικρό τίτλο στην ερλίχεια που μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγω της παλιάς ιστορίας και δεν μηδενίζει λόγω αντισωμάτων.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.223
7.767
Mηπως τα ξεροχορτα δεν ηταν πολυ αθωα? Γιατι εχει ακομα βροχες κ.τ.λ και δεν εχουν ξεραθει απο μονα τους...Εννοω μηπως ειχαν ριξει κατι για να τα ξερανουν , ζιζανιοκτονα και τον πειραξε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.639
7.746
Όχι ευτυχώς , αν και ο γιατρός λέει πως δεν ήταν από τα χόρτα, ίσως κάποιο μικρόβιο.
Αλλά αν ήταν δεν θα κολλούσε και ο χάχας; Τέλως πάντων όλα καλά , αναρρώνουμε :D
 
  • Like
Reactions: zerom0 and medusa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.744
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π